Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   fluval fx5? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66997)

ktmas990 29-11-12 16:35

fluval fx5?
 
καλησπερα εχω 200 λιτρα ενυδρειο με δισκουσ και θελω να βαλς ενα νεο φιλτρο οι διαστασεισ του ενυδρειου ειναι 60χ60χ55 λετε να εχς προβλημα με την αναταραξη να μου το ανακατευει?

korasidikos 29-11-12 17:04

ειναι υπερβολη θα γινεται τσουναμι δεν θα μπορει να σταθει τιποτα μεσα!μπορεις να πας σε κατι τετοιο αν θελεις μεγαλη ροη και φιλτρανση http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2267 η σε αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1453 η ακομα καλυτερα σε sub αν μπορεις!

stelios816 29-11-12 17:05

πλυντιριο θα στο κανει το fx .και η λογικη που λεμε κλειστο απο τα βανακια το fx το σακατευει να ξερεις .αστερι φιλτρο παντως αλλα για λιτρα.

ελιοτ 29-11-12 17:18

αν θα πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον παρε το.

Alex_Salonica 29-11-12 17:36

Αφού μιλάμε για δίσκους και αν δεν μπορείς να βάλεις σαμπ θα σου πρότεινα να το πάρεις.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μετριάσεις τη ροή χωρίς να το "πνίξεις"

Να μία http://www.youtube.com/watch?v=HJ29lXRgIpU

stelios816 29-11-12 17:40

δεν μειωνετε η ροη ετσι αλεξ μεγαλωνεις τι πιεση στο διμετρο το ειχα ετσι με 1,80 σωληνα f28και τρυπες 0,5 και φαντασου οτι πεταγε το νερο 2 μετρα μακρια οποτε στους 60 ποντους φαντασου τι θα γινει φιλε.


υγ στα λιτρα αυτα δισκους και στις διαστασεις αυτες ??????????

Alex_Salonica 29-11-12 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 715506)
δεν μειωνετε η ροη ετσι αλεξ μεγαλωνεις τι πιεση στο διμετρο το ειχα ετσι με 1,80 σωληνα f28και τρυπες 0,5 και φαντασου οτι πεταγε το νερο 2 μετρα μακρια οποτε στους 60 ποντους φαντασου τι θα γινει φιλε.


υγ στα λιτρα αυτα δισκους και στις διαστασεις αυτες ??????????

Μεγαλώνεις τις τρύπες

nikolakis94 29-11-12 17:59

Υπερβολη δεν ειναι 17 φορες τα λιτρα του ενυδρειου φιλτραρισμα?Ενταξει, δισκοι ειναι αλλα να υπαρχει και ενα οριο.

stelios816 29-11-12 17:59

αλεξ υδραυλικος ειμαι .μη μπερδευεις και εσυ ροη με πιεση και και να μεγαλωσεις της τρυπες μετα θα αυξησης τι ροη ,;)

Alex_Salonica 29-11-12 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 715519)
αλεξ υδραυλικος ειμαι .μη μπερδευεις και εσυ ροη με πιεση και και να μεγαλωσεις της τρυπες μετα θα αυξησης τι ροη ,;)

Η ροή είναι συγκεκριμένη, μεγαλώνοντας τις τρύπες μειώνουμε την πίεση ώστε να μην μας το κάνει πληντύριο

stelios816 29-11-12 20:14

δε θα κανω μαθημα περι ροης και πιεσεως εδω οποτε ο καθενας εχει την αποψη του φιλε.

Alex_Salonica 29-11-12 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 715561)
δε θα κανω μαθημα περι ροης και πιεσεως εδω οποτε ο καθενας εχει την αποψη του φιλε.

Εγώ έτσι ξέρω μπορεί να κάνω λάθος, γιατί να μην κάνεις μάθημα να μαθαίνουμε κι εμείς;

stelios816 29-11-12 20:57

μεγαλη η θεωρια πολυ το γραψιμο φιλε χαχαχα

exelix 29-11-12 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 715581)
μεγαλη η θεωρια πολυ το γραψιμο φιλε χαχαχα

Τύραννος είσαι ρε γαμώτο!:p

stelios816 29-11-12 21:05

http://www.karina.gr/img/PE/%CE%A5%C...E%BF%CE%AF.pdf



εδω τα λεει ολα τωρα να κατσω εγω να τα γραψω στελακο δεν. λυπαμαι δεν το χω στο πολυ γραψιμο.;)

exelix 29-11-12 21:20

Κάτι είναι κι αυτό!

Alex_Salonica 29-11-12 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 715583)
http://www.karina.gr/img/PE/%CE%A5%C...E%BF%CE%AF.pdf



εδω τα λεει ολα τωρα να κατσω εγω να τα γραψω στελακο δεν λυπαμαι δεν το χω στο πολυ γραψιμο.;)

ευχαριστούμε, θα το μελετήσω!

...συγνώμη αλλα το συγκεκριμένο αναφέρει τις απώλειες πίεσης λόγω τριβής.. ή κάνω λάθος; :confused:

marios.liberis 29-11-12 22:11

Το ειχα σε 500 καθαρα λιτρα με 1.8 μηκος και η ροη σε ολο το μηκος του ενυδρειου ηταν αρκετα δυνατη.

Οποτε πιστευω οτι αμα μπει σε 200αρι θα ειναι το ιδανικο για εκγυμναση ψαριων.
Θα προσπαθουν ολη την ωρα να βρουν ηρεμια και να ξαπωστασουν αλλα δεν θα μπορουν.Θα αποκτησουν ψυχολογικα προβληματα αλλα θα γινουν οι καλυτεροι ψαρομποντιμπιλντεραδες :)

Βαλε ενα φιλτρακι 3-4 φορες τα λιτρα σου να εχεις ενα φυσιολογικο ενυδρειο να μην καις και 50+ watt χωρίς λόγο.

Φιλικα
Μάριος

Alex_Salonica 29-11-12 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios.liberis (Μήνυμα 715606)
Το ειχα σε 500 καθαρα λιτρα με 1.8 μηκος και η ροη σε ολο το μηκος του ενυδρειου ηταν αρκετα δυνατη.

Οποτε πιστευω οτι αμα μπει σε 200αρι θα ειναι το ιδανικο για εκγυμναση ψαριων.
Θα προσπαθουν ολη την ωρα να βρουν ηρεμια και να ξαπωστασουν αλλα δεν θα μπορουν.Θα αποκτησουν ψυχολογικα προβληματα αλλα θα γινουν οι καλυτεροι ψαρομποντιμπιλντεραδες :)

Βαλε ενα φιλτρακι 3-4 φορες τα λιτρα σου να εχεις ενα φυσιολογικο ενυδρειο να μην καις και 50+ watt χωρίς λόγο.

Φιλικα
Μάριος

Παιδιά αν δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι ας μη το αναφέρουμε με σιγουριά.

Να αναφέρω συγκεκριμένα ότι ο Κλεόβουλος σε 350 λίτρα έχει ένα FX5 ΚΑΙ ένα 2080.
Εγώ σε 50 λίτρα είχα το 2036 και μάλιστα σε γαρίδες, απλά είχα ανοίξει τις τρύπες στο spray bar για να μειώσω την πίεση.

billos95 29-11-12 22:58

Αν δεν κάνω λάθος οι δίσκοι που έχεις στο ενυδρείο σου Βαγγελάκη δεν χρειάζονται μεγάλη ροή αλλά αρκετή βιολογία:D

nikolakis94 29-11-12 22:58

Ναι αλλα δεν παυει να ειναι υπερβολη.

delta66 29-11-12 23:37

Βαλτο και μειωσε ροη απο τις βανες



ΥΓ Και μετα παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για τους δισκους :D

Skydiver 29-11-12 23:59

Αυτό που λέει ο Στέλιος για την ροή και την πίεση έχει δίκιο. Εγώ είχα κάνει την βλακεία και είχα βάλει ένα εσωτερικό με 600λιτ/ωρ. σε ένα 60άρι (μεικτά) και όταν το έβαλα στην πρίζα έγινε μέσα χαμός. Δεν μπορώ να σας το περιγράψω, μόνο αν το τράβαγα βίντεο θα μπορούσατε να καταλάβετε. Ήταν λες και είχα βάλει μέσα μια κουτάλα και ανακάτευα.... Σηκώθηκαν μέχρι και τα χαλίκια (φαντάσου να είχα άμμο...). Το νερό με το που σταμάτησα το φίλτρο, ήταν θολό και αρκετά φυτά επέπλεαν.... Το δοκίμασα χωρείς σπρέι μπαρ (για να μειώσω την πίεση) αλλά τα ίδια. Η ροή ήταν μεγάλη γι' αυτό το ενυδρείο. Ένα ακόμη λόγος που χειροτέρευε τα πράγματα ήταν ότι το μπροστινό τζάμι ήταν καμπυλωτό που έδινε μπόνους στο φαινόμενο του πλυντηρίου... Την λύση την έδωσε μια μικρή ποσότητα βαμβακιού που έβαλα στην γωνία του σπρέι μπαρ αμέσως μετά την εξαγωγή της κεφαλής. Βέβαια αυτό ήταν προσωρινό μέχρι που πήγα και πήρα ένα μικρότερο (400λιτ/ωρ.) και το δούλεψα με σπρέι μπαρ και όλα καλά. ;)

Αυτά από την δική μου εμπειρία. :smt024 :smt039

nikolakis94 29-11-12 23:59

Δεν εχει κουμπι για την μειωση των στροφων του μοτερ?Συνεχεια με την ιδια ταχυτητα γυρναει?Αν μειωσεις την ροη απο τις βανες δεν θα ζοριζεται?

Skydiver 30-11-12 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 715631)
Δεν εχει κουμπι για την μειωση των στροφων του μοτερ?Συνεχεια με την ιδια ταχυτητα γυρναει?Αν μειωσεις την ροη απο τις βανες δεν θα ζοριζεται?

Αν δεν έχει κάτι σαν ροοστάτη να μειώνει την απόδοση της αντλίας, με το να κλείσεις την εισαγωγή και την εξαγωγή, σίγουρα θα πετύχεις μικρότερη ροή αλλά θα καταστρέψεις και την αντλία μακροπρόθεσμα. Ένα ανάλογο παράδειγμα είναι αυτό που όλοι λίγο πολύ έχουμε κάνει με τις αεραντλίες. Αεραντλία που δουλεύει ελεύθερη κρατάει πολύ περισσότερο από κάποια άλλη που της κόβουμε την απόδοση (μπουκώνουμε) με διάφορα βανάκια ή και με απλό τσάκισμα στα σωληνάκια.
-------------------------
Φίλε ktmas990 αν θες οπωσδήποτε να πάρεις το fx5 μπορείς να κόψεις το καλώδιο του ρεύματος και να παρεμβάλεις ένα διακόπτη με ροοστάτη όπου θα ρυθμίζεις εσύ την απόδοση του φίλτρου. Όλα αυτά βέβαια αν δεν έχει το ίδιο το φίλτρο κάτι ανάλογο (δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο φίλτρο).

ΥΓ Άποψή μου είναι ότι τέτοια φίλτρα (με τόσο δυνατές αντλίες) θα έπρεπε να είχαν τέτοιους διακόπτες...

exelix 30-11-12 00:15

Δε θα έβαζα με τίποτα ένα τυχαίο ροοστάτη να οδηγήσει κινητήρα.

Skydiver 30-11-12 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 715634)
Δε θα έβαζα με τίποτα ένα τυχαίο ροοστάτη να οδηγήσει κινητήρα.

Τι εννοείς; :confused:

nikolakis94 30-11-12 00:22

Τα εξωτερικα φιλτρα eheim εχουν ροοστατη αν δεν κανω λαθος αλλα οχι ολα τα μοντελα.

Skydiver 30-11-12 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 715636)
Τα εξωτερικα φιλτρα eheim εχουν ροοστατη αν δεν κανω λαθος αλλα οχι ολα τα μοντελα.

Νομίζω πως και σε αεραντλίες έχει η eheim ροοστάτες... Αν αυτό ισχύει, σε αυτό που λες μάλλον έχεις δίκιο. Σε αυτή εδώ έχουν ροοστάτες ή απλά βανάκια είναι. Μάλλον είναι βανάκια γιατί αν ήταν ροοστάτες θα ήταν ένας... :smt102

exelix 30-11-12 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 715635)
Τι εννοείς; :confused:

Για αρχή παρακάμπτουμε το να κόψει το καλώδιο, αφού κάτι τέτοιο ακυρώνει την εγγύηση, αλλά πες ότι κάτι τέτοιο γίνεται και χωρίς το κόψιμο. Κάθε κινητήρας έχει διαφορετικό τρόπο οδήγησης και ρύθμισης στροφών κλπ. Δε θα χρησιμοποιούσα με τίποτα κάτι φτιαγμένο για άλλη δουλειά για να οδηγήσω ένα κινητήρα και να υπάρχει η πιθανότητα να του δημιουργήσω πρόβλημα. Και πέρα από αυτό από όσο ξέρω έχει και κάποια ηλεκτρονικά μέσα, επομένως δεν μπορείς να πειράξεις τα χαρακτηριστικά της τροφοδοσίας, πόσω μάλλον στην τύχη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02431 seconds with 11 queries