Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ΒΟΗΘΕΙΑ ΈΜΠΛΕΞΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΔΕΛΕΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53050)

giorgos344 24-05-11 20:14

ΒΟΗΘΕΙΑ ΈΜΠΛΕΞΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΔΕΛΕΣ
 
όπως έγραψα χθες επισκέφτηκα μια λίμνη στον τύρναβο και πήρα μερικά φυτά και τα έβαλα στην λίμνη μου κάποια είχαν mini μέσα στον κουβα να τα βάλω σήμερα αλλα τα περισσότερα τα είχα βάλει χτες και σήμερα είδα μέσα στον κουβα βδέλλες να επιπλέουν πολλές μικρές φαντάζομαι ότι μέσα τώρα θα έχει παρα πολλές τι να κάνω όταν μπω μέσα θα κολλήσουν πάνω μου και δεν ξέρω αν έχουν πρόβλημα και τα ψαρια

τι να κάνω.......http://ksipnistere.blogspot.com/2011...post_5189.html

MIXALIS CYPRUS 24-05-11 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 592916)

τι να κάνω


Περαν των φοβερων ιδιοτητων των βδελλων τα κοι θα εχουν θεμα επειδη οι βδελλες ειναι παρασιτα για τα ψαρια ...

Περιμενε και τους αλλους για να σου γραψουν αλλα φοβαμαι πως αν εχεις οντως προβλημα με βδελλες πρεπει να απομακρύνεις τα ψαρια ,να αδειάσεις τη λιμνη και να την αποξεράνεις τελείως για να μην μεινει ουτε αυγο βδελλας ...

Ειναι ακομα ενας λογος για τον οποιο δεν πρεπει να βαζουμε στη λιμνη μας ψαρια ή φυτα απο ποταμους ,φραγματα και λιμνες...

Λυπαμαι ...

Παντως μην βιαστεις να κανεις κατι ακραιο γιατι οι βδελλες προτιμουν τα στασιμα νερα και εσυ εχεις μια καλα οξυγονομενη λιμνη .Αν
εισαι τυχερος δεν θα επιβιωσουν ..ο χρονος θα δειξει ..

POURITANOS 24-05-11 21:44

Θα Συμφωνήσω με των Μιχάλη.
Και θα πω ότι δεν μαζεύουμε φυτά από περιοχές που βλέπουμε κυριος στάσιμα νερά.
Εκτός από αβγά βδέλλας μπορεί να μεταφέρουμε αβγά από διαφορά αλλά ζώα και έντομα,βατράχων,κτλ.
Αλλά για μενα μεγαλύτερο πρόβλημα είναι φόβος για παθογόνους οργανισμούς επικινδύνους και για τα ψαριά αλλά και για μας.

Αν παρόλα αυτά κάποιος θέλει σώνει και καλά αυτά τα φυτά.
Θα πρέπει να κάνει απολύμανση των φυτών και να τα βάλει σε ένα προσωρινό χώρο εκτός λίμνης ώστε να Παρατηρήσει ότι η απολύμανση πέτυχε.

giorgos344 24-05-11 21:55

ΚΑΤΑΛΑΒΑ είμαι για αποξήρανση τις λίμνης και σύντομα μάλλον κυριακή τότε

in the pond 25-05-11 08:32

Πολύ κακή εξέλιξη Γιώργο αυτή. Όταν παίρνουμε φυτά από τη φύση, καλό είναι να τα μεταφέρουμε πρώτα σε λίμνη ή μεγάλους κουβάδες γκαραντίνας, όπου είναι εύκολο έστω και προληπτικά να προβούμε στη χορήγηση φαρμάκων για καταστροφή τυχόν παθογόνων οργανισμών. Στην κυρίως λίμνη τα μεταφέρουμε μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Εκεί, είναι ένα πολύ σοβαρό, δύσκολο και αρκετά επίφοβο ζήτημα η οποιαδήποτε θεραπεία. Αυτό πρέπει να ισχύει και για τα ίδια τα κοι. Οπότε καλό είναι να έχουμε μια πρόχειρη φορητή δεξαμενή τουλάχιστον του ενός κυβικού.

Από τις βδέλες δεν κινδυνεύεις μόνο εσύ, αλλά όντως παρασιτούν και στα ίδια τα ψάρια. Περισσότερο θα κινδυνέψουν από τις δευτερογενείς λοιμόξεις που θα ακολουθήσουν, καθότι οι βδέλες απορροφώντας αίμα, αδυνατίζουν τον οργανισμό και παράλληλα οι πληγές που αφήνουν είναι επικίνδυνα σημεία εισβολής παθογόνων οργανισμών. Κάποιοι από αυτούς είναι προίκα των κοι σαν φορείς που είναι.

Το υπερμαγγανικό κάλιο θεωρείται επίσης μια καλή θεραπεία, αλλά είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνη η χρήση του σε τέτοια συστήματα όπως τα δικά μας. Υπερδοσολογία μπορεί να κάψει τα βράγχια των ψαριών ή και να τα σκοτώσει. Το αλάτι δείνει να μην το ανέχονται, αλλά δεν εξουδετερώνει τον οργανισμό.

Το μόνο που πρέπει να κάνεις, είναι να κινηθείς γρήγορα πριν καταφέρουν να πολλαπλασιαστούν, γιατί η λίμνη σου με τις πολλές πέτρες έχει τις συνθήκες που απαιτούν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί. Στάσημα νερά ή τεχνητά συστήματα οι βδέλες ευημερούν!

Είναι πολύ πιθανόν, αν είναι μικρές, να έχουν μεταφερθεί και στα φίλτρα σου και οποιανδήποτε επιφάνεια της δεξαμενής σου. Είναι καλύτερα και πιο σωστό, να πιάσεις τα ψάρια σου και να προχωρήσεις σε γενική θεραπεία της δεξανεμής με υπερμαγγανικό κάλιο για κάποιο διάστημα. Η αποξήρανση με αντικείμενα, πέτρες και φυτά μπορεί να μην φέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Προσωπικά δεν θα ρίσκαρα σε καμία περίπτωση με οποιανδήποτε θεραπεία στην κυρίω λίμνη με τα ψάρια μέσα.

lucy 25-05-11 08:56

Να πω κι εγώ τι ξέρω για τις βδέλλες.

-Ο πατέρας μου, λέει, ότι για να ζήσει η βδέλλα θέλει καθαρό νερό. Σε νερά που υπήρχαν βδέλλες πίνανε άφοβα το νερό (όταν ήταν μικροί στο χωρίο πριν 60 χρόνια). Το στάσιμο νερό είναι πάντα ακατάλληλο για πόση, κι εκεί δεν ζούσαν βδέλλες.

-Εγώ σαν παιδί θυμάμαι που παίζαμε στο ποταμάκι μας και στο ρηχό καθαρό τρεχούμενο νερό βλέπαμε τις βδέλλες να είναι κολλημένες στις πέτρες.

-Ο πατέρας μου, πάλι, μου έλεγε ότι όταν ψάρευε σε ποτάμι, μια φορά από ένα ψάρι - που μόλις το έβγαλε από το νερό - πέφτανε βδέλλες από τον πρωκτό του! Ίσως νιώσανε ότι το ψάρι ήταν εκτός νερού και φεύγανε να σωθούνε. Δεν ξέρω αν παρασιτούν εξωτερικά αλλά εσωτερικά σίγουρα γιατί το είδε ο ίδιος και το θυμάται καλά γιατί του έκανε τρομερή εντύπωση.

-Ένα φυτό που το πήρα από ποτίστρα ζώων στο βουνό (καθαρό τρεχούμενο νερό, όταν το έβαλα στη γλάστρα γέμισε η επιφάνεια της γλάστρας με μικρά μαύρα πλασματάκια σαν βδέλλες. Δεν επιβίωσαν στην γλάστρα με το στάσιμο νερό.

-Τέλος μια βδέλλα που έχω από 3-4-11 ζει σε ένα γυάλινο βάζο και της αλλάζουμε νερό από γεώτρηση κάθε μέρα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πατέρα μου.

MIXALIS CYPRUS 25-05-11 09:23

Λουση ναι βεβαιως μπορουν να ζησουν οι βδελλες σε ποταμια και τους αρεσει να ειναι προσκολλημενες σε πετρες .Περα απο αυτο προκειτε για πολυ ανθεκτικους οργανισμους . Δες αυτο το πολυ ενδιαφερον αρθρο http://www2.nhmc.uoc.gr/confresh/CARDS_GR.pdf της Barbara Bis
Καθ. Βιολογίας, Τμ. Λιμνολογίας και Οικολογίας Ασπονδύλων, Ινστιτούτο Οικολογίας και
Περιβαλλοντικής Προστασίας, Πανεπιστήμιο Łódž, Πολωνία

Συγκεκριμενα αναφερει για τις βδελλες τα εξεις :

Βιότοπος
Τις συναντάμε σε ζεστά, αργά ποτάμια και
λίμνες. Προτιμούν τα αβαθή τμήματα των νερών,
όπου ζουν προσκολλημένες κάτω από πέτρες και
φερτά υλικά ή πάνω σε φυτά.
Ανθεκτικότητα στη ρύπανση
Οι βδέλλες χαρακτηρίζονται για την ικανότητά
τους να επιβιώνουν σε συνθήκες μειωμένου
οξυγόνου. Επιπλέον επιδεικνύουν χαρακτηριστική
αντοχή σε περιπτώσεις διαταραχής του υδατικού
συστήματος στο οποίο ζουν, λόγω ρύπανσης.




giorgos344 25-05-11 09:34

τελικά αν την αποξηράνω για μια μέρα θα τις καθαρίσω η όχι.κάποιο φάρμακο υπάρχει?
και από εκεί που τις πήρα μαζί με "τα φιτα" ήταν τόσο καθαρό το νερό που ήθελα να το πιο και τρεχούμενο

lucy 25-05-11 11:04

Μιχάλη φυσικά δεν λέω όχι γι αυτά που βρήκες, απλά είπα ότι έμαθα από εμπειρίες για βδέλλες.;)

Γιώργο δεν νομίζω με μια μέρα ξηρασία να μπορέσεις να τις ξεκάνεις. Δεν θα έχουν αντοχή σε ολιγοήμερη ξηρασία, αν όχι οι ίδιες τα αυγά τους! Λογικά θα πρέπει να ανέπτυξαν έναν μηχανισμό για να επιβιώνουν σε περιόδους ξηρασίας.

Ίσως αν έψαχνες για φάρμακο ... δεν ξέρω δεν είμαι σίγουρη.

MIXALIS CYPRUS 25-05-11 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 593121)
Μιχάλη φυσικά δεν λέω όχι γι αυτά που βρήκες, απλά είπα ότι έμαθα από εμπειρίες για βδέλλες.;)


Μα σε επιβεβαινωνω σε μερικα σημεια Λουση:p

Γιώργο δεν νομίζω με μια μέρα ξηρασία να μπορέσεις να τις ξεκάνεις. Δεν θα έχουν αντοχή σε ολιγοήμερη ξηρασία, αν όχι οι ίδιες τα αυγά τους! Λογικά θα πρέπει να ανέπτυξαν έναν μηχανισμό για να επιβιώνουν σε περιόδους ξηρασίας..

Και εγω πιστευω οτι μια μερα δεν αρκει ..εξαλλου δεν θες να παει αδικα ο κοπος σου αν τελικα αποφασισεις να το προχωρησεις ..

Τι κανεις ομως αν ειναι κολλημενα και στα ψαρια?Και μετα τα ξαναβαλεις πισω στη λιμνη ...

lucy 25-05-11 11:48

Εμείς συνεννοηθήκαμε ... ο Γιώργος τι θα κάνει! :(

in the pond 25-05-11 12:02

Γιώργο, το πιο εφικτό για την ώρα, είναι να μαζέψεις τα ψάρια σου σε πρόχειρη δεξαμενή, να αφήσεις το νερό στην κυρίως λίμνη σου και να προβείς εκεί σε γενική θεραπεία με υπερδοσολογία φαρμακων. Δυστυχώς λόγω της κατασκευής της δεξαμενής σου με φυτά, πέτρες με πολλές και ακανόνιστες επιφάνειες, είναι εξαιρετικά δύσκολο και καθόλου εγγυημένο να πας σε πλήρη αποστράγγιση με την ελπίδα να απαλλαγείς από τον οργανισμό!

Γενική κάθαρση πρέπει να γίνει, μη εξαιρουμένου και του βιολογικού υλικού, σωληνώσεων και κάθε επιφάνειας που βρέχεται από νερό. Μην ξεχνάς άλλωστε και την περίπτωση των αβγών ή ακόμα και παρασυρμένης μονάδας στο χώρο της φίλτρανσης σου. Συνήθως ο χώρος αυτός είναι και η γιάφκα αρκετών από τους γνωστότερους παθογόνους οργανισμούς.

Άλλο που πρέπει να πούμε, είναι ότι μαζί με την θεραπεία που θα κάνεις στην κυρίως δςξαμενή, πρέπει να γίνει και ανάλογη στην πρόχειρη για να εξαφανιστεί το ενδεχόμενο να φέρει κάποιο από τα ψάρια σου ένα έστω μέλος.

giorgos344 25-05-11 19:41

θα το αφήσω έτσι προς στιγμή και θα δω τι θα κάνω τώρα την πάτησα έτσι και αλλιώς θα δείξει...
το φάρμακο που λέτε πως το λένε και από που το περνώ?

Andros 25-05-11 20:10

Αν βρεις sera pond cyprinopur βοηθα στην καταπολεμηση των βδελλων δοκιμασε το συμφωνα με τις οδηγιες χρησης πριν κανεις οτιδηποτε αλλο...

in the pond 25-05-11 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 593250)
Αν βρεις sera pond cyprinopur βοηθα στην καταπολεμηση των βδελλων δοκιμασε το συμφωνα με τις οδηγιες χρησης πριν κανεις οτιδηποτε αλλο...

Άντρο, έχεις δει πόσων λίτρων είναι η λίμνη του Γιώργου εδώ?:p Θα χρειαστεί πολλά-πολλά μπουκαλάκια cyprinopur.

Το cyprinopur θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε λίμνη γκαραντίνα, όπου θα μεταφέρει τα ψάρια του, για απαλλαγή από το παράσιτο.

Andros 26-05-11 18:17

Το καθε μπουκαλι Βασιλη κανει για 5000 λιτρα....
Τεσσερα μπουκαλακια ειναι οτι πρεπει :smt077
Και τα ψαρια, σιγουρα σε αλλη δεξαμενη......

Παρα να κατσει να ξεστησει την λιμνη.....μεγαλος μπελας.

MIXALIS CYPRUS 26-05-11 18:45

Επισης μπορει να χρησιμοποιησει Malathion ή Masoten .Προσεκτικα με τις δοσεις αν το κανεις Γιωργο .

giorgos344 27-05-11 20:38

τι ειναι
 
5 Συνημμένο(α)
σήμερα βρήκα αυτό μέσα σε ένα κουβα που είχα βάλει μερικά αυγά με άλγη τι είναι δεν ξέρω?
μήπως είναι βδέλλα

MIXALIS CYPRUS 28-05-11 01:20

Δες το φιλτρο και το σκιμερ σου αν εχει και αλλα.

Βαλε στην ακρη της λιμνης ενα τενεκε με λιγη μπυρα .Δεν μπορουν να αντισταθουν οι γυμνοσαλιαγκες

lucy 28-05-11 09:06

Μιχάλη αυτό δεν μοιάζει με γυμνοσάλιαγκας αλλά με προνύμφη κάποιου εντόμου.

MIXALIS CYPRUS 28-05-11 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 594035)
Μιχάλη αυτό δεν μοιάζει με γυμνοσάλιαγκας αλλά με προνύμφη κάποιου εντόμου.


Nαι παιζει να εχεις δικαιο Λουση .Παντως οπως και να εχει στερησε απο τα κοι του ενα ωραιο γευμα !:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02058 seconds with 11 queries