Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   ασφαλείς αλλαγη aqua scape (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72530)

twenty 16-06-13 12:45

ασφαλείς αλλαγη aqua scape
 
Απορία.θέλω να αλλάξω το aqua scape στο 125 λίτρα φυτεμένο ενυδρείο μου.θέλω να αλλάξω το υπόστρωμα.θα βάλω τα ψαράκια σε ένα μικρότερο ενυδρειακι χωρίς φίλτρο για καμια ωρίτσα, θα αλλάξω το υπόστρωμα και το layout του ενυδρείου και πάλι μεσα.τo φίλτρο μου είναι στρωμένο.λέτε να κρατήσω το 50 τις εκατό του νερού και να το ξαναβάλω μέσα μετά τις αλλαγές μαζί με φρέσκο απoχλωριωμένο νερό?πιστεύετε να έχω πρόβλημα με την βιολογία του ενυδρείου μου?προτάσεις να το κάνω με ασφάλεια?σας ευχαριστώ.

nazgul 16-06-13 13:51

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι:

-βαζεις νερο απο το μεγαλο στο μικρο ενυδρειο.
-βαζεις το φιλτρο να δουλευει σε αυτο.
-βαζεις τα ψαρια στο μικρο ενυδρειο.
-κανεις ολες τις εργασιες σου, αλλαζεις οτι θελεις.
-βαζεις το νερο που εχεις φυλαξει απο το παλιο ενυδρειο, οσο περισσοτερο μπορεις.
-συμπληρωνεις με φρεσκο αποχλωριωμενο νερο.
-βαζεις το φιλτρο να δουλεψει στο μεγαλο ενυδρειο (αν εχεις ανθρακα, βαλε για 1-2 μερες).
-μετα απο 1-2 ωρες κανεις μετρησεις, αν ειναι ασφαλεις. ξαναβαζεις τα ψαρια.
-παρακολουθεις στενα για τις επομενες ωρες τη συμπεριφορα των ψαριων σου, κανοντας ταυτοχρονα μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων.
Προσοχη σε αυτο το σημειο. Σε αναλογη δικη μου περιπτωση, εμφανισε αμμωνια το ενυδρειο μετα απο 10 περιπου ωρες και εχασα ενα κοπαδακι. Ολα ηταν καλα για αρκετες ωρες, αλλα το βραδυ επεσα για υπνο και το πρωι τα βρηκα ολα, εκτος απο ενα, νεκρα. Για καλο και για κακο να εχεις ετοιμο νερο για να κανεις αλλαγη, αν χρειαστει.

Καλη επιτυχια.

twenty 16-06-13 14:07

Μάλιστα οποτε από ότι καταλαβαίνω και το υπόστρωμα κρατάει ένα μεγάλο μέρος τις βιολογίας εκτος από το φίλτρο.μπορώ να κρατήσω και όλο το νερό εάν θέλω έχω μεγάλο βαρελάκι.με άγχωσες τώρα φιλε μου το σκέφτομαι σοβαρά.

nazgul 16-06-13 14:33

Κραταει βιολογια το υποστρωμα, αλλα θα αναπτυχθει ξανα με τον καιρο. Οποτε μη σε αγχωνει αυτο. Απλα την πρωτη εβδομαδα με μετρο το ταϊσμα. Αν τα κανεις ολα σωστα και χωρις βιαστηκες κινησεις, δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.

Απο το νερο, κρατησε γυρω στο 50%, ωστε να ειναι σαν να κανεις μια καλη αλλαγη νερου. Δεν μεταφερει βιολογια ετσι κι αλλιως, απλα για να μην αλλαξουν πολυ οι παραμετροι στο νεο ενυδρειο, τοσο για τα ψαρια σου, οσο και για τα βακτηρια σου.

constantinos 16-06-13 15:21

Εγω πάλι που εκανα όλα τα παραπανω που αναφερει ο φίλος πρίν 9 μηνες περιπου δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως πρόβλημα ουτε με αμμωνια ουτε με τιποτα.
Το μονο πρόβλημα ηταν καποιες άλγες που και αυτες όμως ηταν φυσιολογικες λόγω του ότι στην ουσια ειναι σαν να στηνεις ενα ενυδρειο από την αρχή.
Καλό ξεπλυμα στο υποστρωμα που θα βαλεις και κρατάς τη βιολογία και το νερό όσο μπορεις περισσότερο από το παλιο ενυδρειο-στησιμο και εισαι οκ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01152 seconds with 11 queries