Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=154)
-   -   θελω τη γνωμη σας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33908)

harris samos 02-09-09 18:07

θελω τη γνωμη σας
 
εχω ενα ενυδρειο που ειναι αδειο περιπου 300 λιτρα 150 μακρος 40 φαρδος 50 νομιζω ηψος δεν ειμαι σιγουρος περισοτερο μπορει . εχω αλλο ενα με πολυ μαλακο νερο 200 λιτρα εχω οσμοσι και πεταω πολυ νερο θελω να βαλω ψαρια που να θελουν πολυ σκληρο νερο αλλα να ειναι και λιγο μεγαλα ψαρια ωραια τα γκαπακια αλλα ειναι πολυ μικρουλια επισεις θα ηθελα να βαλω γαριδες μεσα και μηλοσαλιγκαρα εχετε να προτηνετε καποια ψαρια που να μπορουν να σιμβιονουν αρμονικα ??? :confused::confused::confused::confused:

Dimis 02-09-09 19:59

Απο θεμα σου σε θεμα σου πηδαμε Harry...
Αν οντως παντως εχεις 300 λιτρα διαθεσιμα και σκληρο νερο διαθεσιμο η ιδεα του υφαλμυρου δεν ειναι ασχημη...
5 μονοδακτυλοι και 2-3 scatophagus argus argus με διακοσμηση λευκη αμμο και μανγκροβια ξυλα θα ηταν υπεροχο θεαμα.
Ειναι μια προκληση...Για κοιτα το!
Επισης δεν θα χρειαστεις και πολλα watt σε φωτισμο διοτι απο φυτα δεν εχεις πολλες επιλογες σε υφαλμυρο και ειδικα οσο ανεβαζεις αλατοτητα με τον καιρο (διοτι οι μονοδακτυλοι οσο μεγαλωνουν καταληγουν να ζουν σε αλμυρο νερο ενω γεννιουνται σε γλυκο) οι επιλογες σε φυτα μηδενιζοντε,ασε δε που και να βρισκες οι scatophagus δεν θα αφησουν τιποτα αφαγωτο.

harris samos 02-09-09 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 372453)
Απο θεμα σου σε θεμα σου πηδαμε Harry...
Αν οντως παντως εχεις 300 λιτρα διαθεσιμα και σκληρο νερο διαθεσιμο η ιδεα του υφαλμυρου δεν ειναι ασχημη...
5 μονοδακτυλοι και 2-3 scatophagus argus argus με διακοσμηση λευκη αμμο και μανγκροβια ξυλα θα ηταν υπεροχο θεαμα.
Ειναι μια προκληση...Για κοιτα το!
Επισης δεν θα χρειαστεις και πολλα watt σε φωτισμο διοτι απο φυτα δεν εχεις πολλες επιλογες σε υφαλμυρο και ειδικα οσο ανεβαζεις αλατοτητα με τον καιρο (διοτι οι μονοδακτυλοι οσο μεγαλωνουν καταληγουν να ζουν σε αλμυρο νερο ενω γεννιουνται σε γλυκο) οι επιλογες σε φυτα μηδενιζοντε,ασε δε που και να βρισκες οι scatophagus δεν θα αφησουν τιποτα αφαγωτο.

θελει σκιμερ οπωσ το θαλασσινο ?? η καποιο μηχανιμα εχτρα ?? τη φυτα μπορω να βαλω σε ενα τετειου ειδους ενυδρειο ???

Dimis 02-09-09 20:38

Στο υφαλμυρο το σκιμερ δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι απαραιτητος ενας καλος κυκλοφορητης και ενα καλο φιλτρο διοτι οπως ειπαμε σε αλλο θεμα αυτα τα ψαρακια ειναι πολυ "φαγανα"...
Οσο για φυτα το μονο που θα μπορουσε να επιβιωσει σε υφαλμυρο νερο ειναι το microsorium pteropus η αλλιως java fern.

harris samos 02-09-09 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 372465)
Στο υφαλμυρο το σκιμερ δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι απαραιτητος ενας καλος κυκλοφορητης και ενα καλο φιλτρο διοτι οπως ειπαμε σε αλλο θεμα αυτα τα ψαρακια ειναι πολυ "φαγανα"...
Οσο για φυτα το μονο που θα μπορουσε να επιβιωσει σε υφαλμυρο νερο ειναι το microsorium pteropus η αλλιως java fern.

μονο αυτο ε ... ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΣΑΣ ΕΡΧΟΜΕ ΜΕ 1000 ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ΟΛΑ ΣΥΝΟΜΟΤΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΕΥΤΙΧΟΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ σε ευχαριστω και παλι
-------------------------
ωραια το ξεπερασα το σοκ τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω νε σκαλαρια μαζι καποιο ειδος σμηνοψαρων η γατοψαρα εμπειρικα θελω να μου απαντισετε

Πάνος 02-09-09 23:12

εγω τωρα δε καταλαβα...θες να σου προτεινουμε ψαρια για το 200αρι με μαλακο νερο η για το 300αρι με σκληρο νερο??:confused::confused:

harris samos 02-09-09 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 372489)
εγω τωρα δε καταλαβα...θες να σου προτεινουμε ψαρια για το 200αρι με μαλακο νερο η για το 300αρι με σκληρο νερο??:confused::confused:

300 μαλακο νερο με αγγελοψαρα

Πάνος 02-09-09 23:26

αγγελοψαρα...μερικα κορυ και ενα κοπαδι σμηνοψαρα....προσωπικα προτιμω τους ροδοστομους. Η αν βρεις hatchet.

ειτε αγγελοψαρα και μερικες νανοκιχλιδες οπως ραμιρρεζι η απιστογραμμα η keyhole...

harris samos 02-09-09 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 372493)
αγγελοψαρα...μερικα κορυ και ενα κοπαδι σμηνοψαρα....προσωπικα προτιμω τους ροδοστομους. Η αν βρεις hatchet.

ειτε αγγελοψαρα και μερικες νανοκιχλιδες οπως ραμιρρεζι η απιστογραμμα η keyhole...

hatchet μου εβγαλε θριλερ με τσεκουρια αλλα το βρικα πολυ ωραια ψαρακια κοπαδακι ??? απιστογραμμα εβγαλε αρκετα ειδοι ολα κανουν κατι αλλο ξερει καποιοσ τιμες που πεζουν ολα αυτα τα ψαρακια μη παθω και τιποτα ειμαι και σε κρισιμη ηλικια :D:D:D:D:D:D:D:D:smt033

Πάνος 02-09-09 23:56

ραμιρεζι ..απιστογραμμα... keyhole...εδω ειναι καπου στα 5 ευρω....οταν βρισκεις βεβαια..επαρχια ομως ....
τα χατσετ θεσσαλονικη τα ειχα δει λιγο "τσιμπημενα"...οι ροδοστομοι ειναι απο τα "φθηνα" ψαρακια...

Γιώργος Κ 03-09-09 00:00

http://www.aquahobby.com/gallery/e_carneg.php
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile89.html
Ομορφα τα ατιμα!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries