Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   plirofories..! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48127)

Alexis 14-01-11 17:20

plirofories..!
 
kalispera..exw ena enidrio 55 litra kai exw mesa ena indianaki 2 xrisopsara ena gatopsaro enan glifth kai 2 monomaxous thilikes..eixa kai enan arseniko kai psofise xthes..:( ton eixa 1 xrono..!tairiazoun ayta ta psaria metaksi tous?
ti thermoktrasia prepei na exei to nero?help please.!

achisael 14-01-11 17:22

Καλως ηρθες.. οχι δεν ταιριαζουν..
τα ψαρια ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους..

και γραψε ελληνικα γιατι θα στο σβησουν.. ειναι στους κανονες του φορουμ...

Alexis 14-01-11 17:29

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 538033)
Καλως ηρθες.. οχι δεν ταιριαζουν..
τα ψαρια ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους..

και γραψε ελληνικα γιατι θα στο σβησουν.. ειναι στους κανονες του φορουμ...


Α εντάξει..ευχαριστω..ποιά από αυτα ταιριάζουν?

αν είναι να βγάλω μερικά..!

tsoum 14-01-11 17:31

Ταιριάζουν, εκτος απο τα χρυσόψαρα.

ΟΜΩΣ:
τα ινδιανακια πρεπει να είναι σε ομαδες 6+ γιατι ειναι κοπαδοψαρα.
ο πλεκο (γλυφτης που λες) μπορεί να είναι απο τους μεγάλους, που φτάνουν τα 40 εκατοστα. Βγαλε μια φωτογραφία.
το γατόψαρο (αναλογα το είδος πάλι) πρεπει να ειναι σε ομαδα 5-6 άτομα.

Η θερμοκρασια του νερου για όλα εκτός των χρυσόψαρων πρέπει να είναι περίπου 25 βαθμους.

Και όντως γραφε στα ελληνικά απο εδώ και πέρα! ;)

Δωσε μερικές φωτογραφίες απο τον πλεκο και το γατόψαρο και αναλόγως θα σου πούμε τι μπορείς να κρατήσεις. Αλήθεια, τι φίλτρο έχεις;

achisael 14-01-11 17:31

ασε τα 2 χρυσοψαρα (εινια τα μονο κρυου νερου) αν και λενε 30 λιτρα το καθε .. 55 καλα ειναι..
θερμοκρασια ~22

αν πα,λι δεν θες τα χρυσοψαρα κρατα τις δυο μονομαχινες
θερμοκρασια ~25

τα λιτρα σου ειναι λιγα για ολα υατ που εχεις ασε που ειναι και αταιριαστα.. για τα αλλα ψαρακια δεν γνωριζω θα σου πουν αλλοι..

Alexis 14-01-11 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 538037)
Ταιριάζουν, εκτος απο τα χρυσόψαρα.

ΟΜΩΣ:
τα ινδιανακια πρεπει να είναι σε ομαδες 6+ γιατι ειναι κοπαδοψαρα.
ο πλεκο (γλυφτης που λες) μπορεί να είναι απο τους μεγάλους, που φτάνουν τα 40 εκατοστα. Βγαλε μια φωτογραφία.
το γατόψαρο (αναλογα το είδος πάλι) πρεπει να ειναι σε ομαδα 5-6 άτομα.

Η θερμοκρασια του νερου για όλα εκτός των χρυσόψαρων πρέπει να είναι περίπου 25 βαθμους.

Και όντως γραφε στα ελληνικά απο εδώ και πέρα! ;)

Δωσε μερικές φωτογραφίες απο τον πλεκο και το γατόψαρο και αναλόγως θα σου πούμε τι μπορείς να κρατήσεις. Αλήθεια, τι φίλτρο έχεις;

δεν ξερω τι φιλτρο εχω..δεν γράφει.ο γλύφτης μου είπαν απο τα πετ σοπ οτι φτάνει τα 25 εκατοστά.όσο για το γατόψαρο μου ειπαν οτι τον ονομάζυν και καρχαρία..!θα τα βγάλω όμως και φωτογραφίες να μου πείτε σίγουρα..το ινδιανάκι θα το δώσω στο πετ σοπ να μη ψοφίσει.!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 538038)
ασε τα 2 χρυσοψαρα (εινια τα μονο κρυου νερου) αν και λενε 30 λιτρα το καθε .. 55 καλα ειναι..
θερμοκρασια ~22

αν πα,λι δεν θες τα χρυσοψαρα κρατα τις δυο μονομαχινες
θερμοκρασια ~25

τα λιτρα σου ειναι λιγα για ολα υατ που εχεις ασε που ειναι και αταιριαστα.. για τα αλλα ψαρακια δεν γνωριζω θα σου πουν αλλοι..

http://l7.sphotos.l3.fbcdn.net/hphot..._3164947_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-..._1720722_n.jpg

tsoum 14-01-11 18:29

Ο πλεκο (γλυφτης) γίνεται 35-40 εκατοστα, και το γατόφαρο.... κανα μετρο χαλαρα.

Alexis 14-01-11 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 538062)
Ο πλεκο (γλυφτης) γίνεται 35-40 εκατοστα, και το γατόφαρο.... κανα μετρο χαλαρα.

ωχ σοβαρά μιλάς? δλδ έχουν πρόβλημα στο δικό μου ενυδρείο..!

zapatas 14-01-11 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexis (Μήνυμα 538076)
ωχ σοβαρά μιλάς? δλδ έχουν πρόβλημα στο δικό μου ενυδρείο..!

ε, αλεξη, ουτε να στριψουν δεν θα μπορουν τα ψαρακια σου:smt120:smt120:smt120:smt120

Alexis 14-01-11 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 538083)
ε, αλεξη, ουτε να στριψουν δεν θα μπορουν τα ψαρακια σου:smt120:smt120:smt120:smt120

πω πω..λοιπόν έχω και ένα ενυδρείο παλιό περίπου 90 λίτρα..
έχει και θερμοστάτη και φίλτρο..δεν ξέρω να μετράω όμως την σκληρότητα και κάποια άλλα απαραίτητα του νερού..κι αν το βάλω πως πρέπει να το πλένω?

B22 06-03-11 19:10

φιλε εχεις κανει ενα πολυ βασικο λα8ος..εμπιστευεσαι αυτους που εχουν τα πετ σοπ...αποφασισε ποια ψαρια σ αρεουν πες το μας να δουμε αν ταιριαζουν και ολα τα αλλα δωστα ΑΜΕΣΩΣ

dinoc 06-03-11 20:04

λοιπον φιλε αλεξι ... ακου να δεις .. τα ψαρια σου καμια επαφη το ενα με το αλλο , αυτο που σου πουλισαν για γατοψαρο λεγεται παγκασιους και ειναι καρχαριας γλικου νερου.. οσο μεγαλωνει μεγαλωνει και το στομα του και οτι χωραει στο στομα του.. το τρωει..το ψαρι αυτο θελει χαμιλο φωτισμο καθολου φασαρια και πολλα επιφανιακα φυτα για σκια.. για περισσοτερα διαβασε τα αναλυτικα προφιλ των ψαριων και θα τα καταφερεις και μονος σου. ελπιζω να βοιθισα

Alexis 06-05-11 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoc (Μήνυμα 562794)
λοιπον φιλε αλεξι ... ακου να δεις .. τα ψαρια σου καμια επαφη το ενα με το αλλο , αυτο που σου πουλισαν για γατοψαρο λεγεται παγκασιους και ειναι καρχαριας γλικου νερου.. οσο μεγαλωνει μεγαλωνει και το στομα του και οτι χωραει στο στομα του.. το τρωει..το ψαρι αυτο θελει χαμιλο φωτισμο καθολου φασαρια και πολλα επιφανιακα φυτα για σκια.. για περισσοτερα διαβασε τα αναλυτικα προφιλ των ψαριων και θα τα καταφερεις και μονος σου. ελπιζω να βοιθισα

σ 'ευχαριστώ πολύ φίλε μου..με βοήθησες,,συγνώμη που απαντώ μετά από τόσο καιρό.!

dinoc 07-05-11 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexis (Μήνυμα 587262)
σ 'ευχαριστώ πολύ φίλε μου..με βοήθησες,,συγνώμη που απαντώ μετά από τόσο καιρό.!

τπτ φιλε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01758 seconds with 11 queries