Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   νανισμος σε ψαρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86094)

achilefs 16-04-15 19:33

νανισμος σε ψαρια
 
γεια σας παιδια,μπορειτε να μου πειτε γενικα,ποιοι μπορει να ειναι οι λογοι που ψαρια που εχουν γεννηθει στο ενυδρειο(γκαπυ,πλατυ,ξιφοφοροι),δεν μεγαλωνουν η μεγαλωνουν μεχρι ενα σημειο αλλα οχι οσο θα επρεπε

kgf12345 16-04-15 20:52

ετσι γενικα τι να σου πει καποιος?

λεπτομερειες για το ενυδρειο κ τη ρουτινα αλλαγων κ ταισματος δεν γραφεις.

nazgul 16-04-15 21:01

Μερικοι λογοι που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο:

-γενετικη προδιαθεση
-περιορισμενος χωρος
-κακη διατροφη κατα την αναπτυξη

ή και συνδυασμος των παραπανω.

Εχεις παρατηρησει τετοιες περιπτωσεις σε ζωοτοκα που αναφερεις? Εχω την εντυπωση οτι καποια ειδη δυσκολα θα παρουσιασουν νανισμο, εκτος και αν προκειται για γενετικο προβλημα.

ChocolatePuma 16-04-15 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 885250)
γεια σας παιδια,μπορειτε να μου πειτε γενικα,ποιοι μπορει να ειναι οι λογοι που ψαρια που εχουν γεννηθει στο ενυδρειο(γκαπυ,πλατυ,ξιφοφοροι),δεν μεγαλωνουν η μεγαλωνουν μεχρι ενα σημειο αλλα οχι οσο θα επρεπε

Καλησπέρα
Εχεις κάνει σύγκριση των ψαριών σου με άλλα όμοια είδη σε άλλα ενυδρεία ή υποθέτεις ότι τα δικά σου δεν μεγαλώνουν?

Αν μιλάς για νεογέννητα, τότε ο βασικός λόγος ειναι η διατροφή τους

tsala 16-04-15 21:06

κακη διατροφη.. ειναι το κυριοτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν πολλοι στα ζωοτοκα.. με την προυποθεση οτι μεγαλωνουν σε ικανοποιητικο χωρο..
οπως ολοι οι γοννοι , ετσι και τα ζωοτοκα χρειαζονται πολυ πρωτεινη και συχνο ταισμα για να μεγαλωσουν σωστα.
οι περισσοτεροι κανουν ταισμα μαζι με τα ενηλικα τριμμενο φυλλαρακι , που πολλες φορες ειναι αχυρο (το εχουν κανενα χρονο ανοιχτο) , 1-2 φορες την μερα..
ετσι δεν μεγαλωνει σωστα κανενας γοννος!

achilefs 16-04-15 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 885267)
Μερικοι λογοι που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο:

-γενετικη προδιαθεση
-περιορισμενος χωρος
-κακη διατροφη κατα την αναπτυξη

ή και συνδυασμος των παραπανω.

Εχεις παρατηρησει τετοιες περιπτωσεις σε ζωοτοκα που αναφερεις? Εχω την εντυπωση οτι καποια ειδη δυσκολα θα παρουσιασουν νανισμο, εκτος και αν προκειται για γενετικο προβλημα.

Το ενυδρειο ειναι 70 λιτρα και οι μετρησεις δειχνουν τελειες.ειναι φυτεμενο και μεσα εχω 1 αρσενικο πλατυ,1 αρσενικο και 2 θηλυκα γκαπυ,1 αρσενικο και 2 θηλυκους ξιφοφορους και απο μικρα υπαρχουν 4 πλατυ,10 με 12 ξιφοφορακια και 2 γκαπυ.απ αυτα τα πλατυ ειναι περιπου 2 μηνων,ειναι τα μονα που εχουν μεγαλωσει περισσοτερο,αλλα οχι οσο θα επρεπε για την ηλικια που εχουν και οσο μεγαλωσαν μεγαλωσαν το πρωτο διαστημα.τα ξιφοφορακια ειναι κατι λιγοτερο απο μηνα αλλα πιστευω οτι και αυτα θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερα,τα γκαπυ ειναι περιπου 10 ημερων οποτε δεν μπορω να πω ακομα τιποτα.
Αλλαγες γινονται περιπου μερα παρα μερα 20-25% η θερμοκρασια ειναι στους 24 βαθμους,εχω τροφη σε flakes 2 ειδων και δινω εναλλαξ καθε μερα.τα ταιζω 2 φορες την ημερα απογευμα και βραδυ(για τα μικρα την εχω τριψει) γιατι δεν μπορω να ειμαι αλλες ωρες στο σπιτι
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 885270)
κακη διατροφη.. ειναι το κυριοτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν πολλοι στα ζωοτοκα.. με την προυποθεση οτι μεγαλωνουν σε ικανοποιητικο χωρο..
οπως ολοι οι γοννοι , ετσι και τα ζωοτοκα χρειαζονται πολυ πρωτεινη και συχνο ταισμα για να μεγαλωσουν σωστα.
οι περισσοτεροι κανουν ταισμα μαζι με τα ενηλικα τριμμενο φυλλαρακι , που πολλες φορες ειναι αχυρο (το εχουν κανενα χρονο ανοιχτο) , 1-2 φορες την μερα..
ετσι δεν μεγαλωνει σωστα κανενας γοννος!

Η αληθεια ειναι οτι τα πλατυ που ειναι τα πρωτα που γεννηθηκαν και εχουν μεγαλωσει περισσοτερο απ ολα,ταιζοντουσαν στην αρχη με ειδικη για μικρα τροφη(τα baby granules)αλλα μετα επειδη ειχα διαβασει οτι και τα flakes ειναι καλα αρκει να ειναι τριμμενα και επειδη ειχα ξεμεινει απο την baby τροφη ειπα να συνεχισω με flakes.
Τωρα για το συχνο ταισμα,λογω δουλειας επειδη γυριζω σπιτι γυρω στις 6-7 το απογευμα δεν μπορει να γινει πανω απο 2 φορες την ημερα

panos_auk 16-04-15 22:54

Καποιοι λογοι μπορει να ειναι η πτωχη διαιτα, κακες ή/και μη συμβατες παραμετροι νερου, μικρο μεγεθος ενυδρειου, στρες γενικα απο τους παραπανω λογους αλλα και απο λαθος ιχθυοσυνθεση και αλλους λογους...
Δεν νομιζω οτι δυο φορες τη μερα ειναι ασχημα, αλλα θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι την τρωνε την τροφη...

tsala 16-04-15 23:06

τα πλατυ υβριδιζουν με τους ξιφοφορους..
πολυ πιθανον τα μικρα να ειναι υβριδια..
θα πρεπει να απομακρυνεις ενα απο τα 2 ειδη.

achilefs 17-04-15 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 885296)
Καποιοι λογοι μπορει να ειναι η πτωχη διαιτα, κακες ή/και μη συμβατες παραμετροι νερου, μικρο μεγεθος ενυδρειου, στρες γενικα απο τους παραπανω λογους αλλα και απο λαθος ιχθυοσυνθεση και αλλους λογους...
Δεν νομιζω οτι δυο φορες τη μερα ειναι ασχημα, αλλα θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι την τρωνε την τροφη...

Ειμαι σιγουρος οτι την τρωνε την τροφη γιατι το χε**μο παει συννεφο απ ολα!!χαχα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 885297)
τα πλατυ υβριδιζουν με τους ξιφοφορους..
πολυ πιθανον τα μικρα να ειναι υβριδια..
θα πρεπει να απομακρυνεις ενα απο τα 2 ειδη.

Οχι δεν ειναι υβριδια τα μικρα,το ζευγαρωμα δεν εγινε μεσα στο ενυδρειο και το αρσενικο πλατυ ουτε που ασχολειται με τις θηλυκες ξιφοφορους ακομα και απο την στιγμη που πεθανε το θηλυκο πλατυ που ειχα

stav 17-04-15 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 885310)
Οχι δεν ειναι υβριδια τα μικρα,το ζευγαρωμα δεν εγινε μεσα στο ενυδρειο και το αρσενικο πλατυ ουτε που ασχολειται με τις θηλυκες ξιφοφορους ακομα και απο την στιγμη που πεθανε το θηλυκο πλατυ που ειχα

Μην εισαι σιγουρος οτι δεν εγινε ζευγαρωμα;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries