Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   βαψιμο πλατης με πλαστικο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77027)

pantelos 12-01-14 16:38

βαψιμο πλατης με πλαστικο??
 
καλησπερα παιδες!! θα ηθελα να ρωτησω αν βαψω την πλατη ενος ενυδρειου με πλαστικο χρωμα θα μπορω αν καποια στιγμη θελησω να το αλλαξω να βγαλω το χρωμα η αν το βαψω τελος δεν ξαναβγαινει??

philorian 12-01-14 16:49

βγαινει ευκολα με μια ξυστρα γυαλιου.και εγω με πλαστικο χρωμα μαυρο το εχω απο πισω!

pantelos 12-01-14 16:51

βγαινει εντελος η αφηνει μικρα σημαδακια απο χρωμα?? ρωταω γιατι ειμαι λιγο ψιρας με αυτα τα πραματα.... :D

delta66 12-01-14 16:51

Βγαινει, μουλιαζοντας το με βρεγμενο χαρτι.
Μετα, περνωντας απο πανω μια σπατουλα (καλη, να μην εχει "δοντια"), βγαινει φλιδες ευκολα. Ολο

Nick74 12-01-14 16:54

το πλαστικο δεν ποιανει στο γυαλι

pantelos 12-01-14 16:54

ωραια κομπλε!!! θελω να βαψω μια γενιστρα που εχω για τους δισκους.... ανοιχτο γαλαζιο λεω να την κανω γυρω γυρω... υπαρχει κατι καλυτερο για γενηστρα??

Τάκης 12-01-14 16:57

και αν σου μείνει κανα μπιμπικι , με λίγο διαλυτικό νίτρου δεν θα μείνει τίποτα

pantelos 12-01-14 17:14

ενταξει προς το παρων δεν εχω σχεδια να την αλλαξω στο μελλον αλλα λεμε αν σε περιπτωση που την αλλαξω... ;)

Nick74 12-01-14 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 812607)
και αν σου μείνει κανα μπιμπικι , με λίγο διαλυτικό νίτρου δεν θα μείνει τίποτα


το πλαστικο ειναι υδατοδυαλιτη ακρυλικη εστερα ή ριτινη απο πολυβινιλ (pva, pvc κτλ). Οποτε δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το διαλυτικο νιτρου που ειναι τεχνητο αιθεριο ελαιο και ισχυροτατος διαλυτης ελαιοδων (ριτινοειων) χρωμματων.
Δεδομενου οτι το πλαστικο δεν ποιανει πανω στο γυαλι αφου μια τετοια βαση δεν εχει προσφυση, νερακι ειναι υπεραρκετο (αν ειναι και λιγο ζεστο δε μενει τιποτα).
Τα διαλυτικα ειναι για αλλου ειδους χρωματα.

pantelos 12-01-14 17:22

αν λιγο νερο ειναι αρκετο να την ξεβαψει τοτε δεν θα εχω προβλημα αν πεσει νερο πανω στο πλαστικο σε καμια αλλαγη καταλαθος??

Dimitris_Batman 12-01-14 18:01

2 φορές το έχω βάψει με πλαστικό.ούτε γάτα ούτε ζημιά...Απλώς θέλει 2-3 χέρια βάψιμο για να μην έχει κενά και περνάει το φως...Διαφορετικά πιστόλι...
Για να το βγάλεις ξύσιμο να γυμνάσεις πήχη...Ξύστρα ή σπάτουλα!


AAAAAA και να μην ξεχνιόμαστε. Στέγνωμα σε κάθε χέρι με πιστολάκι μαλλιών ΣΤΟ ΚΡΥΟ... Αν περιμένεις να στεγνώσει εκ του φυσικού κάηκες.

pantelos 12-01-14 18:11

ωραια!! εχω και ακομα μια ερωτηση!! ποσο περιπου χρωμα θα χρειαστει?? και ποση ποσοτητα μπορω να αγορασω απο μαγαζι?? δεν θελω να παρω στανταρ ποσοτητα και να την πληρωσω τσαμπα και να παει και χαμενη γιαυτο ρωταω...

Dimitris_Batman 12-01-14 18:22

Πίστεψε με για την πλάτη 100χ60 και τα 2 πλαϊνά 50χ60 για 3 χέρια

με περίσσεψε από κουτάκι των 180 μλ μία μικρή ποσότητα αραιωμένο πάντα.

αν σου λέει αραίωση 8-10 % υπολόγισε αραίωση 7-8 %.

Αν το κάνεις νερουλό δεν σου κάθεται καλά στο βάψιμο.

Πέρασε το 1 χέρι και μην σε απασχολούν τα κενά που θα αφήσεις.Με το 2ο και 3ο χέρι δεν θα περνάει τίποτα...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΙΛΙΔΕΣ

delta66 12-01-14 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 812614)
αν λιγο νερο ειναι αρκετο να την ξεβαψει τοτε δεν θα εχω προβλημα αν πεσει νερο πανω στο πλαστικο σε καμια αλλαγη καταλαθος??

Οχι δεν φευγει κι ετσι.
Πρεπει να τριψεις/ξυσεις κιολας για να φυγει.
Μη το παρακανεις κι εσυ με τα νερα. Θα φουσκωσει και κανα επιπλο.

Γαλαζιο το φοντο σε γεννηστρα δισκων :smt023
Γενικοτερα οχι σκουροχρωμο φοντο.
Τιποτα σκουρο στο ενυδρειο γενικα.
Ακομα και οι σιλικονες να ειναι διαφανεις.
Τρεις πλευρες θα βαψεις. Μονο μπροστα ανοιχτο


Ναι, ελαχiστο νερακι.
Με ρολακι γινεται ευκολα. Αλλα αν κανεις νερουλη τη μπογια θα κανεις λεοπαρδαλε τους τοιχους.
Αν βαλει καποιος και σκουποξυλο στο ρολακι, μπορει να φτασει μακρυα (αν ειναι στιμωχτα τα πραγματα πισω απο ενα ενυδρειο)
Αν πιτσιλιστει κανα τοιχος, δεν περιμενεις να στεγνωσει, σκουπιζεις αμεσως με βρεγμενο.

pantelos 12-01-14 18:41

ναι αλλα τελικα οταν παω πχ στο χρωματοπολειο τι θα του πω?? ποσο ειναι η μικροτερη ποσοτητα χρωματος που μπορω να ζητησω...?

delta66 12-01-14 19:07

180 ml παρε
1 σκαφακι και 1 ρολακι

Τάκης 12-01-14 19:46

Σε 180 ml δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις γαλάζιο χρώμα, συνήθως έχουν τα βασικά χρώματα (ώχρα, κόκκινο, μπλε κλπ) που είναι σκούρα και θα πρέπει να πάρεις και άσπρο για να το φέρεις στην απόχρωση που θέλεις θα πρέπει να πάρεις και άσπρο σε 180 ml (αν υπάρχει, δεν είμαι σίγουρος). Μπορείς να ζητήσεις να σου φτιάξουν την απόχρωση που θες αλλά η μικρότερη συσκευασία είναι "του κιλού" 800 ml δηλαδή. Πέρσι το καλοκαίρι που έβαψα το παιδικό δωμάτιο 1 κουτί ριπολίνη νερού στην απόχρωση που την ήθελα έκανε γύρω στα 12 Ευρώ (από ότι κατάλαβα το κόστος έχει σχέση με την απόχρωση) γιατί το λευκό του κιλού έχει γύρω στα 9 Ευρώ. Επίσης να σου πω πως η ριπολίνη νερού είναι πιο ανθεκτική και αισθητικά καλύτερη αλλά είναι θέμα κόστους. Καλό είναι πριν τα βάψεις να καθαρίσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τα τζάμια γιατί ακόμα σε μια δακτυλιά το χρώμα δεν θα πιάνει εύκολα ή δεν θα πιάσει καθόλου.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 812613)
το πλαστικο ειναι υδατοδυαλιτη ακρυλικη εστερα ή ριτινη απο πολυβινιλ (pva, pvc κτλ). Οποτε δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το διαλυτικο νιτρου που ειναι τεχνητο αιθεριο ελαιο και ισχυροτατος διαλυτης ελαιοδων (ριτινοειων) χρωμματων.
Δεδομενου οτι το πλαστικο δεν ποιανει πανω στο γυαλι αφου μια τετοια βαση δεν εχει προσφυση, νερακι ειναι υπεραρκετο (αν ειναι και λιγο ζεστο δε μενει τιποτα).
Τα διαλυτικα ειναι για αλλου ειδους χρωματα.

Το διαλυτικό νίτρου το πρότεινα επειδή είναι και ισχυρό διαβρωτικό, σε υδατοδιαλυτά χρώματα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αραίωση, σε υδατοδιαλυτά μόνο νερό. Το είπα γιατί προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει για παρόμοια δουλειά. Τους κουβάδες που χρησιμοποιώ για αλλαγές νερού αλλά και για άλλες δουλειές είναι από δεκάλιτρα που είχαν πλαστικό χρώμα και για να τους καθαρίσω τελείως μέσα έξω έβαζα διαλυτικό νίτρου, με ένα πινελάκι τους πέρναγα και αφού άφηνα να μαλακώσουν λίγο καθάρισαν τελείως, δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω πράσινο σφουγγαράκι γιατί θα μου έκανε γρατζουνιές και θα έχαναν τη γυαλάδα και θα έπιανε βρώμα κάποια στιγμή. Το ιδανικότερο είναι το paint remover αλλά τσιμπάει λίγο, διαλυτικό νίτρου είχα έτσι και αλλιώς και κάνει μόνο 2,90 στο praktiker.

Nick74 12-01-14 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 812664)

Το διαλυτικό νίτρου το πρότεινα επειδή είναι και ισχυρό διαβρωτικό, σε υδατοδιαλυτά χρώματα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αραίωση, σε υδατοδιαλυτά μόνο νερό. Το είπα γιατί προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει για παρόμοια δουλειά. Τους κουβάδες που χρησιμοποιώ για αλλαγές νερού αλλά και για άλλες δουλειές είναι από δεκάλιτρα που είχαν πλαστικό χρώμα και για να τους καθαρίσω τελείως μέσα έξω έβαζα διαλυτικό νίτρου, με ένα πινελάκι τους πέρναγα και αφού άφηνα να μαλακώσουν λίγο καθάρισαν τελείως, δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω πράσινο σφουγγαράκι γιατί θα μου έκανε γρατζουνιές και θα έχαναν τη γυαλάδα και θα έπιανε βρώμα κάποια στιγμή. Το ιδανικότερο είναι το paint remover αλλά τσιμπάει λίγο, διαλυτικό νίτρου είχα έτσι και αλλιώς και κάνει μόνο 2,90 στο praktiker.



αν μπορεις μη χρησιμοποιεις καθολου αυτο το ρημαδι, υπαρχουν κι αλλες λυσεις ...
Εδω το κοινο νεφτι πευκου εχουμε αρχισει να το αντικαταστουμε με διαφορα αλλα πιο φιλικα πραγματα (πχ πορτοκαλελαιο)

delta66 12-01-14 20:04

http://www.vitex.gr/internal_surfaces_final_001.php

Τάκης 12-01-14 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 812673)
αν μπορεις μη χρησιμοποιεις καθολου αυτο το ρημαδι, υπαρχουν κι αλλες λυσεις ...
Εδω το κοινο νεφτι πευκου εχουμε αρχισει να το αντικαταστουμε με διαφορα αλλα πιο φιλικα πραγματα (πχ πορτοκαλελαιο)

Σε αυτό συμφωνώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01920 seconds with 11 queries