Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Έναρξη ενυδρείου με απορία για τις διαστάσεις του (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40745)

thanos_gr07 27-05-10 18:41

Έναρξη ενυδρείου με απορία για τις διαστάσεις του
 
Γεια σας
(είμαι νέο μέλος)

Έχω τζαμιά σε διαστάσεις 127 μήκος χ 48 πλάτος χ 80 ύψος με πάχος τζαμιού 5-6 χιλιοστά κολλημένο με σιλικόνη και ανοιχτό από πάνω.

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να το κάνω ενυδρείο η θα έχω πρόβλημα ?

Δεν έχω καμία εμπειρία στο θέμα απλά μου χάρισαν το γυαλί έτσι κολλημένο δεν ήταν ενυδρείο ούτε ξέρω γιατί το είχαν μάλλον σαν βιτρίνα…
Και είπα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε καλύτερα να μου προτείνεται να διαβάσω και τα υπόλοιπα άρθρα και μετά να πάρω εξοπλισμό και να το φτιάξω σιγά σιγά μιας και έχω το γυαλί έτοιμο και χωράει και μέσα στο σπίτι..

posidwnas 27-05-10 18:44

είσαι κοντά στα 500 λίτρα...
5αρι τζάμι το θεωρώ πολύ λεπτό και δεν ειναι να ρισκάρεις να δεις 500 λιτρα στο σαλονι σου ;)

Alex_Salonica 27-05-10 18:46

4 με 5 χιλιοστά με αυτές τις διαστάσεις είναι πολύ λεπτό το τζάμι ακόμα και αν βάλεις κόντρες.
Χρειάζεσαι τουλάχιστον 8άρι τζάμι κατά την ταπεινή μου εμπειρία

thanos_gr07 27-05-10 18:52

Άρα καλά που σας ρώτησα και πρόλαβα το κακό

5-6 χιλιοστά είναι το τζαμί
αν το ξεκολλήσω και κοντινό μόνο το ύψος πόσο θα πρέπει να το κάνω για να είναι σίγουρος πως δεν θα κολυμπάω και εγώ στο σαλόνι ?
σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Alex_Salonica 27-05-10 18:55

5 χιλιοστά τζάμι έχει το 50λιτρο ενυδρείο μου :rolleyes:

tsilojohn 27-05-10 18:56

Εκτος οτι ειναι πολυ επιφοβο οπως σου ειπαν και τα παιδια, σιγουρα δεν εχει κολληθει και με ενυδρειακι σιλικονη..

thanos_gr07 27-05-10 19:03

Με κανονική σιλικόνη είναι. ενυδρειακι σιλικόνη που πουλάνε ?

Άρα με αυτό το πάχος σε τι διαστάσεις μπορώ να το κάνω κόβοντας τα τζάμια ?

broson 27-05-10 19:04

καλησπερα φιλε μου και ενα ακομα δεν ξερεις με τι ειδους σιλικονη ειναι κολημενο γιατι καποιες ειναι πολυ τοξικες για ψαρια .τοσο πολυ αργισα?

tsilojohn 27-05-10 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanos_gr07 (Μήνυμα 450200)
Με κανονική σιλικόνη είναι. ενυδρειακι σιλικόνη που πουλάνε ?

Άρα με αυτό το πάχος σε τι διαστάσεις μπορώ να το κάνω κόβοντας τα τζάμια ?

Σιλικονη υπαρχει σε πολλα μαγαζια (χρωματοπολεια,πρακτικερ κλπ)
Φτιαξε δυο 50αρια :D:D:D

kostas82 27-05-10 22:44

καλησπερα φιλε μην δοκιμασεις τιποτα με αυτα τα κολημενα τζαμια δεν κοβονται ,ουτε μπορεις να το γεμισης με νερο θα κανεις μεγαλη βαβουρα αν το δοκιμασης δεν ειναι κολημενα με την προοπτικη να γινει ενυδρειο και δεν θα εντεξει (εμενα μου εχουν ανοιξει κανα δυο και δεν ειναι ευχαριστη εμπειρια;)) ασε που δεν τα κολησανε με ενυδρειακη σιλικονη σορυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01382 seconds with 11 queries