Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καθαρισμός? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100644)

arklaga2525 26-05-18 18:25

Καθαρισμός?
 
Γεια σας. Τελικά κατέληξα στην αγορα Γαρμπιλιου. Είναι σε τσουβαλι 20 κιλα. το θεμα ειναι πως το συγκεκριμενο αφηνει τρελη ασπριλα. Συνεπως χρειαζεται γερο καθαρισμο... το θεμα ειναι πως?.
Σκεφτηκα 3 τρόπους
- βρασιμο(αλλα ειναι μεγαλη η ποσοτητα που θα χρειαστω)
- νερο με πιεση 2-3 φορες
- να το αφησω στο νερο μερες.

Αλλα δεν γνωριζω ποια ειναι η καλυτερη επιλογη.
Πείτε μου :D

(Δεν θα μπει όλο, περιπου το 1/10 υποθέτω)

oreonymos 26-05-18 19:44

ειλικρινα...
 
ελικρινα δεν μπορω να καταλαβω!τι ακριβως θα κανεις.γιατι τοσα πολλα κιλα?πλυνε με πιεση μια ποσοτητα,αλλα να ξερεις πως θα αναιβει το ph ,το kh, το gh,χρησιμο αυτο για τα σαλιγγαρια αλλα σε περιοριζει στην επιλογη φυτων.

arklaga2525 26-05-18 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oreonymos (Μήνυμα 1042168)
ελικρινα δεν μπορω να καταλαβω!τι ακριβως θα κανεις.γιατι τοσα πολλα κιλα?πλυνε με πιεση μια ποσοτητα,αλλα να ξερεις πως θα αναιβει το ph ,το kh, το gh,χρησιμο αυτο για τα σαλιγγαρια αλλα σε περιοριζει στην επιλογη φυτων.

Που κολλάνε τα κιλά; απλά είπα πως αγόρασα τόσα(μονο αυτή η επιλογή υπήρχε) θα χρησιμοποιήσω πολύ λιγο. Ως βυθο. που είναι το περιέργο;Τώρα που το βρήκα μένει μόνο ο τρόπος καθαρισμού.

oreonymos 26-05-18 19:49

τροπος καθαρισμου...
 
θα πλυνεις μονο αυτα που θα χρησιμοποιησεις με πιεση&σχολαστικα.τα πλυμενα αφησετα σε μια λεκανη με αντχλωριο.στραγγιξε τα και ριξτα μεσα.

stanisalus18 26-05-18 23:23

Για το ενυδρειο προοριζεται? Κατι εγραψες για προαυλιο σχολειου :rolleyes:

tsala 27-05-18 10:42

το αντιχλωριο γιατι να μπει?

καταρχην βγαζεις και βαζεις στο ενυδρειο την ποσοτητα που θα χρειαστεις, για να δεις ποσο χρειαζεσαι.
3cm υψος ειναι καλα.

σε εναν καθαρο κουβα-λεκανη βαζεις την ποσοτητα που επελεξες και την πλενεις πολλα χερια νερο , μεχρι να μην βγαζεις θολο νερο.
καλο ειναι να κανεις και κανενα χερι με καυτο νερο.

arklaga2525 27-05-18 11:35

έτσι εκανα. τα εχω αφησει να στεγνονουν. βεβαια εγινε 'γκαφα' γιατι δεν ειχα πιστολακι για την σιλικονη και δεν μπορω να συνεχισω την δουλεια μου....:smt120
Δημήτρη δεν έχει σχέση με προαυλιο σχολειου απλα ειπα πως εκει μπορεις να συναντισεις το γαρμπιλι(ωστε να πω για τι πραγμμα μιλαω). Το ενυδρειο θανε οπως ολα τα κανονικα Aqua.
ΥΓ: είναι DIY

oreonymos 27-05-18 21:29

δεν...
 
δεν ανεφερα εγω τιποτα για κανενα προαυλιο,μαλλον με μπερδεψες με το γιαννη.

arklaga2525 27-05-18 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oreonymos (Μήνυμα 1042233)
δεν ανεφερα εγω τιποτα για κανενα προαυλιο,μαλλον με μπερδεψες με το γιαννη.

Σε εμένα το είπε, επείδη είχα αναφέρει πως αυτο το χαλίκι το βρισκουμε ευκολα σε προαυλια σχολειων. Παρεξηγηση:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries