Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   προωρη παρουσιαση iwagumi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49361)

zapatas 16-02-11 11:12

προωρη παρουσιαση iwagumi
 
10 Συνημμένο(α)
μετα απο 2 μηνες απο το στησιμο του 54 λ μου, αποφισα να κανω την παρουσιαση χωρις να ειναι ετοιμο, λογω των γνωστων μας φυλλων... ΤΙς ΑΛΓΕΣzw
για 2 μηνες ολα πηγαιναν καλα στο ενυδρειο μεχρι που ξαφνικα....εμφανιστηκαν, ναι, και απο τοτε ειμαι βημα πισω, και αλλο βημα πισω και ξανα πισω και τωρα ειμαι στο σημειο που δεν εχει αλλο πισω:smt120:smt120
καπου εδω πιανει δουλεια το GAB. για να αφησουμε ομως και τα λογια να παμε και παρακατω;)

Διαστάσεις:60x30x30
Όγκος: 54 l
Κατηγορία: iwagumi
Φυτά: pogostemon helferi, cuba
Ψάρια:8 marosatherina ladigesi, red cherry, 2 nerite snails kai πολλα ramshorn snails
Διακοσμητικά υλικά: πετρες μη ασβεστολιθηκες
Φόντο: Μαύρο Χαρτόνι
Φωτισμός: 2 Χ 24W Highlite T5 (grolux)
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες
Φιλτράρισμα: το κινεζακι sun sun με φιλτρο στην εισαγωγη ωστε να εχει μειωθει αρκετα η ροη(ωστε να μην γινεται πλυντηριο)
Θερμοστάτης: 1 X 50 w
Λίπανση: καθημερινη λιπανση με ολη την σειρα της Seachem
Παροχή CO2: diy 2λιτρη μπουκαλα

Παράμετροι:

pH: 7,0
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 50% Κάθε 7 μέρες
Θερμοκρασία: 25 βαθμοί

οκ, αφου τα ειπαμε και αυτα, παμε τωρα στις φωτο.
θα ξεκινησω αοπ την αρχη και θα σηνεχιζω.. οι τελευταιες θα ειναι με τις αλγουλες:smt084

ακουω....

zapatas 16-02-11 11:20

14 Συνημμένο(α)
καλα δεν παιζεται το συστημα:smt084
ουτε τις μισες δεν ανεβασε.. αντε παμε παλι..

Dimis 16-02-11 15:14

Μου αρεσει πολυ!
Και οταν παρουν τα πανω τους τα φυτα θα δειξει πολυ καλυτερα.
Απο ζωντανα μην βαλεις τιποτε αλλο...
Αν στο επιτρεπουν τα φυτα τραβα στους 26 βαθμους,θα αρεσει ιδιαιτερα στις αθερινες.

zapatas 16-02-11 16:20

να σαι καλα δημητρη, αλλα με τις αλγες τι κανουμε?? κοντευουνε να πνιξουνε το ενυδρειοzw οποιαδηποτε κυκλοφορει σε τρειχοειδη την εχει μεσα:smt120:smt120
σκεφτομαουν ομως μολις στρωσει καλα η κουμπα μου να εβαζα και 3 αμανο...
λεω και 3-4 οτοκυνκλους.

Γιώργος Κ 16-02-11 16:27

Θεαματικη προσπαθεια!!! :smt041:smt041:smt041

Για τις αλγες θα σου ελεγα να βαλεις και αλλα φυτα ωστε να αυξησεις τη φυτομαζα και να τις "νικησουν"

zapatas 16-02-11 16:31

τι να κανω? μετα απο 2 μηνες πηρε μπρος το πογκοστεμον και εχθες το κλαδεψα για πρωτη φορα και το φυτεψα πιο διπλα κα πριν καμια 15αρια μερες πηρα και ενα γλαστρακι κουμπα που βρηκα στο wiνα σημπληρωσω λιγο τα καινα μου..
τι αλλο να κανω? να βαλώ τιποτα αλλο στις γωνιες?

Raven 17-02-11 01:46

Τα iwagumi ειναι για δυνατους λυτες. Ξεκινας με χαμηλη φυτομαζα σε αυτα τα συστηματα , αλλα παραλληλα με απαιτητικα φυτα (γρασιδια) σε φως και λιπανση.
Εφιναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....
Αν δεν δωσεις αρκετο φως, τα γρασιδια θα χαλασουν, αν δωσεις το φως που θελουν, το εκμεταλλευονται και οι αλγες.
Θελει λοιπον τροπο, και να μπορεσεις να ισορροπησεις την κατασταση.

Η συμβουλη μου σε οποιον ξεκιναει με iwagumi, ειναι να το παρει αργα στην αρχη :
1) φως στην αρχη με μετρο..τοσο οσο να μην χαλασουν τα φυτα , αλλα να αναπτυσσονται εστω και αργα.Επειτα απο 2 μηνες αν ολα πανε καλα, αυξανουμε τον φωτισμο αργα σταδιακα μεχρι το μαξιμουμ.
2) οσο πιο πολλα φυτα γινεται , απο την αρχη κιολας.
3) ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στην λιπανση ! Καθολου λιπασματα στην αρχη, μεχρι να εμφανιστουν σημαδια οτι τα φυτα μας το ζητανε. Μονο συχνες αλλαγες νερου και ισως λιγο καλιο αν χρειαστει.
4) αν εμφανιστει αλγη , αφαιρεση τακτικα με το χερι οσο γινεται και ...υπομονη.
5) επαρκες διοξειδιο και σταθερο PH.

Οταν περασει τα πρωτα σταδια και ισορροπησει το συστημα, αυξανουμε σταδιακα το φως (ανα 10λεπτα καθε εβδομαδα) και αρχιζουμε προσεκτικα λιπανση σε μικρες δοσεις. Αν εχει αναπτυχθει το ριζικο τους συστημα και εχουν ξεκινησει αναπτυξη, θα εκμεταλλευτουν το φως και τα λιπασματα, χωρις να αφηνουν περιθωρια στις αλγες να εμφανιστουν και να ευδοκιμησουν.
Τα ιδια τα φυτα αν μαθεις να τα "διαβαζεις" θα σου πουν, ποιο στοιχειο τους λειπει καθε φορα.

Για τωρα, δοκιμασε να κανεις μια 3 μερη συσκοτιση να ανακοψεις τις αλγες για λιγο ,κοψε τα λιπασματα, κανε καμια επιπλεον αλλαγη νερου, και παρτο πιο σιγα το θεμα.

zapatas 17-02-11 01:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 553594)
Για τωρα, δοκιμασε να κανεις μια 3 μερη συσκοτιση να ανακοψεις τις αλγες για λιγο ,κοψε τα λιπασματα, κανε καμια επιπλεον αλλαγη νερου, και παρτο πιο σιγα το θεμα.

να σαι καλα για την ενημερωση αλεξη!
θα επανελθει ετσι?? μηπως χρειαζεται και καποιο ψαρακι-κατι που να τρωει την τριχοειδη?

Raven 17-02-11 02:13

Τιποτα δεν μπορει να καταπολεμησει την τριχοειδη ! το καλυτερο εργαλειο ειναι το χερι σου , η υπομονη σου και ...ενα καλαμακι απο σουβλακι :D

zapatas 17-02-11 02:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 553612)
Τιποτα δεν μπορει να καταπολεμησει την τριχοειδη ! το καλυτερο εργαλειο ειναι το χερι σου , η υπομονη σου και ...ενα καλαμακι απο σουβλακι :D

καλα πλακα κανεις??
τωαρα ξενερωσα...:smt084:smt084
ουτε το χερι μου μπορει να την καταπολεμησει.. αυτο ειναι βεβαιο.. δεν βγαινει με τιποτα... εχει γινει ενα με τα φυτα μου, οποτε την τραβαωτραβαω μαζι και την κουμπα... την κοβω με ενα ψαλιδι αλλα και παλι τζιφος...

Raven 17-02-11 02:50

Η τριχοειδης,ισως ειναι η πιο ενοχλητικη αλλα και η πιο ευκολη αλγη. Σε καθε φρεσκοστημενο ενυδρειο μου, κανει την εμφανιση της και εξαφανιζεται σχεδον απο μονη της επειτα απο 2-3 μηνες , οταν το συστημα ισορροπησει.
Οποτε μην απογοητευεσαι.;)

dizio 17-02-11 05:50

άμα σκάς τόσο με την τριχοειδή και βλέπεις ότι δέ φεύγει, δοκίμασε πολύ δειλά ο=όμως τη λύση οξυζενέ, αλλά με κινδυνο να χαλάσεις και άλλα φυτά. δεν αξίζει τον κόπο πάντως. επίσης, με την πρώτη ευκαιρία πάνε σε μπουκάλα και άσε τα diy co2. όσο τυπικός και να είσαι, δεν μπορεί να είναι σταθερή ελεγχόμενη και ακριβής παροχή, κάτι που σε ενυδρείο τέτοιου τύπου δε συγχωρεί λάθη , για τους λόγους που σου είπε ο αλέξης(μπρος γρεμός και πίσω ρέμα) λίγο να παραστρατήσεις με το diy θα σε πνίξουν οι άλγες και θα ξενερώσεις πάλι.
-------------------------
ξέχασα να σου πώ και γώ, σε ένα μηνάκι αν όλα παν καλά και φουντώσει θα γίνει κούκλα. ωραίο στήσιμο, μπράβο.

kingrim 24-02-11 19:31

πολυ ομορφο αλλα θα πρεπει να προσεξεις το τελικο μεγεθος των φυτων που θα βαλεις γιατι νομιζω οτι οι πετρες ειναι λιγο μικρες και θα χαθουν κατα τα αλλα κουκλακι

zapatas 24-02-11 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 557533)
πολυ ομορφο αλλα θα πρεπει να προσεξεις το τελικο μεγεθος των φυτων που θα βαλεις γιατι νομιζω οτι οι πετρες ειναι λιγο μικρες και θα χαθουν κατα τα αλλα κουκλακι

να σαι καλα για τα καλα σου λογια γιαννη;) χωις το πρηξημο που εφαγες(ευχαριστω πολυ+-3) και τα φυτακια του αλεξανδρου(ευχαριστω πολυ+-3), δουλεια δεν θα ειχε γινει!
αν και ακομα, δεν εχει γινει τελειωσει βεβαια..σκεφτομαι να βαλω στην δεξια μερια του ενυδρειου οπου ειναι αδεια Eleocharis, ποια να βαλω ομως δεν ξερω, parvula η acicularis, ποιες οι διαφορες και ποια μπορω να βρω πιο ευκολα:confused::confused::confused::confused:
και οσο για τις πετρες το καταλαβα μολις πλεον τις πηρα σπιτι, τι να κανω?
αυτες πηρα, αυτες εβαλα:D:D:D
κατσε να το τουμπανιασω αυτο καλα(μακαρι δλδ:confused:)
και αλλαζω πετρες στο επομενο;)
πιστευω πως μεσα στο επομενο 2μηνο θα μπορεσω να το ισσοροπησω και να ειναι πλεον ενα σωστο ενυδρειο!!!

zapatas 28-04-11 22:12

16 Συνημμένο(α)
επεστρεψα με νεες φωτο(ειναι απο κινητο:(:()
με ενα ομορφο χαλακι απο κουμπα και δυστυχως το προβλημα με την :smt084%$@#%^&$&^#^&%$#^#^&τριχοειδη αλγη, παραμενει και οχι μονο παραμενει, δειτε και πως γινεται το ενυδρειο αν δεν τηρησεις την εβδομαδιαια ρουτινα.... οι πρωτες φωτο ειναι με φουλ την αλγη και μετα αφου την καθαρισα οσο μπορουσα... αυτο γινεται καθε εβδομαδα, να πω οτι εχω κοψει τα λιπασματα, δεν ριχνω καθολου και οι λαμπες η μια καιει 8 ωρες και η δευτερη 3 ωρες ενδιαμεσα.
στο καινο που εχω αφησει στην δεξια οπως κοιτατε γωνια θα το γεμισω με ελεοχαρις παρβουλα, οταν βρωzw....
σας ακουω.. τι θα μπορουσε να βοηθησει την κατασταση αυτη:confused::confused:

kingrim 28-04-11 22:21

να εχεις κουραγιο να καθαριζεις φιλε εγω στην θεση σου θα το ειχα ξεστησει δεν ειμαι της υπομονης τι να πω δεν ξερω ομορφο ομως το ατιμο

Dimitris_Batman 28-04-11 23:21

Σβήσε τα φώτα και ρίξε 3-4 ΣΑΕ για μερικές μέρες(τις γαρίδες αν μπορείς βγάλτες,ειδάλλως ξέχνα τες με τα ΣΑΕ μέσα).Ρίξε και λίγο αγιασμό.Άτιμη άλγη αυτή.Όση μπορείς απομάκρυνε με το χέρι η κούρεψέ την με ψαλίδι...
Από τις φωτογραφίες μου άρεσαν οι 3 και 4.
Αγαπητοί μοντς γιατί δεν κάνουμε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας με τις ωραίες αλγούλες μας;;;;;;;Σας παρακαλώ μην το προσπεράσετε...

Υ.Γ. Υπομονή αδερφέ.Δεν θα προχωρούσα σε ξεστήσιμο με τόσο ωραίο δέσιμο της κούμπα.

zapatas 28-04-11 23:42

ναι ναι και οι δυο τα σπανε, αλλα εγω ψηφιζω την 4 εχει και την ρεντ επανω της να κοβει βολτες:smt084:smt084:smt084:smt084
αχ τα νευρα μου! 4 μηνες υπομονη κανω, να δω ποσο ακομα!

Raven 29-04-11 00:08

Η τριχοειδης επρεπε να ειχε φυγει τωρα. Σιγουρα κατι κανεις λαθος και τα ιβαγκουμια δεν συγχωρουν.
Αν επαιζες με φιαλη και οχι με diy CO2 ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα τωρα θα ειχαν αλλιως. Δεν δικαιολογειται μετα απο 4 μηνες να εχεις τοση πολλη απο αυτη την αλγη και πιστευω οτι φταιει το οτι δεν εχεις επαρκες και σταθερο διοξειδιο απο την μια και απο την αλλη επειδη δεν λιπαινεις.
Μετα απο τοσο καιρο θα επρεπε να ειχες μια σταθερη ρουτινα λιπανσης κι εσυ λες οτι δεν ριχνεις καθολου λιπασμα (λογικο βεβαια λογω της αλγης αλλα οχι και σωστο !)

zapatas 29-04-11 00:39

με τι λιπασματα να ξεκινησω:confused::confused:
παιζει να φταιει ο φωτισμος, που ειναι και οι δυο λαμπες σχεδον κολλητα και που δεν εχω ανακλαστηρες???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01816 seconds with 11 queries