Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Fin rot σε μονομάχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11032)

Strahos 04-03-06 16:53

Fin rot σε μονομάχο
 
καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες έχει εμφανιστεί fin rot στον μονομάχο μου. τα πτερυγιά του σκίζονται σε λωρίδες και σε μερικά σημεία φαίνεται να έχει ματώσει κιόλας. θερμοκρασία στους 27, το ph είναι 7 κάνω αλλαγές κάθε 2-3 μέρες το 70% με σκουπάκι βυθού και βγάζει πάντα πολύ βρωμιά. τι μπορώ να κάνω? αντιβίωση? αν ναι, ποιό φάρμακο είναι το καταλληλότερο? σκέφτομαι να πετάξω το υπόστρωμα και να βάλω άμμο γιατί πιστεύω οτι αυτή είναι η αιτία καθώς ήταν στο ενυδρείο όταν το πήρα (μεταχειρισμένο) και δεν ήταν σε καλή κατάσταση. την έπλυνα αλλά μάλλον δεν ήταν αρκετό αυτό. μάλλον κράτησε μύκητες...

Strahos 05-03-06 17:46

σκέτο αλάτι μήπως?

Ιορδάνης 05-03-06 20:22

Καλησπέρα Ηλία λοιπόν βάλε αλάτι χωρίς πρόσθετσ ροής έχει και ο Κωστής και την θρμοκρασία γύρω στους 28 και περίμενε.
Φιλικά Ιορδάνης.

Strahos 06-03-06 00:57

ευχαριστώ Ιορδάνη

Mariel 06-03-06 01:22

καταρχην τι μεγεθος εχει το ενυδρειο σου?εχει φιλτρο?καθε ποτε και ποσο εκανες αλλαγη?

Strahos 07-03-06 20:39

γεια σου Μάριελ, το ενυδρείο είναι 12-13 λίτρα καθαρά έχει φιλτράκι και θερμοστάστη. για τη αλλαγή έγραψα και πιο πάνω κάθε 2-3 μέρες το 70% περίπου. μήπως αν χρησιμοποιήσω μόνο αλάτι να μην καταφέρω να εξοντώσω την αιτία του fin rot?

spirosta 07-03-06 20:57

Έπειτα από αρκετό καιρό αποχής από το forum επιστρέφω και εγώ.
Είχα παλαιότερα πρόβλημα με fin rot και εγώ στο μονομάχο μου και μάλιστα προερχόταν από stress.

Έβαλα αλατάκι σιγά σιγά φτάνοντας μια αναλογία. Την διατήρησα για ένα μήνα και μετά με αλλαγές νερού κάθε πέντε μέρες κάποια στιγμή η ανολογία μίκρυνε πολύ.

Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε και μάλιστα ακόμη και τώρα δεν έχει επανέλθει τέλεια ένα κομμάτι που είχα φύγει από το κάτω πτερύγιό του. Αλλά θέλει επιμονή και υπομονή. Εγώ νόμιζα ότι θα τον έχανα και τελικά τον κράτησα μαζί μου.
Εγώ είχα θερμοκρασία γύρω στους 28-30. Αλλά και 28 μόνο είναι αρκετοί. Και όπως είπα υπομονή....

Mariel 08-03-06 01:44

οχι,και το σκετο αλατι φτανει σε συνδυασμο με ανεβασμα θερμοκρασιας(περιπου 30),βεβαια εξαρταται και απο το βαθμο που εχει προχωρησει το φινροτ.
ειπες οτι παρατηρησες οτι εχει ματωσει κιολας?ισχυει τελικα αυτο?αυτο δε μου πολυαρεσει,με παραπεμπει σε βακτηριακη λοιμωξη.....
οσο για την αποκατασταση των πτερυγιων,αν ειναι νο το ψαρι θα ειναι σχεδον πληρης.αν ομως ειναι μεγαλης ηλικιας τα πτερυγια δε θα ξαναειναι οπως πριν.αυτο που μπορουμε νακανουμε για να βοηθησουμε ειναι να προσθεσουμε βιταμινες Β για επουλωση ιστων.οι νεοσχηματιζομενοι ιστοι στα πτερυγια φαινονται σαν διαφανες περιοχες.

Strahos 08-03-06 01:50

σε κάποια σημεία που είχε προχωρήσει αρκετά βαθιά το fin rot φαινόντουσαν κόκκινα σημάδια - ματωμένα προφανώς. δεν ξέρω σε ποια ηλικία βρίσκεται ο δικός μου.

Mariel 08-03-06 11:10

αρα ειναι αρκετα βαθυ το φινροτ...προσωπικα δεν μου'χει τυχει ποτε κατι τετοιο με ματωμα(Σωτηρη καμια ιδεα??)αν θεωρεις οτι ειναι προχωρημενο φινροτ(φωτο δεν υπαρχει?)εγω θα χρησιμοποιουσα baktopur σε συνδυασμο με υψηλη θερμοκρασια.

crazyio 08-03-06 12:44

παραθέτω και αυτό το link μια και αναφέρομαι αυτή τη στιγμή σε παρόμοια κατάσταση μήπως τελικά μπορέσουμε να δούμε τους μονομάχους μας πάλι στην καλύτερη τους κατάσταση .... :(

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11036

Strahos 11-03-06 18:22

2 Συνημμένο(α)
άρχισα θεραπεία με bactopur τελικά, έγινε γενικός καθαρισμός και πολύ καλό ξέπλυμα του υποστρώματος και αλλαγή σχεδόν όλου του νερού. ήδη δείχνει καλύτερα απο την 2η μέρα. ανεβάζω φώτος για να δείτε πως έχει η κατάσταση. το πάνω πτερύγιο είχε και το πιο βαθύ σκίσιμο όπου έδειχνε να έχει ματώσει κιόλας. το νερό είναι λίγο πράσινο από το bactopur

Mariel 12-03-06 03:11

δε φαινεται πολυ προχωρημενο το φινροτ,τουλαχιστον απο αυτες τις φωτο.τελειωσες τη θεραπεια με το baktopur?μπορεις να επαναλαβεις και δευτερο κυκλο.ναι,οταν το ριχνεις το νερο γινεται πρασινο-κιτρινο.

Strahos 12-03-06 20:04

έριξα 2 φορές bactopur όπως γράφουν οι οδηγίες την 1η και την 3η ημέρα. πότε μπορώ να αρχίσω 2ο κύκλο ( εφόσον δω οτι υπάρχει ακόμα πρόβλημα)?

Mariel 13-03-06 01:43

νομιζω οτι αν αφησεις 2(-3) μερες κενο μπορεις να ξαναξεκινησεις.αν δεις οτι καλυτερευει μπορεις απλα να προσθεσεις αλατι(οχι σε αναλογια θεραπειας)απλα τονωτικα και προληπτικα.

Strahos 13-03-06 04:22

ok ευχαριστώ:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02752 seconds with 11 queries