Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   απιστευτο!!!!!!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58442)

harmasn 15-12-11 15:54

απιστευτο!!!!!!!!!!
 
πριν απο λιγο ηρθε ενας φιλος μου που εχει και αυτος ενυδρειο για να παρει το 30λ μου να βαλει μεσα ενα μαυρο μολυ μουρ κατι τετιο και επιδι δεν του επερνα λεφτα μου εφερε ενα κοπαδακι ροδοστομους 6 ατομα(δουλευουμε μαζι με αυτο και ηξερε ποσα θελω και ποια τον ειχα πριξει λεγοντας ποσο μου αρεσουν) σπιτι τωρα πλεον εχω μονο το 96λ που ειναι ο πανγκασιους και τα 2 αγγελοψαρα. . . . δεν ειχα αλλη επιλογη θα μου ψοφαγανε. . . . στην αρχη ηταν πολυ μαζεμενα (λογικο) αλλα δεν πιστευα οτι θα αλαξουν συμπεριφορα το μικροτερο απο τουσ ροδοστομους τωρα εχει παρει στο κυνηγι τον πανγκασιους και δεν τον εχει αφισει σε χλωρο κλαρι προσπαθει να του δαγκωσει τα κατω πτερυγια και μερικες φορες τα καταφερνει ο πανγκασιους απλα κολυμπαει για να τα αποφυγει δεν τα πιραζει καν και τα αγγελοψαρα δεν δινουν την παραμικρη σημασια σαν να μην μπηκανε ποτε οι ροδοστομοι μεσα.εγω ημουν ανχωμενος οτι θα μου τα φανε λογο μεγεθους αλλα μπορω να σας πω αν συνεχιστει αυτο με αυτον τον ρυθμο οι ροδοστομοι σιγουρα θα κανουν σημαδι στον πανγκασιους

kgf12345 15-12-11 15:58

μην ορκιζεσαι,αμα μεγαλωσει λιγο ο παγκασιους θα σου πω.

εγω θα κοιταζα για ενυδρειο οσο πιο γρηγορα μπορουσα.αν και χλωμο το βλεπω να προλαβουνε να ζησουνε τα ψαρια.ειτε απο "νερο" θα πανε, ειτε απο αλλο ψαρι.

StefanosS 15-12-11 16:00

Τα εχεις κανει "ψαροσουπα" με ολο το σεβασμο.Διαβασε λιγο παραπανω στο φορουμ γιατι τα ειδη που εχεις δεν πρεπει να ειναι μαζι

panos_auk 15-12-11 16:04

αφιξεις-αποχωρησεις
 
το πανγκασιους παραμεγαλωνει (http://en.wikipedia.org/wiki/Iridescent_shark) για να διατηρείται σε τοσο μικρο ενυδρειο και αφου δεν τα πηγαινει και καλα με τα rummy που εβαλες μεσα καλο θα ηταν να δωθεί νομιζω...
Τωρα τα σκαλαρια επισης χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο και υπαρχει η αποψη οτι βλεπουν τα μικρα τετρα σαν τροφη...οποτε κι εκει υπαρχουν προβληματα... :-?

kapamarou 15-12-11 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 636805)

εγω θα κοιταζα για ενυδρειο οσο πιο γρηγορα μπορουσα.αν και χλωμο το βλεπω να προλαβουνε να ζησουνε τα ψαρια.ειτε απο "νερο" θα πανε, ειτε απο αλλο ψαρι.


ετσι ακριβως:(
κοιτα λιγο το προφιλ απο τα ψαρακια αυτα
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_bleheri.htm


διωξε το καρχαρια και τα αγγελοψαρα(ενα δεν ειχες:confused:)
και οταν λεω διωξτα εννοω δωστα σε καποιον που μπορει να τους παρεχει τις σωστες συνθηκες διαβιωσει(αν και για το καρχαρια αμφιβαλλω αν μπορει να τον φροντισει κανενας,δυστηχως)και κρατα τους ροδοστομους που σου αρεσουν κιολας απλα θα πρεπει να επεξεργαστεις το νερο για να νιωθουν πιο ανετα:cool:

harmasn 15-12-11 16:19

εχω διαβασει για τον πανγκασιους αλλα ειναι επιλογη του αδερφου μου και ειναι χοντροκεφαλος και δεν θελει να τον γυρισουμε πισο για αυτο εχω ανοιξει ενα αλλο ποστ πολυ πιο πριν και αναφερω μεσα περισοτερα γυρο απο το θεμα με τα ψαρια που εχω και γι αυτο εχω μιλισει αρκετα με τον κγφ12345 και με αλλα παιδια γυρο απο το θεμα και πιστεψε με εχω διαβασει πολλα και πριν κανω κατι ρωαταω!!!! αλλα σημεερα βρεθηκα προ εκπλιξεως θα ριξω λιγο απιονισμενο μεσα να ριξω λιιιιιιιιγο το gh και τρεχω αμεσα πετ σοπ να παρω ενυδρειο.να ρωτισω αν το μπολιασω σε ποσες μερες θα μπορω να βαλω μεσα τα γλυκα μου ροδοστομακια?????
-------------------------
η μουρη τους στην αρχη ηταν ασπρη τωρα εχει αρχισει και ροδιζει . . . . . εριξα λιγη τροφη μεσα που εχει παρει απο το πετ σοπ για το χρωμα των ψαριων και εγινε πανικος!!!! φταιει η τροφη που ροδισαν η τους αρεσει?εχω διαβασει για τους ροδοστομους αλλα τωρα νιωθω να ειμαι στο 0 παλι :S

kapamarou 15-12-11 16:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 636810)
αλλα σημεερα βρεθηκα προ εκπλιξεως θα ριξω λιγο απιονισμενο μεσα να ριξω λιιιιιιιιγο το gh και τρεχω αμεσα πετ σοπ να παρω ενυδρειο.να ρωτισω αν το μπολιασω σε ποσες μερες θα μπορω να βαλω μεσα τα γλυκα μου ροδοστομακια?????



εισαι παλαβος:D:D(με τη καλη εννοια)
αν το μπολιασεις πρεπει να βαλεις τα ψαρια κατευθειαν μεσα και εννοειται πολυ καλη προσαρμογη..
στο 96λιτρο γνωμη μου μη ριξεις τιποτα,ασε το νερο οπως ειναι μεχρι να τα βαλεις στο αλλο..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 636810)
η μουρη τους στην αρχη ηταν ασπρη τωρα εχει αρχισει και ροδιζει . . . . . εριξα λιγη τροφη μεσα που εχει παρει απο το πετ σοπ για το χρωμα των ψαριων και εγινε πανικος!!!! φταιει η τροφη που ροδισαν η τους αρεσει?εχω διαβασει για τους ροδοστομους αλλα τωρα νιωθω να ειμαι στο 0 παλι :S

αν διαβασες το προφιλ τους λεει οτι ενα άμεσο δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο είναι το ξεθώριασμα του κόκκινου χρώματος του κεφαλιού των ψαριών...
αν παρεις ενυδρειο και εχεις σωστες τιμες για τα ψαρακια σου μη φοβασαι τιποτα.

platy 15-12-11 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 636815)

αν διαβασες το προφιλ τους λεει οτι ενα άμεσο δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο είναι το ξεθώριασμα του κόκκινου χρώματος του κεφαλιού των ψαριών...
αν παρεις ενυδρειο και εχεις σωστες τιμες για τα ψαρακια σου μη φοβασαι τιποτα.

μην ξεχνας οτι τα ψαρια θεωρουνται νεο-εισαχθεα....αρα εκτος των αλλων..ειναι λογικο ακομα να μην εχουν τα πληρη χρωματα τους λογω στρεςς....φιλε..προσοχη με τους ροδοστομους ..ειναι απο τα πιο ευπαθη κ ευαισθητα ειδη τετρα ..θελουν σταθερες συνθηκες νερου...σχετικα με αυτους ανετρεξε σε παλαιοτερα θεματα...οσο για τα ψαρια που εχεις τωρα,το ''δεν θελει ο αδερφος μου ειναι δικαιολογια.'' .,..φερτον να διαβασει εδω μερικα πραγματακια,δειξτου μερικες παρουσιασεις ΥΓΕΙΩΝ ενυδρειων και μετα ξανασυζηταμε αν θα του αρεσει η οχι η φροντιδα ενως ΥΓΙΟΥΣ και καλοστημενου ενυδρειου ;)

kapamarou 15-12-11 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 636817)
μην ξεχνας οτι τα ψαρια θεωρουνται νεο-εισαχθεα....αρα εκτος των αλλων..ειναι λογικο ακομα να μην εχουν τα πληρη χρωματα τους λογω στρεςς....φιλε..προσοχη με τους ροδοστομους ..ειναι απο τα πιο ευπαθη κ ευαισθητα ειδη τετρα ..θελουν σταθερες συνθηκες νερου...σχετικα με αυτους ανετρεξε σε παλαιοτερα θεματα...οσο για τα ψαρια που εχεις τωρα,το ''δεν θελει ο αδερφος μου ειναι δικαιολογια.'' .,..φερτον να διαβασει εδω μερικα πραγματακια,δειξτου μερικες παρουσιασεις ΥΓΕΙΩΝ ενυδρειων και μετα ξανασυζηταμε αν θα του αρεσει η οχι η φροντιδα ενως ΥΓΙΟΥΣ και καλοστημενου ενυδρειου ;)


+1000:)

delta66 15-12-11 17:08

Και μη ξεχασεις να πεις του φιλου σου οτι δεν κανουμε ποτε ζωντανα δωρο χωρις να ρωτησουμε τον δεκτη του δωρου αν δεχεται να αναλαβει την ευθυνη για τα ζωα, αλλα και αν μπορει να τους εξασφαλισει τα απαιτουμενα.

platy 15-12-11 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 636833)
Και μη ξεχασεις να πεις του φιλου σου οτι δεν κανουμε ποτε ζωντανα δωρο χωρις να ρωτησουμε τον δεκτη του δωρου αν δεχεται να αναλαβει την ευθυνη για τα ζωα, αλλα και αν μπορει να τους εξασφαλισει τα απαιτουμενα.

+10000 :cool:

harmasn 15-12-11 21:02

kapamarou ενα ειχα ναι αλλα οταν ειπα στο αδερφο μου οτι παει σε ζευγαρι και θελει ενυδρειο με υψος πηγε και πιρε κιαλλο . . . . .(ενυδρειο αλλο ομως δεν πιρε)αν δεν ημουν εγω παιζει να ηταν 2 αγγελοψαρα και ο πανγκασιους στα 30 λ. ουτως η αλλως προγραμματιζα να παρω ενυδρειο αυτες τις μερες εχω βρει ενα φουλ εξοπλισμενο 80λ στα 160ε κατι πιο φθηνο δεν βρηκα πουθενα οποτε αν δεν καταφερω να τον πισω να δωσουμε τον πανγκα απλα θα παρω το καινουριο και θα τον αφισω αυτον στο αλλο και οτι γινει δεν ειναι δικα μου και δεν ακουει κιολας.αν λογικευτει θα παμε να παρουμε ενα ενυδρειο με υψος για τα σκαλαρια του και θα αφισω τους ροδοστομους στο 96αρι που εχει και μακρος να καλπαζουνε μεσα με καρδιναλιους η ραμιρεζι κατι τετοιο
-------------------------
εχετε χιλια δικια ολοι σας. ελπιζω να τα διορθωσω τις επομενες 2 μερες το αργοτερο ολα τα λαθη. ελπιζω παντως να μην ειναι αργα και να προλαβω. αν χωρισω το ενυδρειο στα 2 για να μην γινει το γευμα κανενος?

Apostolis 15-12-11 22:05

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 636802)
αν συνεχιστει αυτο με αυτον τον ρυθμο οι ροδοστομοι σιγουρα θα κανουν σημαδι στον πανγκασιους

Για ΑΥΤΟ το παγκασιους μιλάμε?

harmasn 16-12-11 02:46

pangasious albino catfish - shark εχει διαφορα?

Plakas 16-12-11 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 637003)
pangasious albino catfish - shark εχει διαφορα?

Από αυτόν της πιο πάνω φωτογραφίας του Αποστόλη έχει! Είναι άσπρος! :D ....κατά τα άλλα να εύχεσε να μην έχει γιατί αυτό είναι το καλό σενάριο....το άλλο είναι το πιο κάτω....

http://www.animalpicturesarchive.com...1189003093.jpg

http://www.extremescience.com/images/mekong-catfish.jpg

harmasn 17-12-11 22:32

καλα οπως και να εχει ο πανγκασιος ειναι αρρωστος και γι αυτο δεν τα εχει κανει ακομα γευμα και ουτε προκηται να τα κανει εχει εσσωτερικη αιμοραγια απ οσο μου ειπανε (ειχε κοπανισει πανω στην λαμπα του ενυδρειου μια φορα και τα τζαμια τα ειχε φυλισει ολα στο 30λ) μαλλον δεν θα ζησει και πολυ θα το επιστρεψω ομως αυριο και ισως παρω κατι αλλο θα δω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01956 seconds with 11 queries