Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Ποιος ειναι ο κυριος? (Pleco) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20371)

Stelios_Rjk 24-10-07 13:28

Ποιος ειναι ο κυριος? (Pleco)
 
1 Συνημμένο(α)
Ειναι ενος φιλου και δεν ξερουμε ποιος ειναι. Οποιος μπορει να βοηθησει...

Ευχαριστω!

Strahos 24-10-07 13:53

Pterygoplichthys gibbiceps
φτάνει τα 45cm ...

Stelios_Rjk 24-10-07 14:36

Σε ποσο διαστημα φτανει τα 45εκ.? Γιατι 4 χρονια τωρα στα 14εκ. ειναι.

steady 24-10-07 14:41

κατι φταιει για να ειναι τοσο μικρος σε 4 χρονια μεγαλωνουν και γρηγορα οι συγκεκριμενοι
τι τον ταιζει ο φιλος σου?

Apostolis 24-10-07 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 209561)
τι τον ταιζει ο φιλος σου?

...και σε πόσα λίτρα είναι??? :confused:

Stelios_Rjk 24-10-07 14:48

Του δινει ταμπλετες για πλεκο αλλα οχι τοσο τακτικα απ'οσο μου ειπε οταν ειχε κι αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο γιατι ετρωγε οτι εμενε απο την τροφη που εριχνε για τα αλλα και αλγη απο τα τζαμια. Τωρα που ειναι μονος του βαζει τροφη κανονικα. Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι 100αρι... Μηπως φταιει αυτο?

steady 24-10-07 16:15

ολα παιζουν ρολο η διατροφη που του κανει ειναι χαλια οι πλεκο πρεπει να ταιζονται καθημερινα οπως και τα αλλα ψαρια το καλυτερο για αυτον θα ηταν να του βαζει 3-4 φορες τη βδομαδα λαχανικα να μασουλαει οπως αγγουρακι και να του δινει ταμπλετες τις υπολοιπες ΄
ρολο μπορει να παιζει και το ενυδρειο αλλα και κακη χημεια του νερου

οπως και να εχει αυτο το ψαρι θελει ενυδρειο-πισινα οποτε αν δεν σκοπευει να φτιαξει ενα τετοιο καλυτερα να το αποχωριστει...

Stelios_Rjk 24-10-07 16:25

Ο φιλος μου αυτος θα φυγει για στρατο και το ψαρι θα το παρω εγω. Τωρα το θεμα ειναι οτι εγω στηνω ενα ενυδρειο με αφρικανες οποτε ελλειψη αλλου θα μπει εκει. Το ενυδρειο θα ειναι 200αρι και οι αφρικανες που θα μπουν μικρες οποτε ελπιζω να μην τον ενοχλησουν. Αν δεν τον παρω εγω παει σε καταστημα αρα καλυτερα εδω. Τωρα αν βρισκοταν καποιος αλλος που θα κραταγε το ψαρι μεχρι να γυρισει απο το στρατο και να στησει ενα πιο μεγαλο ενυδρειο που σκεφτεται τοτε κατι γινοταν αλλα θεωρω πολυ απιθανο να βρεθει καποιος που να θελει να μπλεχτει σε μια τετοια ιστορια.

steady 24-10-07 17:20

ειναι πολυ πιθανον οι αφρικανες να αρχισουν να του ξεσκιζουν τα πτερυγιακια του ακριβως και εγω ειχα φιλοξενησει εναν τετοιο με labido για μερικες μερες και τους καναν χαλια τα πτερυγια..
παντως οτι και να κανεται το ψαρι αυτο θα ΥΠΟΦΕΡΕΙ και σιγουρα και τωρα υποφερει...

Stelios_Rjk 24-10-07 17:52

Υπεροχα... Αν λες για μερικες μερες και ειχες αυτα τα προβληματα αντε να τον κρατησω εγω 1-1,5 χρονο... Μαλλον θα μπει αγγελια για να τον παρει κανενας.

panos84 25-10-07 08:24

Ο δικός μου πάντως απο 8 εκατοστά όταν τον πήρα πήγε στα 23 σε ενάμιση χρονο!

Stelios_Rjk 25-10-07 12:27

Ε προφανως φταινε οι συνθηκες.

Kostas G. 26-10-07 10:21

Πολύ πιθανόν να έχει επέλθει νανισμός λόγω άσχημων συνθηκών διαβίωσης(δεν φταίει το μέγεθος της δεξαμενής αυτό καθαυτό αλλά το οτι λόγω του μικρού μεγέθους της οι συνθήκες χαλάνε πολύ γρήγορα αν υπάρχουν περισσότερα ψάρια απότι πρέπει(ανεβαίνουν τα νιτρικά και άλλα καλούδια....)και αν είναι πολύ χάλια για πολύ διάστημα επέρχεται νανισμός)και επομένως τώρα και σε καλές συνθήκες να βρεθεί,τελικό μέγεθος δεν θα πιάσει...Ούτε όμως βέβαια θα ζήσει όσο θα ζούσε σε καλές συνθήκες αν εί8χε κρατηθεί από μικρό...Παρόλα αυτά με πολύ φροντίδα μπορεί να αναπληρώσει κάποιο από το μέγεθος που του λείπει και να ζήσει αρκετά χρόνια.Η διαβίωση με αφρικάνες δεν είναι βέβαια και η καλύτερες συνθήκες για αυτών...Καλό θα ήταν να έμπαινε σε μια πιο ήσυχη και με πιο καλές συνθήκες για αυτόν δεξαμενή και θα ανταμείψει τον κάτοχό του ανάλογα με πολύ χαρακτήρα:)

Stelios_Rjk 26-10-07 19:28

Βαζω αγγελια για να τον παρει καποιος που μπορει να τον κρατησει, οποιος τoν θελει πολυ ευχαριστως!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries