Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αλλαγή νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66789)

dwra92 21-11-12 15:38

Αλλαγή νερού
 
Καλησπέρα! Για ενυδρείο 950 λίτρων στην αλλαγή νερού πόσα λίτρα πρέπει να αφαιρούμε και κάθε πότε πρέπει να γίνεται αυτό?

stelios816 21-11-12 16:13

πες μας τι ψαρια εχεις τι μετρησεις και βλεπουμε εγω στα λιτρα αυτα κανω 450 την εβδομαδα .

Predator..Steven 21-11-12 16:29

κατα την γνωμη μου εχεις πολλες επιλογες με τις αλλαγες νερου...
Να σου δωσω παραδειγμα...
Μπορεις να αλλαζεις 150 λιτρα μερα παρα μερα αν δεν θες να βγαζεις μεγαλες ποσοτητες,μπορεις να αλλαζεις οπως ειπε και ο στελιος γυρω στο μισο την εβδομαδα,μπορεις καθε 2 εβδομαδες να κανεις 70% αλλαγη και γενικα να κανεις τροποποιησεις και να φτιαξεις ενα προγραμμα οπως βολευει εσενα..

dwra92 21-11-12 16:30

Πρώτον και κύριον να πω ότι δεν πρόκειται για δικό μου ενυδρείο αλλά ενός φίλου.... Δεν ξέρει να κάνει μετρήσεις(σε αυτό θα δω τι μπορώ να κάνω εγώ) ....Λοιπόν,τα ψάρια που έχει είναι: κόι,όσκαρ,δολλάριο,μαχαιρόψαρο,καρχαρία και έχει κανα 2 σαλιγκαράκια και 2 γλυφτάκια......

stelios816 21-11-12 16:33

το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να του φτιαξεις λιγο την ψαροσυνθεση νομιζω.

dwra92 21-11-12 16:40

Ωραία....Δηλαδή ποια και ποια να κρατήσει?

Χρηστος Ζ. 21-11-12 19:58

λογικα δεν θα κανει ουτε τροποποιηση το νερο του (να το μαλακωνει δηλαδη), οποτε θα πρεπει να τα αποχωριστει ολα.
οσκαρ, δολλαριο, μαχαιροψαρο και γλυφτακια (μαλλον πλεκο εννοεις) θελουν μαλακο και οξινο νερο. το κοι πρεπει να φυγει γιατι ειναι ψαρι κρυου νερου.
σε αυτα τα λιτρα μπορει να βαλει 15-20 χρυσοψαρα και να διαμορφωσει το ενυδρειο με πετρες, ξυλα και φυτα. θα ειναι ομορφο και ευκολο ενυδρειο.

και πρεπει οποσδηποτε να μαθει να κανει μετρησεις, δυστηχως ειναι απαραιτητες.

kgf12345 21-11-12 20:02

μαζι με ολα τα υπολοιπα να δωσει και τον καρχαρια.τετοιο ενυδρειο ειναι παραδεισος,και παει χαμενο με εντελως ακαταλληλα ψαρια κατα τη γνωμη μου.αλλα περι ορεξεος που λενε...βασικα απολα αυτα που εχει,το μονο που θα κραταγα σε αυτο το νερο με αυτα τα δεδομενα,θα ητανε τα σαλιγκαρια:D
αφου θες να τον βοηθησεις σου προτεινω να διαβασεις ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και οχι μονο.θα τα βρεις ολα εδω.δωσε βαση σε αυτα στους αρχαριους και συνεχισε με τα υπολοιπα.και στην πορεια θα μαθεις κιεσυ αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα;).και οτι δεν καταλαβαινεις ρωτας;)

Κουραμπιές 21-11-12 21:53

Εχω ενα φιλαρακι που εχει ΚΟΙ απτην πτολεμαιδα, αποτι μουπε σε γεωτρηση που ειχαν κανει για την λιμνη που τα εχει, το νερο ειναι αρκετα μαλακο, και σχεδον ουδετερο ph, δεν ηξερε νουμερα ομως. Δεν ξερω αν ειναι και του δικτυου ετσι.

bloskas 22-11-12 03:30

εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο του ειναι 950 λιτρα??

dwra92 22-11-12 03:51

Ναι ειμαι σιγουρη για τα λιτρα ;) Κι εμεις απο πτολεμαιδα ειμαστε!!! :D Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδες :) Θα του τα μεταφερω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries