Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Άλγη είναι....? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16068)

Neoklis 11-03-07 22:57

Άλγη είναι....?
 
Καλησπέρα.....

Σήμερα το πρωί παρατήρησα σε δύο από τα φυτά που έχω στο ενυδρείο μου ένα χνουδάκι καφετί χρώματος.... Τι ακριβώς είναι...? Αυτό είναι η λεγόμενη άλγη...??? Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή δεν είναι κάτι ανησυχητικό....? Το ενυδρείο μου είναι 60*30*30, δλδ 54 λίτρα (μικτά).... Όλα τα φυτά που έχω βάλει είναι χαμηλών απαιτήσεων.... Από φωτισμό έχω μία λάμπα (μανίσια) η οποία λειτουργεί 12 ώρες (10 το πρωί με 10 το βράδυ) και αναγράφει πάνω:
SYLVANIA
STANDARD
F15W/ 154 T8
DAYLIGHT

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι στην 8η μέρα στρωσίματος και έχουν εμφανιστεί σε μεγάλο βαθμό ΝΟ2...

Τα φώτα σας παρακαλώ....:) :) :)

steady 11-03-07 23:32

μαλλον δεν ειναι τιποτα απλα εγω θα αλλαζα την λαμπα με μια sylvania gro lux παρτην απο μαγαζι με λαμπες ειναι πολυ φτηνη στο δικο σου μεγεθος κατω απο 5€λογικα!

giannisg 11-03-07 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 160435)
Σήμερα το πρωί παρατήρησα σε δύο από τα φυτά που έχω στο ενυδρείο μου ένα χνουδάκι καφετί χρώματος....

Είναι κλασσική περίπτωση καφέ άλγης σε φρεσκοστρωμένο ενυδρείο ή σε ενυδρείο που βρίσκεται στην διαδικασία στρωσίματος. Με τον καιρό και με τις αλλαγές νερού θα φύγει. Μην ανυσηχεις...

Neoklis 12-03-07 00:15

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια....
Είμαι καινούριος και έχω να μάθω πολλά ακόμα...
Με τον καιρό όλα θα γίνουν....!!!!!:cool::cool:

Juan 12-03-07 09:53

Αρχικά, μπορείς να μειώσεις την περίοδο που φωτίζεις το ενυδρείο (στις 8ώρες).

Μάριος 12-03-07 11:21

και τα ότο τη γουστάρουν πολύ! :)

http://aqua.lorca.free.fr/fiche_pois...ocinclus_4.jpg

Neoklis 12-03-07 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 160508)
Αρχικά, μπορείς να μειώσεις την περίοδο που φωτίζεις το ενυδρείο (στις 8ώρες).

Έχω ήδη μειώσει κατά μία ώρα ( από 10 το πρωί με 9 το βράδυ)....\
Όταν θα έρθει η ώρα για να μπουν τα Guppies που έχω σκοπό να δουλεύω την λάμπα μόνο 8 ώρες:( :( :( ....:confused: :confused:

thanosatha 12-03-07 22:00

Θα συμφωνησω και εγω για την αντικατασταση της λαμπας με μια gro lux... Θα βοηθησει πολυ τα φυτα σου...

Juan 13-03-07 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 160585)
Έχω ήδη μειώσει κατά μία ώρα ( από 10 το πρωί με 9 το βράδυ)....\
Όταν θα έρθει η ώρα για να μπουν τα Guppies που έχω σκοπό να δουλεύω την λάμπα μόνο 8 ώρες:( :( :( ....:confused: :confused:

Το ιδανικό είναι να φωτίζεις τόσο, όσο μπορούν τα φυτά να φωτόσυνθέτουν αλλά πόσο είναι αυτό ; Εξαρτάται από τα φυτά (είδος) και τις υπόλοιπες συνθήκες του ενυδρείου.
Η δική μου γνώμη είναι να ξεκινάμε με το ελάχιστο της περιόδου και σιγά-σιγά (όταν τα φυτά προσαρμοστούν) φτάνουμε στις ~10 ώρες.
Το έχω δοκιμάσει με απαιτητικά φυτά που χρειάζονται αρκετό φως και δεν υπήρχε πρόβλημα.
Τώρα στην περιπτωση σου δεν είναι η αιτία το φως αλλά θα βοηθήσει όσο μπορεί η μείωση της φωτοπεριόδου.
Όπως πολλές φορές θα έχεις δει να γράφεται, η άλγη είναι φυτό και χρειάζεται και αυτή το φως για να αναπτυχθεί.

Neoklis 13-03-07 14:09

Σήμερα πήγα σε αρκετά μαγαζιά με ηλεκτρικά εδώ στην κομοτηνή και 15άρα sylvania gro lux πουθενά...:cry: :cry:
Βρήκα όμως στην Philips μία 15άρα που ο κατάλογος έγραφε ότι είναι ειδικά για ενυδρεία.....
Και ο καταστηματάρχης μου είπε ότι είναι αυτή που ψάχνω....
Έτσι λοιπόν έκανα παραγγελία να μου την φέρουν...
Ελπίζω να είναι παραπλίσια με αυτό που ζητούσα...
Ούτως η άλλως η Philips δεν είχε καμία άλλη λάμπα που να έμοιαζε με αυτό που ψάχνω εγώ......
Τι λέτε σωστά έπραξα...????

mikenuke 13-03-07 15:43

αν λεγεται philips aquarela σωστα επραξες...

Neoklis 13-03-07 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 160847)
αν λεγεται philips aquarela σωστα επραξες...

Ναι έτσι λέγεται... Ωραία....
Θα σας ενημερώσω όταν τελειώσει και το στρώσιμο....
Όλα πηγαίνουν καλά μέχρι στιγμής....
Τα ΝΟ2 είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό, ενώ η αμμωνία άρχισε να μειώνεται αισθητά.....
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος πάντως και λέω μέσα στο πάσχα να κατασκευάσω το δικό μου ενυδρείο από την αρχή....:smt118 :smt118
Έχω όμως αρκετά να μάθω μέχρι τότε....

Neoklis 15-03-07 20:34

Σωστός...?
 
Λοιπόν από λάμπα τελικά έβαλα μία της Osram που βρήκα γιατί ο προμηθευτής των
Philips δεν είχε στην αποθήκη τελικά... Και προκειμένου να μην καθυστερώ
έβαλα αυτή που μου είπαν ότι είναι ειδική για ενυδρεία.....
OSRAM FLUORA λέγεται.....
Σωστός....?:D :D :D

Ελπίζω τώρα τα φυτάκια μου να βοηθηθούν λίγο με την καινούρια λάμπα που φόρεσα...!!!!!

stav 16-03-07 07:15

Ειναι ενταξει η OSRAM FLUORA.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01638 seconds with 11 queries