Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Χρυσόψαρα-Φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101799)

Goldfish Lover 29-11-18 16:13

Χρυσόψαρα-Φίλτρο
 
Σε 60 λίτρα με 2 Fancy Χρυσόψαρα και εξωτερικό φίλτρο Dophin Astro 2202, μπορώ να βάλω και ένα Fluval 206 που έχω και να προσθέσω άλλο 1 ή 2 ψαράκια; Δεν έχω δυνατότητα για νέο ενυδρείο (ψάχνω στις αγγελίες) οπότε με το υπάρχον θα ήταν οκ αν γεμίσω Siporax στο Fluval και το βάλω και αυτό; Δεν τίθεται θέμα "πλυντηρίου" γιατί το Dophin τρέχει με Spray Bar και δεν δημιουργεί μεγάλη κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο. Θα είμαι οκ ή απλά χρειάζομαι έξτρα χώρο και δε θα παίξει κάποιο ρόλο αφού το ενυδρείο είναι μικρό για περισσότερα Χρυσόψαρα;

delta66 29-11-18 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Goldfish Lover (Μήνυμα 1049117)
Σε 60 λίτρα με 2 Fancy Χρυσόψαρα και εξωτερικό φίλτρο Dophin Astro 2202, μπορώ να βάλω και ένα Fluval 206 που έχω και να προσθέσω άλλο 1 ή 2 ψαράκια; Δεν έχω δυνατότητα για νέο ενυδρείο (ψάχνω στις αγγελίες) οπότε με το υπάρχον θα ήταν οκ αν γεμίσω Siporax στο Fluval και το βάλω και αυτό; Δεν τίθεται θέμα "πλυντηρίου" γιατί το Dophin τρέχει με Spray Bar και δεν δημιουργεί μεγάλη κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο. Θα είμαι οκ ή απλά χρειάζομαι έξτρα χώρο και δε θα παίξει κάποιο ρόλο αφού το ενυδρείο είναι μικρό για περισσότερα Χρυσόψαρα;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 786648)
Τα κοντοχοντρα χρυσοψαρα με διπλη ουρα (Fancy) διατηρουνται σε ενυδρειο μινιμουμ μηκους 80-100 εκ (ακομα και για ενα απο αυτα), και μινιμουμ 40 λιτρα για καθε ενα απο αυτα.
Δλδ σε ενα ενυδρειο με καθαρες διαστασεις μονο της γυαλας 80χ40χ40 (128 λιτρα καθαρα) μπορουμε να βαλουμε 3 fancy χρυσοψαρα.
Στην αρχη και οσο ειναι μικρα (νεαρα) τα ψαρια, το ενυδρειο θα φαινεται αδειο. Ομως εκει μπορουν να διατηρηθουν και μετα την ενηλικιωση τους (που θα μεγαλωσουν και σε μεγεθος) χωρις να χρειαστει να αλλαξουμε το ενυδρειο με μεγαλυτερο.
Εναλλακτικα, 3 νεαρα fancy, μπορουν να μπουν σε ενυδρειο 60χ30χ35 (63 λιτρα καθαρα) για 6-12 μηνες και μετα να μετακομισουν σε μεγαλυτερο.
Μικροτερο ενυδρειο δεν ενδυκνειται, αφου το μικρο μεγεθος δεν θα τα αφησει να αναπτυχθουν σωστα και θα παθουν νανισμο (Stunting), με οτι συνεπαγεται αυτο για την υγεια τους στην πορεια.
Ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο 200 λιτρων τουλαχιστον (100χ40χ50).


Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.




.

tsala 30-11-18 09:43

καποια στιγμη θα πρεπει να μεταφερεις τα ηδη υπαρχον ψαρια καθως θα ειναι μικρο γι αυτα καθως μεγαλωνουν ., αλλα και για να μεγαλωσουν σωστα..
ειναι μικρο το 60λιτρο για fancy , για δυο... ποσο μαλλον για 3 ή 4

Goldfish Lover 30-11-18 13:38

Έχω σκοπό να τα μεταφέρω απλά αναρωτιέμαι εάν το 2ο φίλτρο έχει νόημα τώρα μιας και κάθεται στην αποθήκη

delta66 30-11-18 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Goldfish Lover (Μήνυμα 1049127)
Έχω σκοπό να τα μεταφέρω απλά αναρωτιέμαι εάν το 2ο φίλτρο έχει νόημα τώρα μιας και κάθεται στην αποθήκη

Αν φτανει το φιλτρο για τα ψαρια που ηδη εχεις, δεν εχει νοημα.
Θα ειχε νοημα, αν ειχες μεγαλυτερο ενυδρειο και μπορουσες να βαλεις κι αλλα ψαρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01358 seconds with 11 queries