Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Reboot σε Rio 180 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104904)

Johnny42 12-10-21 14:04

Reboot σε Rio 180
 
Καλησπέρα σας,

Μετά απο 7 χρόνια με αφρικάνες Malawi, (το τελευταίο Labido έκλεισε τον Αυγουστο 7 χρόνια ζωής και μας αποχαιρέτησε) στο ενυδρείο μου δεν υπάρχουν πλέoν ψάρια καθώς δεν μπορούσα να προσθέσω τίποτα οσο υπήρχε το αρσενικό Labido, και αποφάσισα να το γυρίσω σε Τανγκανίκα μεριά.

Το ενυδρείο καθαρίστηκε ολόκληρο, φίλτρα,τζάμια,βυθός,πλύθηκανε οι πέτρες, πετάχτηκε όλη η μαύρη άμμος με το ψιλό λευκό χαλίκι που υπήρχε και το ετοιμάζω να το στήσω απο την αρχή.Μένει να βρώ ανοιχτόχρωμη άμμο τώρα.

Σκέφτομαι εάν βρω να βάλω τα Neolamprologus brichardi
και κανένα κοχυλόψαρο όπως τα Neolamprologus brevis
καθώς και κανα δυο Neritina Natalensis (Zebra Nerite Snail)


Καμιά ιδέα για το που θα μπορούσα να βρω άμμο και τι είδος, θα προτιμούσα σε λευκή η μπέζ, και εαν χρειάζεται να βάλω και αραγωνίτης επίσης.
Δεκτά οποιαδήποτε σχόλια και συμβουλές,

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Κλεόβουλος 12-10-21 15:09

Για άμμο-πέτρες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77950
Μια μπεζ άμμος ή απλή θαλασσινή είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται αραγωνίτης.

Με το καλό και στην Τανγκανίκα.
Μια παρατήρηση : σκέψου εναλλακτικές στα brichardi που είναι ιδιαίτερα περιοχικά-χωροκατακτητικά ψάρια και θα δυσκολέψουν οποιονδήποτε συγκάτοικο ;)

Johnny42 12-10-21 15:50

Σε ευχαριστώ πολύ,

Απο τον Ερμή η Χαλαζιακή μπέζ άμμος, θα χρειαστει και αυτή πλύσιμο, η απλά ξέβγαλμα για τις σκόνες;
Περίπου πόση θα χρειαστεί για γύρω στους 7 πόντους βυθού;

Τώρα για τα Brichardi, τι ενναλακτικές υπάρχουν;

Κλεόβουλος 12-10-21 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny42 (Μήνυμα 1062948)
Σε ευχαριστώ πολύ,

Απο τον Ερμή η Χαλαζιακή μπέζ άμμος, θα χρειαστει και αυτή πλύσιμο, η απλά ξέβγαλμα για τις σκόνες; πλύσιμο μέχρι να φύγει η σκόνη και τυχόν σκουπίδια
Περίπου πόση θα χρειαστεί για γύρω στους 7 πόντους βυθού; γύρω στους 5 πόντους βάθος είσαι καλά. Μη με βάζεις να κάνω υπολογισμούς :D

Τώρα για τα Brichardi, τι ενναλακτικές υπάρχουν;

Με τα brevis που είναι πετρο-κοχυλόψαρα (εγώ θα προτιμούσα τα caudopunctatus :) ) θα επέλεγα στα λίτρα σου ένα είδος πετρόψαρου όπως τα julidochromis ornatus ή J.trascriptus.

Johnny42 13-10-21 11:02

Οπότε λογικα με 20-30 κιλά άμμο, θα είμαι κομπλέ,γιατι ειναι να μπουν και οι πέτρες, ωραία.

Στην περίπτωση που δεν βάλω τα Brevis, αλλα μόνο τα Brichardi (species tank)
θα είμαι ok;

Σ' αυτήν την περίπτωση θα μπορέσει να μπει κανένα Neritina Natalensis (Zebra Nerite Snail) για τις άλγες, επίσης κάπου διάβασα οτι αυτά τα σαλιγκάρια δεν αναπαράγονται σε ενυδρείο,αλλά,αφήνουν παντού αυγα,σαν άσπρα στίγματα τα οποία φαίνονται άσχημα,ισχύει κάτι τέτοιο, και άν ναί πια είναι η λύση;

Κλεόβουλος 13-10-21 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny42 (Μήνυμα 1062951)
Οπότε λογικα με 20-30 κιλά άμμο, θα είμαι κομπλέ,γιατι ειναι να μπουν και οι πέτρες, ωραία.

Στην περίπτωση που δεν βάλω τα Brevis, αλλα μόνο τα Brichardi (species tank)
θα είμαι ok;Σ΄αυτή την περίπτωση είσαι μια χαρά και θα δεις όλη την κοινωνική συμπεριφορά αυτού του ιδιαίτερου είδους.

Σ' αυτήν την περίπτωση θα μπορέσει να μπει κανένα Neritina Natalensis (Zebra Nerite Snail) για τις άλγες, επίσης κάπου διάβασα οτι αυτά τα σαλιγκάρια δεν αναπαράγονται σε ενυδρείο,αλλά,αφήνουν παντού αυγα,σαν άσπρα στίγματα τα οποία φαίνονται άσχημα,ισχύει κάτι τέτοιο, και άν ναί πια είναι η λύση;

Μπορείς να τα βάλεις αλλά είναι έτσι όπως τα λες. Εμένα προσωπικά δεν μ' ενοχλούν τα αυγουλάκια :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries