Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ιδέες για μικρό διάφανο καπάκι - τα φώτα σας... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80368)

aquaman 28-05-14 17:01

Ιδέες για μικρό διάφανο καπάκι - τα φώτα σας...
 
Πρόσφατα έστησα ένα μικρό μονομαχο-ενυδρείο διαστάσεων 50χ25χ30Υ. Είναι στη διαδικασία του στρωσίματος και προβληματίζομαι για το τι καπάκι να του φτιάξω / αν φτιάξω. Το ενυδρείο φωτίζεται από ένα clip-on φωτιστικό που μαγκώνει στο τζάμι, με λάμπα φθορισμού PL 13W και ανακλαστήρα. Το ενυδρείο προορίζεται για low-light/low tech, με μερικά ευκολα φυτά και καμια ρίζα, catappa, κλπ.

Το ανοιχτό ενυδρείο μου αρέσει γενικά, αλλά λόγω μονομάχου θέλω να το κλείσω από πάνω. Επειδή θέλω να το κρατήσω απλό, προσανατολίζομαι στο να βάλω ένα απλό καπάκι από γυαλί ή πλέξι ή πολυκαρβονικό ώστε να είναι διαφανές για να περνάει το φως από το φωτιστικό.

1) Για διαστάσεις 50χ25 πόσα χιλιοστά πάχος προτείνεται για πλεξι ή πολυκαρβονικό ή γυαλί;

2) ποιό υλικό είναι καλύτερο από άποψης διαπερατότητας του φωτός με δεδομένο ότι το φωτιστικό θα βρίσκεται πάνω απ'το καπάκι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τάκης 28-05-14 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 839823)
Πρόσφατα έστησα ένα μικρό μονομαχο-ενυδρείο διαστάσεων 50χ25χ30Υ. Είναι στη διαδικασία του στρωσίματος και προβληματίζομαι για το τι καπάκι να του φτιάξω / αν φτιάξω. Το ενυδρείο φωτίζεται από ένα clip-on φωτιστικό που μαγκώνει στο τζάμι, με λάμπα φθορισμού PL 13W και ανακλαστήρα. Το ενυδρείο προορίζεται για low-light/low tech, με μερικά ευκολα φυτά και καμια ρίζα, catappa, κλπ.

Το ανοιχτό ενυδρείο μου αρέσει γενικά, αλλά λόγω μονομάχου θέλω να το κλείσω από πάνω. Επειδή θέλω να το κρατήσω απλό, προσανατολίζομαι στο να βάλω ένα απλό καπάκι από γυαλί ή πλέξι ή πολυκαρβονικό ώστε να είναι διαφανές για να περνάει το φως από το φωτιστικό.

1) Για διαστάσεις 50χ25 πόσα χιλιοστά πάχος προτείνεται για πλεξι ή πολυκαρβονικό ή γυαλί;

2) ποιό υλικό είναι καλύτερο από άποψης διαπερατότητας του φωτός με δεδομένο ότι το φωτιστικό θα βρίσκεται πάνω απ'το καπάκι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το γυαλί είναι σίγουρα καλύτερο και φθηνότερο αλλά το πλεξιγκλάς δουλεύετε πιο εύκολα. Το γυαλί δεν θα κάνει κοιλιά ενώ το πλέξι θέλει νεύρα και κόντρες και πάλι θα κάνει λίγο. Το γυαλί μπορεί να σπάσει από μια απροσεξία ενώ το πλεξι μπορεί να γρατζουνιστεί πιο εύκολα αλλά σπάει πολύ πιο δύσκολα. Το πολυκαρμπονικό δεν το έχω δουλέψει για να σου πω λεπτομέρειες

kgf12345 28-05-14 17:17

σαν το γυαλι,δεν ειναι τιποτα.δεν προκειται να σκεβρωσει ποτε.
το θεμα ειναι πως θα καθεται πανω.αν μπορεις να βρεις τις γωνιες που δινει η ντενερλε η η ακουαελ στους κυβους της και μπαινουνε στο παχος τζαμιου που εχεις,θα εβαζα τετοιες.

μπορεις να το βαλεις και να καθεται ετσι πανω στα τζαμια,αλλα ειναι αρκετα επιφοβο(και επικινδυνο).

korasidikos 28-05-14 17:28

κατι τετοιο θα χρειαστεις οπως ειπωθηκε παραπανω!

Τάκης 28-05-14 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 839832)
σαν το γυαλι,δεν ειναι τιποτα.δεν προκειται να σκεβρωσει ποτε.
το θεμα ειναι πως θα καθεται πανω.αν μπορεις να βρεις τις γωνιες που δινει η ντενερλε η η ακουαελ στους κυβους της και μπαινουνε στο παχος τζαμιου που εχεις,θα εβαζα τετοιες.

μπορεις να το βαλεις και να καθεται ετσι πανω στα τζαμια,αλλα ειναι αρκετα επιφοβο(και επικινδυνο).

Αυτά είναι εύκολα
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Fis...item1e83fcb8bf
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 839835)
κατι τετοιο θα χρειαστεις οπως ειπωθηκε παραπανω!

Με πρόλαβε ο Σπύρος :p

stanisalus18 28-05-14 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 839832)
σαν το γυαλι,δεν ειναι τιποτα.δεν προκειται να σκεβρωσει ποτε.
το θεμα ειναι πως θα καθεται πανω.αν μπορεις να βρεις τις γωνιες που δινει η ντενερλε η η ακουαελ στους κυβους της και μπαινουνε στο παχος τζαμιου που εχεις,θα εβαζα τετοιες.

μπορεις να το βαλεις και να καθεται ετσι πανω στα τζαμια,αλλα ειναι αρκετα επιφοβο(και επικινδυνο).

+1 από μένα για το γυαλί. καλύτερο γενικά μόνο λίγη προσοχή θέλει μη σπάσει όταν το χρησιμοποιείς. όντως, αυτα τα μικρα πλαστικά που κρατάνε το γυαλί τα βρίσκεις στο ebay από κίνα σχετικά φτηνα
-------------------------
άντε πότε πρόλαβατε βρε παιδιά να απαντήσετε

ChocolatePuma 28-05-14 17:43

Καλησπέρα
Να συμπληρώσω πως θα πρεπει εκ των προτέρων να έχεις σκεφτεί σύστημα ψύξης (ανεμιστηράκια)

Στο γυαλί - πρέπει καποιος να σου κάνει τις τρύπες και να τα κολλήσεις
Στο πλεξιγκλας οι τρύπες γίνονται σχετικά εύκολα με ποτηροτρύπανο και μπορείς να τα βιδώσεις

aquaman 28-05-14 21:18

Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά, θα δοκιμάσω να δω αν μπορούν να μου κάνουν τρύπα στο γυαλί αλλιώς θα το κάνω με πλεξι.

Ανεμιστηράκι έχω προβλέψει για 1 των 9εκ το οποίο νομίζω σε τόσο μικρό ενυδρείο θα κάνει δουλειά.

Με το φως δε θα έχω λετε πρόβλημα ότι θα "κόβει" λίγο το γυαλί ή το πλέξι, ε;

Τάκης 28-05-14 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 839889)
Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά, θα δοκιμάσω να δω αν μπορούν να μου κάνουν τρύπα στο γυαλί αλλιώς θα το κάνω με πλεξι.

Ανεμιστηράκι έχω προβλέψει για 1 των 9εκ το οποίο νομίζω σε τόσο μικρό ενυδρείο θα κάνει δουλειά.

Με το φως δε θα έχω λετε πρόβλημα ότι θα "κόβει" λίγο το γυαλί ή το πλέξι, ε;

Απειροέλαχιστο χάνει, αρκει να καθαρίζεις τακτικά το γυαλί ή το πλέξι γιατί έστω και απο τους υδρατμούς θα λερώνεται λίγο

rastafari 28-05-14 22:12

Η τρύπα στο γυαλί θα σου πάει πιο ακριβά από το γυαλί.
plexiglass 5mm ή ακόμα καλύτερα πολυκαρμπονικό μασίφ

Τάκης 28-05-14 22:42

Αυτο είναι με 5αρι με νεύρα από τις 3 πλευρές, έχει κάνει λίγη κοιλιά, διαστάσεις 41 Χ 41
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1381233497



αυτο είναι με 3αρι, με νεύρα και από τις 4 πλευρές, εχει κάνει λιγότερη έως αμελητέα κοιλια, διαστάσεις 41 Χ 52
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1381233012

όπως καταλαβαίνεις τα νεύρα στο πλεξι παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο

PETROS_AFRICANOS 29-05-14 01:11

Αυτά είναι υπέροχα φίλε Τάκη!!! Πολύ ωραία δουλειά και ωραία χρυσοψαροενυδρεία και όχι μόνο!!!! Συγχαρητήρια φίλε.Θέλω μαθήματα καυασκευών με plexiglass. :smt023 :smt023 :smt023 :smt023

konstantinos-z 29-05-14 07:56

μπορεις να κανεις και ενα συνδυασμο πλεξι-γυαλιου...οπου στο πλεξι θα κανεις τρυπες για ανεμιστηρες σωληνες κλπ κλπ και απο το γυαλι θα κερδισεις διαφανεια- αντοχη -σταθεροτητα κλπ κλπ....

Τάκης 29-05-14 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS (Μήνυμα 839924)
Αυτά είναι υπέροχα φίλε Τάκη!!! Πολύ ωραία δουλειά και ωραία χρυσοψαροενυδρεία και όχι μόνο!!!! Συγχαρητήρια φίλε.Θέλω μαθήματα καυασκευών με plexiglass. :smt023 :smt023 :smt023 :smt023

Ευχαριστώ Πέτρο.
Ωραία μπορεί να είναι, σωστά δεν είναι, ακόμα :(

rastafari 29-05-14 15:48

Τάκη είναι πολλές οι τρύπες στο 5mm + βάρος ανεμιστήρα και θερμοκρασίες γι αυτό
και σου έχει πάρει.
Επίσης τα "νεύρα" όπως τα έχεις βάλει "πλάκα" και στις άκρες είναι φυσικό να μην δουλεύουν σωστά.Όπως είναι αυτό που καταφέρνεις κυρίως να κάνεις είναι να δέσεις
καλύτερα το πλαινό με το πάνω και όχι να "νευρώσεις" το πάνω.

Τάκης 29-05-14 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafari (Μήνυμα 840038)
Τάκη είναι πολλές οι τρύπες στο 5mm + βάρος ανεμιστήρα και θερμοκρασίες γι αυτό
και σου έχει πάρει.
Επίσης τα "νεύρα" όπως τα έχεις βάλει "πλάκα" και στις άκρες είναι φυσικό να μην δουλεύουν σωστά.Όπως είναι αυτό που καταφέρνεις κυρίως να κάνεις είναι να δέσεις
καλύτερα το πλαινό με το πάνω και όχι να "νευρώσεις" το πάνω.

Το 5αρι είχε σκεβρώσει πριν βάλω το ανεμιστηράκι (το καπάκι είναι 2ετών και το ανεμιστηράκι μπήκε πέρσι). Εχει σκεβρώσει στη μεριά που δεν υπάρχει τελάρο γιατί θα έβρισκε στο φίλτρο.
Τα νεύρα που λέω (λωρίδες πλεξιγκλάς 2 εκατοστών) είναι και στο οριζόντιο και στο κάθετο ,στις άκρες (στο τελάρο) . Δεν έβαλα στο οριζόντιο κατά μήκος για αισθητικούς λόγους. Αλλά γενικά από τις κατασκευές πλεξι που έχω κάνει, έχω παρατηρήσει πως το πλεξι σκεβρώνει στις άκρες, αν τις νευρώσεις σκεβρώνει ανεπαίσθητα έως καθόλου

rastafari 29-05-14 16:26

Δεν διαφωνώ σε κάτι και μάλιστα είναι μια χαρά κατασκευή.
Θερμοκρασία συν πολλές τρύπες το βοηθάνε να στραβώνει και φυσικά προς τα κάτω όπου είναι και το βάρος.
Όπως είσαι πχ αν βάλεις κατά μήκος και δεξια-αριστερά από το ανεμιστηράκι 2 λωρίδες στο κόντρα θα έρθει αμέσως στα ίσα του.

Δοκίμασε να δουλέψεις και το μασίφ πολυκαρμπονικό.
Θα σου αρέσει!!Έχει τόσο μεγάλες ανοχές που στρατζάρεται μάλιστα. . .

Τάκης 29-05-14 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafari (Μήνυμα 840053)

Δοκίμασε να δουλέψεις και το μασίφ πολυκαρμπονικό.
Θα σου αρέσει!!Έχει τόσο μεγάλες ανοχές που στρατζάρεται μάλιστα. . .

Ειναι στα υπόψην και αυτό.
Ετοιμάζω κάτι και θα χρειαστώ καπάκι 1,20 Χ 55, και σκέφτομαι να δω πώς είναι το πολυκαρμπονικό, όταν με το καλό ξεκινήσει θα υπάρχει παρουσίαση

Spiros1995 01-06-14 22:42

Επίσης δες αυτό http://www.xe.gr/zoa/enydreia%7Cad-46377949.html

aquaman 01-06-14 22:56

Ωραία ιδέα μου έδωσε τώρα! Ευχαριστώ :-)

delta66 01-06-14 23:07

α) ΠΟΤΕ ανεμιστηρακι με λεντ.
-------------------------
β) Το ψαρι αν αποφασισει να πηδηξει, μπορει να περασει και απο χαραμαδα.

aquaman 01-06-14 23:10

Σκεφτόμουν να βάλω απλό ανεμιστηράκι - αυτό που μου άρεσε ήταν η πατέντα με το πως "πατάει" το καπάκι στο τζάμι (έχει κενό και δε χρειάζεται να τρυπάς το καπάκι για να φεύγει ο ζεστός αέρας).

Αλλά απο περιέργεια γιατί όχι λεντ+ανεμιστηράκι Σπύρο;

β) όταν λες χαραμάδα, και 4-5χιλ; Δε νομίζω ότι θα χωράει!

sailor247 01-06-14 23:43

επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για μια κατασκευη με πολυκαρβονικο μασιφ εχετε βρει καποιο μαγαζι που να κοβει με το μετρο?Γιατι παντου βλεπω οτι πουλανε ολοκληρα φυλλα

delta66 02-06-14 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 840582)
Αλλά απο περιέργεια γιατί όχι λεντ+ανεμιστηράκι Σπύρο;

β) όταν λες χαραμάδα, και 4-5χιλ; Δε νομίζω ότι θα χωράει!

1. Το βλεπεις καλο για το ψαρι να ανοιγει πχ το ανεμιστηρακι στις 3 τα μεσανυχτα και μαζι να αναβει και το φως?
2. Πιστεψε με, δεν θα ηθελες να το διαπιστωσεις και μονος σου.

Τάκης 02-06-14 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 840594)
επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για μια κατασκευη με πολυκαρβονικο μασιφ εχετε βρει καποιο μαγαζι που να κοβει με το μετρο?Γιατι παντου βλεπω οτι πουλανε ολοκληρα φυλλα

Εδώ
http://www.spakouris.gr/products6.ph...pen1=27&open2=
κόβει στα μέτρα σου πλεξιγκλας, λογικά θα κόβει και πολυκαρμπονικό

Θωμάς Αμπατζίδης 07-12-14 19:49

4 Συνημμένο(α)
Μάλλον κάπως αργά το είδα αυτό το θέμα, αλλά θα δώσω μια ακόμα ιδέα για διαφανές καπάκι πάρα πολύ απλό.

Υπάρχει στο εμπόριο προφυλ αλουμινίου με σχήμα "καρεκλάκη"
Συνημμένο Αρχείο 68917
Το μειονέκτημα είναι ότι το βρήκα μόνο με 1εκ. Εσωτερικό κενό αρα το plexiglass ή το γυαλί θα πρέπει να είναι σε αυτό το πάχος.
Το κόβουμε στης κατάλληλες διαστάσεις.

Αν θελουμε στις γωνια το κοβουμε λοξά για καλύτερη εμφάνιση.
Συνημμένο Αρχείο 68918
Και απλός ακουμπάει πάνω στα καθετα τζάμια.
Συνημμένο Αρχείο 68920
Συνημμένο Αρχείο 68919
Απλό και εύκολο στην κατασκευή.

Τάκης 07-12-14 20:00

Ωραίο, δεν το ήξερα πως υπήρχε κάτι τέτοιο. Το 1 εκατοστό δεν είναι ιδιαίτερο προβλημα, πχ αν μπει 5αρι πλεξι ή τζάμι , βάζεις άλλη μια λωρίδα 5αρι και είσαι οκ, ή ακομά και 3αρι κόβεις 2 λωρίδες 3αρι και με λίγη ενυδρειακή σιλικόνη είσαι πάλι οκ

Κλεόβουλος 07-12-14 21:01

Υπάρχει και πλαστικό προφίλ (που θεωρώ είναι πιο ασφαλές από πιθανή σκουριά του αλουμίνιου)
http://www.salinox.gr/datafiles/115l.jpg
Ωραία πάντως η πατέντα και εύκολη στην κατασκευή!

Τάκης 07-12-14 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 865790)
Υπάρχει και πλαστικό προφίλ (που θεωρώ είναι πιο ασφαλές από πιθανή σκουριά του αλουμίνιου)
http://www.salinox.gr/datafiles/115l.jpg
Ωραία πάντως η πατέντα και εύκολη στην κατασκευή!

Αυτό ακόμα καλύτερο

stanisalus18 08-12-14 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θωμάς Αμπατζίδης (Μήνυμα 865778)
Μάλλον κάπως αργά το είδα αυτό το θέμα, αλλά θα δώσω μια ακόμα ιδέα για διαφανές καπάκι πάρα πολύ απλό.

Υπάρχει στο εμπόριο προφυλ αλουμινίου με σχήμα "καρεκλάκη"
Συνημμένο Αρχείο 68917
Το μειονέκτημα είναι ότι το βρήκα μόνο με 1εκ. Εσωτερικό κενό αρα το plexiglass ή το γυαλί θα πρέπει να είναι σε αυτό το πάχος.
Το κόβουμε στης κατάλληλες διαστάσεις.

Αν θελουμε στις γωνια το κοβουμε λοξά για καλύτερη εμφάνιση.
Συνημμένο Αρχείο 68918
Και απλός ακουμπάει πάνω στα καθετα τζάμια.
Συνημμένο Αρχείο 68920
Συνημμένο Αρχείο 68919
Απλό και εύκολο στην κατασκευή.

φοβερη η πατεντα που εκανες φιλε μπραβο και ευχαριστουμε που την μοιραστηκες μαζι μας :D:D:D

μας λες που το βρηκες το προφιλ αλουμινιου αυτο?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 865790)
Υπάρχει και πλαστικό προφίλ (που θεωρώ είναι πιο ασφαλές από πιθανή σκουριά του αλουμίνιου)
http://www.salinox.gr/datafiles/115l.jpg

ωραιο και μαλλον καλυτερο. το εχεις δει καπου να το πουλανε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02880 seconds with 11 queries