Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φωτισμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33529)

kwstas_original 05-08-09 14:21

Φωτισμος
 
Εχω ενα φωτιστικο GLO 2x24watt T5 στο ενυδρειο και ειπα να κανω μια πατεντα με 2 προβολακια για εξτρα φωτισμο..
Τα προβολια λοιπον ειναι αδιαβροχα,κηπου 150watt εκαστο και 220v (απευθειας ρευμα)
τα συνδεω λοιπον και τα βαζω σε λειτουργεια...ολα καλα μεχρι εδω αλλα..
ΚΑΜΙΑ σχεση το φως του GLO σε σχεση με τα προβολια...
πως ειναι δυνατον?
εχει να κανει με ''ενυδρειακα'' και ''μη ενυδρειακα'' προιοντα???

#GLO=2x24w-->48watt
#2 προβολεις=2x150watt-->300 watt φως!!!

το GLO ''σκιζει'' τα προβολακια στο χαλαρο??????:rolleyes::cool:


(σωστη κατηγορια εεε?)

kwstas_original 06-08-09 15:38

:confused::confused::confused:

crazyio 06-08-09 17:45

αν και δεν μας λες και τι ενυδρείο έχεις ....
αγόρασε και ένα φτυάρι για να μαζεύεις την άλγη που θα σκάσει με τόσα watt φωτισμό....

kwstas_original 06-08-09 18:17

μιλαω για 800αρι ενυδρειο
το θεμα ομως ειναι γιατι τετοια διαφορα τα φωτιστικα μεταξυ τους:rolleyes:

kwstas_original 09-08-09 08:25

ασχετα με το μεγεθος του ενυδρειου..ειναι τεχνικο το θεμα να απευθυνθω σε ηλεκτρολογο?
προσπαθω να καταλαβω γιατι ενα ''φωτιστικουλι'' 48watt βγαζει πιο πολυ φως απο δυο προβολεις.........
:confused::rolleyes::confused::rolleyes:
γιατιιιιιιιιιιι?:smt033

space4711 09-08-09 09:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 368182)
#GLO=2x24w-->48watt
#2 προβολεις=2x150watt-->300 watt φως!!!

το GLO ''σκιζει'' τα προβολακια στο χαλαρο??????:rolleyes::cool:

Φίλε μου τα Watt δεν είναι φως αλλά κατανάλωση. Μια δεδομένη κατανάλωση ανάλογα με τον τύπο της λάμπας (πυρακτώσεως, φθορισμού, αλογόνου, led) δεν ισούτε με την ίδια απόδοση σε φως (lumen).
Επίσης, οι λάμπες φθορισμού κατανέμουν το φως σε όλο το μήκος τους και δεν το συγκεντρώνουν τοπικά όπως ένα προβολάκι.
Αυτοί οι δυο λόγοι μπορεί να ευθύνονται για την απορία σου. Προβολέας 150Watt αλογόνου που έχω σε εξωτερικό χώρο αν τον ανάψω "σκοτώνει".

kwstas_original 09-08-09 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από space4711 (Μήνυμα 368592)
Φίλε μου τα Watt δεν είναι φως αλλά κατανάλωση. Μια δεδομένη κατανάλωση ανάλογα με τον τύπο της λάμπας (πυρακτώσεως, φθορισμού, αλογόνου, led) δεν ισούτε με την ίδια απόδοση σε φως (lumen).
Επίσης, οι λάμπες φθορισμού κατανέμουν το φως σε όλο το μήκος τους και δεν το συγκεντρώνουν τοπικά όπως ένα προβολάκι.
Αυτοί οι δυο λόγοι μπορεί να ευθύνονται για την απορία σου. Προβολέας 150Watt αλογόνου που έχω σε εξωτερικό χώρο αν τον ανάψω "σκοτώνει".


και γω αυτο περιμενα απο την αποδοση τους σε εξωτερικο χωρο να σκοτωνουν και στο ενυδρειο..:rolleyes:
δεν υπαρχει προβλημα κατανομη του φωτος...το φως απλα των προβολεων ειναι αδυναμο!
βλακεια ειπα για τα watt...:D

halvas69 09-08-09 10:56

Και επειδή θα γεννήθηκε η απορία "Τότε γιατί μιλάμε για watts όταν αγοράζουμε λάμπες για το ενυδρείο", ο λόγος είναι καθαρά για απλοποίηση της διαδικασίας.
Αυτό που μας νοιάζει σε ένα ενυδρείο βασικά είναι τα Lumens(lm) της κάθε λάμπας (και το φάσμα, θερμοκρασία φωτός).
Και μιάς και σχεδόν όλοι δουλεύαν με λάμπες φθορισμού ήταν πιο πρακτικό να μιλάς σε watts, καθώς και πολλές λάμπες δεν αναγράφουν τα lm.
Όταν αποφάσισα να φτιάξω ενυδρείο, έβρισκα στο εμπόριο, λάμπες μέχρι 1100 lm μέχρι που ανακάλυψα στα ίδια watts με 1350 lm.

kwstas_original 09-08-09 10:59

σωστος!:D
κατι για το θεμα μου?καμια ιδεα??:cool:

halvas69 09-08-09 14:00

Νομίζω ότι σου έχει απαντήσει ο space4711, ρωτάς και κάτι άλλο ?
Δεν μου έγινε αντιληπτό.
Για πες.

kwstas_original 09-08-09 14:07

απλα με τους προβολεις περιμενα να δω πιο δυνατο φωτισμο απο οτι με τις Τ5.
ασχετα λοιπον με τα watt και τα lumen και την διαχυση του φωτος στο ενυδρειο,2 προβολεις γινεται να βγαζουν λιγοτερο φως απο 2 λαμπες φθοριου?:confused:
αυτη ειναι η απορια..
η ενταση φωτισμου...
μπροστα στο GLO για να καταλαβεις τα προβολακια φαινοντα σαν να δουλευουν με το μισο ρευμα,σαν να εχει χαμηλη ταση ενα παραγμα.
δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...

space4711 09-08-09 14:44

Αν διάβασα σωστά το ενυδρείο είναι 800 λίτρα, οπότε θεωρητικά έχεις αρκετό μήκος στη γυάλα σου.
Μια εξήγηση θα μπορούσε να είναι: Οι προβολείς παράγουν φως που είναι πολύ συγκεντρωμένο και δεν μπορεί να καλύψει το μήκος σου εκτός αν τους έχεις ψηλά και ανοίγει η δέσμη τους. Συνήθως οι προβολείς αλογόνου είναι μια καλή - φτηνή λύση για πολλά watt σε ένα νανο-reef όπου η γυάλα μας έχει ύψος μεγάλο αναλογικά με το μήκος του ενυδρείου. Άρα και το συγκεντρωτικό φως πάει εκεί που πρέπει χωρίς να αφήνει περιοχές λιγότερο φωτεινές.

Εγώ θα αγόραζα φωτιστικό φθορισμού.

kwstas_original 09-08-09 14:52

και ομως το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει πλατος και υψος
κατι σαν ασυμετρος κυβος φαντασου..
γιαυτο αναφερω πως δεν ειναι θεμα διαχυσης φωτος
τι πιστευεις φταιει?

space4711 09-08-09 15:24

Δώσε διαστάσεις για να έχουμε μια άποψη.

kwstas_original 09-08-09 15:27

ουτε θυμαμαι ουτε εχω μετρο:smt033
ειναι ασχετο αυτο που με ρωτας με αυτο που ρωταω εγω!

Raven 09-08-09 15:42

Kωστα , εχω κι εγω 2 προβολεις αλογονου τους οποιους αναβω για βοηθητικο φωτισμο για ενα 3ωρο καθε μερα. Ειναι 2Χ200watts αλλα κι εγω νοιωθω οτι τζαμπα τοση καταναλωση, μιας και το φως που βγαζουν φαινεται λιγο για τα watt τους (τουλαχιστον οπτικα στο ενυδρειο).Βγαζουν και αρκετη θερμοτητα. Απο την αλλη βοηθησαν πολυ τα φυτα, αλλα η ΔΕΗ δεν αστειευεται.
Σκεφτομαι να προχωρησω σε προσθεση αλλων 2 Τ5 (2Χ54W) ή αντικατασταση ολου του φωτισμου με προβολεις ΗQi.

kwstas_original 09-08-09 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 368623)
Kωστα , εχω κι εγω 2 προβολεις αλογονου τους οποιους αναβω για βοηθητικο φωτισμο για ενα 3ωρο καθε μερα. Ειναι 2Χ200watts αλλα κι εγω νοιωθω οτι τζαμπα τοση καταναλωση, μιας και το φως που βγαζουν φαινεται λιγο για τα watt τους (τουλαχιστον οπτικα στο ενυδρειο).Βγαζουν και αρκετη θερμοτητα. Απο την αλλη βοηθησαν πολυ τα φυτα, αλλα η ΔΕΗ δεν αστειευεται.
Σκεφτομαι να προχωρησω σε προσθεση αλλων 2 Τ5 (2Χ54W) ή αντικατασταση ολου του φωτισμου με προβολεις ΗQi.



δεν μπορουσα να πω ευθεως οτι εκλεψα την ιδεα απο σενα:smt033
εχεις το ιδιο θεμα και συ δηλαδη ετσι?τα προβολακια σου δεν κανουν τιποτα μπροστα στις Τ5 σου εεεε?

Raven 09-08-09 16:23

Ακριβως. Ειναι απλως μια προσωρινη λυση για υποβοηθηση των δυσκολων φυτων.
Ειχα παρει τα προβολακια αυτα για να φωτογραφισω το ενυδρειο με backlight φωτισμο εν οψει των διαγωνισμων, δεν τα προοριζα για καθημερινη χρηση.

Οπως ειπα και πριν, ειμαι στην αναζητηση λυσης για αυξηση του φωτισμου με προσθηκη κι αλλων Τ5 ή μονο με χρηση HQi.
Θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη του Σταυρου (Τσιονογλου) που χρησιμοποιει αυτες τις λαμπες στο φυτεμενο του με μεγαλη επιτυχια.

dfoust 22-08-09 00:20

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα?
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε λάμπες απλές Τ8 οποιαδήποτε μάρκας ή πρέπει να είναι από εταιρία με ενυδρειακά προϊόντα? πχ λάμπα γνωστής εταιρίας 30w - 6500k - 2350 lm αυτή κάνει για το ενυδρείο?

Πάνος 22-08-09 13:07

φυσικα και κανει....τωρα το φασμα και τα κελβιν ειναι μεγαλη κουβεντα και εξαρταται απο το αν εχεις φυτα.

dfoust 22-08-09 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 370367)
φυσικα και κανει....τωρα το φασμα και τα κελβιν ειναι μεγαλη κουβεντα και εξαρταται απο το αν εχεις φυτα.

εχω άλλες 2χ30 osram fluora για τα φυτα

maikl 23-08-09 04:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dfoust (Μήνυμα 370389)
εχω άλλες 2χ30 osram fluora για τα φυτα

...."μια χαρα" εισαι...και αφου εχεις και 160λιτ ενυδρειο εισαι "δυο χαρές"...:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01963 seconds with 11 queries