Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αλλαγή σε Κιχλίδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20312)

joys 21-10-07 19:26

Αλλαγή σε Κιχλίδες
 
Μετά από πολύ σκέψει αποφάσισα τον ξεριζωμώ του παλιού ενυδρείου με νέο κόσμο(κιχλιδες).έχω ένα 120λ το οποίο αύτη τη στιγμή είναι σε άσχημη κατάσταση,έχει γεμίσει ο τόπος με πολλά μικρά σαλιγκάρια έχει ακόμα δυο ψάρια οπου δεν ξερω καν τι είναι (τα εχω ονομάσει φονίαδες)αν τα θέλει κανείς ευχαρίστως να τα δώσω) θα ανεβάσω και φωτό να τα δείτε)μου εχουν φάει τα πάντα!!..Σκέφτικα να τα βγάλω όλα και να κάνω μια νέα αρχή.Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξή:
1)Αφου πλύνω το φιλτρο(EHEIM 2210)-σφουγγαρια κτλ..μετά μπόρω να το χρησιμοποιήσω για το νέο ή θα πρεπει να πάρω καινούργια σφουγγαρια?(Λόγω σαλιγκαριών το λέω αυτο)
2)Σκέφτομαι να βάλω 3 θυλ.Labidochromis caeruleus+1 αρσ) είναι οκ? ή πολλα....
3)Όσο αφορά το στρώσιμο πόσο καιρό θα πάρει και τι μετρήσεις πρέπει να έχω..
Σκέφτομαι να βάλω αμμο στον πυθμένα και φεγγαρόπετρες..από φυτά μπορώ να βάλω κάτι εκτός από ανούμπιες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους :) :) :)

georgetax 21-10-07 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από joys (Μήνυμα 208731)
Σκέφτικα να τα βγάλω όλα και να κάνω μια νέα αρχή.Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξή:
1)Αφου πλύνω το φιλτρο(EHEIM 2210)-σφουγγαρια κτλ..μετά μπόρω να το χρησιμοποιήσω για το νέο ή θα πρεπει να πάρω καινούργια σφουγγαρια?(Λόγω σαλιγκαριών το λέω αυτο) αν το πλύνεις να το πλύνεις από το νερό που έχεις μέσα στο ενυδρείο για να μην χαθεί η βιολογία ( αν υπάρχει φυσικά )
2)Σκέφτομαι να βάλω 3 θυλ.Labidochromis caeruleus+1 αρσ) είναι οκ? ή πολλα.... είναι μια χαρά
3)Όσο αφορά το στρώσιμο πόσο καιρό θα πάρει και τι μετρήσεις πρέπει να έχω.. εξαρτάται αφού ήδη τρέχει το ενυδρείο πάρε υγρά τεστ και κάνε μετρήσεις να δείς που βρίσκεσαι
Σκέφτομαι να βάλω αμμο στον πυθμένα και φεγγαρόπετρες..από φυτά μπορώ να βάλω κάτι εκτός από ανούμπιες? προσωπικά έχω βάλει και valisneries ( Πρώτα τις πέτρες και μετά την άμμο )
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους :) :) :)

καλή συνέχεια

joys 21-10-07 20:30

ευχαριστώ για την αμεση απάντηση...
θα κανω μετρήσεις και θα δω..αλλα μου φενετε καλύτερη ιδέα ...όλα από την αρχή...διοτι βγάζοντας χαλίκι και χώμα που είναι στον πυθμένα θα γίνει ένας μικροπανικός :)

MiziGr 22-10-07 00:20

Καλό κουράγιο!!! Πρόσφατα το πέρασα και μάλιστα έκανα το λάθος και έβαλα πρώτα την άμμο και έπρεπε να το κάνω 2 φορές!!!!! zwzwzw Τι να κάνουμε έτσι είναι το hobby υπομονή και επιμονή!

gleboukas 22-10-07 11:09

επειδη θα κανω και εγω σε λιγο καιρο το ιδιο αλλα σε 240 λιτρα
νερο μαζι με τα labido yellow τι αλλο μπορω να βαλω και για ποσα μιλαμε.
Επισης να σας πω οτι θα δουλευουν 2 φιλτρα ενα εσωτερικο 400 λιτρα / ωρα και ενα 2217 1000 λιτρα /ωρα .
και απο φυτα θα βαλω ανουμπιες ,valisneria gig.
και πετρες moonstone και χαλαζιακη αμμο

georgetax 22-10-07 12:30

ένας καλός συνδυασμός που κάνουν πολλοί είναι 1 α - 3 θ labido και το ίδιο με acei ΕΔΩ
Να έχεις υπόψιν σου το ότι αν βγουν ζευγάρια και όλα είναι οκ τότε μιλάμε για γέννες κάθε μήνα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01346 seconds with 11 queries