Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αυτοσχέδια τρόμπα καθαρισμού χαλικιού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12111)

nikosl 02-06-06 09:03

Αυτοσχέδια τρόμπα καθαρισμού χαλικιού
 
[IMG]c:\trompa.jpg[/IMG]

Μια απλή και οικονομική (1,20 ευρώ) σκούπα βυθού ,κατασκευάζεται ώς εξής : Υλικά α) Σύριγγα 20 ml από φαρμακείο
β) 2 μέτρα αλφαδολάστιχο από ένα χρωματοπωλείο

Χρησιμοποιούμε το κάτω μέρος ,τον κάδο . της σύριγγας ,και όλη η τεχνική είναι να ανοίξουμε ΄στο πίσω μέρος με ένα μυτερό εργαλείο (όπως πχ ψαλίδι) μια στρογγυλή τρύπα λίγο μικρότερη από το λάστιχο για να περάσει μέσα αυτό λίγο σφιχτά.
Έτσι κάνοντας συγχρόνως αλλαγή νερού καθαρίζουμε και το βυθό μας.

klaz 02-06-06 09:07

σαν ιδεα καλη,αλλα επειδη δεν τη καταλαβα ακριβως πως δουλευει..θελεις να πεις οτι θα τρομπαρεις συνεχεια στην αλλαγη νερου-σκουπισμα..??γιατι αν ειναι ετσι εγω που αλλαζω καμμια 150αρια λιτρα ,φαντασου τι μπρατσα θα κανω σε κανα 2μηνο.....:p

george 02-06-06 09:16

Για ανέβασε τις φωτογραφίες που έχεις Νίκο για να καταλάβει ο klaz !

eliasfot1 02-06-06 09:54

Εσύ klaz δεν κανεις τίποτα απλά το νερό τρέχει μονο του όμως η σύριγγα φιλε μου Νίκο είναι μάλλον μικρή ένα μπουκαλάκι μικρό του νερού η καλύτερα από μια pepsi (το μπουκάλι είναι πιο ψηλό και πιο σκληρό) κανεις μια τρυπα στο καπάκι περνάς το λάστιχο μέσα (να μπει 1-2 πόντους μέσα ) βάζεις σιλικόνη κόβεις τον πάτο και είσαι ok
Εγώ αυτό χρησιμοποιώ εδώ και χρονια και καθαρίζει μια χαρά απλά δώσε λίγη προσοχή αν έχεις μικρά ψαρια στο ενυδρείο σου.
Βάζοντας και μια αποχη στο τέλος μέσα σε μια λεκάνη είναι πιστεύω ο ευκολότερος τρόπος να βγάλεις μια γεννα από ένα ενυδρείο χωρίς να το κανεις καμια ζημια ;)

nikosl 02-06-06 10:08

Κοίταξε αγαπητέ klaz ,το συστηματάκι αυτό με τη σύρριγα και το λάστιχο ,δεν απαιτεί καμιά προσπάθεια από μέρους σου ,απλά καθώς ρουφάει το νερό απομακρύνει τις ακαθαρσίες από την επιφάνεια και από ένα σχετικό βάθος από τα χαλίκια ,όταν τελιώσεις με το βυθό σου ,αν δεν έχεις τελιώσει και με την αλλαγή νερού τότε χρησιμοποιής και ποιό μεγάλο λάστιχο στη συνέχεια.
Παιδιά με τις φωτογραφίες δεν ξέρω τι γίνεται ,δεν μπορώ να τις φορτώσω.

Archon 02-06-06 10:12

Για τα λίτρα του klaz λίγο δύσκολο, αλλά για μικρά ενυδρεία φυσικά.
Όπως επίσης για μικρά ενυδρεία μπορείς να πάρεις ένα παλιό μπουκάλι από οινόπνευμα, να κόψεις τον πάτο, στο στόμιο σωληνάκι σιλικόνης και έτοιμη η σκούπα βυθού για μικρά πάντα ενυδρεία!!!!! ;)

nikosl 02-06-06 10:18

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου eliasfot1 για το μέγεθος του μπουκαλιού αλλά αν το χρησημοποιήσω στο δικό μου ενυδρείο δεν θα προλάβω να σκουπίσω το βυθό μέχρι να κάνω την αλλαγή δεδομένου ότι είναι πολύ μικρό 35 λίτρα ,άρα λοιπόν εξαρτάται και από το μέγεθος του ενυδρείου ο κάδος και το λάστιχο που θα χρησιμοποιήσει κανείς.

eliasfot1 02-06-06 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosl
δεν θα προλάβω να σκουπίσω το βυθό μέχρι να κάνω την αλλαγή δεδομένου ότι είναι πολύ μικρό 35 λίτρα

Όντως για τα λίτρα σου έχεις πρόβλημα απλά δεν είχα δει για τι ενυδρείο μιλάμε

nikosl 02-06-06 10:59

1 Συνημμένο(α)
και μια φωτό για δοκιμή
http://www.greekaquarist.com/vb/atta...1&d=1149238280

george140 02-06-06 11:01

Η καλύτερη σκούπα είναι με:
-Ένα κομάτι λάστιχο κήπου
-Ένα χωνί
-Μία σίτα
-Έναν κουβά

Παίρνεις την σίτα και την προσαρμόζεις στο ανοιχτό μέρος του χωνιού. Μετά το χωνί στο λάστιχο.
Βάζεις το χωνί μέσα στο ενυδρείο. Ρούφας (αηδία) από κάτω λίγο και μετά το νερό τρέχει μόνο του μέσα σε κουβά.

Η ροή είναι πολύ δυνατή γι αυτό προσοχή την java moss και τα νεογένητα.

nikosl 02-06-06 11:12

για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε george140 ?

george 02-06-06 12:02

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosl
και μια φωτό για δοκιμή

Επειδή δεν μπορείς να βάλεις φωτό όπως είπες,ανεβάζω εγώ την δική σου που πήρα από το ποστ σου στο gold ;)

lasal 02-06-06 12:55

Καλέ αυτό δεν ειναι αυτοσχέδια τρόμπα αλλα θκουπαααάκι
:D



halvas69 02-06-06 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george140
Παίρνεις την σίτα και την προσαρμόζεις στο ανοιχτό μέρος του χωνιού.

Μα αν είναι να κάνεις "σκούπα" τι την θες την σίτα ?
Εσύ μάλλον λες για αλλαγές νερού και όχι γιά "σκούπισμα".

george140 02-06-06 15:22

Αυτή η πατέντα αλλάζει νερό αλλά η σίτα είναι χρίσιμη για να περνάνε μόνο οι ακαθαρσίες και όχι χαλίκια, κοιμησμένα ψάρια(νεογένητα) ή φυτά.

Σε οποιαδήποτε λίτρα είναι χρήσιμο εκτός από πολύ μικρά ενυδρεία.

leonm 02-06-06 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george140
Η καλύτερη σκούπα είναι με:
-Ένα κομάτι λάστιχο κήπου
-Ένα χωνί
-Μία σίτα
-Έναν κουβά

Παίρνεις την σίτα και την προσαρμόζεις στο ανοιχτό μέρος του χωνιού. Μετά το χωνί στο λάστιχο.
Βάζεις το χωνί μέσα στο ενυδρείο. Ρούφας (αηδία) από κάτω λίγο και μετά το νερό τρέχει μόνο του μέσα σε κουβά.

Η ροή είναι πολύ δυνατή γι αυτό προσοχή την java moss και τα νεογένητα.

Αυτό έχω κάνει και εγώ με δύο μικρές διαφορές. Αντί για λάστιχο κήπου έχω βάλει σιλικονούχο που είναι πιο μαλακό και πιο εύκαμπτο και για να μην ρουφάω κάθε φορά έχω στις άκρες 2 βανάκια(το 1ο μετα το χωνί ) για να μένει μέσα νερό.Καμιά φορά όμως μπουκώνει γιατί το άνοιγμα στα βανάκια είναι πιο μικρο και σκέφτομε να μην τα έχω μόνιμα αλλά να τα βγάζω και να τα βάζω στο τέλος.

drakoulis 02-06-06 16:28

κι εγώ το σύστημα με το μπουκαλάκι έχω αλλά και μακρύ μακρύ αλφαδολάστιχο που φτάνει μέχρι την αποχετευση.
Πιο παλιά ήμουν με κουβά, οπότε είχα βάλει μια βανα στο τελός του σωληνα. Ρουφαγα μια φορα στην αρχή που είναι στεγνο το σωληνακι, ετρεχε το νερό στον κουβά, γεμιζε ο κουβάς, εκλεινα την βάνα, αδειαζα τον κουβα, ανοιγα την βάνα και ξαναετρεχε το νερο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02219 seconds with 11 queries