Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Σκέψεις για Αφρικάνικο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99798)

tkalamat 12-02-18 20:14

Σκέψεις για Αφρικάνικο.
 
Άρχισα να κάνω σκέψεις για το πρώτο μου αφρικάνικο το ενυδρείο είναι 135χ45χ45
θα μπορούσα να βάλω Aulonocara μου αρέσουν τα χρώματα που έχουν. Αφρικανοί περιμένω την άποψή σας.

Κλεόβουλος 12-02-18 20:18

Θα μπορούσες αλλά παρόλο που έχεις καλό μήκος ενυδρείου, θα έχεις μικρό αριθμό ψαριών λόγω λίτρων. Επίσης χρώμα έχουν μόνο τα αρσενικά Aulonocara. ;)
Εγώ θα σου πρότεινα mbuna.

tkalamat 12-02-18 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036029)
Θα μπορούσες αλλά παρόλο που έχεις καλό μήκος ενυδρείου, θα έχεις μικρό αριθμό ψαριών λόγω λίτρων. Επίσης χρώμα έχουν μόνο τα αρσενικά Aulonocara. ;)
Εγώ θα σου πρότεινα mbuna.

Δεν έχω αντίρρηση πόσα μπορώ να βάλω?

Κλεόβουλος 12-02-18 20:51

Σε τι δεν έχεις αντίρρηση?
(χωρίς αντιρρήσεις πως θα κάνουμε συζήτηση? :D)

tkalamat 12-02-18 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036032)
Σε τι δεν έχεις αντίρρηση?
(χωρίς αντιρρήσεις πως θα κάνουμε συζήτηση? :D)

Δεν έχω αντίρρηση να βάλω mbuna θέλω να κάνω κάτι που θα έχει και χρώματα
τώρα έχω φυτεμένο με ξιφοφόρους.

Κλεόβουλος 12-02-18 21:17

Από χρώμα άλλο τίποτα τα mbuna :)
Μια δωδεκάδα ψάρια από 1-3 είδη πιστεύω ότι θα είναι καλά.
Δες εδώ κάποιο που σ' αρέσει ιδιαίτερα και θα βρούμε τους κατάλληλους συγκάτοικους http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2

tkalamat 12-02-18 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036034)
Από χρώμα άλλο τίποτα τα mbuna :)
Μια δωδεκάδα ψάρια από 1-3 είδη πιστεύω ότι θα είναι καλά.
Δες εδώ κάποιο που σ' αρέσει ιδιαίτερα και θα βρούμε τους κατάλληλους συγκάτοικους http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2

Έκανα την επιλογή 1 Metriaclima estherae (Red) 2Pseudotropheus saulosi 3 Tropheops sp. "Red Cheek" (Likoma) 4 Tropheops macrophthalmus (Albino) 5 Labeotropheus trewavasae ( Mpanga )
Με την σειρά αν δεν μπορουμε το 1 το2 το 3..........

Κλεόβουλος 13-02-18 09:49

Εφικτός συνδυασμός 1+3+5
Μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις Tropheops.

tkalamat 13-02-18 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036046)
Εφικτός συνδυασμός 1+3+5
Μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις Tropheops.

Αν δεν βρω Tropheops και βάλω το 1 και το 5 πόσα ψάρια μπορώ να βάλω και αν πρέπει να τα βάλω όλα μαζί, σε ευχαριστώ για την βοήθεια από την Αφρική έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Κλεόβουλος 13-02-18 18:35

Από ένα χαρέμι με 1 αρσ και 4/5+ θηλ.
Ξεκίνα με στήσιμο, στρώσιμο σωστά και εδώ είμαστε για να ρίχνουμε φως στο σκοτάδι :)

tkalamat 15-02-18 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036081)
Από ένα χαρέμι με 1 αρσ και 4/5+ θηλ.
Ξεκίνα με στήσιμο, στρώσιμο σωστά και εδώ είμαστε για να ρίχνουμε φως στο σκοτάδι :)

Έχω φύγει από τη δουλειά λόγω σύνταξης 10 μήνες και παίρνω έναντι ελπίζω τον Μάρτιο να τελειώσουμε για να μπορέσω να κάνω τις αλλαγές που θέλω,
α)εξωτερικό φίλτρο τώρα δουλεύει με εσωτερικό σαμπ και μου κόβει λίτρα το Fluval 406 μου αρέσει.
β)να δώσω τα ψάρια που έχω μέσα και να ετοιμάσω το ενυδρείο. Έχω μπεζ χαλαζιακη άμμο και θα την κρατήσω βάζοντας πέτρες ασβεστολιθικές θα είμαι καλά?

Κλεόβουλος 15-02-18 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 1036173)
Έχω φύγει από τη δουλειά λόγω σύνταξης 10 μήνες και παίρνω έναντι ελπίζω τον Μάρτιο να τελειώσουμε σώπα και είσαι μια χαρά ;)....εμείς δεν ξέρω αν θα βγούμε ποτέγια να μπορέσω να κάνω τις αλλαγές που θέλω,
α)εξωτερικό φίλτρο τώρα δουλεύει με εσωτερικό σαμπ και μου κόβει λίτρα το Fluval 406 μου αρέσει. και με το εσωτερικό μπορείς να ξεκινήσεις και το βγάζεις αργότερα
β)να δώσω τα ψάρια που έχω μέσα και να ετοιμάσω το ενυδρείο. Έχω μπεζ χαλαζιακη άμμο και θα την κρατήσω βάζοντας πέτρες ασβεστολιθικές θα είμαι καλά?

Εντάξει είσαι. Το νερό πως είναι εκεί?

tkalamat 15-02-18 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036174)
Εντάξει είσαι. Το νερό πως είναι εκεί?

και με το εσωτερικό μπορείς να ξεκινήσεις και το βγάζεις αργότερα

Μη μου βάζεις ιδέες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το ph είναι περίπου στο 7,5.

Κλεόβουλος 15-02-18 09:51

Ξεκίνα είσαι έτοιμος :)

tkalamat 15-02-18 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036178)
Ξεκίνα είσαι έτοιμος :)

Με το νερό δεν έχω πρόβλημα μπορώ να ρίχνω και από το σκληρό που βγάζει η ώσμωση που έχω για τις γαρίδες. Δίνω τα ψάρια και παίρνω τα βουνά για πέτρες.:):):):):):):):):):):)

Κλεόβουλος 15-02-18 11:05

Θα κάνεις και γυμναστική!
Το χόμπυ μας προσφέρει ολιστική θεραπεία :D:D

tkalamat 15-02-18 14:04

και με το εσωτερικό μπορείς να ξεκινήσεις και το βγάζεις αργότερα

Τελικά έκανα την τρελά και για το φίλτρο πήρα το Fluval 306 και αργότερα ίσως προσθέσω ένα πιο μικρο αν έχω πρόβλημα, να το ξεκινήσω σωστά για να μην ξεστήνω πάλη.

tkalamat 16-02-18 09:56

3 Συνημμένο(α)
Σος δεν βρίσκω πέτρες!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Έκανα σήμερα μια βόλτα και μάζεψα μερικές πέτρες.

tkalamat 16-02-18 10:16

2 Συνημμένο(α)
https://www.youtube.com/watch?v=zHMRt6vput0

Ένα βίντεο και 2 φωτογραφίες από το μέρος που μάζεψα τις πέτρες.

tkalamat 16-02-18 10:21

https://www.youtube.com/watch?v=zHMRt6vput0

Κλεόβουλος 16-02-18 10:45

Εκεί έχεις πέτρες για να φτιάξεις το σινικό τείχος :p
Μόνο μικρές μάζεψες. Χρειάζεσαι και μερικές πολύ μεγαλύτερες για να δώσεις ύψος και να το στήσεις όμορφα. Κοίτα και στις παρουσιάσεις να πάρεις ιδέες.

tkalamat 16-02-18 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036248)
Εκεί έχεις πέτρες για να φτιάξεις το σινικό τείχος :p
Μόνο μικρές μάζεψες. Χρειάζεσαι και μερικές πολύ μεγαλύτερες για να δώσεις ύψος και να το στήσεις όμορφα. Κοίτα και στις παρουσιάσεις να πάρεις ιδέες.


Οι πέτρες είναι 3 λεπτά από το σπίτι μου αλά δεν είναι σίγουρο ότι θα βάλω αυτές θα κάνω μια πιο μεγάλη βόλτα πιστεύω ότι θα βρω καλύτερες.

tkalamat 16-02-18 13:22

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036248)
Εκεί έχεις πέτρες για να φτιάξεις το σινικό τείχος :p
Μόνο μικρές μάζεψες. Χρειάζεσαι και μερικές πολύ μεγαλύτερες για να δώσεις ύψος και να το στήσεις όμορφα. Κοίτα και στις παρουσιάσεις να πάρεις ιδέες.

Έκανα ένα πρόχειρο στήσιμο για να δούμε καλύτερα τις πέτρες τώρα που τις βλέπεις στημένες θεωρείς ότι θέλω μεγαλύτερες?

Κλεόβουλος 16-02-18 13:34

Θέλεις μερικές για να τις βάλεις όρθιες.
Εκτός από τις απαραίτητες κρυψώνες που πρέπει να φτιάξεις, προσπάθησε να μην είναι φλατ αλλά να δίνεις προοπτική τρισδιάστατη ;)

tkalamat 16-02-18 13:54

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036258)
Θέλεις μερικές για να τις βάλεις όρθιες.
Εκτός από τις απαραίτητες κρυψώνες που πρέπει να φτιάξεις, προσπάθησε να μην είναι φλατ αλλά να δίνεις προοπτική τρισδιάστατη ;)

Πως το βλέπεις με τα 2 φακιόλια αν ενισχύσω το δεξιό?

Κλεόβουλος 16-02-18 14:04

φακιόλια τι είναι? :D
Θέλεις αρκετές ακόμη σαν κι αυτές που βλέπω και μερικές μεγάλες. Σκέψου ότι μετά τη τοποθέτηση της πέτρας θα βάλεις και την άμμο και κάποιες θα σκεπαστούν.
Όπως και να ΄χει μέχρι να βρεις αυτό που θα σε ικανοποιεί θα χρειαστεί να τις αλλάξεις αρκετές φορές θέση.

tkalamat 16-02-18 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1036261)
φακιόλια τι είναι? :D
Θέλεις αρκετές ακόμη σαν κι αυτές που βλέπω και μερικές μεγάλες. Σκέψου ότι μετά τη τοποθέτηση της πέτρας θα βάλεις και την άμμο και κάποιες θα σκεπαστούν.
Όπως και να ΄χει μέχρι να βρεις αυτό που θα σε ικανοποιεί θα χρειαστεί να τις αλλάξεις αρκετές φορές θέση.

Δεν έχω ξαναβάλει πέτρες και φοβάμαι !

το φελιζόλ τι πάχος να έχει? Σε έχω ζαλίσει.

Κλεόβουλος 16-02-18 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 1036263)
το φελιζόλ τι πάχος να έχει? Σε έχω ζαλίσει.

Δεν είναι απαραίτητο αλλά επειδή είσαι φοβητσιάρης :) βάλε dow μπλε (όχι απλό άσπρο φελιζολ) με πάχος 1εκ~
Βάζεις το dow, μετά τοποθετείς τις πέτρες σταθερά, μετά προσθέτεις την άμμο για να "δέσει" την βάση των κατασκευών σου και τέλος το νερό.

tkalamat 17-02-18 14:38

1 Συνημμένο(α)
Νομίζω ότι βελτιώνομαι δάσκαλε:D:D:D:D:D:D

tkalamat 17-02-18 14:51

Βρήκα τα
Metriaclima Red Zebra στο aquavivere έχει και
Pseudotropheus Elongatus Mpanga μπορώ να τα βάλω μαζί?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02674 seconds with 11 queries