Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   170lt Dry Start (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100319)

iliasp 14-04-18 10:13

170lt Dry Start
 
3 Συνημμένο(α)
Καλημέρα σε όλους!

Ξεκίνησα προχθές το φύτεμα!
Παράλληλα περιμένω να μου έρθουν φίλτρο, θερμοστάτης και τεστ.
Κάνω έρευνα για μπουκάλα co2 και για αντίστροφη όσμωση αν είναι μονόδρομος..(θα ήθελα να μου πείτε)
Έχω φίλτρο για πόσιμο νερό δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση και μπορώ να γλιτώσω την ΑΟ. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί το νερό από το στεγνωτήριο..:confused:

Το υπόστρωμα είναι της Prodibio AquaGrowth Soil.
Τα φυτά είναι Glossostigma elatonoides και Eleocharis acicularis "mini".
Μούσκεψα πλήρως το υπόστρωμα, φύτεψα και κάθε μέρα ψεκάζω με απιονισμένο νερό.
Επίσης σκέπασα με μεμβράνη και άνοιξα μικρές τρύπες για αερισμό.
Χρειάζεται να βάλω, στο νερό που ψεκάζω, βακτήρια ώστε να το προετοιμάσω;

dinatoskrikos 14-04-18 18:55

Γιατί απιονισμένο νερο; Έχω 3 φυτεμένα δε χρησιμοποίησα ποτέ απιονισμένο νερό ή νερο AO. Μια χαρά πανε όλα. Αν στη συνέχεια χρησιμοποιήσεις AO λόγω των ψαριών σου και ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι θα χρειαστείς συμπλήρωμα τύπου Seachem Equilibrium. Make your life easier ξεκίνησες κάτι πολύ ωραίο :) Δες και δω για τις πετρες σου https://www.thegreenmachineonline.co...-introduction/. Επίσης βακτήρια τύπου Stability απο seachem αφού βάλεις το φίλτρο σου.

iliasp 14-04-18 22:35

Ρίχνω απιονισμενο για να μην γεμίσουν άλατα τα τζαμια από τους ψεκασμούς.
Τα ψάρια που έχω σκοπό να βάλω είναι κοπαδοψαρα cardinal tetra, rummy nose tetra και ίσως glass catfish. Και τα 3 θέλουν ph 5-7.
Εφόσον γεμίσει με νερό θα βάλω τις αμπούλες Start up της prodibio και μετά βλέπουμε.

odin79 14-04-18 23:51

καλησπερα ομορφο ειναι. ιβαγκουμι σωστα?φανταζομαι εχεις μεριμνησει για διοξειδιο ετσι?

bloskas 15-04-18 10:31

καλη αρχη!
το φως βαλτο 12 ωρες και ανοιγε το 2-3 φορες την ημερα ισα ισα για να ψεκαζεις και να μπαινει φρεσκος αερας.

iliasp 15-04-18 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 1039684)
καλησπερα ομορφο ειναι. ιβαγκουμι σωστα?φανταζομαι εχεις μεριμνησει για διοξειδιο ετσι?

Σε ευχαριστώ!
Είναι στα σχέδια μου μέχρι να γεμίσει με νερό, η μπουκάλα να περιμένει από κάτω;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 1039692)
καλη αρχη!
το φως βαλτο 12 ωρες και ανοιγε το 2-3 φορες την ημερα ισα ισα για να ψεκαζεις και να μπαινει φρεσκος αερας.

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Έχω ρυθμίσει το φωτισμό στις 10 ώρες αλλά θα τον αυξήσω στις 12.
Ανοιγω για αερισμό μια φορά και κάνω έναν ψεκασμό την ημέρα αντίστοιχα .. χρειάζεται παραπάνω λες;
Η αλήθεια είναι πως το eleocharis έχει κιτρινίσει ελάχιστα, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό λόγω προσαρμογής..

bloskas 15-04-18 21:36

Καλύτερα 2 - 3 φορές την ημέρα τουλάχιστον. Ίσως γιαυτό σου κιτρινισε. Κράτα μας ενήμερους

iliasp 19-04-18 09:44

Καλημέρα σας!

Το project συνεχίζει με 12 ώρες φωτισμό και 3 ψεκασμούς.
Η ανάπτυξη δεν είναι ιδιαίτερα εμφανής ακόμα..υπομονή
Είμαι στην αναζήτηση για σύστημα co2 μιας και όταν με το καλό γεμίσει θα πρέπει να το έχω έτοιμο.
Έριξα μία ματιά co2art,ΟΛΥΜΠΙΑ και απ ότι βλέπω οι πιο πολλοί εκεί καταλήγουν.. αν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πείτε μου σας παρακαλώ!
Συστήματα όπως stc-1000 και ph controller δεν τα σκέφτομαι προς το παρών αν και θα μου άρεσαν

stanisalus18 20-04-18 05:38

Καλημερα. Εχω εναν STC-1000 να καθεται αμα τον θελεις θα χαρω να στο δωσω. Ειναι χρησιμος οπως και να το κανουμε.

iliasp 20-04-18 09:42

Καλημέρα!

Βέβαια με ενδιαφέρει..
Στείλε μου μήνυμα για τις λεπτομέρειες..

Και κάτι άλλο να ρωτήσω.
Το πρωί, που έκανα τον προβλεπόμενο ψεκασμό, κούνησα κατά λάθος την μεγάλη πέτρα.(Δεν είχα πιει καφέ ακόμα):D
Η πέτρα αυτή πατάει πάνω σε άλλη. Μπορώ να τις κολλήσω με ενυδρειακή σιλικόνη να μην κουνιούνται?

mixalis1708 22-04-18 12:40

πιο ευκολα θα κανεις δουλεια με μια εποξικη κολλα 2 συστατικων για ενυδρειακη χρηση ..

iliasp 22-04-18 21:44

Σ ευχαριστώ Μιχάλη!
Ξέρεις καμία μάρκα συγκεκριμένα να μου προτείνεις;

mixalis1708 23-04-18 11:35

αν δεν κανω λαθος κυκλοφορουν 2 στην αγορα μια της D-D και μια TUNZE και οι 2 την ιδια δουλεια κανουν

iliasp 26-04-18 21:30

Καλησπέρα!

Παρέλαβα σήμερα φίλτρο(eheim professional 4+ 350), θερμοστάτη εξωτερικό (hydor) και υγρά τεστ(jbl).
Από το φίλτρο έλειπε το κάτω εξάρτημα την εισαγωγής του νερού. Μου έκανε εντύπωση καθώς η συσκευασία ήταν σφραγισμένη. Έστειλα ένα mail στο μαγαζί και βλέπουμε.
Μικρό το κακό μιας και θα τα άλλαζα ούτως ή άλλως με διάφανα γυάλινα ή ακρυλικά.
Επόμενο project η συνδεσμολογία του θερμοστάτη και μαζί τριπλή βανα για την αφαίρεση του νερού στις αλλαγές. Θα ανατρέξω στο σχετικό thred.
Αυτά τα ολίγα!
Συνεχίζουμε!

iliasp 08-05-18 19:29

Καλησπέρα και πάλι!

Εκεί λοιπόν πάνω στο διάβασμα και περιμένοντας υπομονετικά να προχωρήσουν τα φυτά μου, έπεσε το μάτι μου στο skimmer γλυκού νερού..
Από ότι διάβασα βοηθάει στην καθαριότητα της επιφάνειας και του νερού γενικότερα.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο ή αν υπάρχει εναλλακτική λύση..

Θα παραγγείλω από co2art σύστημα για διοξείδιο.
Τι diffuser να επιλέξω καλύτερα bazooka ή inline atomizer??:confused:

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων!

stanisalus18 09-05-18 07:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliasp (Μήνυμα 1040887)
Τι diffuser να επιλέξω καλύτερα bazooka ή inline atomizer??:confused:

Εχουν και τα καλα και τα κακα τους. Οπως και με ολα τα diffusers ετσι ειναι. Ψαχνεις, συγκρινεις και διαλεγεις στο τελος. Μπουκαλα εχεις παρει? Κοιτα εδω, νομιζω οτι ειναι σχετικα φτηνα για Αθηνα, αν καποιος γνωριζει καποιο αλλο καταστημα με καλυτερες τιμες, ας το γραψει.

http://www.telchines.gr/en/proionta/...es/forhtoi/co2

Καλημερα Ηλια ;)

ΥΓ: Το skimmerακι μονο καλο μπορει να προσφερει αλλα ειναι ενα εξτρα εξαρτημα στο ενυδρειο (πιανει χωρο στη γωνια του ενυδρειου, θελει μια εξτρα πριζα, τρωει λιγο ρευμα επιπλεον και υπαρχει το κοστος αγορας του) Εγω θα το εβαζα μονο αν ειχα θεμα σοβαρο. Αν εχεις σωστη φιλτρανση και επαρκη αναταραξη στην επιφανεια του νερου, θεωρω πως δεν χρειαζεται σε μεγαλο βαθμο.

iliasp 09-05-18 08:36

Σ ευχαριστώ Γιάννη!!
Ήσουν κατατοπιστικός!

Μπουκάλα δεν έχω πάρει ακόμα. Είναι το εύκολο καθώς υπάρχει ετοιμοπαράδοτη.
Το δύσκολο είναι η αγορά του υπόλοιπου εξοπλισμού λόγω κόστους:cool:

iliasp 10-05-18 09:44

Καλημέρα σε όλους!

Χθες μέτρησα το ph του νερού της βρύσης και ήταν 6,8-7.
Οι επιλογές σε κοπαδόψαρα είναι περιορισμένες χωρίς ΑΟ απ ότι βλέπω..
Τα πιο πολλά tetra θέλουν 5,5-7...
Το emerald eye rasbora που μου αρέσει θέλει 6,5-7,5..
Νομίζω πως πηγαίνοντας κοντά στα όρια των παραμέτρων δεν θα βγει σε καλό.
Με δεδομένο πως θέλω να μπει στο ενυδρείο ένα κοπάδι με ωραία κίνηση school..χρειάζομαι ΚΑΙ ΑΟ;;

Themis_aqua 10-05-18 22:04

Αν θες να πας σε καποιο ειδος τετρα οπως λες,τοτε ναι νομιζω κι εγω πως θα χρειαστεις οσμωση να μαλακωνεις το νερο και γενικα να χεις πιο πολλες επιλογες σε κοπαδοψαρα..
Ενα αλλο ωραιο ψαρι ειναι οι μελανοταινιες preacox που ναι και το πιο μικρο του ειδους και μεγαλυτερες απο tetra.Τις συγκεκριμενες μπορεις να τις εχεις και σε νερο βρυσης αλλα..θελουν και σκιερα σημεια στο ενυδρειο..Μπορεις να δεις κι αυτη την επιλογη;)

stanisalus18 08-06-18 06:52

Προχωραει το project σου εδω φιλε Ηλια?

iliasp 08-06-18 10:44

3 Συνημμένο(α)
Καλημέρα Γιάννη!

Προχωράνε τα φυτά μου και ίσως μέσα στο ΣΚ να γεμίσω!\
Έχουν περάσει δύο μήνες περίπου από το φύτεμα και η αλήθεια είναι πως δεν κρατιέμαι...!:)

Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!:smt023

iliasp 08-06-18 11:12

1 Συνημμένο(α)
Και μία άποψη του εργοστασίου!!

stanisalus18 08-06-18 17:26

Με το καλο να το γεμισεις, ολα καλα να πανε, σου ευχομαι :smt041 Καλησπερα Ηλια.

dongvc 08-06-18 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliasp (Μήνυμα 1040887)
Καλησπέρα και πάλι!

Εκεί λοιπόν πάνω στο διάβασμα και περιμένοντας υπομονετικά να προχωρήσουν τα φυτά μου, έπεσε το μάτι μου στο skimmer γλυκού νερού..
Από ότι διάβασα βοηθάει στην καθαριότητα της επιφάνειας και του νερού γενικότερα.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο ή αν υπάρχει εναλλακτική λύση..

καλή αρχή και από εμένα.Ποιο είχες κατά νου;

iliasp 08-06-18 23:19

Όχι κάποιο συγκεκριμενο..
Της Eheim είχα δει σε κάποια ενυδρεία αλλά δεν το σκέφτομαι προς το παρών:cool:

iliasp 04-07-18 14:30

3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους

Το ενυδρείο έχει γεμίσει από 11 Ιουνίου.
Προχωράει το στρώσιμο και στη συνέχεια θα μπουν και τα ψαράκια!
Από την προηγούμενη εβδομάδα έχει ξεκινήσει ρουτίνα λιπασμάτων Nitrogen και Flourish.

Themis_aqua 04-07-18 15:04

Ωραιος!!
Διαχυση διοξειδιου πως κανεις;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iliasp 04-07-18 20:34

Σ ευχαριστώ πολύ!
Διάχυση κάνω με inline diffuser

stanisalus18 15-07-18 21:52

Ωραίος φίλε Ηλία :D Ποιο φωτιστικό έχεις βάλει εδώ?

iliasp 16-07-18 21:45

Γεια σου φίλε Γιάννη!!

Εδώ έχω το vertex aquaristik illuminux 900 DRO.

Να προσθέτω επίσης ότι μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια.
10 glowlight tetra εκ των οποίων το ένα πήδηξε προ ημερών εκτός ενυδρειου και έμειναν 9.
Δεν θέλω να το φορτώσω με περισσότερα λόγω του ότι θα λείπω 20 μέρες τον Αύγουστο.. Ίσως βάλω 2 SAE, θα δω...;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02204 seconds with 11 queries