Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερωτηση: Νεο φυτεμενο - τι υποστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97029)

dinatoskrikos 10-05-17 18:45

Ερωτηση: Νεο φυτεμενο - τι υποστρωμα
 
Καλησπερα σε ολους. Σε νεο 400αρι (150×50×60) τι να βαλω για υποστρωμα (φυτεμενο)
Θελω μια στρωση θρεπτικο (1-2εκ) ωστε να μη βαζω ταμπλετες και μετα απο πανω ψιλο χαλικακι λιγων χιλ σε κοκκομετρια (υψος αλλα 3-4εκ).
Καποια συγκεκριμενα προιοντα η και καταστηματα απ οπου μπορω να τα προμηθευτω;

Ευχαριστω!!!

rottbea 10-05-17 19:11

Seachem flourite αν σου περισσευουν καποια χρηματα.

GN_AZ 10-05-17 19:59

για τα λίτρα σου θα χρειαστείς σίγουρα δύο 7κιλα flourite οπότε μιλάμε για 60-70 ευρώ !!!
εδώ κ 2-3 μήνες έχω φτιάξει ένα 40άρι με γαρίδες κ έβαλα βιολογικό φυτόχωμα απλά κ μόνο για λόγους οικονομίας.
μέχρι σήμερα δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα κ τα φυτά πηγαίνουν σφαίρα.
στο 60άρι έβαλα flourite πριν κάνα χρόνο που το έστησα κ δεν βλέπω κ μεγάλη διαφορά.

rottbea 10-05-17 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1008698)
για τα λίτρα σου θα χρειαστείς σίγουρα δύο 7κιλα flourite οπότε μιλάμε για 60-70 ευρώ !!!
εδώ κ 2-3 μήνες έχω φτιάξει ένα 40άρι με γαρίδες κ έβαλα βιολογικό φυτόχωμα απλά κ μόνο για λόγους οικονομίας.
μέχρι σήμερα δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα κ τα φυτά πηγαίνουν σφαίρα.
στο 60άρι έβαλα flourite πριν κάνα χρόνο που το έστησα κ δεν βλέπω κ μεγάλη διαφορά.

Αν τυχει κατι με το φυτοχωμα,το 40αρι το ξεστηνεις για πλακα!Το 400αρι δυσκολα.25 €το 7κιλο εχει.

GN_AZ 10-05-17 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1008708)
Αν τυχει κατι με το φυτοχωμα,το 40αρι το ξεστηνεις για πλακα!Το 400αρι δυσκολα.

έλα μωρέ ..... ένα μηδενικό διαφορά είναι :D:D:D

χωρίς πλάκα όμως, τι θα μπορούσε να πάει στραβά κ μπορεί να συμβεί μετά από τόσους μήνες ?

dinatoskrikos 10-05-17 20:29

Αυτο με προβληματιζει. θελω να το κανω σωστα για να μην ξανα ασχοληθω μ αυτο.. Ειχα ρωτησει κ στο pet supermarket. Μου δειξαν ενα 15κιλο που λεει θρεπτικο υποστρωμα με ουδετερο ph και για απο πανω να βαλω σαν καφε χοντρη αμμο. Δεν ειναι καποιας γνωστης εταιρειας κ προβληματίζομαι.. Εχει κανεις εικονα για το plant growth substrate της tropica; α και μια χαζη απορια.. το χρωμα λευκο, καφε η μαυρο για το ανωτερο στρωμα παιζει καποιο ρολο περαν του αισθητικού;

Τάκης 10-05-17 23:09

Καλύτερα καφέ ή σκούρο χρώμα, είναι πιο φυσικό.
Το άσπρο εκτός το ότι αντανακλάει το φως, φαίνεται και η παραμικρή βρώμα

Themis_aqua 12-05-17 20:20

Θεωρω πως σε τοσα λιτρα θα χρειαστει τουλαχιστον 3 σακουλες 7κιλες flourite για να καλυψει οχι πολυ αλλα 3 cm υψος υποστρωμα για να μπορει να φυτευει κι επιπλεον χαλικι να το ανεβασει κι αλλο..
ειχα flourite σε 60 αρι και ισα ισα μου φτασε μια σακουλα...Απο κει κ περα ειναι θεμα γουστου,και χρηματων που μπορεις να διαθεσει ο φιλος:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries