Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναπαραγωγή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Μπορώ να κάνω αναπαραγωγή εδω; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54383)

Manuel 05-07-11 17:54

Μπορώ να κάνω αναπαραγωγή εδω;
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum, εχθές μόλις γράφτηκα. Επίσης είμαι νέος στο hobby, αφού εδώ και 6 μήνες άρχισα με το κοινωνικό μου ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54382

Έω διαβάσει διάφορα άρθρα για αυτό το θέμα και απλά σκεύτηκα να ασχοληθώ με ότι μέσα διαθέτω αυτή τη στιγμή.

Έτσι λοιπόν αφού είχα τους 3 μονομάχους (2 θυληκές, 1 αρσενικό) και ένα μικρό πλαστικό ενυδρειάκι σκεύτηκα να τα βάλω για αναπαραγωγή.
  • Το πλήρωσα με νερό του ενυδρείου
  • Τοποθέτησα για αρχή τον αρσενικό.
  • Του έφτιαξα ένα δακτύλιο με πλαστικό φυτό για να φτιάξει τη φωλιά του.
  • Έχω και μια ταϊστρα που βάζω για μερικές ώρες την θυληκιά μέσα, την απελευθερώνω για λίγο και έπειτα τη βάζω πίσω στο κοινωνικό ενυδρείο.
  • Επίσης τοποθέτησα μία κρυψώνα για τη θυληκιά, σε περιπτώσεις που την κυνηγάει έντονα.
  • Η θυληκιά παρουσιάζει τον οωαποθέτη στο κλατω μέρος της κοιλιάς της και φαίνεται λιγάκι πρισμένη στη κοιλιά.
  • Αντιμετωπίζω και το πρόβλημα των υπολοιμάτων τροφής στο πυθμένα. (Εφόσον δεν έχω γατόψαρα και φίλτρο)
  • Επίσης ο αρσενικός δυσκολεύεται στο να φτιάξει φωλιά.
  • H Θηλυκιά μέσα στη ταίστρα, ανταποδίδει το flaring, αλλά δεν του κάθεται.
Θα καταφέρω τίποτα ή να επιστρέψω τον μονομάχο μου πίσω στο κοινωνικό ενυδρείο; Το βασικό που έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες είναι ότι φτιάχνει μια μικρή φωλιά η οποία διαλύεται μετά απο λίγες ώρες και η θυληκιά δεν του "κάθεται". Αυτά. Περιμένω απαντήσεις σας.

giwrgos_1977 05-07-11 18:10

hi!
 
καλησπερα φιλε!
ποσα λιτρα ειναι το πλαστικο ενυδρειο σου?

in the pond 05-07-11 18:12

To φίλτρο πούντο ντε?:p Τα ψαράκια δεν το χρειάζονται απλά, το απαιτούν! Σου προτείνω λοιπόν να επισκεφτείς την κατηγορία των αρχαρίων και να δώσεις ιδιαίτερη έμφαση στα υπομνήματα.

Από εμένα, καλώς ήλθες στην παρέα μας.:p

Manuel 05-07-11 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giwrgos_1977 (Μήνυμα 606260)
καλησπερα φιλε!
ποσα λιτρα ειναι το πλαστικο ενυδρειο σου?

Καλησπέρα φίλε! Το ενυδρειάκι είναι 6,5L
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 606262)
To φίλτρο πούντο ντε?:p Τα ψαράκια δεν το χρειάζονται απλά, το απαιτούν! Σου προτείνω λοιπόν να επισκεφτείς την κατηγορία των αρχαρίων και να δώσεις ιδιαίτερη έμφαση στα υπομνήματα.

Από εμένα, καλώς ήλθες στην παρέα μας.:p

Καλησπέρα, καλώς σε βρίσκω! Δυστυχώς φίλτρο έχω μόνο στο 80άρι μου ενυδρείο. Επειδή είχα το μικρό το ενυδρειάκι σκεύτηκα να βάλω τους μονομάχους για αναπαραγωγή. Και απλά θέτω το ερώτημα αν τελικά μπορώ να κάνω ή όχι με τα μέσα που παραθέτω στις photos!!!

eimaste aR21rwstoi 05-07-11 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 606263)
Καλησπέρα φίλε! Το ενυδρειάκι είναι 6,5L

αναπαραγωγη στα 6,5λιτρα???
λιγο δυσκολο...

in the pond 05-07-11 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 606263)
Καλησπέρα φίλε! Το ενυδρειάκι είναι 6,5L

Πολύ μικρό φίλε μου! όχι μόνο για την αναπαραγωγή, αλλά και να ζήσει ένα μόνο ψάρι εκεί. Για αρχή πρέπει να έχεις υπόψην σου τα 20-25 λίτρα και βάλε.;)

Όμως, φίλτρο με συνεχόμενη κυκλοφορία και για τους χειμερινούς μήνες σταθερή τροπική θερμοκρασία με ενυδρειακό θερμαντικό σώμα. Έχεις μετρήσεις της χημείας του νερού? Αντιχλώριο βάζεις στις αλλαγές του νερού?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 606263)
Και απλά θέτω το ερώτημα αν τελικά μπορώ να κάνω ή όχι με τα μέσα που παραθέτω στις photos!!!

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Πιστεύω μάλιστα ότι θα θέσεις και σε κίνδυνο τη ζωή του ζευγαριού σου.

Manuel 05-07-11 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 606266)
Πολύ μικρό φίλε μου! όχι μόνο για την αναπαραγωγή, αλλά και να ζήσει ένα μόνο ψάρι εκεί. Για αρχή πρέπει να έχεις υπόψην σου τα 20-25 λίτρα και βάλε.;)

Όμως, φίλτρο με συνεχόμενη κυκλοφορία και για τους χειμερινούς μήνες σταθερή τροπική θερμοκρασία με ενυδρειακό θερμαντικό σώμα. Έχεις μετρήσεις της χημείας του νερού? Αντιχλώριο βάζεις στις αλλαγές του νερού?

Αλλάζω τη μισή ποσότητα νερού, μιά φορά τη μέρα με φιλτραρισμένο νερό του 80λιτρου ενυδρείου ενυδρείου. Αυτό είναι το ενυδρείο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54382.
Δηλαδή βγάζω το μισό, το ρίχνω μέσα στο 80λιτρο και εν συνεχεία παίρνω νερό από την έξοδο του φίλτρου και το ρίχνω πίσω στο μικρό ενυδρείο. Και το κάνω επειδή ο μονομάχος δεν έχει φτιάξει φωλιά ακόμα. Αν φτιάξει φωλιά και του αλλάξω νερό, θα πέσει η στάθμη και θα του χαλάσει η φωλιά.

Το ενυδρειάκι αυτό το έστησα μόνο για την αναπαραγωγή τους. Τους μονομάχους τους έχω κανονικά στο 80λιτρο ενυδρείο. Μάλιστα το εγχείρημα δεν θα αποδόσει καρπούς. Έιναι να σκεύτομαι να αγοράζω νέο ενυδρείο. Δεν ξέρω πόσα χρήματα θα μου κοστίσει βέβαια ένα 20-30 λίτρα μαζί με το φίλτρο του. Ευχαριστώ πάντως!
-------------------------
Μπορώ να κάνω τρύπες στο 6,5άρι ενυδρειάκι να το στηρίξω εντός του 80λιτρου και να βάλω τον μονομάχο μέσα να κάνει φωλιά και αναπαραγωγή;

mikrosaquaristas 05-07-11 19:13

το παλεύεις πάντως....:)

άκου λίγο
οι αναπαραγωγές έρχονται μετά
πρώτα,καλό θα ήταν, να διάβαζες τα υπομνήματα όπως σου λέει και ο φίλος πιο πάνω
πρέπει να κάνεις κτήμα σου τον κύκλο του αζώτου
να αρχίσεις τις μετρήσεις στο νερό σου

να ...
να ...
να...

και μετά που θα ξέρεις τα ψάρια σου και τις ανάγκες του και θα ξέρεις πως να τις ικανοποιήσεις
οι αναπαραγωγές θα έρθουν απο μόνες τους...σχεδόν

:)

πάντως το παλεύεις-ωραίος :)

Maverick 06-07-11 00:22

Εγώ την πρώτη μου αναπαραγωγή την έκανα σε 5λιτρο. Ήταν από τις μεγαλύτερες γέννες που έχω δει μέχρι σήμερα. Έχασα όλα τα μικρά σε 3-4 μέρες. Μετά με λίγο παραπάνω διάβασμα δοκίμασα σε 10λιτρο, όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για 2 εβδομάδες. Ξαφνικά έχασα όλα τα μικρά από peak αμμωνίας μάλλον. Συμπέρασμα, τα λιγα λιτρα δε συγχωρούν... Ξεκίνα σωστά με ένα 40+ ενυδρειο, το οποιο θα σου επιτρέψει να μεγαλώσεις και τα μικρά και στο μέλλον μπορεις να το εκμεταλλευτείς με άλλους τρόπους (πχ το κάνεις ένα όμορφο γαριδάδικο). Αν δε θες να πας σε μεγάλα έξοδα, μπορείς να καταφύγεις στη φτηνή λύση του πλαστικού κουτιού (πχ http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/70102972 στα 45L) + τον απαραίτητο εξοπλισμό (φιλτρακι-θερμαντήρας). Καλή συνέχεια στο εγχείρημά σου και καλό διάβασμα!

delta66 06-07-11 08:16

Για τους φιλους στην αρχη που σχολιασαν τα λιτρα και το φιλτρο, εχω να πω την αποψη μου οτι στις αναπαραγωγες δεν παιζει ρολο το μεγεθος του ενυδρειου και η υπαρξη φιλτρου, διακομητικων κλπ.
Μαλλον το αντιθετο συμβαινει.

Αυτο που χρειαζεται περισσοτερο ειναι καποια εμπειρια, ορεξη και χρονο για ενασχοληση, ετσι ωστε να μπορουμε να εχουμε τα ψαρια, οσο διαρκει η διαδικασια αναπαραγωγης, σε καθαρο νερο χωρις την πολυτελεια των μεγαλων ενυδρειων και φιλτρων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01661 seconds with 11 queries