Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σιφονιέρα Για Βάση! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65919)

Savou 21-10-12 20:47

Σιφονιέρα Για Βάση!
 
Καλησπέρα!
Εδω και καιρο ψαχνομαι για να βαλω ενα ενυδρειο πανω στην σιφονιερα του δοματιου μου!
Πριν απο αυτο ομως νομιζω οτι πρεπει να κανω μια ενισχηση τις καταστκευης χωρις ομως να χαλασω την σιφωνιερα!
Το ενυδρειο που σκευτουμε να μπει απανω ειναι 83x4055 και η επιφανεια τισ σιφωνιερας ειναι 85x43 και υψος 80.
Το ξυλο ειναι οξια νομιζω!
http://i489.photobucket.com/albums/r...u/IMG_1720.jpg
http://i489.photobucket.com/albums/r...u/IMG_1719.jpg
http://i489.photobucket.com/albums/r...u/IMG_1718.jpg
http://i489.photobucket.com/albums/r...u/IMG_1717.jpg

johnb 21-10-12 21:57

δεν νομιζω να εχεις προβλημα...
φαινεται γερη κατασκευη.
αν θες μπορεις να κοψεις ενα επιπροσθετο ξυλο για να παταει το ενυδρειο....
αν και το νομιζω περιττο...

Savou 21-10-12 23:20

αυτο που φοβαμαι ειναι μην δεν ανοιγουν τα συρταρια!!

constantinos 22-10-12 00:35

Το ίδιο πιστευω και εγω πώς δεν θα εχεις πρόβλημα.

Dimitris77 22-10-12 01:22

Πιστευω οτι οταν θα βαλεις το ενυδρειο πανω στο επιπλο θα εχει μια ελαφρια κλιση προς τα μπρος οταν θα το γεμισεις.Θα το καταλαβεις απο την σταθμη του νερου στο μπροστα τζαμι σε σχεση με το πισω τζαμι.

Κουραμπιές 22-10-12 01:29

Για ποιο λογο θαχει κλιση;;;;Με τις διαστασεις βγαινει 180 λιτρα. 200 με τζαμια και αμμο. Σαν να καθεστε 2 σαν και μενα πανω στο επιπλο. Δενθαχεις θεμα νομιζω. Σιγουρα δεν θαχεις με τα συρταρια γιατι με το φελιζολ που θα βαλεις θαναι ομοιομορφη η κατανομη δεν θα κανει μπασιμο στη μεση. Αν θες μπορεις να παρεις ενα ποντρα πλακε στις διαστασεις της πανω πλακας του επιπλου που θα κατσει ο πατος, 15mm αλλα το θεωρω υπερβολη. Ποιο αξιολογο θαταν να κοψεις δυο κοματια και να τα βαλεις δεξια και αριστερα του επιπλου, εφαρμοστα με τις τωρινες πλαγιες πλακες. Και πολυ υπερβολικο ομως νομιζω.

Savou 22-10-12 01:45

απλα ρωταω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!Σιγουα απο πανω θα μπει ενα κομματι οσο ειναι η επιφανεια κοβτρα πλακε και αναμεσα σε ξυλο με ξυλο και ξυλο με ενυδρειο θα μπει φελοζολ!Ρλεγα κιολλας απο τη μεσα μερια να βαλω 2 γωνιες με νευρο στις γωνιες!Ποιο πολυ με φοβιζει μην κανει κοιλια στην μεση το ξυλο και δεν ανοιγουν τα συρταρια αλλα και μην ανοιξει στην μεση η σιφωνιερα!

Κουραμπιές 22-10-12 02:02

Βαλε ενα ξυλο απο πανω για ψυχολογια και μονο και εισαι κομπλε. Δοκιμασε αυτο. Βρες εναν βαρυ φιλο βαλτον να κατσει στη μεση. Τα 100 πχ κιλα που θαναι μονο στη μεση ειναι πολυ περισοτερα απτα 200 που θαναι κατανεμημενα ομοιομορφα σε οολη την επιφανεια και στις 3 καθετες πλακες. Αν ανοιξουν τα συρταρια μαθτον πανω εισαι κομπλε.

Savou 22-10-12 02:24

το ολο ανχος μου ειναι γιατι οπως βλεπετε και στις φωτο στην μεσα μερια τις σιφωνιερας δεν βλεπω πουθενα βιδες ουτε και απο πανω καυ σκεφτηκα μην ειναι απλα κολλημενα τα ξυλα γιαυτο κιολλας οι γωνιες!Οσο για το ξυλο απο επανω βαζοντας στην μεση και προς τα μπρος δυναμη με το χερι μου το ξυλο τις επιφανειας βρισκει στο συρταρι!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 705495)
Βαλε ενα ξυλο απο πανω για ψυχολογια και μονο και εισαι κομπλε. Δοκιμασε αυτο. Βρες εναν βαρυ φιλο βαλτον να κατσει στη μεση. Τα 100 πχ κιλα που θαναι μονο στη μεση ειναι πολυ περισοτερα απτα 200 που θαναι κατανεμημενα ομοιομορφα σε οολη την επιφανεια και στις 3 καθετες πλακες. Αν ανοιξουν τα συρταρια μαθτον πανω εισαι κομπλε.

Τωρα το διαβασα καλητερα δεν θα ειναι σε 3
αλλα σε 2 καθως απο την πισω πλευρα εχει ενα λεπτο ξυλο που δεν φτανει μεχρι κατω!

thanasis76 22-10-12 06:56

μην αγχωνεσαι καθολου!!!! βαλε στην πανω επιφανεια ενα πλακε 15mm και τελος!!!! δεν θα εχεις κανενα μα κανενα προβλημα!!! ολο το βαρος θα διανεμιθει στα πλαινα του επιπλου και στο κεντρο σχεδον καθολου!!!
αν δεις τις βασεις των ενυδρειων που δινουν οι εταιριες θα γελας.... ισως σε πιασει κα τρεμουλο οταν το γεμιζεις... :D:D:D

Κουραμπιές 22-10-12 10:11

Iσχιει. Και σε δυο ναναι μην αγχωνεσαι. Για ψυχολογικους λογους ξαναλεω βαλε το 15αρι πανο, και εισαι οκ.

Savou 22-10-12 10:43

θα βαλω το ξυλο ;πο πανω θα βαλω και 4 γωνιες και ελπιζω ολα να πανε καλα!!

Savou 23-10-12 18:05

Βρηκα κοντρα πλακε που ειχα ξεχασμενο βεβαια εχει κατι τρυπες επανω!
Θα μπει αυτο!
Θα ηθελα να σας ρωτησω αναμεσα σε ξυλο με ξυλο και ξυλο με ενυδρειο τη μπορω να βαλω?

Κουραμπιές 23-10-12 21:09

Φελιζολ σε ξυλο ενυδρειο. Ξυλο ξυλο δεν χρειαζεται κατι.

Savou 23-10-12 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 705956)
Φελιζολ σε ξυλο ενυδρειο. Ξυλο ξυλο δεν χρειαζεται κατι.

Ψαχνω κατι λεπτο στο ξυλο με ξυλο ωστε να μην γρατζουνιστη η σιφωνιερα και να μην γλιστραει ξυλο με ξυλο!

Κουραμπιές 23-10-12 21:33

Ειναι ενα υλικο που το βαζουν κατω απτα λαμινατε πατωματα, αλλιως υπαρχει και πολυ λεπτο φελιζολ παλι. 2-3mm. Αλλα με 200κιλα απο πανω του, και να θες να γλυστρησει ξυλο με ξυλο...δεν παιζει. :D

korasidikos 23-10-12 21:36

κατι τετοιο υπαρχει και σε πιο λεπτο νομιζω θα ηταν ενταξει http://www.marinall.gr/index.aspx?ca...productIndex=2

harris samos 25-10-12 14:34

η πλατη της ειναι γεματη η ειναι εκεινο το ψιλο κοντρα πλακε ισα ισα για τα ματια ?

Savou 25-10-12 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 706421)
η πλατη της ειναι γεματη η ειναι εκεινο το ψιλο κοντρα πλακε ισα ισα για τα ματια ?

Εκεινο το ψιλο κοντρα πλακε ισα ισα για τα ματια!!

harris samos 25-10-12 15:11

βαλτης πλατη τοτε απο πανω μεχρι κατω κοντρα πλακε παχος οσο και τα πλαινα γιατι αλλιος θα κλαις και αν σε περνει απο μεσα 3 ρεταλακια κοντρα πλακε 10χ το υψος της πανω στην καινουρια πλατη που θα βαλεις 2 στης γωνιες και ενα κεντρο γιατι 300 κιλα δεν ειναι λιγα

σκεψου το καλα παντος :rolleyes:

Savou 25-10-12 15:15

Για την πλατη το ειχα στο μυαλο μου να βαλω ξυλο σαν τα πλαινα να πατησει κατω!
Θα βιδωθει με φωνιες με νευρο!
Τωρα απο κατω απο το ξυλο τις προσοψης δεν εχω καθολου χωρο καθως ειναι τα συρταρια!

harris samos 25-10-12 15:26

δε μπορει πισο απο τα συρταρια εχει χωρο δεν ακουμπανε στην πλατη

η σιφινιερα ειναι ξυλο η mdf βαμενο ?

Savou 25-10-12 17:05

Οξια ειναι το ξυλο!

Savou 02-11-12 23:55

Λοιπον στην σιφωνιερα μπηκαν αρκετες γωνιες και κοντρα πλακε για πλατη που παταει κατω!
Απο πανω κοπηκε ενα κομματι κοντρα πλακε 12αρι.
Αναμεσα σε ξυλο με ξυλο μπηκε 1 cm ασπρο φελιζολ και σε ξυλο με το ενυδρειο θα μπει φελιζολ 2cm πρασινο πιο σκληρο!
Τελικα το ενυδρειο που θα μπει επανω ειναι 80x40x40!
Τη λετε?

Κουραμπιές 03-11-12 13:16

Mια χαρα!!;)

Savou 20-02-15 16:56

Καλησπερα!
Επαναφερω το θεμα για καποιες ερωτησεις!
Η συφονιερα εν τελη δεν ειε καποιο προβλημα αναμεσα σε ενυδρειο και συφονιερα ειχε ενα κοντρα πλακα 16αρι και χοντρο φελιζολ!
Το μονο προβλημα ηταν οτι ζοριζοταν λιγο το πρωτο συρταρι!
Τωρα λοιπον το ενυδρειο τα εχω δωσει και θα φτειαξω ενα καινουργιο!
Για να μην εχω το ιδιο προβλημα λοιπον θα φτειαξω μια βασουλα με κοιλοδοκο (ορθογωνιο) που θα μπει πανω στην συφονιερα (παρακατω θα δεθτε φωτο).
Επειδη ομως δεν εχω ιδεα απο αυτα θα ηθελα την βοηθεια σας για να μην παω και μου πιασουν τον κ@@@@@@@!!!
Θα ηθελα λοιπον να μαθω τ κοιλοδοκο να χρησιμοποιησω?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psed4f8630.jpg

Diskus fan 20-02-15 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 708681)
Λοιπον στην σιφωνιερα μπηκαν αρκετες γωνιες και κοντρα πλακε για πλατη που παταει κατω!
Απο πανω κοπηκε ενα κομματι κοντρα πλακε 12αρι.
Αναμεσα σε ξυλο με ξυλο μπηκε 1 cm ασπρο φελιζολ και σε ξυλο με το ενυδρειο θα μπει φελιζολ 2cm πρασινο πιο σκληρο!
Τελικα το ενυδρειο που θα μπει επανω ειναι 80x40x40!
Τη λετε?

ΔΕΝ βάζεις και καμιά φωτογραφία να ξέρουμε τι λέμε... με την περιγραφή... ότι θέλει ο καθένας φαντάζεται.- ;)

Savou 20-02-15 18:56

Ναι θα βαλω αυριο καποιες φωτογραφιες! Εχει μπει ενυδρειο πανω 100 λιτρων το μονο αρνητικο ηταν το χαμογελο που εκανε ελαχιστα βεβαια! Για να το αποφυγω αυτο λεω να φτειαξω τν βαση απο κοιλοδοκο!

Κωστας Malawi 20-02-15 19:00

και στρατζαριστο 40αρι να ειναι δεν θα εχει προβλημα για αυτο που θες..

Τάκης 20-02-15 19:30

Το 1ο συρτάρι που λες , που έβρισκε ; στη μέση ή και στις άκρες ;
Γιατί το ρωτάω, γιατί αν έβρισκε στη μέση, το πάνω κομάτι του έπιπλου έκανε προφανώς μια μικρή κοιλιά και έβρισκε το συρτάρι, αν έβρισκε στις άκρες θα βρίσκει πάλι και δεν νομίζω να υπάρχει και τόσο εύκολη λύση, αν έβρισκε στη μέση, τότε βάζεις κάτι μικρό στις άκρες να πατήσει ο κοιλοδοκός, κάτι έστω και 1 ή 2 χιλιοστά, έτσι ώστε και να κάνει ακόμα και ένα χιλιοστό κοιλιά δεν θα μεταφερθεί στο καπάκι του έπιπλου, αυτό βέβαια αν το συρτάρι είναι εφαρμοστό, αν έχει αέρα όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02771 seconds with 11 queries