Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   και εγενετο πλημηρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84111)

στελιος προεδρου 31-12-14 15:21

και εγενετο πλημηρα
 
Σε κανενα συχομπιστα να μην συμβει ποτε .Σηκωθηκα ωραια -ωραια το πρωι και τι ; το ενυδρειο με μια πιθαμη νερο μεσα και το υπολοιπο στο πατωμα ,ο θερμοστατης σπασμενος και τα ψαρια κρυμενα στα θαλαμια τους.Ωραια παραμονη πρωτοχρονιας να ψαχνω ολη μερα να δω τι εγινε:smt120

ScorpionGr 31-12-14 15:40

Ωχ ωχ ωχ.... μπαίνει ωραια ο χρόνος. .. για ποσα λιτρα μιλαμε;;;

Bill-Samos 31-12-14 15:45

Μη σου τυχει...τα ψαρια ενταξει?Εχεις πουθενα να τα βαλεις προσωρινα?Ειναι διαρροη απο τη γυαλα ή κατι αλλο?

Apollwnas 31-12-14 16:00

:confused::confused::confused: φιλε εχει τυχει να σπασει πλαστικο δοχειο 50 λιτρων πριν την αλλαγη νεου.50 λιτρα μεσα στο σπιτι κ πελαγωσα τωρα για παραπανω μαθηματα κολυμβησης??

στελιος προεδρου 31-12-14 16:02

παιδια μιλαμε για 260 λιτρα νερου ,Εκει (20 εκατοστα) που ειναι η σταθμη του νερου δεν βλεπω καμια διαροη.Κανω μια σκεψη μηπως εσκασε ο θερμοστατης και πεταξε το νερο εξω;.Παντως καλου κακου τα ψαρια θα μεταφερθουν σε ενα αλλο χωρις βυθο κ.λ.π μεχρι να τσεκαριστει

Bill-Samos 31-12-14 16:23

Το νερο που εμεινε ειναι κατω απ το μπαστουνι της εισαγωγης?τσεκαρε και τις σωληνες του φιλτρου μην πεταξε καμια..λογικα πρεπει να βγει στο μπαλκονι να τσεκαριστει...

ScorpionGr 31-12-14 16:25

για να αδειασε τοσο νερο μπορει να ανοιξαν οι σιλικονες σε καμια γωνια.. τι ενυδρειο ηταν, diy, επωνυμο...?

delta66 31-12-14 16:40

Ο θερμαντηρας εσπασε γιατι εμεινε εκτος νερου

nicpapa 31-12-14 16:59

δεν νομιζω να ητανε απο το ενυδρειο , δες τις ενωσεις σωληνες φιλτρα, λαστιχακια αεραντλιας - co2 αν εχεις.

kgf12345 31-12-14 19:15

πω πω,δε θελω ουτε να το σκεφτομαι:(

κιεμενα για φιλτρο μου ακουγεται γιατι για να χασει τοσα λιτρα απο σιλικονη,λιγο δυσκολο.
εκτος αν ανοιξε τελειως και χασκουνε τα τζαμια.

πες πως ηταν γουρι,γιατι εγινε σημερα που φευγει ο χρονος.
αλλο κακο να μη σε βρει.

στελιος προεδρου 01-01-15 17:49

δυστηχως η απωλειες μεγαλες χαθηκαν ενα κοπαδι λεπτοσομα (2 αρσενικα και 5 θυληκα) και 2 μουλτι.99% ανοιξε σχισμη στον σωληνα της επιστροφης του νερου του φιλτρου και χυνοντανε το νερο εξω με αποτελεσμα να κανει εκρηξη ο θερμαντηρας

polykarpos 01-01-15 18:16

γουρι γουρι αδερφε , το λιγότερο που μπορουμε να πουμε αλλα εσυ ξερεις καλυτερα τον πονο σου!!!


θα μαζέψω για το σχετικό θέμα , διαφορα κυκλωματάκια που έχω για διαροές νερών , στάθμη νερών κλπ κ θα παρακαλέσω να το κάνει κάποιος κ σαν αρχειο γιατι με το νερο δεν ειναι να παιζεις ..

η απώλεια είναι πάντα ένα ζήτημα αλλα με διαροή νερού μπορούν να συμβούν κ πολύ χειρότερα που κανείς δεν θέλει να ξέρει!

Κ πάλι αδερφέ αυτό να ναι το χειρότερο που σου φύλαγε η χρονιά..

με ΥΓΕΙΑ πανω απο όλα

τα ψαράκια σου δεν τα ξέρω ιδιαίτερα , δεν ειναι στην κατηγορία που παίζω αλλα να ξερες οτι αν είχα ίδια ψαράκια κάμποσα είτε είχα γεννητούρια , με όλη μου την χαρά θα σου έκανα δώρο μερικά για να το χαρείς ξανα!!

(βάζω κ καμιά ιδέα λέω εγώ τώρα στους συγχομπίστες!!)

είσαι κ Μοσχάτο βλέπω , που θα έρθω επάνω ξανά τώρα τον Ιανουάριο θα κανονίσω να βρεθούμε στον σταθμό να πιούμε κ ένα καφεδάκι!!!

Κωστας Malawi 01-01-15 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου (Μήνυμα 868641)
δυστηχως η απωλειες μεγαλες χαθηκαν ενα κοπαδι λεπτοσομα (2 αρσενικα και 5 θυληκα) και 2 μουλτι.99% ανοιξε σχισμη στον σωληνα της επιστροφης του νερου του φιλτρου και χυνοντανε το νερο εξω με αποτελεσμα να κανει εκρηξη ο θερμαντηρας

φιλε Στελιο υπομονη μεγαλη!!!
εχω εναν θερμαντηρα 200w που κανω αλλαγες νερου οποτε αν σε βολευει μπορω να στον δωσω για μια βδομαδα.επισης μπορεις να παρεις οσα μουλτι θελεις αν μπορεις να τα πιασεις απο το ενυδρειο μου:Dειναι μωρα ομως..μιας και το ανεφερε ο Πολυκαρπος:)

polykarpos 01-01-15 18:35

είναι μέρες γιορτινές κ πρέπει έτσι να είμαστε ΟΛΟΧΡΟΝΑ εμεις εδώ που είμαστε μια μικρή οικογένεια!!


ότι λέω , το λέω πάντα καλοπροαίρετα !!!

Στέλιο μπορω να σου βρώ 300αρι κ χαρισμά σου αλλά μετά τις 17 που θα έρθω! αν βρεις κατι μεχρι τότε τοτε αδερφέ εισαι οκ !!!


Αντε σκάσε ένα χαμόγελο κ μην σε ρίχνει απο κάτω

(είναι αυτό το "γαμώτο" που αμα το βρω μπροστά μου θα το αρχίσω στις κλοτσιές το τσόγλανο!!!!) zwzwzw

delta66 01-01-15 18:59

Κριμα.
Τι σωληνες ηταν? Μαμισιοι?
Πως κι ετσι?

στελιος προεδρου 01-01-15 19:12

ο μαμισιος στο κομματι spray bar αωοιξε τρυπα ανααποδα απο τις αλλες διπλα στην ταπα στο τελος

delta66 01-01-15 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου (Μήνυμα 868656)
ο μαμισιος στο κομματι spray bar αωοιξε τρυπα ανααποδα απο τις αλλες διπλα στην ταπα στο τελος

Δεν το καταλαβα.
Καμια φωτο μπορεις να βαλεις αν το εχει ακομα το κομματι? Πιο πολυ εκπαιδευτικα για ολους, να ξερουν τι να προσεχουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries