Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   100 Ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11996)

Nrgman 25-05-06 09:06

100 Ενυδρείο
 
Έχω ένα 100 ενυδρείο απο το carrefur . Αυτή την στιγμή έχω μέσα 3 μεγάλα ψάρια. 1 pacu, 1 oscar, 1 galaher. Σκοπέυω να τα δώσω τα ψάρια για να δουν ασπρη μέρα σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.
Με το νερό που έχω μέσα μπορώ να αρχίσω μια καινούργια προσπάθεια?
Θέλω να φτιάξω ενυδρείο με μικρές κιχλίδες . Είναι λίγα τα λίτρα που έχω?

Apostolis 25-05-06 10:11

Τα λίτρα που έχεις είναι ΟΚ για μικρές κιχλίδες...
μπορείς να βάλεις 1 ζευγάρι Kribensis (απο τη Rita!), ή ένα ζευγάρι Ραμιρέζι, ή 1m + 2f Apistogramma Cacatuoides, όλα με 10 Καρδινάλιους... ;)

Nrgman 25-05-06 11:43

Τα είδη που ανέφερες τι χρειάζονται για περιβαλλον?
Πέτρες? υπόστρομα?

Apostolis 25-05-06 14:08

ΜΗ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΙΚΕΣ πέτρες, ψιλό χαλαζιακό χαλίκι ή άμμο, και κανένα ξύλο mopani...

Liolios 29-05-06 09:41

Επίσης υπάρχει και η εναλλακτική της Κεντρικής Αμερικής. Με ένα ζευγάρι κιχλίδες που δεν ξεπερνούν τα 10 - 15 εκ. και μερικούς ξιφοφόρους ίσως. Κάνε μια αναζήτηση στο google για ψάρια κεντρικής αμερικής για να δεις τι σου αρέσει.
Η πρόταση του Αποστόλη είναι πολύ καλή, απλά θα χρειαστείς και αντίστροφη όσμωση για να μαλακώσεις το νερό σου (για τα apistograma). Τα είδη της Κεντρικής Αμερικής χρειάζονται νερό δικτύου.

Apostolis 29-05-06 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
απλά θα χρειαστείς και αντίστροφη όσμωση για να μαλακώσεις το νερό σου (για τα apistograma).

:smt018


Τα apistogramma CACATUOIDES μου γέννησαν και είδα ΜΩΡΑ σε
pH=7,5
kH=5
gH=10
Tmp=26C

Το "Πεταλο-Herotylapio-μικρόβιο" βλέπω οτι είναι "ανίατο"!!! :smt081

Σίγουρα τα Herotylapia Multispinosa είναι καλή ΑΡΧΗ, αλλα τα cacatu είναι πραγματικές ΚΙΧΛΙΔΕΣ με πολύ εντονότερη συμπεριφορά απ'οτι το μέγεθός τους! Ώστόσο και τα Herotylapia Multispinosa είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ επιλογή! ;)

Giorgos 29-05-06 17:44

Όντως τα Apistogramma cacatuoides δεν χρειάζονται ιδιαίτερα μαλακό-όξινο νερό για να αναπαραχθούν με επιτυχία αφού έχουν βρεθεί και σε περιοχές ποταμών με μετρίως σκληρό νερό. Τα περισσότερα είδη Apistogramma όμως χρειάζονται μαλακό νερό.

Ο Liolios δεν αναφερόταν μόνο στα H. multispinosa όταν μιλούσε για κιχλίδες κεντρικής αμερικής. Υπάρχουν αρκετά είδη που μένουν σε μικρό μέγεθος και επιδεικνύουν απίστευτο κιχλιδο-χαρακτήρα. Αυτά και το γεγονός ότι οι απαιτήσεις τους συμβαδίζουν με τις τιμές που έχει το νερό από το δίκτυο (GH 10-15, pH 7,2-7.7) τα κάνουν ιδανικές επιλογές!
Κάποια από τα είδη είναι τα ψάρια του γένους Thorichthys (όπως τα firemouth), Archocentrus (όπως τα convicts), Herotilapia (τα rainbow) και Neetroplus.

Πάντως και οι δύο προτάσεις είναι πολύ καλές με πιο απαιτητικά τα Μ. ramirezi.

Nrgman 30-05-06 07:19

Τελικά θα βάλω μέσα ενα ζευγάρι kribensis αφου όμως δόσω τις ψαρουκλες που έχω τώρα μέσα στο ενυδρείο.
Θα πάρω μετρήσεις απο το νερό για να δώ αν μπορώ να χρεισιμοποιήσω το ίδιο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries