Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αγορά μικρού ενυδρείου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90044)

Miltostar 08-02-16 01:53

Αγορά μικρού ενυδρείου!
 
Καλησπέρα! Είμαι νέος εδώ.. Στην κοπέλα μου αρέσουν αρκετά τα μικρά ψάρια.. Ετσι σκέφτηκα μιας και πλησιάζει η επέτειος μας να της πάρω ένα μικρό ενυδρείο! Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό.. Εσείς θα μου πείτε..! Θέλω ν είναι σχετικά μικρό για να μειωθεί το κόστος.. Δεν θα ηθελα να χαλασω πάνω απο 50 ευρω συνολικά και για το ενυδρείο και για την αγορά καποιων ψαριών..! Είναι εφικτό αυτο? Και αν τελικά είναι εφικτό θα ήθελα να μου πείτε και πάνω κάτω το κόστος τι ακριβώς χρειάζεται για να συντηρηθει ενα μικρό ενυδρείο και καθε ποτε.. Γιατι δεν θελω να την αναγκασω να κάνει πολλα έξοδα για τη συντήρηση του.. Αυτα.. Ευχαριστώ!

alexis cosmo 08-02-16 02:05

Καλως ωρισες.
Αν πας σε diy με 35-40 ευρω κανεις ενα στα 70-100 λιτρα. ενα φιλτρο που θα χρειστεις. Εσωτερικο απο 30-40 ευρω
Εξωτερικο απο 50 και πανω.αν βαλεις ψαρια που θελουν ζεστο νερακι θα χρριαστεις και εναν θερμοστατη γυρο στα 15-20 ευρω.
Βαλε και διακοσμιση χαλικια καμια ριζα και τα λοιπα.....
Με 50 ευρω ετοιμο ενυδρειο με εξοπλισμο συν ψαρια δεν θα βρεις.
Υπαρχουν και αγγελιες απο παιδια εδω μεσα που μπορεις να βρεις πολα πραγματα και σε καλες τιμες.
Γνωμη μου ειναι να μπεις να διαβασεις τα υπομνηματα των αρχαριων να ψαξεις τι ψαρια θες να βαλεις και τι απαιτησεις εχουν και μετα να δεις τι ενυδρειο θα παρεις.
Μην παρεις κατι στα κουτουρου γιατι μπορει να το μετανιωσεις.
Διαβασε και μετα αποφασισε αν θες να ξεκινησεις και με τι Ψαρια.
Ελπιζω να βοηθησα.

Miltostar 08-02-16 02:56

βοήθησες αλλά για να καταλάβω! Μου είπες το τι θα χρειαστώ οκ..Για το ενυδρείο μόνο του σαν κατασκευή? Αυτό πόσο θα κοστίσει περίπου? Γιατί μου έδωσες τιμή για όλα τα αξεσουάρ μόνο..:) :) :)

tsala 08-02-16 03:06

Καλως ηρθες
Τα ψαρια και τα κατοικιδια κατ εμε δεν ειναι για δωρα..
Το ατομο που θα αποφασισει να ασχοληθει θα πρεπει και να ψαχτει για το/τα ζωακι/α που θα φιλοξενησει..
Δυστυχως τα ενυδρεια απαιτουν πολυ διαβασμα πριν καν ξεκινησουμε να ασχολουμαστε με αυτα , αλλιως ολα θα πανε στραβα και τα ψαρια αναποδα.
50 ευρω δεν φτανουν για την αρχη στο χομπι, 30-40 ευρω θελεις μονο για τα τεστ νερου...

BaCh 08-02-16 03:40

Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή μπορείς να πας μόνο σε μεταχειρισμένο ενυδρείο.. Μην κάνεις το λάθος να ρωτήσεις σε κάποιο pet shop, γιατί άνετα θα σου προτείνουν να πάρεις μια γυάλα ή μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα χωρίς τίποτα άλλο (πράγμα λάθος)...

Αν θέλεις κάτι μικρό και οικονομικό μπορείς να ξεκινήσεις πχ με ένα 30λιτρο και ένα μονομάχο..

Αν θέλεις σόνι και καλά κάποιο καινούριο χρειάζεται να ανεβάσεις λίγο το budget σου..
Ενδεικτικά με μια πρόχειρη αναζήτηση:
Ενυδρείο 30λ με φίλτρο και φωτισμό 55€ http://www.petamazon.gr/index.php/fi...reo-30l-detail
Θερμοστάτης, 11€
http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...n-8ermostatis-

Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αντιχλωριακό ("αφαιρεί" το χλώριο του νερού της βρύσης), χαλικάκι (όχι χρωματιστό αλλά φυσικό), ΖΩΝΤΑΝΟ φυτό, θερμόμετρο.

Για το αρχικό στρώσιμο του ενυδρείου υπάρχουν σχετικά υγρά στο εμπόριο, όμως μπορείς αντ' αυτού να πάρεις μπόλι από κάποιον άλλο που έχει ενυδρείο ούτως ώστε να φτιάξει η βιολογία του νέου ενυδρείου.

Σε κάθε περίπτωση είτε από εδώ είτε από τη χρυσή ευκαιρία μπορείς να βρεις υλικά σε πολύ χαμηλές τιμές..

P.S.: Είμαι αρχάριος με αρκετά λάθη στο ιστορικό μου, οπότε αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι συνχομπίστες.

P.S.2: Κι εγώ με δώρο γενεθλίων για την κοπέλα μου (πλέον αρραβωνιαστικιά μου) ξεκίνησα και τελικά κόλλησα εγώ :-Ρ

P.S.3 Αν υπάρχει χρονικό περιθώριο άνω των 50 ημερών, μπορείς να μειώσεις τα έξοδα αγοράζοντας υλικά από το ebay.

stav 08-02-16 05:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 919256)
Καλως ηρθες
Τα ψαρια και τα κατοικιδια κατ εμε δεν ειναι για δωρα..
Το ατομο που θα αποφασισει να ασχοληθει θα πρεπει και να ψαχτει για το/τα ζωακι/α που θα φιλοξενησει..

Μπραβο Γιαννη.

Τάκης 08-02-16 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 919256)
Καλως ηρθες
Τα ψαρια και τα κατοικιδια κατ εμε δεν ειναι για δωρα..
Το ατομο που θα αποφασισει να ασχοληθει θα πρεπει και να ψαχτει για το/τα ζωακι/α που θα φιλοξενησει..

Έτσι ακριβώς, και θα πρέπει να κατανοήσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στο/στα ζωάκι/α , και τις δεσμεύσεις που θα πρέπει να υποστεί. Και ειδικά ένα ενυδρείο θέλει προετοιμασία πριν φιλοξενήσει ψάρια μέσα. Δεν θέλουμε να σε διώξουμε από το χόμπι, το αντίθετο, να σε προστατέψουμε θέλουμε από λάθος επιλογές, και προς Θεού, μη πας σε πετ-σοπ και σου φορτώσουν ότι θέλουν αυτοί να πουλήσουν, τα περισσότερα και μεγαλύτερα λάθη ξεκινούν από εκεί.

isidor 08-02-16 11:51

Μίλτο μόλις έβαλε ένας συμφουρίτης αγγελία που δίνει ένα ενυδρείο έτοιμο με γαρίδες.
Το μόνο που κάνεις είναι το παίρνεις και τις φροντίζεις.
Εύκολο είδος με ελάχιστο κόστος συντήρησης (και κοντά στα χρήματα που είπες).
Πίστεψε με θα τις λατρέψει η κοπέλα σου τις γαρίδες.
Και μόλις ξεκινήσεις σίγουρα σε λίγο καιρό θα είσαι έτοιμος για κάτι μεγαλύτερο(αν κολλήσεις το μικρόβιο μετά δεν φεύγει όχι με αντιβίωση ούτε με επέμβαση).

Θοδωρής Μ 08-02-16 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 919315)
...
Και μόλις ξεκινήσεις σίγουρα σε λίγο καιρό θα είσαι έτοιμος για κάτι μεγαλύτερο(αν κολλήσεις το μικρόβιο μετά δεν φεύγει όχι με αντιβίωση ούτε με επέμβαση).


Η γυναίκα μου λέει πως φεύγει με τον πλάστη... ή με παντόφλα...

zwzwzw

Πάλι καλά που μπάινει μπροστά η κόρη μου και με προστατεύει..
:):)

Miltostar 08-02-16 13:08

Έψαξα λίγο στις αγγελίες στο φόρουμ και βρήκα μια που με ενδιέφερε αρκετά αλλα δυστυχώς ειχε δοθεί το ενυδρείο..! Έχετε δίκιο πιστεύω στο ότι χρειάζεται φροντίδα και δεν είναι κατοικιδια τα ψάρια και με κάνατε να το ξανασκεφτώ για το αν θα πρέπει να το πάρω ως δώρο ή κάποια άλλη στιγμή απλά για μένα.. Τελος πάντων θα το σκεφτώ καλύτερα και αν ξαναχρειαστώ τη βοήθειά σας θα σας πω.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries