Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Διοξειδιο. Παροχή 24 ώρες ή οχι; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97065)

Undertaker 12-05-17 22:40

Διοξειδιο. Παροχή 24 ώρες ή οχι;
 
Σήμερα έβαλα και το διοξειδιο στον κύβο μου. Το συστηματάκι εχει πάνω και ηλεκτρομαγνητική οποτε την έβαλα στο χρονοδιακόπτη μαζί με τα φωτα και η παροχή του co2 γίνεται μόνο όταν τα φυτά είναι ανοιχτά (8 ώρες την ημερα). Τελικά ποιό είναι το καλύτερο; Η παροχή να γίνεται μόνο οσο τα φωτα είναι αναμμένα, δεδομενου οτι τα φυτά απορροφούν το co2 μόνο τότε κινητό βραδυ τα αποβάλλουν ή να εχουμε 24ωρη παροχή; Εσείς τι κανετε ή τι προτεινετε;

Τάκης 12-05-17 22:45

Πάνο εγω θα πρότεινα μόνο όσο έχεις τα φώτα ανοιχτά,
ειδικά στη περίπτωση σου που τα ψάρια που έχεις θέλουν αλκαλικό νερό

Undertaker 13-05-17 06:28

Αυτό κάνω Τάκη,το ξέρεις. Απλά θέλω να πάρω γνώμες (τεκμηριωμένες όσο το δυνατόν) γιατί διαβάζοντας για το διοξείδιο, πολλά έχω δει και οι απόψεις διίστανται.

Skiper 13-05-17 08:13

Αφού ο λόγος που παρέχουμε μηχανικά το CO2 είναι για να έχουν τα φυτά μας καύσιμο για τη φωτοσύνθεση και αφού ως γνωστά τα φυτά φωτοσυνθέτουν μόνο παρουσία φωτός, δεν βρίσκω το λόγο να παρέχουμε σταθερά co2 όταν τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν με κλειστά φώτα (εννοείται με σταθερά χαμηλότερη ροή). Εχοντας ήδη την ηλεκτροβάνα, πραγματικά δεν βλέπω το λόγο για 24η ροή.

Νομίζω ότι η 24η ροή θα είχε ίσως νόημα σε DYI σύστημα επειδή είναι σχετικά δύσκολο να έχεις σταθερή ροή με αυτά τα συστηματάκια και ίσως το ph και η ποσότητα του CO2 μπορεί να έπαιζε περισσότερο, αλλά με τη μπουκάλα/ηλεκροβάνα είναι σχεδόν 100% σταθερή, οπότε δεν έχει νόημα.

Τουλάχιστον αυτά έχω καταλάβει ως τώρα από τότε που ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο και το ενυδρειακό διάβασμα.

rottbea 13-05-17 12:23

Καλο θα ηταν να ανοιγει μια με δυο ωρες πριν ανοιξουν τα φωτα,και να κλεινει μια ωρα πριν σβησουν.

Γιαννης Μ5 13-05-17 13:07

Εφοσον δεν υπαρχει ph controller,το καλύτερο ειναι να μην κλεινει καθόλου....

Undertaker 13-05-17 13:33

Παιδιά αν γίνεται, τεκμηριώστε τις απόψεις σας γιατί ειμαι άσχετος με το διοξείδιο και θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες.

johnpecn` 13-05-17 13:47

αν το ανοιγοκλεινεις με ηλεκτροβανα μονο
χωρις controller, η παροχη θα αλλαζει ελαφρως καθε φορα
εκτος και αν εχεις πολυ καλη μικρομετρικη

αν εχει το ενυδρειο 6,8 ph ας πουμε με ανοιχτο co2
το βραδυ που θα κλεινει το πρωι θα το βρισκεις 7,2 πχ,
θα πηγαινουν τα ψαρια απο αλκαλικο σε οξινο
και μολις ανοιγει το co2 ξανα σε οξινο

η οικονομια με το ανοιξε κλεισε ειναι αμελητεα με 24ωρο και 1φυσαλ/sec
εχω το επιθυμητο αποτελεσμα
οταν το ανοιγοκλεινα εριχνα 2,5φυσαλ/sec
η πεντοκιλη μου κραταει 4 μηνες 24ωρο και 5 με ανοιγμακλεισιμο

τα φυτα το βραδυ αποβαλουν co2 αλλα δεν ειναι ικανο να κανει ζημια
το δουλευω 24ωρο μια 7ετια χωρις προβλημα και εχω φουλ φυτα

γενικα το μονο συν του ανοιξε κλεισε ειναι η οικονομια που ειναι αμελητεα
και η πιθανοτητα να εχεις Ph crash που για μενα ειναι 0.01%


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01237 seconds with 11 queries