Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεος με 120 λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74486)

tasospapgr 01-10-13 15:48

Νεος με 120 λιτρα
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και από έμενα .Μολις εγινα κατοχος του πρωτου μου ενυδρειου .Ειναι ενα aquatlantis 120 litr( 100X30X40) . To ενυδρείο αγοραστηκε μεταχειρισμενο , απλα επειδη ειχε μεινει αρκετο διαστημα χωρις νερο μαλλον η βιολογια του ειχε αποδημήσει . Το παραξενο ειναι πως μολις το γεμισα νερο μετα απο κανα 2ωρο λειτουργειας εκαναν την εμφανιση τους σαλιγκαρια τυπου Melanoides turbeculata τωρα που βρεθηκαν δεν ξερω. Το ενυδρειο λειτουργει απο την Κυριακη 29/9 και σημερα προστεθηκαν 2 ταμπλετες τις Sera (απο ενα διαφημιστικο φυλαδιο ) και 30 ml Special Blend της MICROBE-LIFT .Οι πρωτες μετρησεις με χαρτακια της SERA (μετα απο 6 ωρες) ΝΟ3 25 , ΝΟ2 0 , GH>16 , KH 15 , PH 8 . 27C (Δυστυχώς δεν ειχα τεστ για Αμμωνία)
H απορια μου ειναι πως σας φαινονται οι μετρησεις και τη Ψαρια θα μου προτεινατε να βαλω .
​ Το ενυδρειο εχει μεσα 2 ριζες μοπανι και υπόστρωμα αμμο . Επισης θα μπουν και αυτα τα φυτα 2 Χ Hygrophila difformis,
7 Χ Hygrophila polysperma , 4 Χ Vallisneria , 2 Χ java fern .
Απο φωτισμο εχει τη μαμα sylvana 25W με ανακλαστήρα.

Nick74 01-10-13 16:01

βασικα μετρα το νερο της βρυσης σου και αν δεις ιδια πραγματα η παρε κανα πολυ καλο φιλτρο, η ακομα καλυτερα οσμωση ή μετακομισε αλλου... Η ΕΥΔΑΠ βεβαια μεχρι 50 νιτρικα το θεωρει ασφαλη, αλλα μαλλον δεν ειναι.
(βεβαια πολυ πιθανο να εχουμε felse alarm και τα χαρτακια να λενε -ως συνηθως- οτι ναναι, γι αυτο παιρνουμε παντα μονο υγρα τεστ)
οσον αφορα τα υπολοιπα, διαβασε ολα τα pined στην κατηγορια των αρχαριων και μη βιαζεσαι να βαλεις μεσα ψαρια.


καλως ηρθες :)

tasospapgr 01-10-13 16:16

Το νερο της βρυσης λεει ΝΟ3 10 , ΝΟ2 0 , GH>16 , KH 15 , PH 7,6

Nick74 01-10-13 16:40

ok, παρε υγρα τεστακια γιατι αυτα που εχεις μαλλον λενε οτι να ναι...
ετσι κι αλλιως τα χαρτακια δεν τα εμπιστευομαστε ακομα κι αν δειχνουν σωστες οι μετρησεις...
Οταν τα παρεις με το καλο μετρα τη βρυση σου, και μετα τα λεμε για τα ενυδριακα, (ετσι κι αλλιως ενα μηνα τον θες για στρωσιμο, και σε αυτη την περιοδο δε μας ενδιαφερουν οι μετρησεις)

ChocolatePuma 01-10-13 16:52

Τα λίτρα και οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι μια χαρά και σου δίνουν πολλές επιλογές

Ολα εξαρτώνται απ τις μετρήσεις σου (πάρε υγρά τεστ - κατά προτίμηση API) και από το τι θες να βλέπεις και με τι θες να ασχοληθείς?

Το χρονικό διάστημα μέχρι να αποφασισεις, μπορείς να το αφιερώσεις στο διάβασμα (ενότητες αρχαρίων κλπ)

Εχεις αποφασίσει πως θα το στρώσεις?

Α και ενα τελευταίο σχόλιο : Οι γειτονες σου Γιαννιτσιώτες φημίζονται για το ταλέντο τους στα κολλήματα και στο να στήνουν ωραία ενυδρεία!

Καλώς ήρθες!

stratri1 01-10-13 18:29

Καλωσήρθες και από εμένα.

Ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου με τη ρίζα και τα ξύλα του. Η βιολογία σίγουρα πήγε βόλτα. Βλέπω πως έχει εσωτερικό φίλτρο. Τι υλικά έχει μέσα;
Μήπως να ξεκινήσεις στρώσιμο με αμμωνία από την αρχή, για να γίνουν όλα σωστά;
Τα σαλιγκάρια όμως πως επέζησαν;;;; :confused: Μέσα στην άμμο μάλλον.
Έχεις δει καθόλου άλλα ενυδρεία; Προς τι ψάρια προσανατολίζεσαι;

Καλό διάβασμα. Εδώ έχει άπειρο υλικό για διάβασμα.

tasospapgr 01-10-13 18:46

Το φιλτρο ειναι με βιολογικο υλικο απο τον προηγουμενο κατοχο . Κατω κατω εχει κατι κεραμικά στρόγγυλα μετα ενα μπλε σφουγγάρι (μαμα biobox) και τερμα επανω υαλοβάμβακα .Απο ψαρρια σκεφτομαι τροπικα Ζωοτοκα Και Ασιας

nazgul 01-10-13 21:20

Θα σου ελεγα να μη βιαστεις να βαλεις ψαρια, αλλα να μελετησεις καλα το προφιλ του καθε ειδους που θα αποφασισεις και τη συμφιωση με τα αλλα ειδη. Σε γενικες γραμμες, οι συνθηκες που απαιτουν τα ζωοτοκα με την πλειοψηφια των ψαριων της Ασιας, διαφερουν αρκετα. Οποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις, που μετα θα πρεπει να συμμαζεψεις.

Για οτι θελεις να βαλεις, μπορεις να ρωτησεις πριν.

tasospapgr 08-10-13 18:10

3 Συνημμένο(α)
Και μερικες φωτογραφιες μετα απο το φυτεμα

ChocolatePuma 08-10-13 18:20

Μια χαρά το έκανες!!!

Για ψάρια... προς τα που προσανατολίζεσαι?
(μην πεις Αφρική...με τόσο φυτομάνι!!!:p)

tasospapgr 08-10-13 18:25

Σκεφτομαι κατι σε κοινωνικό αν και γέρνω πιο πολύ σε Ασία

tasospapgr 13-10-13 10:28

Λοιπον για να μην ανοιγω νεο θεμα ρωταω εδω . Το ενυδρειο εστρωσε .ΝΗ3/ΝΗ4 = 0 , ΝΟ3 25 , ΝΟ2 0 , GH>16 , KH 15 , PH 8 . 27C .Αυτα απο μετρησεις .
Απο Ψαρια υπηρχαν 5 Red Minor Serpae Tetra. Μπηκαν αλλα 5 Guppies καθως και 2 Ancistrus ( δεν ξερω ποιο ειναι ακριβως ειναι πορτοκαλι) .
Τι αλλο μου προτεινεται απο Ψαροσυνθεση ?

exelix 13-10-13 13:15

Για αρχή αποφάσισε τι νερό θα θέλουν τα ψάρια σου, γιατί έχεις ήδη αρχίσει να τα μπλέκεις.

tasospapgr 13-10-13 14:25

Για αρχη σκεφτομαι νερο βρυσης .

Nick74 13-10-13 21:44

Red Minor Serpae Tetra http://www.seriouslyfish.com/species...obrycon-eques/

Ancistrus http://www.seriouslyfish.com/species/peckoltia-bachi/


Guppies http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

nazgul 14-10-13 08:20

Για guppies και ζωοτοκα ειναι μια χαρα το νερο της βρυσης σου. Αν δεν προκειται να το επεξεργαστεις, οπως ειπες, καλυτερα να μεινεις μονο σε ζωοτοκα.

tasospapgr 14-10-13 16:40

Επειδή τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ . Τελικά τα ψάρια που έχω ταιριάζουν μεταξύ τους ; Και αν ναι τι άλλο μπορώ να προσθέσω η να αφαιρέσω ?

nazgul 14-10-13 17:01

Οχι, δεν ταιριαζουν. Γι' αυτο σου εβαλαν τα links πιο πανω, για να δεις το προφιλ του καθε ψαριου σου.

tasospapgr 14-10-13 17:12

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω

Red Minor Serpae Tetra
Temperature: 20 – 28 °C
pH: 5.0 – 7.5
Hardness: 18 – 268 ppm
Ancistrus
Temperature: 22 – 29 °C
pH: 6.0 – 8.0
Hardness: 36 – 268 ppm
Guppies
Temperature: 17 – 28 °C
pH: 7.0 – 8.5
Hardness: 90 – 536 ppm

Νομιζω οτι η συνθηκες του νερου μου ταιριαζουν
Δεν ξερω αν οι μικρες αποκλισεις παιζουν τοσο ρολο
Εγω εχω σταθερα 27 βαθμους με 7,4 ΡΗ και σκληροτητα >16

exelix 14-10-13 17:56

Δεν είναι και τόσο μικρές οι αποκλίσεις. Το 7 είναι 10 φορές πιο αλκαλικό από το 6.0 και το 8.0 100 φορές. Αν κρατήσεις το νερό σου όπως είναι κρατάς τα guppy, αν το μαλακώσεις τα άλλα δύο.

Nick74 15-10-13 08:54

Οι αποκλισεις ειναι τεραστιες, οταν βλεπεις ενα ψαρι να λεει 5-7 θεωρησε οτι θελει γυρω στο 5,5-6, οταν λεει 7-9 θεωρησε ενα 8-8,5. Το 7 το βλεπφεις ως σημειο αναφορας για να δεις αν θελει οξινο ή αλκαλλικο, και φυσικα αποφευγεις τις οριακες συνθηκες.
Επισεις καλο ειναι να αποφευγεται και το 7 γιατι με τα μικροπαιξιματα το ψαρι βρισκρυαι μια σε οξινο και μια σε αλκαλλικο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01927 seconds with 11 queries