Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Το CO2 πρέπει να κλείνει το βράδυ οπωσδήποτε; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27421)

STAMATIA 15-10-08 13:30

Το CO2 πρέπει να κλείνει το βράδυ οπωσδήποτε;
 
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει το βράδυ να κλείνω οπωσδήποτε το CO2 κ αν όχι τι μπορεί να συμβεί.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

PascM 15-10-08 13:42

Το βράδυ βγάζουν και τα φυτά σου CO2 έτσι εφόσον προσθέτεις και εσύ είναι πολύ πιθανόν να μην πω σίγουρο διότι έχει να κάνει και με τι Co2 παίζεις π.χ. DYI δύσκολα να ρίξεις τόσο το ΡΗ.
Σε κάθε περίπτωση αν το CO2 δεν είναι DYI καλό είναι να κλείνει!
ΠΡΟΣΟΧΗ το DYI δεν μπορεί να κλείσει!!!!!!

Apostolis 15-10-08 13:45

...αν πάλι δεν έχεις DIY, και ΟΥΤΕ ηλεκτροβάνα, καλύτερα ρύθμισέ το "ήπια" και ασ'το να δουλεύει μέρα-νύχτα... βέβαια κάποια ψάρια είναι πιο "ανεκτικά" και κάποια άλλα λιγότερο...

STAMATIA 15-10-08 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 297193)
Το βράδυ βγάζουν και τα φυτά σου CO2 έτσι εφόσον προσθέτεις και εσύ είναι πολύ πιθανόν να μην πω σίγουρο διότι έχει να κάνει και με τι Co2 παίζεις π.χ. DYI δύσκολα να ρίξεις τόσο το ΡΗ.
Σε κάθε περίπτωση αν το CO2 δεν είναι DYI καλό είναι να κλείνει!
ΠΡΟΣΟΧΗ το DYI δεν μπορεί να κλείσει!!!!!!

Δεν είναι DYI. Είναι με μπουκάλα 6 λίτρα.
Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι δεν πέφτει το PH αν το αφήνω ανοιχτώ επειδή και τα φυτά βγάζουν CO2;
Τι ακριβώς είναι σίγουρο; Δεν κατάλαβα

PascM 15-10-08 13:47

Το ανάποδο σου λέω!
Οτι το ΡΗ πέφτει (αν και αυτό είναι πολύ γενικό και εξαρτάτε από αρκετές παραμέτρους).

Πάνος 15-10-08 13:47

στο ενυδρειο μου δεν κλεινω το co2 το βραδυ γιατι εχοντας το ανοιχτο πεφτει το πεχα κατα 0.1-0.2 τη νυχτα ενω αν το κλεισω ανεβαινει το πεχα κατα 0.4 τουλαχιστον...κι αυτο γιατι παρα τα πολλα φυτα μου το διοξειδιο που εκπνεουν ειναι λιγο σε σχεση με την παροχη της μπουκαλας...οποτε αν δεν εχεις ph controller κατα τη γνωμη μου καλυτερα να μενει ανοιχτο (η να λιγοστευεις καθε βραδυ τις φυσαλιδες..πραγμα κουραστικο). εχω μικροτερη μεταβολη του πεχα και τα ψαρια μου δεν εχουν προβλημα στην αναπνοη τους..
αυτο αποτελει δικη μου εμπειρια ομως και μιλαω για μαλακο και ελαφρα οξινο νερο..
αν εχεις diy οπως ειπε και ο μανος δεν επηρρεαζει σημαντικα το πεχα...

PascM 15-10-08 13:49

Πάνο πόσο σίγουρος είσαι για τις μετρήσεις σου? ή μήπως έχεις αρκετή ανατάραξη? ή μήπως ρίχνεις πολυ λίγο CO2 ?

Apostolis 15-10-08 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA (Μήνυμα 297196)
Δεν είναι DYI. Είναι με μπουκάλα 6 λίτρα.
Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι δεν πέφτει το PH αν το αφήνω ανοιχτώ επειδή και τα φυτά βγάζουν CO2;
Τι ακριβώς είναι σίγουρο; Δεν κατάλαβα

Δώσε μας μετρήσεις pH και KH να δούμε... ;)

Πάνος 15-10-08 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 297204)
Πάνο πόσο σίγουρος είσαι για τις μετρήσεις σου? ή μήπως έχεις αρκετή ανατάραξη? ή μήπως ρίχνεις πολυ λίγο CO2 ?

εχω ηλεκτρονικο πεχα κοντρολερ που χρησιμοποιω ομως μονο ως μετρητη για την ωρα.....με ενα δεκαδικο ψηφιο και σωστα καλιμπραρισμενο.,..οι σκληροτητες ειναι με υγρα ΑΡΙ

φυσαλιδες 120 το λεπτο και ελαχιστη αναταραξη...εχω "μπλοκαρει" την εξοδο του φιλτρου..

STAMATIA 15-10-08 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 297195)
...αν πάλι δεν έχεις DIY, και ΟΥΤΕ ηλεκτροβάνα, καλύτερα ρύθμισέ το "ήπια" και ασ'το να δουλεύει μέρα-νύχτα... βέβαια κάποια ψάρια είναι πιο "ανεκτικά" και κάποια άλλα λιγότερο...

Εχω ηλεκτροβάνα το έχω ρυθμίσει ηπια και δουλεύει μέρα νύχτα τα ψάρια δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα. Μια χαρά είναι.
Τι ακριβώς συμβαίνει κ μπορεί να έχουν πρόβλημα το βράδυ. Πέφτει πολύ το Ph ή το αντίθετο;
Θέλω να καταλάβω τι γίνεται.

Πάνος 15-10-08 13:58

ναι..φοβομαστε σε συνδυασμο με το διοξειδιο των φυτων (αυξηση co2) μηπως πεσει πολυ το πεχα και μηπως τα ψαρια εχουν προβλημα ασφυξιας....

STAMATIA 15-10-08 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 297206)
εχω ηλεκτρονικο πεχα κοντρολερ που χρησιμοποιω ομως μονο ως μετρητη για την ωρα.....με ενα δεκαδικο ψηφιο και σωστα καλιμπραρισμενο.,..οι σκληροτητες ειναι με υγρα ΑΡΙ

φυσαλιδες 120 το λεπτο και ελαχιστη αναταραξη...εχω "μπλοκαρει" την εξοδο του φιλτρου..

Πώς έχεις μπλοκάρε την έξοδο του φίλτρου.
Αλήθεια το Co2 που το έχεις βάλει;
Εχεις διαχητήρα;

Πάνος 15-10-08 14:14

εχω ενα πλαστικο εμποδιο λιγο μετα την εξοδο του φιλτρου και κατανεμει πιο ηπια το ορμωμενο νερο.....ετσι η επιφανεια δεν αναταρεσσετε...πατεντα τεοια μπορεις να κανεις με πολλους τροπους..π.χ. με σφουγγαρι....η να στριψεις την εξοδο του φιλτρου προς τα κατω ωστε να μη χτυπ και αναταρασσει την επιφανεια...για διαχυτηρα χρησιμοποιω αεραντλια με φτερωτη στον πυθμενα του ενυδρειου...σπαει πολυ ψηλη φυσαλιδα και διανυει ολο το υψος του ενυδρειου...

Kotsos 15-10-08 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 297226)
για διαχυτηρα χρησιμοποιω αεραντλια με φτερωτη στον πυθμενα του ενυδρειου...σπαει πολυ ψηλη φυσαλιδα και διανυει ολο το υψος του ενυδρειου...

Παίζει καμιά φώτο από αυτό???

Πάνος 15-10-08 23:57

τωρα ειναι περυτριγυρισμενο με μπλυξα και δε μπορω να βγαλω φωτο..ειναι το εξης...
μια αεραντλια hydor που κερδισα στην κοπη της πιτας...συνεδεσα το λαστιχο της στην εξοδο co2..ειναι αεραντλια βυθου...εχει φτερωτη που σπαει πολυ ψιλη φυσαλιδα,..και φωτισμο...ηταν κατι μη χρησιμο για μενα και απλα βρεθηκε μια καλη χρηση...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02288 seconds with 11 queries