Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Βοηθεια με τα φυτα...! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32995)

markos6888 26-06-09 00:08

Βοηθεια με τα φυτα...!
 
Καλησπερα.. Εχω ενα ενυδρειο 60l καθαρα που προσπαθω να το κανω ελαφρως φυτεμενο.

Το θεμα ειναι οτι λογο κακων συμβουλων απτο pet shop το ξεκινησα χωρις υποστρωμα, μονο με χαλικι.

Επισης ενα αλλο προβλημα ειναι ο φωτισμος καθως το ενυδρειο διαθετει μια λαμπα των 15w αλλα εχω φωτοπεριοδο 11 ωρων....

Μου ειχαν δωσει ταμπλετες (τα initial sticks της tetra) στην αρχη για να τα χωνω κατω απο τις ριζες. Τα φυτα ομως γενικα δεν την πολυπαλευουν. Το echinodorus βγαζει τρυπεσ στο φυλωμα του (αν και το συγκεκριμενο προβλημα μπορει να προερχεται κ απο τα σαλιγκαρια) και πολλα μαραινονται.... Προσφατα μου προτειναν και ενα Seachem Flourish Iron..

Μπορει κανεις να μου πει τι αλλο πρεπει να αγορασω απο μικροστοιχεια-μακροστοιχεια κ ποσοτητες-συχνοτητα απο το καθενα?

Ευχαριστω προκαταβολικα....

PascM 26-06-09 00:11

Ένα που πρέπει να φτιάξεις είναι το φως και μετά βλέπουμε για λιπάσματα και CO2.

Η λάμπα τι "τύπου" είναι ? Διότι το 15watt από μόνο του δεν βοηθάει.

markos6888 26-06-09 00:25

Την ανοιξα και γραφει Degenbao 15w D-HG WaterPlant aquarium lamp. Ηταν ενσωματωμενη στο ενυδρειο. Την εψαξα στο google αλλα δεν βρισκω πουθενα το μοντελο.. Καταλαβα οτι ειναι κινεζικης προελευσης παντως.

PascM 26-06-09 00:32

Θεωρητικά (μαντεύοντας από το όνομα) κάνει για φυτά, όμως συνήθως δεν μαντεύω σωστά.
Γι' αυτό θα έλεγα μια βελτίωση στον φωτισμό με αντικατάσταση της λάμπας με μια π.χ. Sera και η προσθήκη ενός ανακλαστήρα για αρχή είναι κάτι.

markos6888 26-06-09 00:43

Μαλλον θα ψαξω για καμια πατεντα για να βαλω δυο λαμπες..
Ποσα watt θα πρεπει να βγουν περιπου για 60λιτρο???

Raven 26-06-09 02:16

Γεια σου κι απο μενα. Εκτος απο τον φωτισμο σου, ειναι πολυ σημαντικη και η καλη και πληρης λιπανση. Να ξερεις οτι δεν πρεπει ποτε να λειψει οποιοδηποτε στοιχειο απο τα φυτα σου γιατι αλλιως, αργα ή γρηγορα θα δειξουν σημαδια ελλειψης οπως αυτο με τις τρυπες και το κιτρινισμα των φυλλων.
Εν αρχη λοιπον σιγουρα λειπει καλιο (potassium) και καλο θα ηταν να αρχισεις να προσθετεις καποιο υγρο σκευασμα που να το περιεχει (π.χ. seachem-potassium).
Eπειτα θα μετρησεις τα ΝΟ3 και τα ΡΟ4.
Τα ΝΟ3 (νιτρικα) ειναι σημαντικοτατα για την προσληψη αζωτου και αν απουσιαζουν σταματα η αναπτυξη.Πρεπει να κρατιουνται περιπου σε τιμες 10-15ppm.
Τα ΡΟ4 (φωσφορικα) ειναι επισης σημαντικα για την καλη αναπτυξη και καλο ειναι να κρατιουνται σε τιμες 0,5-1,0 ppm.
Η αναλογια πρεπει να ειναι περιπου 1 προς 12-15 ...αυτο σημαινει οτι αν εχεις 1ppm ΡΟ4 ,τοτε η επιθυμητη τιμη των ΝΟ3 ειναι μεταξυ 12-15ppm.

Eπειτα χρειαζεσαι ενα γενικο λιπασμα που να περιεχει micro στοιχεια (traces) και καποιο ποσοστο σιδηρου, αλλα καθολου ΝΡΚ (macro-στοιχεια).Εγω χρησιμοποιω το seachem flourish).
Τις δοσολογιες θα τις διαβασεις πανω στα μπουκαλακια, αλλα ξεκινα με την μιση προτεινομενη δοση απο το καθενα.

Αν δεις στην πορεια οτι αυξανεται η αναπτυξη και η φυτομαζα, ή αν αναβαθμισεις τον φωτισμο σου, τοτε αυξανεις σταδιακα τις δοσεις και ισως χρειαστει να αρχισεις να προσθετεις εξτρα σιδηρο και trace.
Και φυσικα παντα βοηθαει πολυ το CO2, ακομα κι αν ειναι diy.

Kαλη συνεχεια, οτι απορια εχεις ,ρωτα.;)

PascM 26-06-09 02:32

Σε ένα φρέσκο ενυδρείο φοβάμαι πως όλα αυτά θα οδηγήσουν σε παραγωγή άλγης...αργότερα και σιγά σιγά ναι θα χρειαστούν.

markos6888 26-06-09 19:13

Ευχαριστω πολυ παιδια για της γρηγορες απαντησεις! Θα επανελθω οταν δω τι θα κανω με τον φωτισμο και τα λιπασματα..!
-------------------------
Μια ακομα ερωτηση παιδια... Καπου διαβασα οτι αν εχεις καλη αναταραξη οξυγονωση μπορει το CΟ2 να αποδεσμευεται απο το νερο και να μην μενει καθολου για φωτοσυνθεση. Στο ενυδρειο εχω οξυγονωτη καθως κ το φιλτρο εχει καλο κυκλοφορητη οποτε κ καλη αναταραξη.

Μηπως ετσι ομως δεν εχω καθολου CO2?

Raven 27-06-09 01:49

Μια ελαφρη αναταραξη απο το φιλτρο ειναι συνηθως αρκετη. Η αεραντλια δεν χρειαζεται, οποτε την βγαζεις και την κρατας για ωρες αναγκης μονο (πχ ανοδο θερμοκρασιας, θεραπεια κλπ).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01349 seconds with 11 queries