Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   γνωμες για αλατα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70523)

crazydiver 28-03-13 19:10

γνωμες για αλατα
 
παιδια τη βοηθεια σας.προσπαθω να καθαρισω το τζαμι σε ενα ενυδρειακι το οποιο ειναι τιγκα στα αλατα κ τα στιγματα απο την εξωτερικη μερια.ειμαι στο δευτερο μπουκαλι ξυδι με τηλεκαρτες,υαλοβαμβακα,κ ξυστρα μεταλικη κ τα αλατα ακομα εκει ειναι.εχουμε καμια πιο δραστικη μεθοδο???:smt028

ΜΙΜΗΣ 28-03-13 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazydiver (Μήνυμα 750806)
παιδια τη βοηθεια σας.προσπαθω να καθαρισω το τζαμι σε ενα ενυδρειακι το οποιο ειναι τιγκα στα αλατα κ τα στιγματα απο την εξωτερικη μερια.ειμαι στο δευτερο μπουκαλι ξυδι με τηλεκαρτες,υαλοβαμβακα,κ ξυστρα μεταλικη κ τα αλατα ακομα εκει ειναι.εχουμε καμια πιο δραστικη μεθοδο???:smt028

αστο να μαλακωσει με το ξυδι και μετα με το ξυραφακι-ξυστρα
πιστευω να βγουν

επισης αν ειναι εξωτερικα τα τζαμια βαλε βιαλκαλ αλλα με προσοχη μην περασει φαρμακο μεσα στο ενυδρειο

nikolakis94 28-03-13 19:48

Μπορεις να παρεις το ph/kh minus της tetra βαζεις λιγο στην βατονετα και το περνας απο πανω και στο δευτερολεπτο τα διαλυει.Μετα σκουπιζεις με ενα βρεγμενοι πανι.Προσοχη ομως μακρια απο τα ματια σου και τις σιλικονες.

kesanis 28-03-13 20:20

Απ: γνωμες για αλατα
 
Βιακαλ, φιλε μου. Εφοσον ειναι απο την εξω πλευρά, βιακαλ.

crazydiver 28-03-13 20:23

ευχαριστω παιδια θα βαλω βιακαλ να τελειωνω.ετσι κ αλλιως το ενυδρειο ειναι αδειο γιατι βαφω κ τη πλατη μαυρη οποτε θα πλυθει μετα καλα πριν το γεμισω.;)

proedros 28-03-13 21:26

Αν δε σε καλυψει κανενα απο τα παραπανω υπαρχει και η σιγουρη λυση για τα αλατα που λεγετε aquaforte. Φορα γαντια και σε ενα πανακι ριξε λιγο και περασε τα τζαμια και μακρια απο τις γωνιες που ειναι η σιλικονη. :smt071

crazydiver 29-03-13 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από proedros (Μήνυμα 750847)
Αν δε σε καλυψει κανενα απο τα παραπανω υπαρχει και η σιγουρη λυση για τα αλατα που λεγετε aquaforte. Φορα γαντια και σε ενα πανακι ριξε λιγο και περασε τα τζαμια και μακρια απο τις γωνιες που ειναι η σιλικονη. :smt071

οκ θα το εχω κ αυτο στα υποψιν.ευχαριστω πολυ φιλε μου
-------------------------
παιδια ειμαι στη δδυσαρεστη θεση να ενημερωσω οτι κ το βιακαλ απετυχε:Dπαμε στην τελευταια λυση κ τη φαρμακερη ακουαφορτε κ αγιος ο θεος:smt039

maria p 29-03-13 10:26

αυτά τα χρησιμοποιείς στον εσωτερικό χώρο? δεν θα έκανα, αλλά αφού το έχεις ήδη κάνει, φρόντισε να το ξεπλύνεις πολύ πολύ καλά και βάλε άνθρακα στο φίλτρο όταν το δουλέψεις. ιδίως το βιακάλ αφήνει και μια λιπαρότητα για να μην ξαναπιάνουν τα άλατα. πρόσεχε. εγώ θα γέμιζα ξυνόνερο και θα το άφηνα κάποιες μέρες. με απλές επαλήψεις δεν γίνεται κάτι. ή χρησιμοποίησε και ξύστρα κεραμικών εστιών με προσοχή. επίσης και ζεστό νερό με γάλα βγάζει τα άλατα

proedros 29-03-13 11:17

Ενδιαφερον. Για το γαλα δεν το ειχα ακουσει ποτε. Το ακουαφορτε παντως ειναι guar·an·tee δεν με εχει απογοητευσει ποτε αλλα την εχω πατησει κιολας με καποια μεταλα που τους εχει αλλαξει τα φωτα γιαυτο θελει προσοχη

crazydiver 29-03-13 11:47

παιδια το προβλημα μου ειναι στην εξωτερικη μερια του τζαμιου.δεν εχω θεμα απο μεσα.θα ενημερωσω για την προοδο των εργασιων μπηως κ φτασουμε στο στησιμο:D:D:D

maria p 29-03-13 12:02

προσπάθησε με μαγειρική σόδα σε σκόνη. πέρασέ την με ένα νωπό πανί και άστην αρκετές ώρες. επίσης αφού είναι απ έξω μπορείς να κάνεις στο τέλος μια επάλειψη με ελαφρύ baby oil ή και ελαφρύ ελαιόλαδο να μαλακώσουν τα άλατα και μετά από μέρες πάλι με ξύδι ή σόδα.

kesanis 29-03-13 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazydiver (Μήνυμα 750850)
οκ θα το εχω κ αυτο στα υποψιν.ευχαριστω πολυ φιλε μου
-------------------------
παιδια ειμαι στη δδυσαρεστη θεση να ενημερωσω οτι κ το βιακαλ απετυχε:Dπαμε στην τελευταια λυση κ τη φαρμακερη ακουαφορτε κ αγιος ο θεος:smt039


ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στο ακουαφόρτε. Τρυπάει, ρούχα, καίει δέρμα, έτσι για πλάκα!

Περίεργο για το βιακάλ. Τότε, εγώ θα το έβαζα στο πλάι (το ενυδρείο) και θα έβαζα ξανά βιακάλ, αφήνοντάς το επάνω στα άλατα ώστε να αφρήσει.

isle of eco 05-04-13 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 750813)
Μπορεις να παρεις το ph/kh minus της tetra βαζεις λιγο στην βατονετα και το περνας απο πανω και στο δευτερολεπτο τα διαλυει.Μετα σκουπιζεις με ενα βρεγμενοι πανι.Προσοχη ομως μακρια απο τα ματια σου και τις σιλικονες.

Ψηφίζω και εγώ tetra!!! Καραδοκιμασμένο και αποτελεσματικό!
Προσοχή όμως γιατί τρυπάει το πανί που θα χρησιμοποιήσεις και θα προκαλέσει ερεθισμό στα χέρια. Δηλαδή πρόχειρο πανί και γαντάκι στο χέρι.

crazydiver 05-04-13 17:04

δυστυχως παιδια απετυχε κ το ακουαφορτε.δε ξερω τι αλλο να κανω.

kesanis 05-04-13 17:18

Απ: γνωμες για αλατα
 
Μηπως δεν ειναι αλατα; Μηπως ειναι πολλες μικρες γρατζουνιες στο τζαμι και φαινονται σαν αλατα; Κανε αυτο που σου ειπα. Τουμπα το ενυδρειο και ριξε βιακαλ να λυμνασει. Αν ειναι αλατα θα πρεπει αμεσως να αρχησει να αφριζει.

crazydiver 05-04-13 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 752957)
Μηπως δεν ειναι αλατα; Μηπως ειναι πολλες μικρες γρατζουνιες στο τζαμι και φαινονται σαν αλατα; Κανε αυτο που σου ειπα. Τουμπα το ενυδρειο και ριξε βιακαλ να λυμνασει. Αν ειναι αλατα θα πρεπει αμεσως να αρχησει να αφριζει.

φιλε μου δεν ειναι γραντζουνιες σιγουρα.ειναι καταλοιπα απο αφισα που ειχε μαζεψει υγρασια κ εχει αφησει κυκλικα σημαδια στο κρυσταλλο.ειναι στην εξωτερικη μερια του του τζαμιου.

tsoui 05-04-13 22:48

Αν ειναι καταλοιπα απο κολα βαλε καθαρη βενζινη με ενα πανακι, αν ειναι αλατα δοκιμασε πανακι βουτηγμενο στο λαδι και πολυ υπομονη εννοειτε καλο καθαρισμα μετα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03149 seconds with 11 queries