Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   echinodorus-κλαδεμα νεων φυτων.τι και πως? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23774)

Μικρος 19-03-08 19:55

echinodorus-κλαδεμα νεων φυτων.τι και πως?
 
Καλησπερα σας
Το echinodorus εχει πεταξει 3 μισχους μηκους απο 50εκ μεχρι 100εκ+ τα οποια ειναι στην επιφανεια.Επανω τους ανα 5-10εκ εχουν πεταξει νεα φυτα.Τα πρωτα εχουν αρχισει ηδη να εχουν 5-6 φυλλα μηκους 10εκ καθως και ριζες αλλα 10εκ.Το επομενο φυτο εχει μικροτερα φυλλα και μικροτερες ριζες,καταληγοντας στο τελευταιο το οποιο εχει μεγεθος3-4χιλιοστα.Η ολη ιστορια εχει αρχισει εδω και 1,5 μηνα περιπου και δεν εχει τελος!
Το ερωτημα ειναι πως θα πρεπει να το κλαδεψω, ωστε και να παρω τα ηδη ετοιμα φυτα αλλα και τι κανω με τον υπολοιπο μισχο ?
Ευχαριστω

maniac 20-03-08 09:16

Καποτε μου εδωσαν εναν εχινοδορο στην κατασταση που περιγραφεις. Εκοψα τους μισχους αναμεσα στα φυτα, τα φυτεψα και δεν ειχα κανενα προβλημα. Τον μισχο τον πετας.

Κόφινας 20-03-08 09:21

Αν πιέσεις τα λουλουδάκια προσεκτικά θα αποκολληθούν και θα σου μείνει και ο μίσχος. Φύτεψε τα λουλουδάκια και ο μίσχος θα βγάλει καινούργια εχινοδοράκια για να φυτέψεις ή να δώσεις σε φίλους.

Iann_is 20-03-08 09:30

Να δούμε μία φώτο?

Μικρος 20-03-08 10:13

καλημερα
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφιριες.Οσο για φωτογραφια θα προσπαθησω να βαλω το βραδακι που θα ειμαι σπιτι.
Ευχαριστω

gaia 21-03-08 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κόφινας (Μήνυμα 246437)
Αν πιέσεις τα λουλουδάκια προσεκτικά θα αποκολληθούν και θα σου μείνει και ο μίσχος. Φύτεψε τα λουλουδάκια και ο μίσχος θα βγάλει καινούργια εχινοδοράκια για να φυτέψεις ή να δώσεις σε φίλους.

Να φυτέψει τα λουλουδάκια ;

lag 21-03-08 22:50

εγώ εχω εναν εχινόδορο και δν εχει βγάλει κανένα άνθος η τίποτα αλλο πώς θα βγάλω κλαδέματα ? βγάζει μόνο καινούργια φύλλα...

maniac 21-03-08 23:09

Απο οσο ξερω οι εχινοδοροι πολαπλασιαζονται με δρομεις, αλλα θα πρέπει να υπάρχουν οι αναλογες συνθηκες και εξαρταται και απο το ειδος. Και οι δικοι μου αρνουνται πεισματικα να βγαλουν δρομεις.

Tolis 21-03-08 23:35

Δεν βγαζουν ολα τα ειδη εχινοδορων δρομεις, μονο οι μικροι πχ tenellus, οι μεγαλοι με ανθος

Μικρος 21-03-08 23:59

Καλσπερα

μερικες φωτογραφιες

1.Το σημειο της επιφανειας πανω απο το φυτο.(Υπαρχουν 2-3 των 10εκ.
2.Ο μισχος με τα νεα φυτα .Ο οποιος δεν σταματα να βγαζει!
3.Και μια γενικη....150Χ50Χ62 400ΛΤ

maniac 22-03-08 00:01

Το ξερω πως πολαπλασιαζονται και με ανθη, αλλα το κοματι απο το φυτο μεχρι το ανθος μου μοιαζει για δρομεας. Τωρα αν στην περιπτωση του ανθους λέγεται καπως αλλιως, με επιασες αδιαβαστο.

Μικρος 22-03-08 00:02

3 Συνημμένο(α)
....
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 247092)
Καλσπερα

μερικες φωτογραφιες

1.Το σημειο της επιφανειας πανω απο το φυτο.(Υπαρχουν 2-3 των 10εκ.
2.Ο μισχος με τα νεα φυτα .Ο οποιος δεν σταματα να βγαζει!
3.Και μια γενικη....150Χ50Χ62 400ΛΤ


Tolis 22-03-08 00:05

Ο δρομεας φευγει απο τη ριζα πανω ή μεσα στο υποστρωμα, και βγαζει κατευθειαν νεο φυτακι διπλα.
Το ανθος βγαινει απο μισχο, ο οποιος παει στην επιφανεια, ανθοφορει, και απο το ανθος βγαινει νεο φυτο.

Μικρος 22-03-08 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 247100)
Ο δρομεας φευγει απο τη ριζα πανω ή μεσα στο υποστρωμα, και βγαζει κατευθειαν νεο φυτακι διπλα.
Το ανθος βγαινει απο μισχο, ο οποιος παει στην επιφανεια, ανθοφορει, και απο το ανθος βγαινει νεο φυτο.

Το συγκεκριμενο φυτο εχει βγαλει και παλιοτερα δρομεις με 5-6 νεα φυτα τα οποια και τα εκοψα.Τα συγκεκριμενα βγηκαν απο το κεντρο του φυτου στο σημειο που βγαινουν τα νεα φυλλα και η πορεια τους ηταν κατευθειαν στην επιφανεια.Στην αρχη εφτασε 7-8εκ απο το νερο και αρχισε να κατευθυνεται παλι προς την επιφανεια οπου και μεγαλωνει.Ανθος δεν εχουν πεταξει μεχρι τωρα παρα μονο νεα φυτα.
Οποτε Τολη εχουμε απλα δρομεις ή ειναι η δευτερη περιπτωση χωρις ανθοφορια για καποιο λογο ?

Ευχαριστω

ΧρήστοςΠ 22-03-08 06:50

τα φυτά τα προσέχεις τα διακάκια πάντως τα έχεις νηστικά .Πόσο καιρό τα έχεις και κάθε πότε ταιζεις? Θα έρθεις στν σύλλογο σήμερα ?

Μικρος 22-03-08 09:50

[quote=ΧρήστοςΠ;247140]τα φυτά τα προσέχεις τα διακάκια πάντως τα έχεις νηστικά .Πόσο καιρό τα έχεις 3-4 μηνες και κάθε πότε ταιζεις?1-2 φορες την ημερα Θα έρθεις στν σύλλογο σήμερα 99% ναι.Θα ξανα φερεις το φωτιστικο να το δω?Αυπνιες εχουμε Χρηστακο....:grin:

maniac 22-03-08 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 247100)
Ο δρομεας φευγει απο τη ριζα πανω ή μεσα στο υποστρωμα, και βγαζει κατευθειαν νεο φυτακι διπλα.
Το ανθος βγαινει απο μισχο, ο οποιος παει στην επιφανεια, ανθοφορει, και απο το ανθος βγαινει νεο φυτο.

Ok, μισχος λοιπον.

Μικρος 20-07-08 21:07

Μπορει να μην εχω αναπαραγωγες στα ψαρια αλλα απο φυτα παμε μια χαρα.Μια απο τα ιδια ο echinodorus εβγαλε παλι 3 μισχους.Υπολογιζω να βγαλουν καμια 20 νεα φυτα(ανθη) σε κανα μηνα.Οι μισχοι ειναι ηδη στα 50εκ και εχω μετρησει 5-6 νεα φυτα.
echinodorus amazonicus:D(cunelious):D

delta66 21-07-08 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 281474)
Μπορει να μην εχω αναπαραγωγες στα ψαρια αλλα απο φυτα παμε μια χαρα....

Μη τα θελουμε και ολα, ή το ενα ή το αλλο θα γινεται με αυτα τα ψαρια που'μπλεξες :D

jockler 01-08-08 20:56

παιδιά εγώ από τον δικό μου τον εχινόδορο (rose ), πριν 1 εβδομάδα περίπου έκοψα ένα πολύ μικρό κομάτι ρίζας και το έβαλα σε άλλη θέση.

Προχθές είδα οτι η ρίζα που μεταφύτευσα έχει μεγαλώσει και εχει γαντζωθεί στο χαλίκι.

Υπάρχει περίπτωση να βγεί φυτό??????

Το λέω δεδομένου ότι ο τρόπος αυτός είναι τρόπος αναπαραγωγής για κάποια φυτά. Λοιπόν ??? Γνωρίζει κανείς??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02031 seconds with 11 queries