Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Λιμνούλα στην αυλή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89264)

tkalamat 16-12-15 18:28

Λιμνούλα στην αυλή
 
6 Συνημμένο(α)
Ένας φίλος μου έδωσε μια πλαστική λίμνη 250l και 3 γλάστρες με νούφαρα Και άρχισε το καθάρισμα, πλύσιμο, γέμισμα,μόνωση,και καλλωπισμός.
Μια φωτογραφία 1000 λέξεις.

alexis cosmo 17-12-15 00:21

τυχερουλη μια χαρά.
στρώσε την βάλε κιαλά φυτά και με το καλό και κανένα ψαρακι

Artemisia 17-12-15 00:46

Καλώς ήρθες :D Βρε τι φίλος είναι αυτός ?? θέλω και εγώ ;)
Με το καλό να την στήσεις να την ευχαριστηθείς και αν χρειαστείς φυτά εδώ είμαι (την άνοιξη όχι τώρα) .
Τα νούφαρα θα σου πρότεινα για καλύτερα αποτελέσματα να τα φυτέψεις έτσι: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88093

Τάκης 17-12-15 08:43

Φορτωσε την φυτά και την Ανοιξη θα γινει κουκλα,
κτισε και πετρουλες γυρω γυρω και θα ειναι το μερος που θα ρεμβάζεις πίνοντας το καφεδάκι σου :)
καλορίζικη

takolas 17-12-15 08:58

Καλορίζικη, να την χαίρεσαι!

tkalamat 17-12-15 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 910946)
Καλώς ήρθες :D Βρε τι φίλος είναι αυτός ?? θέλω και εγώ ;)
Με το καλό να την στήσεις να την ευχαριστηθείς και αν χρειαστείς φυτά εδώ είμαι (την άνοιξη όχι τώρα) .
Τα νούφαρα θα σου πρότεινα για καλύτερα αποτελέσματα να τα φυτέψεις έτσι: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88093

Την είχε χωρίς φίλτρο και ψάρια και τον έφαγαν τα κουνούπια χάρη του έκανα.:χαχαχα: θα βάλω 2-3 χρυσόψαρα μικρά και την άνοιξη θα βάλω αυτά που έχω στο ενυδρείο,φοβάμαι τώρα την διαφορά θερμοκρασίας. βλέπω τις δικές σου και τρελαίνομαι ίσος να φτιάξω αργότερα μια μεγαλύτερη. αλά με 3 ενυδρεία.αν το ακούσει η σύζυγος. zwzw για τα φυτά σε ευχαριστώ,αλά είμαστε εγώ στην μια άκρη της Ελλάδας και εσύ στην άλλη.
-------------------------
:cool:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 910957)
Φορτωσε την φυτά και την Ανοιξη θα γινει κουκλα,
κτισε και πετρουλες γυρω γυρω και θα ειναι το μερος που θα ρεμβάζεις πίνοντας το καφεδάκι σου :)
καλορίζικη

σε ευχαριστώ.
το χειμώνα στα ενυδρεία την άνοιξη στη λίμνη.:cool:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 910958)
Καλορίζικη, να την χαίρεσαι!

Ευχαριστώ να σαι καλά.

Artemisia 17-12-15 11:26

Kαι εγώ 2 ενυδρεία έχω (για να χαζεύω τον χειμώνα) :D:D:D και 2 λίμνες ;) ο σύζυγός μου την ίδια άποψη έχει με την δική σου χαχαχαχαχα
Μην τα βάλεις τώρα ,άσε να τα βλέπεις μέσα στο σπίτι , όχι ότι θα πάθουν κάτι .
Για τα φυτά ξαναμιλάμε , έχω φίλους απο Καλαμάτα δεν θα τους είναι πρόβλημα να σου φέρουν όταν έρθουν κάτω ;)
Τα χρυσόψαρα ζωάρα θα κάνουν θα βρούνε μπόλικο χώρο :grin::grin:

tkalamat 17-12-15 21:02

Kαι εγώ 2 ενυδρεία έχω (για να χαζεύω τον χειμώνα) και 2 λίμνες ο σύζυγός μου την ίδια άποψη έχει με την δική σου χαχαχαχαχα
Μην τα βάλεις τώρα ,άσε να τα βλέπεις μέσα στο σπίτι , όχι ότι θα πάθουν κάτι .
Για τα φυτά ξαναμιλάμε , έχω φίλους απο Καλαμάτα δεν θα τους είναι πρόβλημα να σου φέρουν όταν έρθουν κάτω
Τα χρυσόψαρα ζωάρα θα κάνουν θα βρούνε μπόλικο χώρο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή


Εμείς προχωράμε ότι και να μας λένε,από Σπάρτη είμαι αλά Καλαμάτα πηγαίνω συχνά εχθές πήγα Praktiker για πράγματα για τη λιμνούλα στη Σπάρτη δεν έχουμε.

tkalamat 23-12-15 21:19

6 Συνημμένο(α)
Αγόρασα ένα βαρέλι 30 λίτρων και άρχισε η κατασκευή του φίλτρου, έκανα δυο τρύπες κάτω και μια επάνω έβαλα πλαστικές αναμονές 1/2 ίντσα. η κυκλοφορία του νερού θα γίνεται από κάτω προς τα πάνω. έβαλα μία πλαστική σχάρα που πατάει πάνω σε πλαστικές σωλήνες για να δημιουργηθεί ένα κενό 10 περίπου εκατοστών στο κάτω μέρος.στη δεύτερη τρύπα κάτω μπήκε ένα βανάκι πλαστικό για να χρησιμοποιείται για το καθαρισμό του φίλτρου.στο βαρελάκι μπήκαν 15 λίτρα ελαφρόπετρα από τα practiker και μπλε σφουγγάρι 5 εκατοστών. αφού μπήκε μπόλι από το χρυσοψαράδικο τέθηκε σε λειτουργία και μπήκαν 3 μικρά χρυσόψαρα. τα χρυσόψαρα του ενυδρείου θα μπούνε την άνοιξη γιατί φοβάμαι τη διαφορά θερμοκρασίας.
ΥΓ: Το φίλτρο και τα λάστιχα θα καλυφθούν πιθανότατα με πέτρα.

tkalamat 23-12-15 21:23

Η θερμοκρασία είναι 9-13 σε τη θερμοκρασία σταματάμε να ταΐζουμε.

Artemisia 23-12-15 21:52

Τι καλά !!! :D:D:D μην σταματάς να ταϊζεις με 13 βαθμούς , ταίζε μια φορά την ημέρα ακόμα καλό καιρό έχετε ;)
Να σου πώ τι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι (με όλο το σεβασμό) τα ξύλα γύρω γύρω γιατι τα άφησες τόσο πάνω απο την λίμνη ???
Και για τα νούφαρα δεν με άκουσες :D τελαρο θέλουν , κατα μήκος μεγαλώνουν , καλέ μου :D:D
Καλα κουκλάκια τα χρυσοψαρα , να τα χαίρεσαι !!! Μια χαρά δουλειά έκανες με το φιλτρο ;) με 2 ψαράκια θα κάνεις κανα 4μηνο να πιάσει βρωμιά :D:D

Τάκης 23-12-15 22:00

Μια συμβουλή για το φίλτρο, βάλε την αντλία να στέλνει στη επάνω σωλήνα, και η κατω σωλήνα να ειναι έξοδος. Θα το καθαριζεις πιο ευκολα χωρις να πρέπει να τα βγαζεις όλα, και θα βάλεις τα σφουγγαρια από πανω για να βγαίνουν ευκολα
-------------------------
Καλοριζικα και τα ψαρια :)

tkalamat 23-12-15 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 911890)
Τι καλά !!! :D:D:D μην σταματάς να ταϊζεις με 13 βαθμούς , ταίζε μια φορά την ημέρα ακόμα καλό καιρό έχετε ;)
Να σου πώ τι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι (με όλο το σεβασμό) τα ξύλα γύρω γύρω γιατι τα άφησες τόσο πάνω απο την λίμνη ???
Και για τα νούφαρα δεν με άκουσες :D τελαρο θέλουν , κατα μήκος μεγαλώνουν , καλέ μου :D:D
Καλα κουκλάκια τα χρυσοψαρα , να τα χαίρεσαι !!! Μια χαρά δουλειά έκανες με το φιλτρο ;) με 2 ψαράκια θα κάνεις κανα 4μηνο να πιάσει βρωμιά :D:D

Τα ξύλα τα άφησα γιατί κυκλοφορούν πολλές γάτες τα νούφαρα θα τα βάλω όπως μου είπες δεν είχα χρόνο.
ΥΓ: θέλει πολύ δουλειά ακόμη.

Artemisia 23-12-15 22:16

Δεν τα πειράζουν οι γάτες μην φοβάσαι , εγω έχω 10 γάτες ;) ακόμα και όταν κάνανε άλμα 2 απο την λίμνη και ήταν έξω απο το νερό για ώρες πάλι δεν τα πειράξαν :D
Σε πείραζα για τα νούφαρα βρε :D Να την χαίρεσαι και πάλι , κουκλίτσα θα την κάνεις :D Και μονο που "έσωσες" τα χρυσόψαρα , εμένα μου φτάνει :D:D
Υ.Γ. : Και εγω έχω νούφαρα που πρέπει να φτιάξω αλλά την άνοιξη τώρα δεν κάνει , μην τα πειράξεις .

tkalamat 23-12-15 22:29

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 911895)
Μια συμβουλή για το φίλτρο, βάλε την αντλία να στέλνει στη επάνω σωλήνα, και η κατω σωλήνα να ειναι έξοδος. Θα το καθαριζεις πιο ευκολα χωρις να πρέπει να τα βγαζεις όλα, και θα βάλεις τα σφουγγαρια από πανω για να βγαίνουν ευκολα
-------------------------
Καλοριζικα και τα ψαρια :)

Ευχαριστώ.
Από πάνω έχω το σφουγγάρια έβαλα στην αντλία σφουγγάρι να κρατάει τα χοντρά δοκιμή είναι αλλάζουν εύκολα.

tkalamat 23-12-15 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 911903)
δεν τα πειράζουν οι γάτες μην φοβάσαι , εγω έχω 10 γάτες ;) ακόμα και όταν κάνανε άλμα 2 απο την λίμνη και ήταν έξω απο το νερό για ώρες πάλι δεν τα πειράξαν :D
Σε πείραζα για τα νούφαρα βρε :D Να την χαίρεσαι και πάλι , κουκλίτσα θα την κάνεις :D Και μονο που "έσωσες" τα χρυσόψαρα , εμένα μου φτάνει :D:D
Υ.Γ. : Και εγω έχω νούφαρα που πρέπει να φτιάξω αλλά την άνοιξη τώρα δεν κάνει , μην τα πειράξεις .

Στις λίμνες είμαι γκάβακας κάθε συμβουλή δεκτή.

Artemisia 23-12-15 22:38

ααααα ναι , ενώ εγω ,??? έχω μεγάλη εμπειρία μιλάμε .... 2 χρόνια τώρα :pακόμα μαθαίνω ..... γκαβακας και εγώ , πάντα διαβάζω και πάντα ρωτάω ....

tkalamat 23-12-15 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 911911)
ααααα ναι , ενώ εγω ,??? έχω μεγάλη εμπειρία μιλάμε .... 2 χρόνια τώρα :pακόμα μαθαίνω ..... γκαβακας και εγώ , πάντα διαβάζω και πάντα ρωτάω ....

Έχεις δίκιο όσα και να ξέρεις με το διάβασμα και τις ερωτήσεις μαθαίνεις κάτι ακόμη.

Artemisia 23-12-15 22:59

Αποφασιστικότητα και διάβασμα .... και να μην παραιτείσαι , όπως είναι όλα στην ζωή ;) εδώ βέβαια βρεχόμαστε κιόλας ;)

tkalamat 29-12-15 12:10

5 Συνημμένο(α)
Έγιναν μερικές παρεμβάσεις ένας σύνδεσμος έχανε και έβαλα τεφλόν άνοιξα τρύπες στο λάστιχο του προφυλτρου για να τραβάει νερό πιο εύκολα.

Artemisia 29-12-15 12:23

Καλημέρα και Χρόνια πολλά !!! Γιατι δεν αφήνεις την αντλία να τραβάει ελέυθερα ?? Υπάρχει περίπτωση να την κάψεις γρήγορα αν την ζορίζεις ....

tkalamat 29-12-15 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 912318)
Καλημέρα και Χρόνια πολλά !!! Γιατι δεν αφήνεις την αντλία να τραβάει ελέυθερα ?? Υπάρχει περίπτωση να την κάψεις γρήγορα αν την ζορίζεις ....

χρόνια πολλά!!! Δεν ζορίζετε το νερό κυκλοφορεί ελεύθερα.

tkalamat 01-02-16 18:03

Λιμνούλα στην αυλή
 
1 Συνημμένο(α)
Η λιμνούλα τρέχει μια χαρά σιγά σιγά μπαίνουν και φυτά και τα ψαράκια είναι ευτυχισμένα.https://www.youtube.com/watch?v=_GK9...ature=youtu.be

Artemisia 01-02-16 18:14

Mπράβο ομορφιές :D:D θα την κάνεις κούκλα το βλέπω ;) Αν την δει ο φίλος σου , υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσει που σου την έδωσε ;)

tkalamat 01-02-16 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 918030)
Mπράβο ομορφιές :D:D θα την κάνεις κούκλα το βλέπω ;) Αν την δει ο φίλος σου , υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσει που σου την έδωσε ;)

Θα τον κερνάω καφεδάκι δίπλα στη λιμνούλα και θα την χαίρεται και αυτός,ελπίζω μέχρι την άνοιξη να την έχω κάνει όπως την θέλω.

alexis cosmo 01-02-16 19:24

Ομορφα πραγματα μπραβο

tkalamat 21-02-16 19:07

1 Συνημμένο(α)
Έγιναν αλλαγές στη λιμνούλα κόλλησα κομμάτια νταουν και τα πέρασα με τσιμέντο δεν έχω τελείωσή ακόμη η δουλειά συνεχίζεται.

Artemisia 21-02-16 19:11

Μπράβο μπράβο έχεις όρεξη θα την κάνεις κούκλα :D
:D:D Τι είναι τα νταουν ???

tkalamat 21-02-16 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 923691)
Μπράβο μπράβο έχεις όρεξη θα την κάνεις κούκλα :D
:D:D Τι είναι τα νταουν ???

Το μπλε σκληρό φελιζολ.

Τάκης 21-02-16 21:49

Ωραία γίνεται
χτίσε καμιά πετρούλα από έξω και θα γίνει μπιμπελό :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 923691)
Μπράβο μπράβο έχεις όρεξη θα την κάνεις κούκλα :D
:D:D Τι είναι τα νταουν ???

Dow :D

https://www.google.gr/search?q=dow&s...%CE%B1&imgrc=_

http://www.oikodomikaylika-sparti.gr...63997-img3.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02434 seconds with 11 queries