Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερωτηση για λαμπες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76987)

tsoui 11-01-14 01:14

Ερωτηση για λαμπες
 
Στο ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη εχω μια sylvania grolux και μια juwel daylight επειδη ηρθε η ωρα να αλλαξω την juwel ελεγα να δοκιμασω το σεταρισμα με την sylvania aquastar αλλα δυστηχως δεν την βρισκω στην αγορα, αν βαλω δυο grolux θα δημιουργηθει καποιο προβλημα?

Skydiver 11-01-14 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 812244)
Στο ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη εχω μια sylvania grolux και μια juwel daylight επειδη ηρθε η ωρα να αλλαξω την juwel ελεγα να δοκιμασω το σεταρισμα με την sylvania aquastar αλλα δυστηχως δεν την βρισκω στην αγορα, αν βαλω δυο grolux θα δημιουργηθει καποιο προβλημα?

  1. Η juwel daylight που θες να αλλάξεις είναι στα 9000K ενώ η sylvania aquastar είναι στα 10000Κ. Με την grolux πάλι πας στα 8500Κ (αν βάλεις 2 grolux που λες). Γιατί θες να αλλάξεις το φάσμα σου; Προσοχή μην μπλέξεις σε ιστορίες (άλγες)
  2. Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις sylvania aquastar μπορείς να βρεις εδώ. Αν επιλέξεις να βάλεις πάλι juwel daylight (προσωπικά στο προτείνω απο την στιγμή που δεν έχεις θέματα - προβλήματα με τον φωτισμό σου) μπορείς να βρεις εδώ.

tsoui 11-01-14 01:38

Βασικα αυτο σκεφτομαι με τις αλγες τις νορμαλ σε επιπεδο δεν εχω θεμα μη γινει ο χαμος σκεφτομαι ,στο igna το κοιταξα αλλα οι δικες μου ειναι 28 watt
Το σκεφτομουν να το δοκιμαζα για αλλαγη γιατι με το που εβαλα την grolux τα φυτα τα βλεπω πολυ καλυτερα καμμια σχεση με τις juwel μπορει να ειναι και η ιδεα μου :smt009 τι να πω,τ ωρα βεβαια με δυο grolux δεν εχω ιδεα τι θα γινει ελεγα μηπως το εχει δοκιμασει κανεις

platy 11-01-14 01:39

και με 2 grolux σουπερ θα εισαι..πολλάκις δοκιμασμένο,και όχι μονο σε φυτεμενα ενυδρεια ;) αρκει να μην εχεις θέμα με αυτον τον σχετικα ρόζ φωτισμό που βγάζει...!

tsoui 11-01-14 01:47

Οχι το αισθητικο κομματι δε με χαλαει καθολου το γουσταρω λιγο το ambient :D

platy 11-01-14 01:55

τοτε πιστευω θα σου ειναι μια χαρα ;) !

plin 11-01-14 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 812251)
Βασικα αυτο σκεφτομαι με τις αλγες

Η αλλαγή και της άλλης σε grolux μόνο καλό θα μπορούσε να κάνει στις περισσότερες άλγες. Μικροπρόθεσμα μόνο μπορείς να δεις μια μικρή αύξηση των πράσινων άλγεων αλλά πολύ σύντομα, όταν τα φυτά προσαρμοστούν, θα εξαφανιστούν.
Να προσαρμόσεις παράλληλα και την λίπανση (θα χρειαστεί μια μικρή σταδιακή αύξηση και να ελέγχεις συχνά τον πρώτο καιρό για ενδείξεις έλλειψης στοιχείων).

stephos 11-01-14 19:33

Αν εννοείς 28W σε Τ5 με μήκος 59 εκ, έχω αρκετές σε GROLUX και AQUASTAR της SYLVANIA (καινούργιες εννοείται).
Τις είχαμε αγοράσει από μία κούτα μαζί με ένα φίλο για το Rio 125 και μας έχουν περισσέψει κάμποσες.
Αν το αποφασίσεις στείλε πμ.

tsoui 12-01-14 13:39

Σαν σεταρισμα τι εντυπωσεις εχεις οσων αφορα φυτα αλγες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01379 seconds with 11 queries