Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   BETTA - κοινωνικό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17618)

Teo1 24-05-07 22:37

BETTA - κοινωνικό
 
Επειδή ετοιμάζω ένα μικρό ενυδρείο για μονομάχο θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Στην σελίδα ΓΗ και ΥΔΩΡ κατατάσετε ο μονομάχος στα κατάλληλα ψάρια για το κοινωνικό ενυδρείο.
Έστω ότι τα αρσενικά είναι πολύ επιθετικά, με τα θηλυκά τι γινεται?
Αν και αυτά πρέπει να τα κρατάμε μόνα τους , τοτε τι σοι κοινωνικά είναι?
Μια θηλυκιά σε ενυδρείο με Guppies μπορεί να μπει?
Αν όχι με τι συνδιασμό ψαριών μπορεί?

Xotikouli 24-05-07 23:57

Betta και guppies μαζί είναι πολύ πιθανό να σου δημιουργήσουν προβλήματα (οι ουρές των guppies προκαλούν τα betta για κυνηγητό).
Αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις betta μαζί με άλλα ψάρια, προτίμησε τουλάχιστον ψάρια βυθού (που να είναι εννοείται συμβατά με τις συνθήκες των betta).

Υ.Γ. Είμαι σίγουρη ότι το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ήδη και μάλιστα αρκετές φορές. Κάνε και ένα search ;)

Mariel 25-05-07 01:03

και με τα θηλυκα συνηθως υπαρχει προβλημα...δε θα στο συνιστουσα...:( μπορεις να δοκιμασεις ψαρια βυθου οπως ειπε κι η Ειρηνη η κανενα κοπαδακι τετρα.

Zorba_The_Freak 25-05-07 09:38

Ο δικός μου αρσενικός για λίγα λεπτά "συγκατοίκησε" με ένα αρσενικό ραμιρέζι και μάλιστα αρκετά τσαμπουκά.

Ε, σε λίγα λεπτά το ραμιρέζι ήθελε να πηδήξει έξω από το ενυδρείο για να γλυτώσει. Ο συγκεκριμμένος μονομάχος ζει αρκετο καιρό με 6 αμάνο χωρίς να ασχολείται καθόλου.

Το λέω αυτό γιατί οι μονομάχοι είναι πολυ απρόβλεπτοι...

mariah 25-05-07 11:35

Aς τον καλυτερα μονο του!Θα ειναι βασιλιας!!

ΠΑΝΟΣ 25-05-07 14:15

Τον έχω με cory και Αμάνο χωρίς πρόβλημα εδώ και 6 μήνες . Παίζει ρόλο φυσικά ο χαρακτήρας του κάθε μονομάχου.

jimfytakis 25-05-07 14:58

Πηρα και εγω μονομαχο!Τον λυπηθηκε η μανα μου που ηταν σε ενα ποτηρι με 50ml νερο.Μετο που τον εβαλα στα 400λιτρα.....τα κανε πανω του.Τον πλησιαζαν απο περιεργεια τα γκουραμια με τις κεραιες και καπνος ο μονομαχος.Αλλα η τρομαρα του ηταν τα μικρα αγγελακια μου.Οποτε τον εβαλα στο 20λιτρο μου!

Takis 25-05-07 18:51

Ειναι καλυτερα να μπει σε μικρο ενυδρειο μονος του, αλλα αν τον βαλουμε σε πιο μεγαλο, μπορει να συμβιωσει καλα με μικροσωμα τετρα, με μικροσωμα ειδη γατοψαρων ή corydoras.

Mariel 26-05-07 19:20

οι μονομαχοι και τα γκουραμι ανηκουν στην ιδια οικογενεια κι ειναι και τα δυο πολυ territorial,δηλαδη να καταλαμβανουν ενα χωρο και να τον υπερασπιζονται.οποτε γενικα θεωρειται απαγορευτικος ο συνδυασμος αυτος.

jimfytakis 26-05-07 19:28

ta γκουραμια δεν επιτηθονταν,τον πλησιαζαν απο περιεργεια.Τα αγγελοψαρακια μου,που ειναι μισα απο το μονομαχο,του καναν εφοδο!

mariah 26-05-07 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 177760)
ta γκουραμια δεν επιτηθονταν,τον πλησιαζαν απο περιεργεια.Τα αγγελοψαρακια μου,που ειναι μισα απο το μονομαχο,του καναν εφοδο!

O κακομοιρης τα βρηκε σκουρα!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries