Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   odinarium viride (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91342)

odin79 21-03-16 19:49

odinarium viride
 
6 Συνημμένο(α)
Τίτλος ενυδρείου:odinariym viride
Λίτρα: 100
Χρόνος λειτουργίας:1 χρονος 2 μηνες σαν φυτεμενο
Τύπος και διάρκεια φωτισμού:2 t5 39 watt η μια καλυμενη κατα το ημισυ
Co2 και τρόπος διάχυσης:2κιλη μπουκαλα γυαλινοσ διαχυτηρας (περιμενω τον μπαζουκα σε μια εβδομαδα)
Λίπανση: ΕΙ με μειωμενο σιδηρο
Υπόστρωμα:λεπτοκοκο χαλικι με seachem tabs
Φίλτρανση: ehem 2213 kai εσωτερικο

Θερμοκρασία: 23
pΗ: 6,8
:6
:4
Λίστα φυτών:alternathera rosaefolia ludwigia repens.siamensis,cuba hudrocotyle tripartita,egeria densa limnofila sessiflora valisneria gigantea
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :7 tiger barb
αλλαγες κανω 50% καθε δευτερα 70 οσμωση 30 νερο βρυσης.
η βαλισνερια θα φυγει.παλευω με τις αλγες λιγο αλλα βλεπω καλυτερευση,η αλτερναθερα ταλαιπωρηθηκε πολυ με την αλγη αλλα ανακαμπτει η λουντβιγκια αρχιζει να κοκκινιζει οταν την πηρα ηταν καταπρασινη

ΥΓ ελπιζω ο τιτλος να μην ειναι πιο εντυπωσιακος απο το ενυδρειο:p:p:p
__________________

johnpecn` 21-03-16 20:08

Ωραιότατο είναι;) λίγο τακτοποίηση τα φυτά θέλει για να δώσεις σχήμα αργότερα. Είσαι σίγουρος ότι το φυτό είναι cuba; το βλέπω κι έχει πάρει την ανηφόρα και μου φαίνεται κι μεγάλο το φύλλο του.

Artemisia 21-03-16 20:16

Πολύ ωραίο Γιάννη :D Να το χαίρεσαι !!!!!

odin79 21-03-16 20:29

Ετσι μου ειπε γιαννη τι να σου πω...Ευχαριστώ Αρτεμις...

tsoui 21-03-16 20:42

Πολύ όμορφο!
Αλλά πολύ τακτοποιημένο :D

alexis cosmo 21-03-16 20:55

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι :smt041

sarpijk 21-03-16 21:22

Ωραιος! Το φυτο που παρατηρησε και ο Γιαννης μου κανει για micranthemum umbrosum.

Ο bazooka εμενα δε με ικανοποιησε απολυτα. Για την ωρα δοκιμασε να βαλεις τον γιαλυνο διαχυτηρα κατω απο το εσωτερικο φιλτρο που εχεις.

Ολες οι εξοδοι απο τα φιλτρα καλο ειναι να κοιτανε στην ιδια κατευθυνση κατα προτιμηση στο μπροστινο γυαλι για να εχεις ομοιομορφη κατανομη και κυκλοφορια.

Εφοσον εχεις μειωσει το φως τα φυτα σου λογικο ειναι να μεγαλωνουν πιο αργα οποτε κανε λιγο υπομονη και συνεχισε τις ρουτινες σου.

AntoniosR 21-03-16 21:24

Πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! Γιατί θα φύγει η Βαλισνέρια; Έχει πρόβλημα; Δεν γίνεται η πίσω ζώνη να μην έχει αυτό το φυτό! :D

Τάκης 21-03-16 22:02

Πολύ ωραίο :o

odin79 21-03-16 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 931592)
Πολύ όμορφο!
Αλλά πολύ τακτοποιημένο :D

:) σημερα ειναι η μερ:) της τακτοποησης αλλα αν εννοεις οτι πρεπει να φενεται πιο φυσικο περιμενω προτασεις και ιδεες μιας και στον κοσμο του φυτεμενου ειμαι που λιγο καιρο
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR (Μήνυμα 931608)
Πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! Γιατί θα φύγει η Βαλισνέρια; Έχει πρόβλημα; Δεν γίνεται η πίσω ζώνη να μην έχει αυτό το φυτό! :grin:

δεν εχει προβλημα αλλα θα ηθελα ενα ειδος ελεοχαρις που γινετε ψηλο ειναι πιο κομψο νομιζω
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 931600)
Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι :smt041

ευχαριστω Αλεξη

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 931607)
Ωραιος! Το φυτο που παρατηρησε και ο Γιαννης μου κανει για micranthemum umbrosum.

Ο bazooka εμενα δε με ικανοποιησε απολυτα. Για την ωρα δοκιμασε να βαλεις τον γιαλυνο διαχυτηρα κατω απο το εσωτερικο φιλτρο που εχεις.

Ολες οι εξοδοι απο τα φιλτρα καλο ειναι να κοιτανε στην ιδια κατευθυνση κατα προτιμηση στο μπροστινο γυαλι για να εχεις ομοιομορφη κατανομη και κυκλοφορια.

Εφοσον εχεις μειωσει το φως τα φυτα σου λογικο ειναι να μεγαλωνουν πιο αργα οποτε κανε λιγο υπομονη και συνεχισε τις ρουτινες σου.

αυτο ειναι το φυτο!!micranthemum umbrosum.τον διαχυτηρα τον εχω εκει γτ χτυπαει καλυτερα το φιλτρο εκει εχει καλυτερη ροη εκει
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 931629)
Πολύ ωραίο :o

ευχαριστω τακη...ειναι καποιο φυτο σε λαθος θεση?τι θα αλλαζετε?

Χρηστος Ζ. 21-03-16 22:42

οσον αφορα την τοποθετηση των φυτων η και του ακουασκειπ γενικοτερα, θα σου προτεινω αυτο που εκανα και εγω στα φυτεμενα μου στην αρχη λειτουργιας τους. (τωρα βεβαια μετα απο τοσα χρονια εχουν παρει το σχημα τους, αλλα καποιες μικροαλλαγες γινονται συχνα).
ασε ολα τα στεμ ακλαδευτα για πολυ καιρο να μεγαλωσουν ανεξελεγκτα, αλλα οχι τοσο ωστε να δημιουργηθει προβλημα με τις σκιασεις μεταξυ τους.
μετα κανε ενα γερο κλαδεμα, ξεχωρισε μεγαλα-μικρα κλαδεματα, κανε τριμιγκ οπου χρειαζεται και φυτεψε τα σε πυκνες συσταδες, βαζοντας και τη φαντασια να δουλεψει.
απο τη μια στιγμη στην αλλη, εκει που θα το βλεπεις αχαρο, μετα θα μοιαζει με τα φυτεμενα ενυδρεια που βλεπεις στο ιντερνετ.

τη βαλλισνερια καλυτερα να τη βγαλεις γιατι κατα τη γνωμη μου αυτο το φυτο ταιριαζει μονο σε ενυδρεια με μεγαλο υψος, τα μικρα ενυδρεια πνιγονται με το φυτο αυτο.

Τάκης 21-03-16 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 931630)
ευχαριστω τακη...ειναι καποιο φυτο σε λαθος θεση?τι θα αλλαζετε?

Θα έλεγα να τα αφήσεις λίγο να μεγαλώσουν και βλέπεις. Τη corymbosa μόνο που βλέπω μήπως να την έβαζες στη πλάτη , μεγαλώνει πολύ

odin79 21-03-16 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 931648)
Θα έλεγα να τα αφήσεις λίγο να μεγαλώσουν και βλέπεις. Τη corymbosa μόνο που βλέπω μήπως να την έβαζες στη πλάτη , μεγαλώνει πολύ

στην πλατη την εχω απλα εχει μεγαλωσει αρκετα οπως και η πρωην κουμπα:confused: νυν micranthemun umborsumκαι εγω την κλαδευα και την εχω απλωσει σαν τραχανα μπροστα λεω να την μαζεψω αριστερα και να βαλω κανενα φυτο αποθημενο-δυσκολο μπροστα λιγο αργοτερα ισως να ισοροπησω λιγο φωτησμο λιπανση διαξειδιο
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 931646)
οσον αφορα την τοποθετηση των φυτων η και του ακουασκειπ γενικοτερα, θα σου προτεινω αυτο που εκανα και εγω στα φυτεμενα μου στην αρχη λειτουργιας τους. (τωρα βεβαια μετα απο τοσα χρονια εχουν παρει το σχημα τους, αλλα καποιες μικροαλλαγες γινονται συχνα).
ασε ολα τα στεμ ακλαδευτα για πολυ καιρο να μεγαλωσουν ανεξελεγκτα, αλλα οχι τοσο ωστε να δημιουργηθει προβλημα με τις σκιασεις μεταξυ τους.
μετα κανε ενα γερο κλαδεμα, ξεχωρισε μεγαλα-μικρα κλαδεματα, κανε τριμιγκ οπου χρειαζεται και φυτεψε τα σε πυκνες συσταδες, βαζοντας και τη φαντασια να δουλεψει.
απο τη μια στιγμη στην αλλη, εκει που θα το βλεπεις αχαρο, μετα θα μοιαζει με τα φυτεμενα ενυδρεια που βλεπεις στο ιντερνετ.

τη βαλλισνερια καλυτερα να τη βγαλεις γιατι κατα τη γνωμη μου αυτο το φυτο ταιριαζει μονο σε ενυδρεια με μεγαλο υψος, τα μικρα ενυδρεια πνιγονται με το φυτο αυτο.

μου αρεσει αυτο σε ευχαριστω ηδη κατι εχω στο μυαλο μου gia thn balisneria πηγα να την βγαλω και εχει κανει μια ριζα σαν μουρια αν την αφησω θα απλωσει πολυ ειναι για πιο μεγαλα ενυδρεια υποψιαζομαι

odin79 21-03-16 23:25

1 Συνημμένο(α)
γυρω στις 9 αρχιζει και το pearling καθημερινο ραντεβου δεν ξερω γιατι μου αρεσει τοσο αυτο:p:p:p

tsoui 21-03-16 23:29

Αυτο που ειπε και ο ΧρηστοςΖ ;)

tsala 22-03-16 13:15

Μπομπα το ενυδρειακι, να το χαιρεσαι!;)

odin79 22-03-16 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 931790)
Μπομπα τι ενυδρειακι, να το χαιρεσαι!;)

:):) ευχαριστωω

Λάμπρος.Τ 22-03-16 17:07

Πολύ ωραίο και ωραία χρώματα. Να το χαίρεσαι.

odin79 28-03-16 19:16

2 Συνημμένο(α)
και ενα μικρο update καποια φυτα βγηκανε καποια αλλαξανε θεση για να κανουν χωρο.το aquascape δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εχω στο μυαλο μου αλλα θα τα αφησω να μεγαλωσουν και μετα θα δω

Artemisia 28-03-16 19:46

Ωραίο βρε Γιάννη :D:D όσο θα φουντώνει θα σου αρέσει πιο πολύ :D:D
Υ.Γ. Έχουμε τον ίδιο χρονοδιακόπτη χιχιχιχιχιχι ;)

odin79 28-03-16 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 933336)
Ωραίο βρε Γιάννη :D:D όσο θα φουντώνει θα σου αρέσει πιο πολύ :D:D
Υ.Γ. Έχουμε τον ίδιο χρονοδιακόπτη χιχιχιχιχιχι ;)

χαχαχαχα τι προσεξες δεν ξεσκονισα κιολας:grin::grin::grin::grin:

Artemisia 28-03-16 23:07

χαχαχαχαχχαα δέν υπάρχεις :D:D:D αυτό δεν το πρόσεξα χαχαχαχαχαχχα σιγά μην ξεσκονίζουμε κιόλας για να βγάλουμε φωτό τα ενυδρεία μας :D:D:D:D

odin79 28-03-16 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 933443)
χαχαχαχαχχαα δέν υπάρχεις :D:D:D αυτό δεν το πρόσεξα χαχαχαχαχαχχα σιγά μην ξεσκονίζουμε κιόλας για να βγάλουμε φωτό τα ενυδρεία μας :D:D:D:D

ανδροκρατουμενο το χομπι Αρτεμης μια γυναικα βλεπει και απο πισω τι γινετε του στυλ ``ρε ασε την λουντβιγκια δες τι γινετε διπλα απο το ενυδρειο.Για αυτο το λογο τραβαμε φωτογραφιες με σβηστα τα φωτα:smt020

Artemisia 29-03-16 00:34

A μπα Γιάννη , εγω ανήκω στην κατηγορία "Έχει το σπίτι σκόνη αλλά εγω σήμερα έχω μετρήσεις και αλλαγές " χαχαχχαχα :D

odin79 29-03-16 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 933464)
A μπα Γιάννη , εγω ανήκω στην κατηγορία "Έχει το σπίτι σκόνη αλλά εγω σήμερα έχω μετρήσεις και αλλαγές " χαχαχχαχα :D

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxax κλαιωωωωωωω

tsala 29-03-16 21:21

Ωραιος συνονοματε, μια χαρα παει!:p


Υ.Γ. εχουμε το ιδιο πολυμπριζο!:D:D

odin79 29-03-16 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 933686)
Ωραιος συνονοματε, μια χαρα παει!:p


Υ.Γ. εχουμε το ιδιο πολυμπριζο!:D:D

xaxaxaxa:D νομιζω καλα παει.εβγαλα και κατι ξυλα πιανουν χωρο στην πρασιναδα:p.οποτε μονο φυτα.απλα νομιζω δεν εχει καμια συνοχη διαβαζω για τα ντοτς,σοκακια λεοφορους.ακρη δεν βγαζω ξεστραβωνομαι τσαμπα νομιζω
- Tradicional focal points / rule of thirds. Red plants should be placed accordingly.
- No two plants of the same color (similar colors shouldn’t also be placed next to each other)
- No two plants with the same leaf shape should be placed next to each other
- Plants should be placed in “streets”, wider at the front, narrow at the back, hiding away behind other plant preferably. This way a better depth of flied is achieved.
- Plants can’t be repeated
- Aim for good contrast but also simplicity.

που θα παει διαβασε διαβασε κατι θα μεινει..ελπιζω

odin79 01-04-16 00:17

2 Συνημμένο(α)
γεια σας παιδες σε καμια 20αρια μερες θα πρεπει να κλαδεψω αρκετα τουλαχιστον καποια φυτα και εχω κανει ενα πλανο θα ηθελα την γνωμη σας καθως ειμαι λιγο ασχετος

johnpecn` 01-04-16 01:07

Το πογκοστεμον και την ροταλα θα τα έφερνα ποιο κεντρικά μιας και θελουν ποιο πολυ φως απο την σιαμένσις ας πουμε που δεν ειναι και τόσο απαιτητική,την οποία θα εβαζα στην γωνία αριστερά, και το σταυρογκιν ρέπενς δεν παει πισω μιας και ειναι για μεσαία η μπροστινή ζώνη :D γενικα βλεπω πας για μεγάλα πράγματα:smt041

Artemisia 01-04-16 01:18

Και εγω αυτό βλέπω ;) πάει για μεγάλες καταστάσεις :D:D:D Το σχέδιο πάντως Γιάννη είναι πολλά υποσχόμενο:smt041:smt041Καλή επιτυχία !!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02557 seconds with 11 queries