Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=207)
-   -   ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΦΩΤΗΣΤΙΚΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74936)

harris samos 19-10-13 20:39

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΦΩΤΗΣΤΙΚΟ
 
http://www.houseofled.gr/index.php/e...e-version.html

παιδια θελω τη γνωμη σας για αυτο το φως :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Samian 19-10-13 20:45

Πολλά τα λεφτά και αυτά που μπορεί να κάνει για αυτό που θες πατριώτ....
Αλλά κατά τα άλλα ελιναι πολύ μπέστ σύστημα.

Bill-Samos 19-10-13 21:31

R u crazy γιε μου????Αν ειναι να κανεις τετοια επενδυση,αλλαξε ολο το σχεδιασμο απο τωρα,πηγαινε σε μεγαλυτερη γυαλα και αλλο skimmer,αλλιως σου ειναι τουλαχιστον περιττο..

nikolaosbouk 20-10-13 01:00

Θα μεγαλώνεις ακροπορες στον αραγωνιτη με αυτό φωτιστικό:D

harris samos 20-10-13 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 793910)
R u crazy γιε μου????Αν ειναι να κανεις τετοια επενδυση,αλλαξε ολο το σχεδιασμο απο τωρα,πηγαινε σε μεγαλυτερη γυαλα και αλλο skimmer,αλλιως σου ειναι τουλαχιστον περιττο..

η θα κανω κατι καλο η θα παιζω με λολαδες
-------------------------
εχει ακουσει καποιος κατι αρνητικο ?
:rolleyes::rolleyes:

g81gr 21-10-13 21:33

Γιατι δεν τo φτoιαχνεις μoνoς σoυ με 20-30 ευρω??? Αν θες βoηθεια στη σχεδιαση και την υλoπoιηση εδω ειμαστε!!!

Γιαννης Μ5 21-10-13 22:24

Με 20-30 ευρω θα φτιαξει τετοιου ειδος φωτιστικο;
Χαρη το φωτιστικο καλο φαινεται αλλα δυσκολο να το εχει δοκιμασει καποιος απο εμας για να πει εντυπωσεις.Δες εδω αυτο που εφτιαξε ο Κωστας για να παρεις μια ιδεα για το τι λεντ κανουν δουλεια(το ενυδρειο του,επειδη το ειδα,ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο.Δυστηχως οι φωτο το αδικουν πολυ).Δες εδω και του Ανδρεα που και αυτο το εχω δει και ειναι ο λογος(μαζι με το ενυδρειο του Κωστα)που θα παω σιγα σιγα στα αλατια.Και αυτο δουλευε με λεντ και μια μικρη ακτινικη(45watt συνολο ολα).

g81gr 22-10-13 07:48

λοιπόν, να το αναλύσουμε λίγο αυτό το φωτιστικό. Τα 6 cree xml παράγουν φως περίπου 1000λμ το κάθε ένα άρα 6000 λμ στο σύνολο. Μετά έχουμε 36 μικρά λεντ που παράγουν μπλε σε φάσμα από royal blue μέχρι απλό μπλε.
Καθώς όλα τα λεντ παράγουν το ίδιο χρωματικό φάσμα (δεν είναι όπως οι λάμπες φθορίου) οπότε ένα κινέζικο λεντ θα έχει το ίδιο χρώμα με ένα cree (σύμφωνα πάντα με τα όσα έχω διαβάσει). Ξεκινώντας με αυτή την υπόθεση, αγοράζουμε :
α: 4 πακέτα http://www.ebay.com/itm/2x-10W-Cool-...item232b5f87f8
β: 2 http://www.ebay.com/itm/10W-Multi-co...item53fd5aef8a
γ: 3 ή 4 http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-10-W...item1e7dd02d01

σύνολο α: 7,35 χ 4 + 0,94 χ 2 + 1,45 χ 4 = 37€ συν τροφοδοτικό υπολογιστή 20€ + αντιστάσεις καλώδια 2€ + 3 μέτρα μπάρες αλουμινίου για ψύκτρα 10€
Σύνολο 69€!!! Στείλτε μου 80€ σας το φτιάχνω και σας το στέλνω!!!

nikolaosbouk 22-10-13 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g81gr (Μήνυμα 794398)
λοιπόν, να το αναλύσουμε λίγο αυτό το φωτιστικό. Τα 6 cree xml παράγουν φως περίπου 1000λμ το κάθε ένα άρα 6000 λμ στο σύνολο. Μετά έχουμε 36 μικρά λεντ που παράγουν μπλε σε φάσμα από royal blue μέχρι απλό μπλε.
Καθώς όλα τα λεντ παράγουν το ίδιο χρωματικό φάσμα (δεν είναι όπως οι λάμπες φθορίου) οπότε ένα κινέζικο λεντ θα έχει το ίδιο χρώμα με ένα cree (σύμφωνα πάντα με τα όσα έχω διαβάσει). Ξεκινώντας με αυτή την υπόθεση, αγοράζουμε :
α: 4 πακέτα http://www.ebay.com/itm/2x-10W-Cool-...item232b5f87f8
β: 2 http://www.ebay.com/itm/10W-Multi-co...item53fd5aef8a
γ: 3 ή 4 http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-10-W...item1e7dd02d01

σύνολο α: 7,35 χ 4 + 0,94 χ 2 + 1,45 χ 4 = 37€ συν τροφοδοτικό υπολογιστή 20€ + αντιστάσεις καλώδια 2€ + 3 μέτρα μπάρες αλουμινίου για ψύκτρα 10€
Σύνολο 69€!!! Στείλτε μου 80€ σας το φτιάχνω και σας το στέλνω!!!

Μικρες αγγελιες το καναμε:D:rolleyes:

nikolaosbouk 22-10-13 12:12

Για δες και αυτο :rolleyes:

Τάκης 22-10-13 12:49

Παιδιά, υπάρχουν πολλά και αξιόλογα παρόμοια φωτιστικά όπως και από DIY κατασκευές, ψάξτε και στο AliBaba και θα βρείτε πάρα πολλά
http://www.alibaba.com/trade/search?...t=aquarium+led
κάτι παρόμοιο με λιγότερα watt και χωρίς τηλεχειρισμό αλλά και πολύ λιγότερα λεφτά
http://www.alibaba.com/product-gs/52...lue_25_1w.html

maxmike 22-10-13 14:12

λοιπον ειναι ενα κακο φωτηστηκο για τα λευτα του εαν εκανε 100-150ε θα ταν καλο απο κει και περα οποιος θελει ετοιμο φωτηστικο λεντ απο την στιγμη που υπαρχουν τα maxspect ολα τα αλλα απλα δεν κανουν τπτ.στα λεντ οπως και σε ολες της λαμπες δεν παιζουν σημασια μονο τα βατ και τα λουμεν αλλα τα κελβιν η γωνια η αναλογια τον φασματων και πολλα αλλα που φιλε χαρη εαν θες να light reef δεν σου χρησιμευουν.το να εχεις ενα φωτηστικο γαματο με ενα σκιμμερ μαπα δεν κανεις ενυδρειο οταν εχεις ενα φωτηστικο των 300+ε το σκιμερ σου πρεπει να εχει αναλογη αξια οπως και αναλογη αξια πρεπει να εχουν τα κορραλια σου αλλα και τα ζωντανα σου.

harris samos 22-10-13 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 794458)
λοιπον ειναι ενα κακο φωτηστηκο για τα λευτα του εαν εκανε 100-150ε θα ταν καλο απο κει και περα οποιος θελει ετοιμο φωτηστικο λεντ απο την στιγμη που υπαρχουν τα maxspect ολα τα αλλα απλα δεν κανουν τπτ.στα λεντ οπως και σε ολες της λαμπες δεν παιζουν σημασια μονο τα βατ και τα λουμεν αλλα τα κελβιν η γωνια η αναλογια τον φασματων και πολλα αλλα που φιλε χαρη εαν θες να light reef δεν σου χρησιμευουν.το να εχεις ενα φωτηστικο γαματο με ενα σκιμμερ μαπα δεν κανεις ενυδρειο οταν εχεις ενα φωτηστικο των 300+ε το σκιμερ σου πρεπει να εχει αναλογη αξια οπως και αναλογη αξια πρεπει να εχουν τα κορραλια σου αλλα και τα ζωντανα σου.

σε χαλαει δhλαδη το deltek mc 300 ? για 70 λιτρα ενυδρειο ?:rolleyes::rolleyes:

maxmike 23-10-13 08:30

φυσηκα και δεν με χαλαει ρε χαρη και την γνωμη μου την ξερεις σαν παραδειγμα αναφερθηκα τωρα εαν εχεις σκοπο να βαλεις εκει μεσα ακροπορες μοντιπορες κτλ και θες ενα τετοιο φωτησμο τοτε οκ μαζι σου που και παλι το συγκεκριμενο το θεωρω χαλια σε σχεση με τα μαζαρα αλλα οκ.αν ομως το θες λαιτ τοτε ποιος ο λογο να δωσεις λεφτα αφου κατι παραπανω δεν προκειτε να σου κανει και μην ξεχνας οτι καποια κοραλια πανε καλα με λεντ ενω καποια οχι το οτι ειναι ακριβο και ισως καλο δεν σημαινει οτι στο δικο σου ενυδρειο θα κανει καλη δουλεια.η δικη μου η γνωμη ειναι ξεκηνα με οτι εχεις και αναλογα το τι θα βαλεις προσθετεις και τον φωτησμο που ειναι στο τελος μαθε πρωτα παραμετρους και τι απαιτησεις εχουν τα ζωντανα σου απο την στηλη νερου και μετα βλεπεις και το φως.;););)

harris samos 23-10-13 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 794614)
φυσηκα και δεν με χαλαει ρε χαρη και την γνωμη μου την ξερεις σαν παραδειγμα αναφερθηκα τωρα εαν εχεις σκοπο να βαλεις εκει μεσα ακροπορες μοντιπορες κτλ και θες ενα τετοιο φωτησμο τοτε οκ μαζι σου που και παλι το συγκεκριμενο το θεωρω χαλια σε σχεση με τα μαζαρα αλλα οκ.αν ομως το θες λαιτ τοτε ποιος ο λογο να δωσεις λεφτα αφου κατι παραπανω δεν προκειτε να σου κανει και μην ξεχνας οτι καποια κοραλια πανε καλα με λεντ ενω καποια οχι το οτι ειναι ακριβο και ισως καλο δεν σημαινει οτι στο δικο σου ενυδρειο θα κανει καλη δουλεια.η δικη μου η γνωμη ειναι ξεκηνα με οτι εχεις και αναλογα το τι θα βαλεις προσθετεις και τον φωτησμο που ειναι στο τελος μαθε πρωτα παραμετρους και τι απαιτησεις εχουν τα ζωντανα σου απο την στηλη νερου και μετα βλεπεις και το φως.;););)

κακιασμενε :smt027:smt027


ρωταω γιατι το βρηκα ευκαιρια

nikolaosbouk 23-10-13 19:44

Νωμη μου αλλα αφού θα μπει στο τριπακι να βάλει κοράλλια κάποια στιγμή θα θελήσει και κανα σκληρό οπότε ας το πάρει τώρα που μπορεί γιατί μετά θα το μετανιώσεις. ...

Samian 23-10-13 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 794764)
Γνωμη μου αλλα αφού θα μπει στο τριπακι να βάλει κοράλλια κάποια στιγμή θα θελήσει και κανα σκληρό οπότε ας το πάρει τώρα που μπορεί γιατί μετά θα το μετανιώσεις. ...

:smt023:smt023

maxmike 25-10-13 09:37

νικο δεν θα διαφωνησω αλλα,και χαρη το ξερω οτι ειναι ευκαιρια,αλλα και οι ακρο σε τετοια λιτρα απαιτουν νομιζω εναν πολλυ εμπειρο χομπιστα απο πλευρας συντηρησεις,ας μην ξεχναμε οτι τα μικρα ριφ ειναι ποιο δυσκολα απο τα μεγαλα ως προς την συγκρατηση σταθερων παραμετρων που απαιτουν τα σκληρα.....απο κει και περα ξασου

nikolaosbouk 25-10-13 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 794999)
νικο δεν θα διαφωνησω αλλα,και χαρη το ξερω οτι ειναι ευκαιρια,αλλα και οι ακρο σε τετοια λιτρα απαιτουν νομιζω εναν πολλυ εμπειρο χομπιστα απο πλευρας συντηρησεις,ας μην ξεχναμε οτι τα μικρα ριφ ειναι ποιο δυσκολα απο τα μεγαλα ως προς την συγκρατηση σταθερων παραμετρων που απαιτουν τα σκληρα.....απο κει και περα ξασου

Συμφωνώ με ότι λες αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ο Χαρης:rolleyes::D

maxmike 25-10-13 13:41

μα επειδη ειναι ο χαρης το λεω εαν εκανε ενα ενυδρειο και ελεγε θα βαλω μεσα lionfish,scorpion fish,δρακαινες κτλ δεν θα ελεγα τπτ.....:D:D:D:D:D

nikolaosbouk 25-10-13 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 795033)
μα επειδη ειναι ο χαρης το λεω εαν εκανε ενα ενυδρειο και ελεγε θα βαλω μεσα lionfish,scorpion fish,δρακαινες κτλ δεν θα ελεγα τπτ.....:D:D:D:D:D

Χεχεχεχε:D:D:D:D

harris samos 25-10-13 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 795002)
Συμφωνώ με ότι λες αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ο Χαρης:rolleyes::D

γιατι ρε παιδια δε τα καταφερνω καλα μεχρι τωρα ?:rolleyes::rolleyes:

απο μονομαχο ξεκινησα εμπλεξα με φυτα φυτεμενα μαλ ακα νερα αμμαζονιο δισκοι αναπαραγωγες φυρευτες τουρλου και τςρα εχς 11 πανεμορφα σπανια ψαρια ασιας ε να μη κανω και ενα θαλασσινο να μου φυγει αφου χρονια το γουσταρω αλλα φοβομουνα:(

maxmike 26-10-13 00:41

ας μην σχολιαζω τους δισκους και πονεσουμε καρδιες χαχαχαχα:D:D:D:D

harris samos 26-10-13 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 795170)
ας μην σχολιαζω τους δισκους και πονεσουμε καρδιες χαχαχαχα:D:D:D:D

γιατι τι ειχανε τα ψαρακια μου ?:rolleyes:

nikolaosbouk 27-10-13 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 795082)
γιατι ρε παιδια δε τα καταφερνω καλα μεχρι τωρα ?:rolleyes::rolleyes:

απο μονομαχο ξεκινησα εμπλεξα με φυτα φυτεμενα μαλ ακα νερα αμμαζονιο δισκοι αναπαραγωγες φυρευτες τουρλου και τςρα εχς 11 πανεμορφα σπανια ψαρια ασιας ε να μη κανω και ενα θαλασσινο να μου φυγει αφου χρονια το γουσταρω αλλα φοβομουνα:(

Κάντο ρε μπιλλαρα μαζί σου ειμα:thumbup::thumbup:

golf4470 28-10-13 01:33

Θα σου πρότεινα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου να ξεκινήσεις ένα DIY led φωτιστικο. Ειμαι υπέρ της τεχνολογίας των led κ θα σου στοιχίσει πολυ λιγότερα χρήματα. Καταρχήν μιλάμε για τη γυαλα που ετοιμαζεις στα 110 λτ. Με 90w είσαι υπερκαλυμμενος στο 40-60% λειτουργίας του. Όπως σου πρότειναν παραπάνω μπορείς να φτιάξεις με 10w led προβολείς με πολυ καλα αποτελέσματα, προσοχή όμως να ειναι επώνυμοι. Εγω θα σου προτείνω το παρακάτω project με πολλούς διαφορετικούς χρωματισμούς.
30 cree/ bridgelux/ osram 3-5w led τα οποία θα χωρίσεις:
5 XP-G2 cool white cree
2 XP-G2 warm white cree
3 XP-G2 neutral white cree
2 osram dragon red ή XP-E red cree (προαιρετικά)
2 XP-E green cree (προαιρετικά)
10 XT-E royal blue cree
6 bridgelux uv 425nm

Τροφοδοτικο 24v

5 led drive dc dimmable

Converter 3v-36v

Ψυκτρα 50x30

Φακούς

Ποτεσιομετρα

Ανεμιστηρακια 12v


Φτιαχνεις 5 ανεξάρτητες (χρωματικές) γραμμές όπου μπορείς manual να αυξομειώνεις την τάση (με τα ποτεσιομετρα) ώστε να φτάσεις στο επιθυμητό χρωματισμό. Όλα αυτά με λιγότερα απο 100Ε. Ακόμα το φωτιστικο θα εχει όλες τις προϋποθέσεις αργότερα αν επιθυμείς να του κανεις update για moonlight/αναστολές/δυσεις κ.α. με κάποιο arduino.

Τάκης 28-10-13 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 795632)
Θα σου πρότεινα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου να ξεκινήσεις ένα DIY led φωτιστικο. Ειμαι υπέρ της τεχνολογίας των led κ θα σου στοιχίσει πολυ λιγότερα χρήματα. Καταρχήν μιλάμε για τη γυαλα που ετοιμαζεις στα 110 λτ. Με 90w είσαι υπερκαλυμμενος στο 40-60% λειτουργίας του. Όπως σου πρότειναν παραπάνω μπορείς να φτιάξεις με 10w led προβολείς με πολυ καλα αποτελέσματα, προσοχή όμως να ειναι επώνυμοι. Εγω θα σου προτείνω το παρακάτω project με πολλούς διαφορετικούς χρωματισμούς.
30 cree/ bridgelux/ osram 3-5w led τα οποία θα χωρίσεις:
5 XP-G2 cool white cree
2 XP-G2 warm white cree
3 XP-G2 neutral white cree
2 osram dragon red ή XP-E red cree (προαιρετικά)
2 XP-E green cree (προαιρετικά)
10 XT-E royal blue cree
6 bridgelux uv 425nm

Τροφοδοτικο 24v

5 led drive dc dimmable

Converter 3v-36v

Ψυκτρα 50x30

Φακούς

Ποτεσιομετρα

Ανεμιστηρακια 12v


Φτιαχνεις 5 ανεξάρτητες (χρωματικές) γραμμές όπου μπορείς manual να αυξομειώνεις την τάση (με τα ποτεσιομετρα) ώστε να φτάσεις στο επιθυμητό χρωματισμό. Όλα αυτά με λιγότερα απο 100Ε. Ακόμα το φωτιστικο θα εχει όλες τις προϋποθέσεις αργότερα αν επιθυμείς να του κανεις update για moonlight/αναστολές/δυσεις κ.α. με κάποιο arduino.

Πολύ ωραία ιδέα, και ωραίο project, είμαι και εγώ υπερ των led

nikolaosbouk 28-10-13 01:56

Ωραία κατασκευή😊

harris samos 28-10-13 14:44

ρε μαγκες στα χρηματα που μου λετε βρηκα και το http://www.houseofled.gr/index.php/e...e-version.html

με 30 ευρω παραπανο και ειναι εργοστασιακο και ομορφο

golf4470 28-10-13 15:14

Στα 100Ε;;; Θέλω κ εγω!

ΥΓ: η ταινία SMD δεν ειναι για ανάπτυξη, ειναι απλά ένα φαινομενικο φεγγάρι. Παρόλα αυτά σε καλύπτει με το παραπάνω το φωτιστικο για full sps.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03020 seconds with 11 queries