Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Γέννα Pseudotropheus spec."Elongatus Usisya" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54605)

PeLeCaN 14-07-11 09:40

Γέννα Pseudotropheus spec."Elongatus Usisya"
 
Καλησπέρα. Το θυληκό που διατηρώ στο ενυδρείο μου είναι για τρίτη φορά μπουκομένο. Λόγω ήδη προβλημάτων με την ιχθυοφόρτωση που έχω δεν μπορώ να φιλοξενήσω και τα μικρά. Δεν έχει γεννήσει βέβαια ακόμα αλλά...


http://www.malawimayhem.com/articles...s_usisya.shtml

Να πω μερικά πράγματα για το συγκεκριμένο είδος. Είναι σπάνιο γενικά στα Petshop αλλά και στους χομπιστες που το διατηρούν στα ενυδρεία τους. Δεν είναι πολύ εμπορικό ψάρι διότι το θυληκό δεν έχει έντονα χρώματα. Είναι ιδιαίτεροι χαρακτήρες και επιθετικά ψάρια. Πολύ πιο δραστήρια απο τα συνηθισμένα mbuna ειδικά στην περίοδο της αναπαραγωγής. Η προσπάθεια γοήτευσης του θυληκού από το αρσενικό είναι εκπληκτική με έντονα τινάγματα, πλάγια κολύμβηση και σκάψιμο φωλιών. Εγώ δυστηχώς το διατηρώ σε μικρό ενυδρείο (180Lt) αλλά φαντάζομαι ότι σε μεγαλύτερα ενυδρεία θα είναι ακόμα πιο όμορφα.

Να τονίζω ότι τα ψαράκια τα χαρίζω και δεν επιθυμώ τίποτα παραπάνω από έναν εμπειρο χομπίστα να τα διατηρήσει.


Θα βάλω φώτο από την μπουκωμένη καθώς και τον κυρίαρχο αρσενικό με το εκπληκτικό γαλάζιο!

lans 14-07-11 13:46

Επειδή απ οτι καταλαβαίνω χαρίζεις τα συγκεκριμένα ψαρια...
Δεν θα επρεπε να το βαλεις στης αγγελιες?

ΥΓ. Απο Ηρακλειο Κρήτης εισαι?

mihalis 14-07-11 14:36

Κρίμα που τα αποχωρίζεσαι.
Μακάρι να ήμουν στο Ηράκλειο να τα ανταλλάζαμε με τις βαλισνέριες...

PeLeCaN 14-07-11 14:47

@lans. Ναι από Ηράκλειο Κρήτης είμαι. Μόλις γεννηθούν θα μπει αγγελία κανονικά αν και σκοπός του θέματος ηταν να πω και δύο λόγια για τις συγκεκριμένες κιχλίδες. Δεν έχω βρει ακόμα συνχομπίστα που να τις διατηρεί.

@mihalis. Το ζευγάρι θα το κρατήσω. Τα πάνε καλά μεταξύ τους :p. Τα μικρά θέλω να δώσω. Αν κατέβεις ποτέ κατω Ηράκλειο εδώ είμαι να στα φιλοξενήσω μέχρι τότε.

mihalis 14-07-11 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN (Μήνυμα 608379)
@lans. Ναι από Ηράκλειο Κρήτης είμαι. Μόλις γεννηθούν θα μπει αγγελία κανονικά αν και σκοπός του θέματος ηταν να πω και δύο λόγια για τις συγκεκριμένες κιχλίδες. Δεν έχω βρει ακόμα συνχομπίστα που να τις διατηρεί.

@mihalis. Το ζευγάρι θα το κρατήσω. Τα πάνε καλά μεταξύ τους :p. Τα μικρά θέλω να δώσω. Αν κατέβεις ποτέ κατω Ηράκλειο εδώ είμαι να στα φιλοξενήσω μέχρι τότε.

Που τα βρήκες;

PeLeCaN 14-07-11 16:51

Φίλος συνχομπιστας μου τα έδωσε διότι δεν μπορούσε να τα φιλοξενήσει πια. Αγορασμένα από pet-shop.

Nick :D 14-07-11 17:30

Να φανταστώ οτι ειναι για θαλλασινο ενυδρειο ετσι???

rawnerve 14-07-11 21:23

ο κολητος μου εχειαυτο το ηδος στα 500λιτρα:D:Dομορφα ψαρια;)
ο αρσενηκος προπαντος ειναι ωραιος!!!τα βρηκα εγω εντελος τυχαια κ πηρα 4 ψαρια γιατη καταλαβα οτι σπανηζουν!!! απο γεννες παρα πολλες!!

PeLeCaN 15-07-11 08:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 608405)
Να φανταστώ οτι ειναι για θαλλασινο ενυδρειο ετσι???

Νίκο είναι για ενυδρείο γλυκού νερού με κιχλίδες Malawi. Θέλει υποχρεωτικά υψηλή σκληρότητα το νερό καθώς και ειδική διαμόρφωση το ενυδρείο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rawnerve (Μήνυμα 608455)
ο κολητος μου εχειαυτο το ηδος στα 500λιτρα:D:Dομορφα ψαρια;)
ο αρσενηκος προπαντος ειναι ωραιος!!!τα βρηκα εγω εντελος τυχαια κ πηρα 4 ψαρια γιατη καταλαβα οτι σπανηζουν!!! απο γεννες παρα πολλες!!

Χαίρομαι που βλέπω και αλλούς να το διατηρούν. Διαβάζοντας και σε ξένα forum είχα μία ανησυχία ότι οι εκτροφείς έχουν σταματήσει να το έχουν στις λίστες και θα εξαφανιζόταν σιγα σιγά από τα ενυδρεία μας... ΑΛλά όπως λες η αναπαραγωγή τους είναι σχετικά εύκολη οπότε σιγουρα θα διατηρηθεί στους χομπίστες. Ο αρσενικός είναι όλα τα λεφτά πραγματικά. Και το γαλάζιο στην ράχη του και το κεφάλι του είναι πραγματικά σπάνια απόχρωση

johnm62 30-07-11 23:54

Σου εχω στηλει P.M.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries