Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευη ξυλινου ενυδρειου 3 μετρων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91161)

Κωστας Malawi 12-03-16 20:06

κατασκευη ξυλινου ενυδρειου 3 μετρων.
 
και ετσι ξεκιναει ενα ονειρο που ειχα απο καιρο:)
σημερα εγινε η παραλαβη των ξυλων για τη βαση.http://s29.postimg.org/72i6mtzo3/20160312_194726.jpg

τα ξυλα ειναι καδρονια ελατου 4.5χ7cm μηκους 3 μετρων.συνολικα πηρα 24 μετρα και αφου τελειωσω το σκελετο θα βαλω πανω-κατω κοντρα πλακε οπως και ρεγουλατορους για να αλφαδιαστει η βαση.

το εργο δυστυχως θα κρατησει αρκετο καιρο(συγνωμη για τους ανυπομονους) καθως ειμαι βαρια εργαζομενο παληκαρι:) και ο χρονος ειναι λιγος..

αυτη τη στιγμη δεν μπορω να ξεκινησω γιατι απουσιαζουν τα υλικα που χρειαζομαι οποτε η πρωτες εργασιες θα ξεκινησουν απο τριτη λογικα..


ο τροπος κατασκευης του ενυδρειου θα γινει με γνωμονα την αντοχη στο χρονο αρα οι οποιες ιδεες υπαρχουν ως στιγμης μπορουν ανα πασα στιγμη να αλλαξουν..οπως πχ ο τροπος στεγανωσης που ειναι και ο βασικοτερος!!


για το τελος αυτου του μηνυματος θελω να ευχαριστησω πρωτα τον πολυ καλο μας φιλο Τακη που δεχτηκε με χαρα να μιλαμε πολλες ωρες στο τηλεφωνο και απο κοντα ωστε να μου φυγει ο φοβος μιας τετοιας κατασκευης για πρωτη μου φορα!!Τακη εισαι Μαστορας!!!

επισης ευχαριστω εκ των προτερων ολα τα παιδια που ηδη πριν ξεκινησω προσφερθηκαν να βοηθησουν!!με σκλαβωνουν!!!

τελευταιο και καλυτερο θα ειναι το ευχαριστω στο φορουμ μας GAB το οποιο οχι μονο με ανεχεται αλλα μου δινει τη δυνατοτητα να ειμαι μελος μιας οικογενειας και να δεχομαι βοηθεια απο παντου οπως επισης και να δινω...και σαν να μην εφταναν ολα αυτα με τιμησαν με εναν τιτλο που με εκφραζει απολυτα!!!

συγνωμη για τη μακρηγορια αλλα ενιωθα την αναγκη να σας ευχαριστησω ολους!!ευχομαι να απολαυσετε τη συνεχεια οπως θα την απολαυσω κι εγω:smt041:smt041:smt041

Κλεόβουλος 12-03-16 20:10

Με το καλό φίλε!! Η αγωνία μου είναι να δούμε τι θηρία θα βάλεις :)

ScorpionGr 12-03-16 20:11

Ετσι ετσι μαζεύονται τα ξυλινααα:-D :-D :-D. Καλογεμιστο!!!!! Ποσα λιτρα θα ειναι??

Κωστας Malawi 12-03-16 20:16

Κλεοβουλε τα ιδια που εχω και τωρα θα βαλω.απλα ισως βγαλω καποια ψαρια που δεν θελω και συμπληρωσω τα χαρεμια ΑΝ βρω...αλλιως βλεπουμε..

ScorpionGr ευχαριστω φιλε!!και στα δικα σου:)
τα λιτρα θα κυμανθουν απο 850 εως 950 αναλογα το υψος που θα αποφασισω να δωσω..καλο ειναι ομως να μην περασω τον τονο κατα πολυ στο συνολο λογο οροφου αν και εχουμε το ελευθερο λογο μηκους και οχι υψους του βαρους..

ScorpionGr 12-03-16 20:17

Αυτα τα διαμερίσματα μας εχουν καψει.. Ενας λογος που δεν πηγα σε πιο πολλα λιτρα ειναι το διαμερισμα..

Κωστας Malawi 12-03-16 20:20

ετσι ειναι δυστυχως αλλα οσο δινεις μηκος και μειωνεις υψος ειναι καλυτερα τα πραγματα.παντα αναλογα και με τα ψαρια που θα βαλεις..για δισκους θες υψος,για τα δικα μου θες μηκος για κολυμπι..

Τάκης 12-03-16 20:20

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041
Αντε μπράβο
έχουμε δουλειά , άντε γιατί σκούριασα :p
Κώστα αν θες εργαλεία ή βοήθεια φωνάζεις, θα περάσω απο εκεί κανα απόγευμα να τα πουμε

tsoui 12-03-16 20:21

Βρε τρελέ με το καλό!!!!!!!!
Ούτε με louis vuitton δε ξεμπερδεύεις Κώστα :D:D:D

ΔημήτρηςΤ 12-03-16 20:28

Μπράβο φίλε μου πολύ γουστάρω τις κατασκευές τέτοιου μεγέθους.

Λάμπρος.Τ 12-03-16 20:48

Καταρχήν φίλε μου Κώστα, "ΜΠΡΑΒΟ".:smt041:smt041:smt041
Εύχομαι να το φτιάξεις όπως το ονειρεύεσαι και προ πάντων καλογέμιστο και καλοτάξιδο.

Κατα δεύτερον, αντε να σε δω τι δώρο θα πάρεις για να γλυτώσεις ???
Ποια "Λουί Βιτόν", ούτε με αντιπροσωπεία τις "Hermes", δεν γλυτώνεις !!!
χαχαχαχαχαχαχα.......
αλλά κατά βάθος ξέρω γιατί το ξεκινάς αυτό. Είναι το απόλυτο τεστ πριν το γάμο. Αν αντέξει και αυτό τοτε......

Αντε με το καλό φιλαράκι...... και με πολλά γεννητούρια.

Κωστας Malawi 12-03-16 20:53

χαχα θα εχουμε θεμα σιγουρα!!!μολις δει το σαλονι να μεταμορφώνετε σε εργαστηριο θα παρω το πρωτο εισητηριο για ανατολικη αφρικη:D:D:D

ScorpionGr 12-03-16 21:03

Τριμετρο που θα ειναι μην σε βαζει να κοιμασαι με τα ψαρια...

alexis cosmo 12-03-16 21:38

Περιμένω πως και πως από την κατασκευή και τα μαστορέματα σε φώτο.
και όταν γεμησει βέβαια θα είναι χαζεμα.
αν το φτιάξεις με τον Τάκη θα καταλήξεις με χρυσόψαρα και ramshorn κατά 90%:D:D:D
διαγράψτε το πριν το δει ο Τάκης και με zwzwzw
Edit : Το κλείδωσα για να μη σβηστεί από κανέναν :grin::grin::grin:
Τάκης :p

θεός χαχαχαχαχ

imichal 12-03-16 21:40

Καλή αρχη με την κατασκευή! Θελουμε πολλες φωτογραφιες.....

Κωστας Malawi 12-03-16 21:51

δεν θα γινω ποτε προδοτης των καλων μου των ψαριων!!χρυσοψαρα μονο αν κανω και δευτερο:)
φωτογραφιες θα μπαινουν απο ολη τη διαδικασια και ολα θα αναγραφονται με λεπτομερειες.προς το παρων θα φτιαχτει η βαση και οταν τελειωσει θα ξεκινησω με τα κοντρα πλακε να δεινω σχημα στο ενυδρειο.
ενα μικρο προβληματακι ειναι που θα βαλω το υπαρχον ενυδρειο μεχρι να φτιαξω το αλλο...δεν θελω να κανω εργασιες μπροστα του γιατι θα κοβω,θα κολλαω και οσο να ναι δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια..θα την βρω την ακρη.

Τάκης 12-03-16 21:57

Στο μπαλκόνι κόψιμο Κώστα, μέσα μόνο τυχόν κόλλημα και βιδωμα, να μη γεμίσεις και πριονίδια το σπιτι

ScorpionGr 12-03-16 21:59

Ναι συμφωνω με τον τακη κοψιμα βιδωματα ολα εξω.. Δεν φευγει το πριονιδι απο χαλια καναπεδες με τιποτα ασε που θα πηγαινει παντου... Και κολληματα αν σταξουν κολλες κατω αντε καθαριζε μετα..

Κωστας Malawi 12-03-16 22:02

καπως ετσι θα γινει.απλα θα χρειαστουν αρκετες εργασιες να γινουν μεσα αρα θα πρεπει σιγουρα να μεταφερω το ενυδρειο σε αλλο σημειο.ετσι κι αλλιως θα γινουν και τρυπες στον τοιχο για τις αυτοματες αλλαγες νερου οποτε θελω το χωρο ελευθερο.

Bill-Samos 12-03-16 22:29

Αντε με το καλο..Μας εχουν λειψει τετοια ενυδρεια...

Κωστας Malawi 12-03-16 22:31

ευχαριστω Bill:)πιστευω σιγα σιγα θα αρχισουν κι αλλοι να φτιαχνουν.

ScorpionGr 12-03-16 22:32

Κοντρα πλακε εχεις παρει??

Κωστας Malawi 12-03-16 22:34

οχι δεν εχω παρει.θελω να τελειωσω πρωτα τη βαση για να παρω ακριβεις διαστασεις.

ScorpionGr 12-03-16 22:37

Απο που θα παρεις?

Κωστας Malawi 12-03-16 22:38

leroy merlin ελεγα αλλα αν υαρχει καποια αλλη λυση δεν εχω προβλημα.

Tanganyiκας 12-03-16 22:41

Άντε επιτέλους..........καλή αρχή Κώστα και καλογέμιστο!!

Υ.γ.Και όπως είπαμε σφύρα για βοήθεια.

ScorpionGr 12-03-16 22:45

Με την ποιοτητα τού λερου δεν ξετρελαθηκα.. Εχω πιασει στα χερια μου κοντρα πλακε πολυ καλυτερο απο του λερου οταν εφτιαχνα το 125αρι που εχω. Και με τα κοψιματα που εκανε παλι δεν τρελαθηκα.
-------------------------
Προσωπικα την επομενη φορα που θα ξανασχοληθω με κοντρα πλακε θα παρω απο αλλου..

Τάκης 12-03-16 22:53

Ξυλουργός που το είδε μου είπε πως είναι πολύ καλό και καλή και η τιμή του, και ειδικά που πληρώνεις μόνο όσο παίρνεις, και όσα έχω πάρει έχουν στάμπα πως είναι Ελληνικά. Μου είπε συγκεκριμένα πως είδε πως δεν έχουν κενά ανάμεσα στις στρώσεις, κάτι που είναι συνηθισμένο στα Κινέζικα

ScorpionGr 12-03-16 23:02

Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο.. Αυριο θα βγαλω φωτο και θα σου δειξω φωτογραφιες γτ δεν τρελαθηκα.. Για παραδειγμα για να ντυσω την βαση πηρα 10αρι απο ολα τα κομματια το ενα κομματι ειναι διαφορετικής ποιοτητας..
-------------------------
Και σκεφτομαι μηπως ειναι οντως μουρικη αλλα δευτερας διαλογης παράδειγμα..

Κωστας Malawi 12-03-16 23:06

το βασικο ειναι να αντεχει σαν υλικο.ετσι κι αλλιως θα βαφτει.

ScorpionGr 12-03-16 23:06

Να βρηκα μια φωτο στο νετ.. Σε ολη την παραγγελία ολα τα κομματια ειναι σαν το αριστερο ενω ενα κομματι ειναι σαν το δεξι..http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...76fbecf5e0.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02466 seconds with 11 queries