Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   2 ερωτησεις για μπουρμπουληθρες και ασπρο χνουδι στο ξυλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76119)

bilaras7 04-12-13 15:51

2 ερωτησεις για μπουρμπουληθρες και ασπρο χνουδι στο ξυλο
 
καλησπερες :)
θελω να κανω αυτες τις 2 ερωτησεις
http://imageshack.us/photo/my-images/401/jtl2.jpg/
εδω ειναι το ασπρο στις δεξια κλωστες απο κατω αν φενεται γτ ειναι δυσκολο να το βγαλω φωτο..σα χνουδι ειναι σα βαμβακι..μυκητας η αλγη και τι κανω?
http://imageshack.us/photo/my-images/845/dmi6.jpg/
και εδω ηθελα να ρωτησω αν ειναι υπερβολικες οι μπουρμπυληθρες για το 63αρι ενυδρειο μου

korasidikos 04-12-13 16:20

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;αν ειναι καινουργιο θα κανει το κυκλο του και θα φυγει.αν εχεις επαρκη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο η αντλια δεν χρειαζεται περισσοτερο για διακοσμητικους λογους μπορεις να την εχεις.επισης την χρησιμοποιουμε κατα τη διαρκεια καποιας θεραπειας!

bilaras7 04-12-13 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 804794)
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;αν ειναι καινουργιο θα κανει το κυκλο του και θα φυγει.αν εχεις επαρκη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο η αντλια δεν χρειαζεται περισσοτερο για διακοσμητικους λογους μπορεις να την εχεις.επισης την χρησιμοποιουμε κατα τη διαρκεια καποιας θεραπειας!

το ενυδρειο τρεχει κανα μηνα περιπου λιγο παραπανω μπορει..
απλα εχω και ανουμπιες μεσα και ενα μικροσορουμ και δε ξερω αν κανει κακο στα φυτα

korasidikos 04-12-13 17:01

οι μετρησεις σου πως ειναι με τι το εστρωσες το ενυδρειο;

bilaras7 04-12-13 17:03

αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα καπου στο 10-15 με μπολι αλλα μου πηρε χρονο με το ψαρι μεσα γτ ειχα λαθος οδηγιες απο πετσοπα στη αρχη

nazgul 04-12-13 20:11

Στο πρωτο ερωτημα, θα ελεγα οτι φαινεται για μυκητας, ο οποιος θα φυγει με τον καιρο.

Στο δευτερο, θα ελεγα οτι πιο πολυ μου χτυπαει στο ματι το οτι το ψαρι ειναι μεγαλο για το ενυδρειο, παρα οτι οι μπουρμπουληθρες πολλες. Δεν υπαρχει κανονας για την αεραντλια, αρκει να μην ενοχλει το ψαρι. Τα φυτα σου ειναι ευκολα για να χρειαζονται μεγαλη συγκεντρωση CO2, οποτε δεν θα δημιουργηθει προβλημα με την εντονη αναταραξη της επιφανειας-οξυγονωση.

bilaras7 04-12-13 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 804854)
Στο πρωτο ερωτημα, θα ελεγα οτι φαινεται για μυκητας, ο οποιος θα φυγει με τον καιρο.

Στο δευτερο, θα ελεγα οτι πιο πολυ μου χτυπαει στο ματι το οτι το ψαρι ειναι μεγαλο για το ενυδρειο, παρα οτι οι μπουρμπουληθρες πολλες. Δεν υπαρχει κανονας για την αεραντλια, αρκει να μην ενοχλει το ψαρι. Τα φυτα σου ειναι ευκολα για να χρειαζονται μεγαλη συγκεντρωση CO2, οποτε δεν θα δημιουργηθει προβλημα με την εντονη αναταραξη της επιφανειας-οξυγονωση.

οκ ναι το ψαρακι ειναι λιγο μεγαλουτσικο αλλα το αγαπαω πολυ και δε χωραγα μεγαλυτερο ενυδρειο..σημερα μου εκανε ενα κουλο και με χει τρομαξει το ειδα να ναι αναποδα για μερικα δευτερα μετα γυρισε και κολυμπουσε φυσιολογικα μετα το ξανακανε ..βεβαια συνιθιζει να κολυνπαει αριστερα δεξια αναποδα με φορα να τρωει χαλικι αλλα δε το χα ξαναφει στεκουμενο και με τρομαξε

nazgul 04-12-13 20:53

Αν προκειται για ασταθεια πλευσης, αυτο ειναι προβλημα...

bilaras7 04-12-13 20:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 804867)
Αν προκειται για ασταθεια πλευσης, αυτο ειναι προβλημα...

ναι το ξερω αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος ακομα..να κανω αυρˊτο με το αλατι σημερα και ατριο μπιζελι;

nazgul 04-12-13 20:59

Θεραπειες καλυτερα μετα απο σιγουρη αναγνωριση προβληματος. Πηγαινε στις ασθενειες και ανοιξε νεο θεμα, κανοντας πληρη παρουσιαση του ενυδρειου σου. Το οτι το φιλτρο στρωθηκε με το ψαρι μεσα (οπως ανεφερες), σιγουρα δεν ειναι καλο.

bilaras7 04-12-13 21:13

οκ σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα..μια ερωτηση μοβο αν χρειαστει θεραπεια με αλατι πρεπει να παρω καποιο συγκεκριμενο η μπορω και με αυτο του σπιτιου που χρησιμοποιουμε;

nazgul 04-12-13 21:17

Οχι αυτο για το μαγειρεμα. Χρειαζεσαι καθαρο χωρις προσθετα ροης. Πηγαινεις σε ενα σουπερ μαρκετ και παιρνεις αλατι ΧΙΩΝ (γραφει χωρις προσθετα ροης), ή σε μαγαζι με βιολογκα, τυροκομικο αλατι.

Τάκης 04-12-13 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 804876)
Οχι αυτο για το μαγειρεμα. Χρειαζεσαι καθαρο χωρις προσθετα ροης. Πηγαινεις σε ενα σουπερ μαρκετ και παιρνεις αλατι ΧΙΩΝ (γραφει χωρις προσθετα ροης), ή σε μαγαζι με βιολογκα, τυροκομικο αλατι.

ή στον Μανδραγόρα (από εκεί το πήρα εγώ) και ίσως σε μαγαζιά με μπαχαρικά

bilaras7 04-12-13 21:50

οκ θα το κοιταξω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 804882)
ή στον Μανδραγόρα (από εκεί το πήρα εγώ) και ίσως σε μαγαζιά με μπαχαρικά

να σου κανω και αλλη μια ερωτηση; αν ξεκιβησω αυτη τη θεραπεια και τη κανω στο ενυδρειο που εχω τωρα δε θα επηρρεασεικατι αλλο ετσι βιολογια παραδειγμα φυτα και τετοια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries