Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φιλτρο απορια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34227)

LunaDark 21-09-09 22:33

Φιλτρο απορια
 
Δεν ξερω τι φιλτρο εχω,μπορειτε να βοηθησετε?
Επανω γραφει:Dolphin, internal filter, F-800, 230V-50Hz, 48W,IPX8
Το εχω βαλει να τρεχει στη μεσαια σκαλα
Eνα σωληνακι που εχει το εχω εξω απο το ενυδρειο(τι ειναι αυτο?σωστα το εχω απ εξω?)
Κανει αυτο το φιλτρο για 80 λιτρα?

MiziGr 21-09-09 23:35

Έκανα μια ανζήτηση στο Google με βάση το όνομα που αναφέρεις...

Ως F-800 εμφανίζεται ένα μοντέλο που λέει πως θεωρητικά γυρίζει 300 λίτρα την ώρα. Πρακτικά (ειδικά με την πάροδο του χρόνου) η ισχύς του μειώνεται.

Δεδομένου ότι ένας μέσος κανόνας για την επιλογή φίλτρου είναι να μπορεί να γυρίζει 3 φορές τον λίτρα του νερού θα έπρεπε να το δουλεύεις στη "μεγάλη" σκάλα.

Βέβαια ο παραπάνω κανόνας είναι εμπειρικός και σε πολλές περιπτώσεις λάθος (εξαρτάται κυρίως από την ιχθυοφόρτιση και το είδος των ψαριών).

Καλό θα ήταν να ψάξεις πληροφορίες για τους οργανισμούς που φιλοξενείς.

Όσο για το σωληνάκι που αναφέρεις δεν το έχω δεί άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Φαντάζομαι πως στο εγχειρίδιο του φίλτρου θα είχε οδηγίες!

Ελπίζω να βοήθησα!

gmanes 21-09-09 23:37

Το 48 Watt στέκει ή είναι τυπογραφικό ?? Πολύ δεν είναι ??

MiziGr 21-09-09 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 376339)
Το 48 Watt στέκει ή είναι τυπογραφικό ?? Πολύ δεν είναι ??

Λογικά είναι τυπογραφικό! Διαφορετικά είναι για πέταμα :p:p:p

Εγώ διάβασα για 4 watt!

marly 21-09-09 23:46

Το σωληνάκι το έχει για να βγαζει φυσαλίδες απο την έξοδο αντί για αεραντλία,οπότε καλά το έχεις έξω απο το νερό(αν και με την πάροδο του χρόνου θα μειώση την παροχή σε φυσαλιδες).

LunaDark 21-09-09 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 376340)
Λογικά είναι τυπογραφικό! Διαφορετικά είναι για πέταμα :p:p:p

Εγώ διάβασα για 4 watt!

ειναι 4.8 W δικο μου λαθος.


τελικα ειναι καλο η οχι?

bokostas 22-09-09 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark (Μήνυμα 376343)
τελικα ειναι καλο η οχι?

Δεν είναι άσχημο φιλτράκι, αλλά για 80 λίτρα θα σου πρότεινα να το βοηθήσεις, προσθέτοντας άλλο ένα μικρό εξωτερικό σαν το EHEIM 2211,
το HYDOR prime10, το Rena Filstar XP1 ή το Fluval 105, τα οποία εκτός από την ασφάλεια του δεύτερου φίλτρου, θα σου δώσουν τη δυνατότητα να βάλεις λίγο βιολογικό υλικό και να συντηρείς αποικίες ωφέλιμων βακτηρίων που θα κρατούν το νερό σου σε πολύ καλύτερα επίπεδα από ότι με το μικρό εσωτερικό σήμερα. Αν πάλι έχεις την οικονομική δυνατότητα, τότε μπορείς να πας σε ένα από τα EHEIM 2213, HYDOR prime20, Rena Filstar XP2 ή Fluval 205, με καλύτερα αποτελέσματα και την ευχέρεια να αφαιρέσεις τελείως (αν σ' ενοχλεί) το εσωτερικό φιλτράκι. Φυσικά υπάρχουν κι άλλα καλά φίλτρα, αλλά αυτά που σου πρότεινα τα θεωρώ πολύ αξιόπιστα και τα βρίσκεις εύκολα στην Ελληνική αγορά.

gangster95 22-09-09 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 376338)
Έκανα μια ανζήτηση στο Google με βάση το όνομα που αναφέρεις...

Ως F-800 εμφανίζεται ένα μοντέλο που λέει πως θεωρητικά γυρίζει 300 λίτρα την ώρα. Πρακτικά (ειδικά με την πάροδο του χρόνου) η ισχύς του μειώνεται.

Δεδομένου ότι ένας μέσος κανόνας για την επιλογή φίλτρου είναι να μπορεί να γυρίζει 3 φορές τον λίτρα του νερού θα έπρεπε να το δουλεύεις στη "μεγάλη" σκάλα.

Βέβαια ο παραπάνω κανόνας είναι εμπειρικός και σε πολλές περιπτώσεις λάθος (εξαρτάται κυρίως από την ιχθυοφόρτιση και το είδος των ψαριών).

Καλό θα ήταν να ψάξεις πληροφορίες για τους οργανισμούς που φιλοξενείς.

Όσο για το σωληνάκι που αναφέρεις δεν το έχω δεί άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Φαντάζομαι πως στο εγχειρίδιο του φίλτρου θα είχε οδηγίες!

Ελπίζω να βοήθησα!

πως ρυθμιζωνται οι ΄΄σκαλες΄΄???:rolleyes:
εχουν ολα τα φιλτρα τετια επιλογη?

bokostas 22-09-09 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gangster95 (Μήνυμα 376425)
πως ρυθμιζωνται οι ΄΄σκαλες΄΄???:rolleyes:
εχουν ολα τα φιλτρα τετια επιλογη?

Όχι, δεν έχουν όλα.

gangster95 22-09-09 13:40

:)ok tnx!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries