Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   30 λίτρα-αποριες για νεο ξεκίνημα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42188)

george1995 19-07-10 13:53

30 λίτρα-αποριες για νεο ξεκίνημα
 
Γεία σας.Μόλις γράφτηκα στο forum.Εχω ενα ενυδρείο 30 λίτρα το οποίο ειχα πάρει για να βάλω χρυσόψαρα. Ημουν αρχάριος και δεν ήξερα τίποτα για το στρώσιμο του ενυδρείου. Το μονο που μου είχαν δωσει στο πετ σοπ ηταν 2 φάρμακα της tetra(αμα θέλετε στέλνω φωτο) για το νερο των χρυσόψαρων και μου ειχαν πει να αλλάζω κάθε μήνα μισο νερο και να βάζω μισο καπακι απο καθε φαρμακο. Επισης την πρωτη φορά μου ειχαν πει να βάλω 1 καπακι απο καθε φαρμακο και να το αφησω να δουλεψει για 2-3 μερες.Δεν ήξερα τίποτα απο μετρησεις και για τν αμμωνια. Οπως ηταν αναμμενομενο ψοφησαν τα ψαρια και πηγαινα και αγοραζα αλλα χρυσοψαρα. Επισης δεν ηξερα τπτ για το οτι πρεπει να καθαριζω το φιλτρο σε νερο του ενυδρειου,ουτε καν για τα βακτηρια. Επίσης προσεξα οτι οταν αφηνα το ενυδρειο για καποιο καιρο χωρις να το καθαρισω δεν ψοφαγαν τα ψάρια(μαλλον γιατι ειχε στρωσει) ενω οταν βρωμιζε πολυ και του αλλαζα σχεδον ολο το νερο μετα καποιο ψάρι αρρωστενε γιατι οπως ειπα δεν ηξερα τπτ για στρωσιμο και για τν αμμωνια και για τις μετρησεις. Τώρα μετα απο 1 χρονο που εχω αδειασει το ενυδρειο,μετα που ενημερωθηκα απο τα forum και απο σελίδες θελω να το ξαναλειτουργησω,και επειδη εμαθα οτι δεν χωρανε χρυσοψαρα στο ενυδρειο μου λεω να βάλω ενα μονομαχο. Εσεις τι λέτε???:confused:Επισης στο ενυδρειο κάτω εχω χοντρο χαλικι χρωματιστο. Μηπως να αγοράσω καλύτερα άμμο?? Ξέρετε τίποτα για το Safe start της Tetra???:confused::confused::confused:

tsilojohn 19-07-10 14:01

Καλως ηρθες.
Απ'οτι καταλαβαινω εχεις διαβασει και εχεις καταλαβει καποια βασικα πραγματα και αυτο ειναι πολυ καλη αρχη.Το Safestart της Tetra ειναι πεταμενα λεφτα,αν θελεις ζητα μπολι για να στρωσεις αμεσως το φιλτρο σου.Το χαλικι ειναι προσωπικο γουστο του καθενα αλλα για πιο φυσικο αποτελεσμα θα σου προτεινα να το αλλαξεις με χαλαζιακη αμμο.Ο μονομαχος στα 30λιτρα θα ειναι αρχοντας.Καλη αρχη απο μενα και καλο διαβασμα και ο,τι απορια εχεις ρωτα...;)

george1995 19-07-10 14:37

Οκ. Ευχαριστώ πολύ.Έχω ενα φάρμακο το tetra aqua safe for goldfish για τα χρυσοψαρα που ειχα. Μπορω να το χρησιμοποιησω και για αλλα ψαρια?? ειναι για το χλωριο κτλ... επισης εχω ενα μπλε μικρο tetra aqua safe που ειναι για να κανει επισης το νερο καταλληλο για τα ψαρια και λεει πισω οτι βοηθάει τν ανάπτυξη των βακτηρίων για το φιλτρο. Τα εχω απο παλιά που δουλευα το ενυδρειο.Τα εβαζα και τα 2 μαζί. αυτα ειναι για να στρώσει το ενυδρείο???Ξέρεις πόσο κανει περιπου το τεστ για ελεγξω τν αμμωνια κτλ???

Γιώργος Κ 19-07-10 15:07

Καλως ηρθες!!! :p

Για μπολι περνα να σου δωκω αν εισαι κοντα στο κεντρο ...
Το αντιχλωριο να το χρησιμοποιεις καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου!
Το μπουκαλακι με τα βακτηρια (που δεν ειναι βακτηρια ...) ειτε το βαλεις ειτε οχι ... εχω δει οτι δεν κανει καμια διαφορα! Με το μπολι στρωνει κατευθειαν το φιλτρο σου (αυτα ειναι ζωντανα βακτηρια) ;)

george1995 19-07-10 15:31

Ευχαριστω πολύ.Δυστυχως δεν μενω κοντα στο κεντρο.Δηλαδή βγάζω το μισο νερο,βάζω αλλο καθαρο νερό και ρίχνω αντιχλωριο αναλογα με τα λιτρα που προσθεσα??? Το μπόλι ειναι νερο απο στρομενο ενυδρείο??? Ξέρεις ποσο κανει περιπου το τεστ για αμμωνια κτλ???
-------------------------
τι αλλα ψάρια μπορω να βάλω μαζί με μονομάχο???Ξερετε???

Γιώργος Κ 19-07-10 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1995 (Μήνυμα 465842)
Ευχαριστω πολύ.Δυστυχως δεν μενω κοντα στο κεντρο.Δηλαδή βγάζω το μισο νερο,βάζω αλλο καθαρο νερό και ρίχνω αντιχλωριο αναλογα με τα λιτρα που προσθεσα??? Το μπόλι ειναι νερο απο στρομενο ενυδρείο??? Ξέρεις ποσο κανει περιπου το τεστ για αμμωνια κτλ???

Βαλε μια αγγελια να σου δωσει μπολι ... καποιος απο τη περιοχη σου .. πιο πολλες πληροφοριες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 ;) και ειναι ναι ... απο στρωμμενο φιλτρο! :p

Οταν κανεις αλλαγη νερου ... αδειαζεις οσο θελεις .. βαζεις πρωτα το αντιχλωριο στο ενυδρειο και μετα το γεμιζεις σιγα σιγα με το νεο νερο! Η συγκεντρωνεις καπου το νεο νερο της αλλαγης που θα κανεις και ριχνεις εκει το αντιχλωριο που αντιστοιχει στα λιτρα που αλλαζεις!

Τα τεστακια εχουν διαφορες τιμες που διαφερουν απο καταστημα σε καταστημα! Προτιμησε τα υγρα τεστ της api που ειναι πιο αξιοπιστα! Κανε μια ερευνα αγορας και οπου δεις πιο φτηνα χτυπα τα ... ;) Προσοχη στις ημερομηνιες ληξης τους!
Ενδεικτικες τιμες δες εδω: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid

Σε 30 λιτρα μην δοκιμασεις να βαλεις καποιο αλλο ψαρι ... θα το τσακισει!

george1995 19-07-10 15:37

Οκ. Ευχαριστώ πολύυυυ!!!

prospathw 19-07-10 15:44

εκτος αν δε βαλεις μονομαχο.αν βαλεις μονομαχο μπορεις να βαλεις και μερικα ασπονδυλα;)

kostas82 19-07-10 15:58

καλως ηρθες γιωργο αν θες μπολι ελα να σου δωσω αν εισαι κοντα;)

george1995 19-07-10 16:13

Εκτος απο μονομάχο τι αλλό μπορώ να βάλω (εκτος απο χρυσόψαρα που θέλουν και πολύ χώρο)??? Οσο αναφορά για τα ασπόνδυλα???Αμα το μπόλι ειναι απο ενυδρειο με τροπικά ψάρια πειράζει????

giannisaek 19-07-10 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1995 (Μήνυμα 465833)
Οκ. Ευχαριστώ πολύ.Έχω ενα φάρμακο το tetra aqua safe for goldfish για τα χρυσοψαρα που ειχα. Μπορω να το χρησιμοποιησω και για αλλα ψαρια?? Είναι αντιχλώριο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ειναι για το χλωριο κτλ... επισης εχω ενα μπλε μικρο tetra aqua safe είναι και αυτό αντιχλώριο και κάνει την ίδια δουλειά με το tetra aqua safe for goldfish. Τέλειωσε πρώτα το ένα και μετά χρησιμοποίησε το άλλο που ειναι για να κανει επισης το νερο καταλληλο για τα ψαρια και λεει πισω οτι βοηθάει τν ανάπτυξη των βακτηρίων για το φιλτρο. Τα εχω απο παλιά που δουλευα το ενυδρειο.Τα εβαζα και τα 2 μαζί. αυτα ειναι για να στρώσει το ενυδρείο???Ξέρεις πόσο κανει περιπου το τεστ για ελεγξω τν αμμωνια κτλ???

Δες εδώ: http://www.tetra.de/tetra/go/7B58EDA...d=16&lang_id=2

Και εδώ: http://www.tetra.de/tetra/go/7B4FA82...d=12&lang_id=2

george1995 19-07-10 16:57

3 Συνημμένο(α)
ειχα το αντιχλωριο για τα χρυσοψαρα της tetra και ενα αλλο μικρο ασπρο που τα εβαζα μαζι.οταν τελειωσε το ασπρο μου εδωσαν το μικρο μπλε της tetra και τα εβαζα πάλι μαζι. Στις φωτο ειναι το μπλε μικρο της tetra το οποιο δεν το εχω βρει στο διαδικτυο. Το αλλο για τα χρυσοψαρα που μου εστειλες ειναι σωστο..τωρα για το αλλο το μπλε,δεν ξερω.Μπορει να του εχουν αλλάξει εμφάνιση...

prospathw 19-07-10 17:25

και ο μονομαχος τροπικο ψαρι ειναι βρε:p απο οποιοδηποτε ενυδρειο γλυκου νερου και να ειναι κανει;)

george1995 19-07-10 17:27

ααα οκ!!!!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01654 seconds with 11 queries