Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Στήσιμο από την αρχή, φυτεμένο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90335)

alkis13 18-02-16 22:03

Στήσιμο από την αρχή, φυτεμένο;
 
Μετά από απουσία μου από τη πατρίδα, ξαναστύνω το ενυδρείο μου, 60lt Hailea η μάρκα με λεπτή λευκή άμμο στο πυθμένα.

Ο φωτισμός είναι 24w T5, αν χρειαστεί έχω και μία δεύτερη που μπορώ να την βάλω και αυτή σε λειτουργία.

Οι ερωτήσεις μου, για εύκολα φυτά, διαβάζοντας αρκετά ποστ στο φόρουμ:

  • Υπάρχει πρόταση για φυτά όπου να μη χρειαστεί CO2?
Αν χρησιμοποιηθεί CO2, θα είναι DIY (εδώ θα ήθελα τα φώτα σας για κάποιον diffuser όπου να κάνει για την χαμηλή πίεση των DIY).

  • Ο φωτισμός επαρκεί;
  • Υγρή λίπανση θα χρειαστώ;
Για φυτά σκέφτομαι (αν καταφέρω και βρω εδώ που είμαι γιατί τα pet shop δεν έχουν τίποτα), routndifolia rotala & lindernia, ammania sp.bonsai, και ότι άλλο προτείνεται. :roll:

johnpecn` 18-02-16 23:29

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
Δες αυτό το άρθρο έχει όλα όσα ζητάς, δεν θα χρειαστείς έξτρα φωτισμό γι αυτά τα φυτά
Και με ένα γενικό λίπασμα με φειδώ θα είσαι εντάξει.

sarpijk 19-02-16 00:38

Καλως τον! Το φως αυτο φτανει και περισσευει! Δες τα ευκολα φυτα στο υπομνημα που εβαλε ο Γιαννης.
Αναφορικα να σου πω οτι βαλισνερια, java fern, anubias, bolbitis, cryptocorine sp. ειναι φυτα που μου εχουν δουλεψει πολυ καλα σε low tech ενυδρειο χωρις co2. Το diy co2 θα σε βοηθησει αλλα ειναι λυση που μακροπροθεσμα θα σε κουρασει και θα σου βγαλει προβληματα.

Με το καλο το στησιμο και μη ξεχασεις να κανεις παρουσιαση αναλυτικη χρησιμοποιωντας τη φορμα.

alkis13 19-02-16 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 922992)
Καλως τον! Το φως αυτο φτανει και περισσευει! Δες τα ευκολα φυτα στο υπομνημα που εβαλε ο Γιαννης.
Αναφορικα να σου πω οτι βαλισνερια, java fern, anubias, bolbitis, cryptocorine sp. ειναι φυτα που μου εχουν δουλεψει πολυ καλα σε low tech ενυδρειο χωρις co2. Το diy co2 θα σε βοηθησει αλλα ειναι λυση που μακροπροθεσμα θα σε κουρασει και θα σου βγαλει προβληματα.

Με το καλο το στησιμο και μη ξεχασεις να κανεις παρουσιαση αναλυτικη χρησιμοποιωντας τη φορμα.



Όταν τελειώσει θα κάνω πλήρη παρουσίαση. Το DIY CO2 το έχω κάνει στο παρελθόν, το μόνο πρόβλημα μου ήταν με τη διάχυση, δεν έβρισκα σωστό μαραφέτι.


Όταν λέμε γενικό λίπασμα;το excel;

G_AQUA 19-02-16 14:32

To Excel είναι υποκατάστατο του διοξειδίου (άνθρακα).
Οταν λέμε "γενικό" λίπασμα αναφερόμαστε σε λιπάσματα όπως το Flourish της Seachem, το Sera Florena κλπ. Δηλαδή λιπάσματα που περιέχουν σχεδόν όλα τα θρεπτικά που χρειάζονται τα φυτά. Σε υγρή μορφή ή σε στερεά (ταμπλέτες)

Τάκης 19-02-16 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis13 (Μήνυμα 923105)
Όταν λέμε γενικό λίπασμα;το excel;

Οχι το excel,δεν είναι λίπασμα
το flurish
http://www.seachem.com/Products/imag...rish_250mL.jpg

ή κάποιο άλλο αντίστοιχο

alkis13 19-02-16 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 923108)
To Excel είναι υποκατάστατο του διοξειδίου (άνθρακα).
Οταν λέμε "γενικό" λίπασμα αναφερόμαστε σε λιπάσματα όπως το Flourish της Seachem, το Sera Florena κλπ. Δηλαδή λιπάσματα που περιέχουν σχεδόν όλα τα θρεπτικά που χρειάζονται τα φυτά. Σε υγρή μορφή ή σε στερεά (ταμπλέτες)


Υγρή ή ταμπλέτες ανάλογα το φυτό πάντα έτσι; Γενικώς σκέφτομαι να δώσω μία ώθηση στην αρχή στα φυτά και έπειτα να συντηρούνται απλώς, μειώνοντας τη λίπανση.

Η φωτοπερίοδος; σε αυτά τα απλά φυτά πόση ώρα;8;

G_AQUA 19-02-16 14:42

Σε low tech καλύτερα να ξεκινήσεις με ταμπλέτες. Φως θα σου έλεγα να αρχίσεις με 7 ώρες και αναλόγως βλέπεις πόσο θα φτάσεις...

alkis13 19-02-16 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 923112)
Σε low tech καλύτερα να ξεκινήσεις με ταμπλέτες. Φως θα σου έλεγα να αρχίσεις με 7 ώρες και αναλόγως βλέπεις πόσο θα φτάσεις...

Οι ταμπλέτες επαρκούν και για φυτά όπου λιπαίνονται από το φύλλωμα;

alkis13 21-02-16 18:29

επίσης, το excel μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν υποκατάστατο CO2? Και αν ναι σε τι ποσότητες;

sarpijk 21-02-16 18:36

Το excel μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν υποκαταστατο co2. Η δοσολογια αναγραφεται στη συσκευασια. Εγω παντως θα προτεινα να μην μπλεξεις γιατι μακροπροθεσμα θα σου βγει ακριβη η χρηση του.


Για τα φυτα που δεν φυτευονται εννοειται οτι οι ταμπλετες βυθου δε μπορουν να βοηθησουν.

alkis13 21-02-16 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 923682)
Το excel μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν υποκαταστατο co2. Η δοσολογια αναγραφεται στη συσκευασια. Εγω παντως θα προτεινα να μην μπλεξεις γιατι μακροπροθεσμα θα σου βγει ακριβη η χρηση του.


Για τα φυτα που δεν φυτευονται εννοειται οτι οι ταμπλετες βυθου δε μπορουν να βοηθησουν.


:smt038 ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι για το excel, για ένα "boost" στην αρχή ώστε να έχω γρηγορότερη ανάπτυξη τους πρώτους μήνες και μετά να χρησιμοποιώ μόνο flourish, για συντήρηση των φυτών.

johnpecn` 21-02-16 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis13 (Μήνυμα 923686)
:smt038 ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι για το excel, για ένα "boost" στην αρχή ώστε να έχω γρηγορότερη ανάπτυξη τους πρώτους μήνες και μετά να χρησιμοποιώ μόνο flourish, για συντήρηση των φυτών.

Με 16 ευρώ που έχει το 500ml excell, περνάς ένα χρόνο εύκολα ;) βγαίνει λιγότερο από 1.5 ευρώ το μήνα.

alkis13 22-02-16 01:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 923707)
Με 16 ευρώ που έχει το 500ml excell, περνάς ένα χρόνο εύκολα ;) βγαίνει λιγότερο από 1.5 ευρώ το μήνα.


Και δοσολογία; έχω δεί στην αρχή περίπου 6ml ( για τα 60L), και μετά την πρώτη αλλαγή νερού κάθε μέρα 2-3ml?:smt073

johnpecn` 22-02-16 02:58

5ml στα 40 λιτρα καθαρά, άρα στα 60 καθαρά 7.5 ml αν και εσύ θα έχεις 50 καθαρά φαντάζομαι. και μετά θες 1.5 ml μέρα παρά μέρα. Τώρα άμα δεις ότι θέλουν τα φυτά κάθε μέρα θα σε βγάλει το μπουκάλι κάνα 8μηνο. Τα υπόλοιπα λιπάσματα μπορείς να τα κανείς diy να σου βγουν τζάμπα.

alkis13 22-02-16 03:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 923895)
5ml στα 40 λιτρα καθαρά, άρα στα 60 καθαρά 7.5 ml αν και εσύ θα έχεις 50 καθαρά φαντάζομαι. και μετά θες 1.5 ml μέρα παρά μέρα. Τώρα άμα δεις ότι θέλουν τα φυτά κάθε μέρα θα σε βγάλει το μπουκάλι κάνα 8μηνο. Τα υπόλοιπα λιπάσματα μπορείς να τα κανείς diy να σου βγουν τζάμπα.

Άρα αύριο κι όλας θα πάρω excel.

Έχω κοιτάξει για diy, αλλά με πιάνει πονοκέφαλος με τους υπολογισμούς, υπάρχει κάποιος απλοποιημένος οδηγός;

johnpecn` 22-02-16 10:43

Έχω γράψει έναν θα στον στείλω πμ ;)

alkis13 22-02-16 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 923922)
Έχω γράψει έναν θα στον στείλω πμ ;)

Αναμένω το pm! :smt041:smt041:smt041


Υπάρχει ανάγκη για ροζ λάμπα; (grolux νομίζω έτσι τις λένε), επειδή έχω χώρο στο καπάκι.:confused:

sarpijk 22-02-16 18:46

Εαν χρειαζεσαι αλγες τοτε βαλε και αλλη λαμπα.

alkis13 22-02-16 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 924084)
Εαν χρειαζεσαι αλγες τοτε βαλε και αλλη λαμπα.

Κατατοπιστικότατος.:grin:

sarpijk 22-02-16 19:11

Ισως να το ειπα λιγο αποτομα αλλα βλεπω να επικρατει μια αποψη (λαθος για εμενα) οτι εαν δε μεγαλωνουν τα φυτα μας φταιει το φως. Σε 60 λιτρα με 24 ΅watt χωρις co2 πολλα τα βρισκω.Θα το δεις στην πορεια.

Μιλαω απο προσωπικη πειρα. Λογικο καποιοι να εχουν αντιθετη αποψη.

alkis13 22-02-16 19:13

http://s8.postimg.org/msv6dqq3p/IMG_0556_1.jpg

Εδώ είναι μια εικόνα με το στήσιμο!:grin::grin::grin: Κάθε υπόδειξη δεκτή!

johnpecn` 22-02-16 19:32

Εγώ θα αλλαζα την άμμο από αισθητικής άποψης και γιατί λερώνει πολύ εύκολα θα εβαζα μαύρο χαλικάκι ψιλό.
Από εκεί και πέρα, τα φυτά θα τα ομαδοποιουσα όχι ένα κλαδί Λούντβιχια εδώ κ ένα εκεί :) ξέρω βιαζεσαι να φαίνεται γεμάτο αλλά καλό είναι τώρα που είναι αρχή να μπουν σωστά τα φυτά δείχνουν πάντα καλύτερα σε ομάδα . Λίπανση υγρή εκτός του excell δεν θα έκανα τουλάχιστον για ένα δίμηνο, όπως είπε και ο G θα εβαζα ταμπλέτες. Το φως που έχεις είναι αρκετό για τα φυτά σου (ή Λούντβιχια ίσως να μην κοκκινίσει πολύ).

alkis13 22-02-16 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 924116)
Εγώ θα αλλαζα την άμμο από αισθητικής άποψης και γιατί λερώνει πολύ εύκολα θα εβαζα μαύρο χαλικάκι ψιλό.
Από εκεί και πέρα, τα φυτά θα τα ομαδοποιουσα όχι ένα κλαδί Λούντβιχια εδώ κ ένα εκεί :) ξέρω βιαζεσαι να φαίνεται γεμάτο αλλά καλό είναι τώρα που είναι αρχή να μπουν σωστά τα φυτά δείχνουν πάντα καλύτερα σε ομάδα . Λίπανση υγρή εκτός του excell δεν θα έκανα τουλάχιστον για ένα δίμηνο, όπως είπε και ο G θα εβαζα ταμπλέτες. Το φως που έχεις είναι αρκετό για τα φυτά σου (ή Λούντβιχια ίσως να μην κοκκινίσει πολύ).


Την ομαδοποίηση την σκεφτόμουν να πω την αλήθεια.zw Ρίχνω Flourish Seashem. (μια μερα μετά την αλλαγή και μία μετά). Ταμπλέτες έχω προσθέσει.

Για χαλί έχετε να προτείνετε κάτι;

ΥΓ Αυτός ο βυθός λερώνετε εύκολα, δεν έχω σκοπό να τον αλλάξω ακόμη (μια φορά το χρόνο τρώει ξεστήσιμο το ενυδρείο και χοντρό καθάρισμα).

alkis13 15-04-16 12:57

Κάνω ένα update στο topic, μιας που έχουν περάσει κάποιοι μήνες.
Για λίπανση χρησιμοποιώ 1,25ml Seachem Flourish σε κάθε αλλαγή νερού και 1,25ml μια ημέρα πριν την αλλαγή νερού, και seachem Excel (μια εβδομάδα το χρησιμοποιώ και όντως είναι boost, 1,25mL ανα ημέρα.

Φώτο

Αν υπάρχει κάποια πρόταση δεκτή.

Ο φωτισμός είναι μια Τ5 24w. Υπάρχει η δυνατοτητα να αλλαχτεί σε led, ώστε να έχω μικρότερη κατανάλωση;

Νάσος Αναγνώστου 15-04-16 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 924084)
Εαν χρειαζεσαι αλγες τοτε βαλε και αλλη λαμπα.

Συμφωνώ απόλυτα!

alkis13 15-04-16 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Νάσος Αναγνώστου (Μήνυμα 937710)
Συμφωνώ απόλυτα!

:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02367 seconds with 11 queries