Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Pearling μετά από αλλαγή νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33752)

aquaman 24-08-09 23:54

Pearling μετά από αλλαγή νερού
 
Έχω προσέξει ότι 1 ώρα μετά την αλλαγή νερού που κάνω (50%) τα φυτά αρχίζουν να βγάζουν φυσαλίδες σαν τρελλά, ενώ αυτό δε συμβαίνει τις άλλες ημέρες.

Να υποθέσω ότι κάποια ιχνοστοιχεία εξαντλούνται πολύ γρήγορα, και μόλις αναπληρωθούν στην αλλαγή νερού πιάνουν "δουλειά" τα φυτά;

Μπορεί να υπάρχει άλλος λόγος για τη μεγάλη αύξηση του pearling μετά από αλλαγή νερού;

noe 25-08-09 00:34

Το νερό στους σωληνες του δυκτίου ύδρευσης είναι υπό πίεση με αποτέλεσμα να είναι υπεροξυγονομένο - υπερκορεσμένο. Όταν το βάζεις στο ενυδρείο,σε ατμοσφαιρική πίεση, το επιπλέον οξυγόνο δημιουργεί φισαλίδες και φευγει.

aquaman 25-08-09 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 370753)
Το νερό στους σωληνες του δυκτίου ύδρευσης είναι υπό πίεση με αποτέλεσμα να είναι υπεροξυγονομένο - υπερκορεσμένο. Όταν το βάζεις στο ενυδρείο,σε ατμοσφαιρική πίεση, το επιπλέον οξυγόνο δημιουργεί φισαλίδες και φευγει.

Σωστό, αλλά δε νομίζω να ειναι αυτό... πόση ώρα να κρατάει αυτό που λες;

Οι φυσαλίδες σχηματίζονται πάνω στα φύλα των φυτών. Σήμερα π.χ. έβαλα ένα νέο φυτό 3 ώρες μετά την αλλαγή νερού, και σε λίγη ώρα είχε φυσαλίδες και αυτό στα φύλλα του. Η όλη ιστορία συνεχίζεται για 8-10 ώρες μέχρι να σβύσουν τα φώτα...

delta66 25-08-09 01:52

Εγω πιστευω το αντιθετο, οτι το νερο του δικτυου ειναι φτωχο σε οξυγονο και πλουσιο σε διοξειδιο και αυτο που φαινεται απο τα φυτα ειναι φωτοσυνθεση λογω αυξημενου διοξειδου στο νερο.

Raven 25-08-09 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 370761)
Εγω πιστευω το αντιθετο, οτι το νερο του δικτυου ειναι φτωχο σε οξυγονο και πλουσιο σε διοξειδιο και αυτο που φαινεται απο τα φυτα ειναι φωτοσυνθεση λογω αυξημενου διοξειδου στο νερο.

:smt023 To co2 ευθυνεται αλλα με μηχανισμο που δεν παει ο νους σας..διαβαστε λιγο τι λεει ο μετρ Tom Barr :http://fins.actwin.com/aquatic-plant.../msg00151.html

delta66 25-08-09 02:22

Αν καταλαβα καλα, λεει χονδρικα οτι κατα την ολικη αλλαγη νερου στο πειραμα, τα φυτα πηραν απο την ατμοσφαιρα διοξειδιο και μετα απο 15-30 λεπτα αρχισε η φωτοσυνθεση?

Raven 25-08-09 02:35

Ακριβως ! Απεκλεισε ολα τα λεγομενα εως τωρα κανοντας ενα πειραμα οπου χρησιμοποιησε για αλλαγη ,στειρο νερο απο Α/Ο ,χωρις co2 ,αλλα αερια ,macro κλπ. και ιδιο ακριβως σε συσταση με το νερο του ενυδρειου.

Οποτε συμφωνα με τα λεγομενα του καταληγουμε στο συμπερασμα οτι τα εκτεθειμενα στον αερα φυτα απορροφησαν πολυ co2 με αποτελεσμα την τρελλη αυξηση της παραγωγης φυσαλιδων οξυγονου.

Το εχω παρατηρησει κι εγω, μιας και αλλαζοντας το 50% του νερου, εχω μεγαλυτερη φωτοσυνθεση επειτα, στα stem plants και λιγοτερη στο γρασιδι για το υπολοοιπο της ημερας.

delta66 25-08-09 03:18

Οποτε μενει να διευκρινισει ο aquaman αν τα φυτα βγηκαν εξω απο το νερο κατα την αλλαγη νερου και πηραν το διοξειδιο τους.

Memas 13 25-08-09 07:04

Καλημέρα
Στο cuba μου είδα μόνο μια φορά αυτό το φαινόμενο και σε μικρή κλίμακα.
Όχι μετά από αλλαγή νερού (30% εβδομαδιαίως)....
Μήπως πρέπει να αυξήσω την παροχή co2?

aquaman 25-08-09 08:05

Πολύ ενδιαφέρον παιδιά! Όντως, με την αλλαγή 50% πολύ από τη φυτομάζα βρέθηκε στην επιφάνεια, οπότε άνετα μπορεί να ισχύει αυτό που λέτε για πρόσληψη CO2 από την ατμόσφαιρα.

Το δε νέο φυτό που έβαλα χτες (ευχαριστώ theodor72!) κι αυτό φυσικά "βγήκε στον αέρα" πριν μπει στο ενυδρείο. ΓΙα δες τι μαθαίνουμε...

delta66 25-08-09 14:28

Μετα ομως απο αυτα, δημιουργειται ενα αλλο ερωτημα.
Μηπως το διοξειδιο και τα αερια γενικα που υπαρχουν στο νερο του δικτυου την ωρα που βγαινει φρεσκο, ειναι ικανα να ανατρεψουν αποτομα την ισορροπια των τιμων του ενυδρειου (κατι που δεν αντεχουν τα ψαρια) και ειναι απολυτως απαραιτητη αυτη η εξισορριπιση (equilibrium) που αναφερεται στο πειραμα του νερου της αλλαγης, με το να το αφηνουμε μερικες τουλαχιστον ωρες, με αεροπετρα ή κυκλοφορητη σε δοχειο, πριν το εισαγουμε στο ενυδρειο? :rolleyes:

lion 25-08-09 15:08

Μήπως αξίζει να κάνουμε ένα αυτόματο σύστημα να μεταφέρει νερό από το ενυδρείο σε ένα δοχείο και να το επαναφέρει πίσω π.χ. 1 φορά την ημέρα ??:smt033:smt033:smt033

aquaman 25-08-09 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 370813)
Μετα ομως απο αυτα, δημιουργειται ενα αλλο ερωτημα.
Μηπως το διοξειδιο και τα αερια γενικα που υπαρχουν στο νερο του δικτυου την ωρα που βγαινει φρεσκο, ειναι ικανα να ανατρεψουν αποτομα την ισορροπια των τιμων του ενυδρειου (κατι που δεν αντεχουν τα ψαρια) και ειναι απολυτως απαραιτητη αυτη η εξισορριπιση (equilibrium) που αναφερεται στο πειραμα του νερου της αλλαγης, με το να το αφηνουμε μερικες τουλαχιστον ωρες, με αεροπετρα ή κυκλοφορητη σε δοχειο, πριν το εισαγουμε στο ενυδρειο? :rolleyes:

Μπορεί, αλλα τι θεωρείται απότομη αλλαγή; Π.χ. όταν βρέχει σε ένα φυσικό ποτάμι ή λίμνη, δεν προκαλείται απότομη αλλαγή; Βέβαια ο όγκος νερού εκεί είναι τεράστιος σε σχέση με το ενυδρείο...

Raven 25-08-09 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 370829)
Μπορεί, αλλα τι θεωρείται απότομη αλλαγή; Π.χ. όταν βρέχει σε ένα φυσικό ποτάμι ή λίμνη, δεν προκαλείται απότομη αλλαγή; Βέβαια ο όγκος νερού εκεί είναι τεράστιος σε σχέση με το ενυδρείο...

Το ιδιο σκεφτηκα κι εγω...με προλαβες.
Οπως επισης οτι εξαρταται πολυ και απο το ειδος η ανεκτικοτητα σε μεταβολες.
Ειδη που στη φυση ζουν σε ασταθη περιβαλλοντα μηπως δεν εχουν τοσο προβλημα σε αλλαγες της χημειας του νερου;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries