Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Χάλασε ο φωτισμός σε Juwel rio 240 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72618)

pavlos15 20-06-13 14:18

Χάλασε ο φωτισμός σε Juwel rio 240
 
Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές γυρίζοντας σπίτι βρήκα τα φώτα κλειστά στο ενυδρείο... Έβγαλα τον χρονοδιακόπτη και οταν το ανοιξα από τον διακόπτη που είχει το σύστημα του φωτισμού, οι λάμπες άναψαν σε χαμηλή ένταση για δυο τρία δευτερόλεπτα και ξαναέκλεισαν.. Το ξαναδοκίμασα αργότερα και πάλι τα ίδια.. Ελπίζω να κάηκαν οι λάμπες και να μην χάλασε όλο το σύστημα.. Σας έχει συμβεί κάτι πρόμοιο? Έχετε κάποια άποψη στο αν όντως κάηκαν οι λάμπες?

Tanganyiκας 20-06-13 14:34

Μολις σβησουν κανε μια μετρηση στην εξοδο του τροφοδοτικου.

LAKI 20-06-13 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 (Μήνυμα 773300)
Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές γυρίζοντας σπίτι βρήκα τα φώτα κλειστά στο ενυδρείο... Έβγαλα τον χρονοδιακόπτη και οταν το ανοιξα από τον διακόπτη που είχει το σύστημα του φωτισμού, οι λάμπες άναψαν σε χαμηλή ένταση για δυο τρία δευτερόλεπτα και ξαναέκλεισαν.. Το ξαναδοκίμασα αργότερα και πάλι τα ίδια.. Ελπίζω να κάηκαν οι λάμπες και να μην χάλασε όλο το σύστημα.. Σας έχει συμβεί κάτι πρόμοιο? Έχετε κάποια άποψη στο αν όντως κάηκαν οι λάμπες?

kai εγω το ιδιο προβλημα ειχα, πηγαινε την σε ιδικο χαλασαν τα ενα απο τα σταρτερς, θελει ιδικο

Netrino 20-06-13 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LAKI (Μήνυμα 773310)
kai εγω το ιδιο προβλημα ειχα, πηγαινε την σε ιδικο χαλασαν τα ενα απο τα σταρτερς, θελει ιδικο

Δεν θέλει εδικό...πας σε ένα ηλεκτρολογίο αγοράζεις ένα ίδιο καινουργιο σταρτερ και το βαζεις...πάρε και άλλαξε και τα δ΄θο αν έχει δύο,το κόστος είναι σχεδόν μηδαμινο από ότι ξέρω!

LAKI 20-06-13 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 773312)
Δεν θέλει εδικό...πας σε ένα ηλεκτρολογίο αγοράζεις ένα ίδιο καινουργιο σταρτερ και το βαζεις...πάρε και άλλαξε και τα δ΄θο αν έχει δύο,το κόστος είναι σχεδόν μηδαμινο από ότι ξέρω!

Αααααα...οκ

αντωνης κοζ 20-06-13 14:53

αν ειναι Τ5 δεν εχει starter.
υπαρχει πιθανοτητα να εχει καει ολο το μπαλαστ.
στα juwel ειναι πολυ συνηθισμενο.
σε μενα προσωπικα στα 5 ενυδρεια της εταιρειας που ειχα μου καηκαν 5-6 φορες τα φωτιστικα.
πολυ προσοχη στο ανοιγμα μονο απο πανω με τροχακι για να μην καταστρεψεις τα αυλακια

Netrino 20-06-13 14:55

Είναι Τ5 το ξέρω γιατί το κοίταγα για να το αγοράσω!Δεν ήξερα πως δν εχει στάρτερ!αν έχει καεί μπάλλαστ τοτε πάμε αλλού,και δν ξέρω πόσο κόπο και τρόπο θέλει για να ξυλώσεις το καμμένο..!

LAKI 20-06-13 15:06

Αν εχουν ψιλο σπασει-χαλασει τα σιδερακια που κρατουν τι λαμπα τοτε τι γινεται:confused:

αντωνης κοζ 20-06-13 15:17

τα ηλεκτρονικα μπαλαστ ειναι λιγο ακριβα κ με την υγρασια μπορει να σου ξανακαουν.
το προβλημα ξεκιναει απο τα ακροφυσια που καιγονται τα λαστιχακια τους και περναει η υγρασια απο εκει.
εγω αγορασα εξωτερικα μπαλαστ και ησυχασα.
κατι σαν αυτο

http://www.jlaquatics.com/product/hg...4W+2-39W).html

LAKI 20-06-13 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αντωνης κοζ (Μήνυμα 773324)
τα ηλεκτρονικα μπαλαστ ειναι λιγο ακριβα κ με την υγρασια μπορει να σου ξανακαουν.
το προβλημα ξεκιναει απο τα ακροφυσια που καιγονται τα λαστιχακια τους και περναει η υγρασια απο εκει.
εγω αγορασα εξωτερικα μπαλαστ και ησυχασα.
κατι σαν αυτο

http://www.jlaquatics.com/product/hg...4W+2-39W).html

λιγο ακριβα δεν τα βρισκις;
-------------------------

slight 20-06-13 16:48

Στέφανε (LAKI) γράφεις ότι θέλεις, και δίνεις link για φώτα αυτοκινήτου για μένα κακώς και μη το ξανακάνεις.

pavlos15 έλεγξε τις λάμπες αν μπορείς. Να κάηκαν και οι δυο μαζί λίγο
απίθανο.

Πόσα watt ειναι;

LAKI 20-06-13 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από slight (Μήνυμα 773340)
Στέφανε (LAKI) γράφεις ότι θέλεις, και δίνεις link για φώτα αυτοκινήτου για μένα κακώς και μη το ξανακάνεις.

pavlos15 έλεγξε τις λάμπες αν μπορείς. Να κάηκαν και οι δυο μαζί λίγο
απίθανο.

Πόσα watt ειναι;

οκ...

pavlos15 20-06-13 18:16

Παιδιά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λέει ο καθένας.. Τα watt της καθε λάμπας σύμφωνα με το site της Juwel είναι 54w . Και εγώ το θεωρώ πάντως απίθανο να χάλασαν και οι δύο λάμπες..

LAKI 20-06-13 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 (Μήνυμα 773364)
Παιδιά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λέει ο καθένας.. Τα watt της καθε λάμπας σύμφωνα με το site της Juwel είναι 54w . Και εγώ το θεωρώ πάντως απίθανο να χάλασαν και οι δύο λάμπες..

καπιοι απο εδω μεσα(και εγω)λεμε οτι χαλασε το ενα απο τα σταρτερς

thanos459 20-06-13 20:44

φωτιστικο
 
φιλε,,,,παρε το φωτιστικο,,,,,μαλλον εχει καει το μπαλαστ,,,βγαλε τα καπακια απο τις ακρες του φωτιστικου,,,παρε ενα θερμοπιστολο και σιγα σιγα ξεκολλα το καμακι με ενα μυτερο αντικειμενο,,,,θελει μεγαλη προσχη να μην καεις και να μην το σπασεις,,,,,ουτε τροχους ουτε τιποτα,,,,θελει λιγο προσοχη,,,,αλλα δεν αξιζει να πας και να σκασεις ενα σωρο χρηματα σε καινουργιο,,,φαντασου τα ανουμπιας ειχαν 10 ευρω το ενα,,,(για το 1,50μ)καλη συνεχεια

samgr 20-06-13 22:56

check this

pavlos15 25-06-13 18:39

Δυστυχώς παιδια το μόνο που κατάφερα με την αδεξιοτητα που με χαρακτηρίζει ήταν να σπασω δυο πλαστικά κομμάτια του φωτιστικου..το πήγα σε ενα γείτονα ηλεκτρολόγο ο οποίος στην προσπάθεια του να το ανοίξει το έσπασε και σε άλλο σημείο.. Τώρα το πήγα σε έναν άλλο ηλεκτρολόγο μπάς και καταφέρει τίποτα, αλλα δεν το βλέπω να πηγαίνει καλα:( εκτός απο το γνήσιο της juwel που κάνει 100ε υπάρχει καμία φτηνή απομίμηση;;

slight 25-06-13 19:02

Είπαμε να το φτιάξεις όχι να το διαλύσεις, τελικά το διόρθωσες;

twenty 25-06-13 19:06

1)Η αγοράζεις το ίδιο που για εμενα δεν αξίζει.2)φτιάχνεις άλλο μονος σου.3) πας σε κρεμαστό αλλα έχουνε λιγάκι ακριβά.4) πας σε κάτι πιο φτηνό σαν και αυτά.
http://www.quiko.gr/C0284972.el.aspx

pavlos15 25-06-13 19:38

Δεν το διόρθωσα όχι αυτο ειναι το θέμα...
Οταν λες να φτιάξω κατι μόνος μου τι εννοείς;;

slight 25-06-13 19:58

Να αλλάξεις ότι έχει πρόβλημα εννοώ, ο samgr σου έστειλε και πώς ανοίγει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02002 seconds with 11 queries