Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Συνδυασμοί ψαριών με Betta Splendens (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6545)

abazios 25-10-04 20:49

Συνδυασμοί ψαριών με Betta Splendens
 
Καλησπέρα,

είμαι νέος στην παρέα και στο χόμπυ.
1. Θα ήθελα να ρωτήσω σε ένα ενυδρείο 200 λίτρων (M100 X Π38 Χ Υ55) τι συνδιασμό μπορώ να κάνω από πλήθος μονομάχων ανά φύλλο.
Δεν σκοπεύω να βάλω άλλα ψάρια που να χρησιμοποιούν το επάνω μέρος του ενυδρείου.
2. Με τι άλλα ψάρια θα μπορούσα να ταιριάξω τον συνδιασμό που θα μου πείτε;( για τον πυθμένα θα ήθελα 5 με 6 clown. Στην μέση δεν ξέρω;;;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

tasos 28-10-04 23:15

1)Σε 200 λίτρα,επειδή το έχω βιώσει,έναν μόνο αρσενικό,και όσες θηλυκές θέλεις(χαρέμι,ο άτιμος :D ).Γιατί δεν δοκιμάζεις betta smaragdina, ή imbellis,για κάτι διαφορετικό?Δυστυχώς σε αυτά τα είδη δεν υπάρχουν θηλυκά προς το παρόν ελπίζω :? .
2) δεν ξέρω για τα λίτρα,αν τους φτάνουν,αλλά το κοπαδάκι από κλόουν,θα είναι πολύ ευτυχισμένο :) .Απέφυγε να βάλεις με το μονομάχο ψάρια όπως γκάπυ,αγγελόψαρα(αν και αυτό παίζεται),και άλλα λαβυρινθίδαε,γιατί θα είναι σαν να έβαλες άλλο μονομάχο μέσα :roll: .Ο δικός μου κυνηγάει τους καρδινάλιους και τα ραμιρέζι,χωρίς αυτό να τα επηρεάζει,από ότι μου φαίνεται :roll: .

Alucard 29-10-04 03:42

Προσωπικά εγώ δεν είχα πρόβλημα με το συνδυασμό αγγελόψαρα - μονομάχος , αυτό όμως που θα σου πρότεινα είναι να μην συνδυάσεις θηλυκά με αρσενικό betta έκτος κι αν σ'ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους. Εγώ χρειάστηκε να χωρίσω τον αρσενικό απ'τις θηλυκές μου , δεν τις άφηνε σε ησυχία , δεν λέω ότι το ίδιο πράγμα θα συμβεί και σε σένα , είναι όμως πιθανό.

fighterfish 29-10-04 12:26

Συμφωνώ,
αν σου αρέσουν τόσο οι μονομάχοι τότε καλύτερα βάλε μόνο θηλυκά, στα 200 λίτρα και μόνο αν είναι πυκνοφυτεμένο μπορείς να βάλεις max 4 θηλυκά.

Μετά το πρώτο ξύλο που θα πέσει για να εδραιωθεί μια κλίμακα ιεραρχίας μεταξύ τους το πιθανότερο είναι να ηρεμήσουν.
Αν βάλεις αρσενικό τότε θα μπλεχτούν τα πράγματα, γιατί θα προσπαθήσει να ζευγαρώσει, οπότε θα διαλέξει το κυρίαρχο θηλυκό, οπότε μετά και οι δύο μαζί θα κυνηγούν τα άλλα... γενικά θα γίνεται χαμός.

tasos 30-10-04 01:19

SORRY,το παίρνω πίσω για τις πολλές θηλυκές,ποτέ δεν είχα βάλει με πάνω από μία κάθε φορά!Δεν ήξερα πως έχει συμπεριφορά ανάλογη με των κιχλίδων :oops: Απλά τις έβλεπα στα ενυδρεία των μαγαζιών να ανέχονται η μία την άλλη!

abazios 30-10-04 14:48

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Tasos έχεις δίκιο για τα λίτρα και τους clown (είναι λίγα)

Θέλω όμως ένα κοπαδάκι corydoras, δεν ξέρω τι?????

Σχετικά με την συμβίωση αγγελόψαρα με μονομάχους έτυχε να δω και εγώ χωρίς προβλήματα αν και τα site λένε να το αποφεύγουμε

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 24-01-09 20:39

νεον μαζι μ μονομαχο λεει???

fishme1 25-01-09 01:14

νεον με μονομαχο οχι , θα τον τσιμπανε

ουτε κλοουν στα 200 λιτρα γιατι τους πεφτουν λιγα

delta66 25-01-09 03:52

Clown σε 200 λιτρα ξεχνα το.
Ειναι ψαρι των 30 εκατοστων και σε κοπαδι των 5-6+.

Αν θελεις Loaches κοιτα σε μεγεθος που αρμοζει στο ενυδρειο σου οπως μια ομαδα 5-6 Yasuhikotakia sidthimunki

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 25-01-09 16:16

κανενα αλλο ψαρακι εντονου χρωματισμου με μονομαχο σε 100 λτ ( 80 καθαρα ) ????

Σπύρος Μ 25-01-09 16:20

ρασμπορα ίσως;
Ίσως οι αρλεκίνοι(rasbora heteromphora) ή τα ρασμπορα νάνοι να μην πειράξουν τον μονομάχο...

PUF 25-01-09 20:35

o δικος μου μονομαχος συμβιωνει ευτυχης με 18 αρλεκινους σε 180 λιτρα.

Πάνος 25-01-09 20:51

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....9+%F4%EF%F5%F2

crazyio 26-02-09 20:54

Πρέπει να σπάσατε ρεκόρ ....
Ξεθάψατε ποστ του 2004 !!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries