Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Το δισκοενυδρειο μου..!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51997)

pavlos15 20-04-11 19:25

Το δισκοενυδρειο μου..!!
 
8 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:ειναι το ριο 240
Όγκος:240λιτρα
Κατηγορία:βιοτοπικο με δισκους( αυτο ελπιζω δηλαδη:D )
Φυτά:οχιιιιιιιιιιιιιιι
Ψάρια / Άλλα είδη:6 δισκοι,5λευκομελους και 1 σαλιγκαρος
Διακοσμητικά υλικά:ξυλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο
Φωτισμός:της μανας του
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:2036 eheim και το εσωτερικο του μονο με βιολογικο
Θερμοστάτης:συνολικα 450W
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-5
Αλλαγές νερού:3 φορες την εβδομαδα 24λ
Θερμοκρασία:29
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο τρεχει απο την αρχη του 2011 και χωρις απωλειες. Επισης μεσα στις γιορτες θα αγοραστει και ενα fluval 305. Τα 5 ψαρια ειναι tony tan ενω το αλλο απο τον νινταλ.. Ξερω οτι τα λιτρα ειναι λιγα αλλα προσπαθησα πολυ για την αποκτηση αυτου του ενυδρειου οσο και των ψαριων γι αυτο σας παρακαλω ας μην ξευτιλιστει το θεμα γυρω απο τα λιτρα..Ολες οι αποψεις που αφορουν το ενυδρειο δεκτες:)
Φωτογραφία:
__________________

pavlos15 20-04-11 19:27

Επισης οι δυο στην τελευταια φωτο(οι αγαπημενοι μου) ειναι και πιθανο ζευγαρι! Τελος επειδη οι φωτο δεν ειναι προσφατες αφερεστε στο μυαλο σας την ανουμπια και σηκωστε τις αριστερες ριζες πιο ψηλα:D

kostaskich 20-04-11 19:30

kostaskich
 
πιστευω λιγα ξυλα ακομη και θα ειναι μια χαρα.φοβερα χρωματα οι δισκοι σου:smt038:smt038:smt038

HLIASKR 20-04-11 19:31

Ωραια οι δισκοι σου αλλα πιστευω οτι θα ηταν το ενυδρειο σου πιο ομορφο αν εβαζες και κανενα φυτο καθως επισης να εβαζες τις ριζες σε τετοιο σημειο που να εκαναν σκια για να καθονται τα ψαρια απο κατω!

Diskus fan 20-04-11 20:58

1. Η παράθεση ... σε τι χρειαζόταν στο #2;:confused:
2. Γνωρίζεις ... και ζητάς να μην στραφεί η συζήτηση στα λίτρα .... και τι είναι αυτό που περιμένεις; Το ότι θα τους ταλαιπωρήσεις είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει;
3. Θεωρείς ότι έχεις φτιάξει κάτι .... που αρέσει στους δίσκους;
:cool:

pavlos15 20-04-11 21:16

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις!!:)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 581819)
1. Η παράθεση ... σε τι χρειαζόταν στο #2;:confused:
2. Γνωρίζεις ... και ζητάς να μην στραφεί η συζήτηση στα λίτρα .... και τι είναι αυτό που περιμένεις; Το ότι θα τους ταλαιπωρήσεις είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει;
3. Θεωρείς ότι έχεις φτιάξει κάτι .... που αρέσει στους δίσκους;
:cool:

1.δεν ηξερα πων να γραψω κατι επιπλεον και εκανα αυτη την γκαφα
2.να γι αυτο ζηταω τις γνωμες σας.:rolleyes:
3.δεν ξερω τι αρεσει πραγματικα και τι οχι στους δισκους. Εσεις ξερετε?

Sotiris7 20-04-11 21:38

Χωρίς να εμπλακούμε σε συζητήσεις περί λίτρων, εγώ σε πρώτη φάση θα σου πω να βάλεις μερικές ρίζες ακόμη, έτσι ώστε τα ψαράκια σου να βρίσκουν τουλάχιστον κρυψώνες.

Είναι πολύ άδειο από ξύλα το ενυδρείο σου.

miki 20-04-11 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 581833)
Χωρίς να εμπλακούμε σε συζητήσεις περί λίτρων, εγώ σε πρώτη φάση θα σου πω να βάλεις μερικές ρίζες ακόμη, έτσι ώστε τα ψαράκια σου να βρίσκουν τουλάχιστον κρυψώνες.

Είναι πολύ άδειο από ξύλα το ενυδρείο σου.

θα συμφωνησω

Diskus fan 20-04-11 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 (Μήνυμα 581827)
Ευχαριστω για τις παρατηρησεις!!:)



1.δεν ηξερα πων να γραψω κατι επιπλεον και εκανα αυτη την γκαφα
2.να γι αυτο ζηταω τις γνωμες σας.:rolleyes:
3.δεν ξερω τι αρεσει πραγματικα και τι οχι στους δισκους. Εσεις ξερετε?

1. Αντί για Quote ... έπρεπε απλά να "πατήσεις" την απάντηση.;)
2. Για να γράφεις να μην στραφεί η συζήτηση στα λίτρα θα πει ότι ..... έχεις ήδη διαβάσει αρκετές φορές αυτά που γίνονται ... το θέμα είναι τι έμαθες από αυτό;
Γράφονται τόσα πράγματα κάθε φορά με σκοπό .... να πάμε ένα βήμα πιο μπροστά και παρόλα αυτά .... γίνονται ξανά και ξανά τα ίδια λάθη.
3. Γιατί δεν διαβάζεις τα θέματα που αφορούν τους δίσκους (στο φόρουμ υπάρχει ειδικό τμήμα γι' αυτούς ... φαντάζομαι το γνωρίζεις) ... θα βρεις όλα όσα ψάχνεις.
ΔΕΝ θα ήθελα να βάλω εγώ το λινκ που συνήθως μπαίνει ... γιατί κάποιοι μπορεί να θεωρήσουν ότι κάνω αυτοπροβολή.-
:cool:

dimitrios 20-04-11 22:21

τα παιδια εχουν δικιο, βαλε ριζες και φτιαξε τις ετσι ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες, θα παρατηρησεις οτι οι δισκοι κατευθειαν θα τις χρησιμοποιησουν!!

crazyio 20-04-11 22:44

Παύλο, με μερικές ριζούλες ακόμα σωστά τοποθετημένες θα είναι το ενυδρείο πολύ καλύτερα και στο λειτουργικό κομμάτι και στο οπτικό ;)

Γιώργος Κ 20-04-11 22:53

Παυλο ... θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω ...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 581849)
ΔΕΝ θα ήθελα να βάλω εγώ το λινκ που συνήθως μπαίνει ... γιατί κάποιοι μπορεί να θεωρήσουν ότι κάνω αυτοπροβολή.-
:cool:

Θα το βαλω εγω λοιπον: http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%EF%E9
Δεν ειναι αυτοπροβολη ... απλα για να μη τα γραφεις ξανα και ξανα τα συγκεντρωσες ολα μαζι!!! :rolleyes: Δεν ειναι κακο αυτο!! .-:cool:

octania246 20-04-11 23:15

Και αφου ξεπερασαμε για αλλη μια φορα το θεμα λιτρα.......
σιγουρα αυτο που χρειαζεται ειναι περισσοτερα ξυλα και κατα την γνωμη μου λιγο διαφορετικο στησιμο στα ξυλα.
βεβαια αυτο θα το δεις στην πορεια αφου προσθεσεις και αλλα;)

delta66 21-04-11 00:21

Παρολο που τα φιλτρα αυτα της juwel ειναι πολυ εξυπνα σχεδιασμενα και αποδοτικα, εγω θα το θυσιαζα και θα το εβγαζα για να κερδιζω λιγο χωρο (αλλα και λιγο σαν θεαμα).
Φυσικα θα το αντικαθιστουσα με οσο μεγαλυτερο καδο μπορουσα.

Συμφωνω και εγω με τους συνχομπιστες για τα ξυλα.

Μια απορια. Πως και εχεις 6 πεχα, με KH 3?
Με KH 3 εμενα δεν επεφτε κατω απο 6.8-7.
Εχεις μετρησει ποτε φωσφορικα?

bokostas 21-04-11 01:29

Αν και μου έχει απαγορεύσει ο Χαραμάδας να γράφω σε θέματα για δίσκους :D, θέλω να σου πω ότι τα ψάρια σου είναι πανέμορφα.

Giannis_4 21-04-11 06:04

Φιλαρακι πολυ ομορφα τα ψαρακια σου!!!

Αν και το εχουν πει οι απο πανω θα το πω κι εγω,με κανα δυο ριζες ακομα μπλεγμενες μεταξυ τους θα δειξει ποιο ομορφο και στο ματι σου και για τα ψαρια σου.
Θα εβαζα στην θεση σου και κανενα εχινοδορο αλλα γουστα ειναι αυτα!;)

kingrim 21-04-11 07:10

ομρφο ειναι μπραβο σου

tepe 21-04-11 07:58

πολύ ωραίο συνεχισε το και παιζει να δεις και δισκακια

pavlos15 21-04-11 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 581920)
Παρολο που τα φιλτρα αυτα της juwel ειναι πολυ εξυπνα σχεδιασμενα και αποδοτικα, εγω θα το θυσιαζα και θα το εβγαζα για να κερδιζω λιγο χωρο (αλλα και λιγο σαν θεαμα).
Φυσικα θα το αντικαθιστουσα με οσο μεγαλυτερο καδο μπορουσα.

Συμφωνω και εγω με τους συνχομπιστες για τα ξυλα.

Μια απορια. Πως και εχεις 6 πεχα, με KH 3?
Με KH 3 εμενα δεν επεφτε κατω απο 6.8-7.
Εχεις μετρησει ποτε φωσφορικα?

Η αληθεια ειναι πως την τελευταια φορα που μετρησα πεχα μου εδειξε 5.9. Το θεμα ειναι οτι τα επαιξε μετα το πεχαμετρο οποτε δεν ειμαι σιγουρος για αυτη την τιμη. Παντως σιγουρα δεν ξεπερνα το 6.5. Θα μετρησω φωσφορικα και θα σου πω:)

Επισης παιδια ευχαριστω για τις παρατηρησεις. Ξυλα εψαξα το σ/κ αλλα δεν βρηκα καποια που να μου αρεσουν οποτε ειναι στο πλανο και τα ξυλα.. Φυτακια αργοτερα (οχι πολλα ισα ισα να αλλαξει λιγο το χρωμα)

Κ.Νικο εχω διαβασει το αρθρο σας πολυ καλα πιστεψτε με και γνωριζω τις γνωσεις σας και τις σεβομαι.. Απο εκει και περα εχω και εγω τις δικες μου αποψεις που σιγουρα εχουν επιρεαστει απο τις δικες σας(διοτι καταλαβαινω την πειρα σας) αλλα δεν ταυτιζονται..

Diskus fan 26-04-11 00:52

Θα ταυτίζονται σε .... 30 χρόνια (κάτι είναι κι' αυτό).-:D

pavlos15 29-04-11 18:22

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 583316)
Θα ταυτίζονται σε .... 30 χρόνια (κάτι είναι κι' αυτό).-:D

Χαχαχα μακαρι:D:p

Για δειτε την νεα διαρυθμιση.. Φαινεται να τους αρεσει!

Sotiris7 30-04-11 11:02

Πολύ καλύτερο Παύλο............ προσωπικά, θα έβαζα άλλη μια ρίζα και θα την έπλεκα με την ρίζα στα δεξιά που είναι ψιλοάδεια, και έτσι θα έφτιαχνα κι άλλες κρυψώνες....... :p

Σίγουρα θα το χαρούν περισσότερο τα δισκάκια σου τώρα........ αλλά ακόμη περισσότερο αν βάλεις άλλη μια ρίζα......;)

HLIASKR 03-05-11 07:17

Αν σηκωνες τις ριζες ορθιες δλδ να ακουμπουσαν οι ακρες στον βυθο για περισσοτερη σκια.Παντως ειναι πιο ομορφο απο πριν!

Diskus fan 15-05-11 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 (Μήνυμα 584422)
Χαχαχα μακαρι:D:p

Για δειτε την νεα διαρυθμιση.. Φαινεται να τους αρεσει!

Αν πέσει στο νερό καμιά κόλλα Α4 και στυλό .... την "έβαψες".-:D

vasilis4x4 15-05-11 19:52

Ωραιο Παυλο !!!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02235 seconds with 11 queries